شهید و شهیدتر ! و فرزندانی غریب‌ و مادری غریب‌تر - میهن نوین
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۷ اسفند - ۱۳۹۷  
false
true
شهید و شهیدتر ! و فرزندانی غریب‌ و مادری غریب‌تر

باذن الله…

یخ بندان زمستان امروز صبح در #درالشهدای_تهران درد را به مغز استخوان رساند.

امروز در کوی عاشقان به غیر از زوزه‌ی اتومبیل ها و روزمرگی‌ها، ندای کمرنگ «لا إله إلّا اللّه» هم در فضا پیچیده بود.

امروز مادری بر دستان اندک مردان منطقه مان در مسیر دیار باقی مشایعت شد که پسرانش مدال افتخار را از دستان اربابشان بر سینه نشاندند و دستان مادی و دنیایی مدالی را بر طاقچه افتخاراتشان نیاویخته بودند.

امروز محله آذری مادری را بدرقه بهشت زهرا(س) کرد که دو فرزند رشیدش را در راه اعتلای انقلاب شکوهمند اسلامی در دفاع مقدس هدیه کرد.
بدرقه ای که بر روی شانه دوستان و همرزمان این دو شهید و تعدادی از کسبه و اهالی محله انجام شد. انتظار می رفت نماینده ای از مسئولین محترم سپاه منطقه، بنیاد شهید و امور ایثارگران و عزیزانی که خود را متولیان اصلی برنامه شهدا می دانند! در این مراسم حضور داشته باشد.

می دانید چرا؟ جوابش ساده است، شاید اگر پسرانی داشت که در ظاهر دنیایی در قید حیات بود و بر روی شانه هایش نشانه‌های خوش‌رنگ نقش بسته بود و یا مسئول فلان سازمان و نهاد بود، انتظار این‌ امر دور از ذهن نبود.

وقتی تصاویر مظلومیت برادرانی که وجودشان می‌توانست پدر سالارانه اهالی خانه را هدایت و رهبری کند و در ناخوشی‌های مادری که امروز غریبانه به خاک سپرده شد، دستگیر باشند را می بینیم‌، اگر کمی منصف باشیم و به احوالات‌ درونی یمان رجوع کنیم، از این روزهای خودمان‌ شرمنده خواهیم‌ شد.

مادر داغ‌دار رحیم بود که ابراهیم را هم به قربانگاه عشق فرستاد و حدودا ۱۱ سال گذشته را هم در فراق همسرش گذران زندگی کرد.

خاطرم هست که خانه شان آسیب دیده بود و گوشه ای از سقف خانه نیاز به تعمیر داشت. مادر آمد مسجد و با یکی از بزرگترهای محل که از دوستان رحیم و ابراهیم بود در میان گذاشت. شاید اغراق باشد اما کمتر از ۲۴ ساعت سقف خانه به وسیله همین دوستان شهید تعمیر شد.

مفهوم دانشگاهی اش را بخواهی بگویم همان #مسئولیت_اجتماعی است، مفهوم دینی این عمل «کلکمْ راعٍ، وَ کلکمْ مَسْؤُولٌ عَنْ رَعِیتِهِ.» و به طور کلی مرام و معرفتی بود از مشتی جوانمرد که منتظر فلان مسئول نماندند و اقدام کردند.

سال هاست که این توفیق را داشته ام تا در حوزه دفاع مقدس خاصه شهدای نهضت جهانی اسلام، مدافعان حرم رسانه نگاری کنم.
در این مدت این را به خوبی دریافته ام که نقش رسانه ها و نخبگان فرهنگی در ضریب دادن برخی از شهدا بسیار مهم و اثرگذار بوده است.

اثرگذاری ای که با نگاه منصفانه هم برکاتی داشته هم آسیب هایی…
در اینکه برخی شهدا همانند شهید حججی سخنگوی یک جریان می شوند شکی نیست و آن ها انگار در آن ساحت ماموریت شان همین است و به موقع نقش آفرینی می کنند.

اما…

دقیق تر که نگاه می کنیم می بینیم که برخی از شهدا #غربت خاصی دارند. خدا نکند که وقتی عده ای از اجتماع به درستی یا غلط، هنرمندان و به طور کلی اصحاب رسانه ها، تمایل داشته باشند قصه ای را ضریب بدهند و یا موضوعی را برجسته کنند. آن وقت احتمالا جاهایی جا می ماند و از نظرها پنهان می ماند.

بحث کم کاری در تشییع پیکر برخی از شهدا و پدر و مادرهایشان که جای خود دارد.
مثلا از غریبی «شهدای ناجا» همین بس که چند سال قبل وقتی در همایشی که تصاویر تعدادی از شهدای جنگ تحمیلی را بر روی دفتر های خطی و نقاشی با عنوان 《نوشت افزار ایرانی》 چاپ کرده بودند، دخترکی با چادری بر سر، همه دفترها را با شعف تورق کرد تا آخرین اثر که اشک به چشمانش نشست… گفتم شاید نشانه ای یافته، پرسیدم چه شد؟ و گفت: من فکر کردم عکس بابای من هم روی این دفترها چاپ شده که…

کاش این فرهنگ بیشتر جا بیافتد که شهید و شهیدتر نداریم…
از سرپرستی که برای عائله‌اش کار می‌کند، تا آتش‌نشان‌ها و تا مدافعان حرم و بچه‌های سپاه تا مادران شهدایی که در نبود ظاهری! فرزندان شهیدشان، تشییع پیکرشان در غریبی انجام می شود و حتی بچه‌های راهداری که زیر بهمن می‌روند؛ همه شهیدند و نگاهشان به وجه‌الله است.

امروز ابراهیم و رحیم منطقه یمان‌ تنها ماندند، تنهایی شان از جنس تنهایی دنیایی نبود، تنهایی یشان به تنهایی تمام مظلومین کربلا گره خورده بود.

خوب است این روزها که واژه ها خاکسترگونه شده اند و فقط توان ضجه زدن در اهداف را دارند و حداقل قلب های زنگار گرفته را، میان یاد شهید و شهیدترها عادلانه تقسیم کنیم.

رضا شاعری

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false