آرای ورودی روسای مجلس در ۱۰ دوره پیشین / هاشمی رکورددار است

در آستانه شروع یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی هستیم و به زودی ششمین رئیس مجلس انتخاب می شود، رئیس آینده، تاکنون بر صندلی ریاست پارلمان تکیه نزده چراکه هیچ کدام از پنج رئیس قبلی در مجلس حاضر نیستند. هاشمی رفسنجانی که دو دوره رئیس مجلس بود، دیگر در قید حیات نیست، مهدی کروبی در حصر

کد خبر : 44585
تاریخ انتشار : دوشنبه 5 خرداد 1399 - 10:31
آرای ورودی روسای مجلس در ۱۰ دوره پیشین / هاشمی رکورددار است

در آستانه شروع یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی هستیم و به زودی ششمین رئیس مجلس انتخاب می شود، رئیس آینده، تاکنون بر صندلی ریاست پارلمان تکیه نزده چراکه هیچ کدام از پنج رئیس قبلی در مجلس حاضر نیستند. هاشمی رفسنجانی که دو دوره رئیس مجلس بود، دیگر در قید حیات نیست، مهدی کروبی در حصر به سر می‌برد، علی اکبر ناطق نوری سالهاست قبای ریاست را از تن درآورده و غلامعلی حداد عادل و علی لاریجانی نیز هیچکدام کاندیدای انتخابات نشده و بالطبع وارد پارلمان نشدند.

سه رئیس اول مجلس، دو دوره‌ای بودند اما حدادعادل (رئیس مجلس هفتم) با حضور لاریجانی در مجلس هشتم، یک دوره‌ای ماند و پس از او، لاریجانی سه دوره بر کرسی ریاست تکیه زد.

هیچکدام از روسای مجلس متولد تهران نیستند اما چهار نفر آنها از حوزه انتخابیه تهران وارد نهاد قانونگذاری شدند و لاریجانی هم با شرایط مشابهی از قم.

در جدول زیر به این موضوع پرداختیم که روسای مجلس در هر دوره با چند رای پا به پارلمان گذاشته و پس از رقابت درون پارلمانی توانسته در راس یک قوه بنشینند. اکبر هاشمی رفسنجانی هم از لحاظ تعداد آرا و هم از لحاظ درصد این تعداد نسبت به کل رای دهندگان رکورددار است. رکود بیشترین آرای یک رئیس مجلس مربوط به مجلس دوم است.

لاریجانی نیز رکورد کمترین تعداد آرا در هر سه دوره به ویژه در مجلس دهم را دارد اما او از حوزه انتخابیه کوچکتر و با تعداد رای دهندگان کمتری به مجلس آمده است. از میان سه رئیس دیگر، مهدی کروبی در مجلس ششم کمترین درصد را دارد و ناطق نوری کمترین تعداد آرا را دارند.

حداقل عیدی کارگران اعلام شد
دوره سال شروع دوره رئیس مجلس تعداد آرا درصد آرا حوزه انتخابیه
اول ۱۳۵۹ اکبر هاشمی رفسنجانی ۱۱۵۱۵۴۱ ۵۴ تهران
دوم ۱۳۶۳ اکبر هاشمی رفسنجانی ۱۸۹۱۲۶۴ ۹/۸۱ تهران
سوم ۱۳۶۷ مهدی کروبی ۹۶۵۴۸۴ ۴/۶۱ تهران
چهارم ۱۳۷۱ علی اکبر ناطق نوری ۴۸۷۲۱۲ ۵/۴۷ تهران
پنجم ۱۳۷۵ علی اکبر ناطق نوری ۸۷۹۸۹۳ ۹/۳۵ تهران
ششم ۱۳۷۹ مهدی کروبی ۶۱۳۸۸۰ ۸/۲۷ تهران
هفتم ۱۳۸۳ غلامعلی حداد عادل ۸۸۸۲۷۶ ۰۵/۴۵ تهران
هشتم ۱۳۸۷ علی اردشیر لاریجانی ۲۳۹۴۳۶ ۰۱/۷۳ قم
نهم ۱۳۹۱ علی اردشیر لاریجانی ۲۷۰۳۸۲ ۱۷/۶۵ قم
دهم ۱۳۹۵ علی اردشیر لاریجانی ۱۹۱۳۲۹ ۱۱/۴۳ قم

در بین منتخبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، احتمال رئیس شدن محمد باقر قالیباف بیش از بقیه است. اگر رویای شهردار پیشین تهران به حقیقت بپیوندد او پنجمین رئیس مجلسی می شود که متولد تهران نیست اما از حوزه انتخابیه تهران به مجلس راه یافته. قالیباف در این دوره ۱۲۶۵۲۸۷ رای معادل ۶۹/۶۸ درصد آرای تهران را به دست آورده است.

 

 

منبع : خبر فوری

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست