حق خواننده چیست و چه حقوقی دارد؟ - میهن نوین
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ بهمن - ۱۳۹۷  
false
true
حق خواننده چیست و چه حقوقی دارد؟

چند روزی است ذهنم درگیر مقاله ی بسیار جذاب و تفکر برانگیز “حقوق خواننده ” از محمد اسفندیاری است .

شاید همزمانی خواندن مقاله ی هنر کتاب نخواندن از بهاءالدین خرمشاهی و مقاله ی مذکور و همچنین دیدن اوضاع و احوال نشر امروز و کتابهای چاپ شده و در صد کتابهای مفید به غیر آن و بحثهایی که گاه و بی گاه در جمع دوستان شاعر، ناشر و ادیب در مخالفت یا موافقت با چاپ هر نوع کتاب داشته ام باعث شد دست به قلم ببرم .مطمئن این یادداشت جز شرح آنچه خوانده ام نیست و نکته ی جدیدی ندارد اما از قدیم گفته اند کار نیکو کردن از پر کردن است . پس می نویسم شاید کسی خواند و شاید ذهنی دیگر گرفتار درک مسئولیت خطیر قلم به دست شدن و نوشتن و نشر شد . الحق که افلاطون حق داشت نگران باشد ، که چگونه نوشتن و چه نوشتن بسیار و بسیار و بسیار مهم است و آنکه بی توجه به این امور به نام دل نوشته و هر عنوان دیگری بدون تخصص و تعهد دست به نوشتن و نشر نوشته هایش می زند برای جامعه بی شک چون قاتلی خطرناک است . آنکه بی تخصص و تعهد می نویسد چون قاتلی زنجیره ای است که مغز و وقت خوانندگان را هدف می گیرد .
از دید محمد اسفندیاری هر کتاب سه لایه و یک شکل دارد و اولین و مهمترین لایه ها پژوهش است و لایه های بعدی نگارش و ویرایش، که هر کدام برای شکل گیری درست کتاب، مقاله و هر اثر هنری و ادبی و علمی و ارائه به مخاطبین بسیار پر اهمیتند و از هیچ کدام نباید گذشت . ایشان با توضیح این سه لایه و شکل، وظایف نویسنده و ناشر را در برابر خوانندگان ما به ازاء پولی که می پردازند و وقتی که صرف مطالعه می کنند گوشزد می کند. اینکه خواننده حق دارد آنچه دریافت می کند از هر لحاظ دارای کیفیت مطلوب باشد کتابی مفید و آموزنده، ویراسته شده با نگارش اصولی در شکل و قطعی وزین و زیبا دریافت دارد.
حق خواننده چیست و چه حقوقی دارد ؟ چگونه است که گوشمان با هر نوع واژه ی حقوقی چون حقوق بشر و حقوق کارگران و حقوق شهروندی ، حقوق جزا ، حقوق عمومی و خصوصی ،حقوق مولف و …آشناست اما حقوق خواننده را نه شنیده ایم و نه فکر می کنیم چنین حقی وجود دارد ؟
نویسنده آفرینشگری است که محصول علم و تجربه ی خویش را به مخاطب (خواننده) می بخشد اگر خواننده ای نباشد برای که بگوید و بنویسد ؟ اگر خواننده ای نباشد چرا هزینه های کتابت و نشر و …را بر خود و جامعه تحمیل کند ؟ با این وصف چطور می توان حق خواننده را ندید ؟
منصف باشیم . این روزها دور و برمان آکنده از زباله های فرهنگی است .تولیداتی که به حتی یکبار خواندن نمی ارزند. پس همانطور که استادان بزرگوار بهاءالدین خرمشاهی و محمد اسفندیاری هم در مقاله هایشان بدان اشاره کرده اند، بیایید از خودمان شروع کنیم . هر چیزی را ننویسیم و هر چیزی را نشر ندهیم و هر چیزی را نخوانیم .

تارا کسرایی

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false