آموزش کاشت درخت به روش صحیح و اصولی

برای کاشت درخت، نهال را به طور عمودی و وسط گودالی بزرگ‌تر از حجم ریشه آن بکارید و بدون فشار آوردن به ریشه‌ها آن را در چاله مستقر کنید، سپس داخل گودال را با همان خاکی که خارج کرده‌اید همراه با مقداری کمپوست، خاکبرگ یا کود، ترکیب و پر کنید.
کد خبر : 47809
تاریخ انتشار : شنبه 31 خرداد 1399 - 0:11
آموزش کاشت درخت به روش صحیح و اصولی
توجه به زمان صحیح کاشت درخت، رعایت اصول فاصله درختان، انتخاب زمین مناسب و نحوه اصولی کاشت درخت از نکاتی است که برای موفق شدن در کاشتن درختان (درختان زینتی یا درختان میوه) ضروری است. در این مقاله راهنمای کاشت درختان و اصول اصلی کاشت نهال به زبان ساده بیان شده است.

اصول کاشت درخت مرحله به مرحله

۱- انتخاب زمان مناسب کاشت نهال

انتخاب زمان مناسب کاشت نهال به آب و هوای منطقه کاشت و نوع درخت بستگی دارد. بهترین زمان کاشت نهال، معمولاً هنگام خواب نهال است؛
 • در مناطق گرم و متعدله و نیمه سردسیر، بهترین زمان کاشت، پائیز پس از خواب رفتن نهال است،
 • ولی در مناطق سردسیر نهال کاری بهتر است پس از سپری شدن یخبندان انجام شود.
همچنین بر اساس نوع ریشه نهال (نهال گلدانی، نهال گونی پیچ و نهال ریشه لخت) زمان کاشت درخت به شرح زیر تعریف می‌شود:
 • نهال ریشه لخت: بهترین زمان کاشت اواخر زمستان تا اوایل فصل بهار است.
 • نهال ریشه گلدانی و گونی پیچ: نهال گلدانی و گونی پیچ را می‌توان در تمام طول سال به زمین انتقال داد.

نکته: بهترین زمان برای کاشتن نهال، روز‌های ابری و زمانی که باد کم می‌وزد، است.

۲- حفر گودال برای کاشت نهال

 • اندازه گودال: برای کاشت درخت در زمین، ابتدا باید گودالی با عمق و قطر متناسب با نهال حفر شود. به طور کلی هرچه چاله حفر شده برای کاشت نهال بزرگتر باشد، رشد نهال بهتر خواهد بود.

اندازه مناسب گودال برای کاشت درخت

 

 • قطر و عمق گودال برای نهال گلدانی و نهال گونی پیچ: برای کاشت یک نهال گلدانی، قطر چاله باید ۳ برابر عرض نهال و کمی عمیق‌تر از ارتفاع گلدانی باشد که نهال در آن پرورش پیدا کرده است.
 • قطر و عمق گودال برای نهال ریشه لخت: نهال ریشه لخت، نهالی است که از ابتدا در زمین کاشت شده و سیستم ریشه‌ای بزرگتر و وسیع‌تری دارد و باید قطر چاله حداقل ۲ برابر اندازه طول طولانی‌ترین ریشه است به طوری که ریشه‌ها در هم پیچ نخورد.
  • نکته: بهتر است اطراف گودال حفر نهال شامل سطح زیرین و کناره‌های گودال را با چنگک شل کنید تا ریشه‌های ظریف نهال راحت‌تر در خاک نفوذ کنند و ریشه‌های نهال سریع‌تر در خاک استحکام یابند. سست کردن خاک اطراف گودال به ویژه اگر خاک منطقه کاشت سنگین باشد، بسیار به رشد نهال کمک خواهد کرد.
  • نکته: خاک محل حفر گودال باید عاری از نخاله‌های ساختمانی و ریشه سایر گیاهان باشد. خاک زراعی خوب را در حالت خشک، وقتی در دستتان بگیرید و فشار دهید به هم می‌چسبد و فشرده می‌شود ولی با یک ضربه کوچک نیز از هم جدا شده و دوباره پودر مانند می‌شود، در حالی که خاک زراعی بد به شدت چسبنده است و از هم جدا نمی‌شود.
 • نحوه حفر گودال: در شروع کندن چاله برای کاشت درخت، ابتدا خاک رویی به عمق ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر را بردارید و آن را از خاک‌های زیرین جدا نگه دارید. خاک رویی خاک زراعی بوده و حاصلخیزتر است. خاک‌های عمقی‌تر را با مقداری کود پوسیده دامی ترکیب کنید تا مواد غذایی مورد نیاز اطراف ریشه به خوبی تامین شود. بهترین خاک برای کاشت درخت و گیاه خاکی است که رنگ آن تیره باشد و مایل به قهوه‌ای و سیاه باشد.
  • نکته: توصیه می‌شود داخل گودال را با همان خاکی که خارج کرده‌اید همراه با مقداری کمپوست، خاکبرگ یا کود، ترکیب و پر کنید.
مردم آذربایجان غربی منتظر یخبندان در تعطیلات پیش رو باشند

حفر گودال برای کاشت درخت
۳- نحوه کاشت نهال و دقت به محل پیوند

نحوه کاشت و محل قرار گیری صحیح نهال در چاله، از دیگر اصول کاشت درخت است. برای این منظور ابتدا باید به محل پیوند روی نهال دقت کنید. بیشتر نهال‌های خریداری شده پیوندی هستند و در زمان کاشت باید دقت کنید تا محل پیوند ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر بالاتر از سطح خاک قرار گیرد.

چرا رعایت این نکته آنقدر اهمیت دارد؟

در صورتی که پیوند زیر خاک بماند، منجر بـه فعالیت عوامل بیماریزای قارچی – باکتریایی می‌شود. همچنین شاخه‌ها و جوانه‌های جانبی که رشد می‌کنند، مشخص نخواهد بود شاخه متعلق به پایه است یا پیوند؟ زیرا برای رشد خوب نهال باید شاخه‌های روییده از پایه قطع شود تا انرژی گیاه تلف نگردد. در نهال‌های غیر پیوندی با توجه به محل طوقه (محل تلاقی ریشه و ساقه) نهال کاشته می‌شود.

توجه: ریشه‌ها باید به صورت مرتب در خاک قرار گیرند و پیچیده و در هم نباشند. برای این کار باید مقداری خاک به صورت کله قندی در ته چاله بریزید و ریشه‌های نهال را روی آن به شکل مرتب و رو به پایین بگذارید.

۴- آماده سازی نهال

از زمان اقدام به کاشت درخت باید ریشه‌هارا در پوششی نگهداری کنید. به این معنا که ریشه نباید در معرض نور و هوا قرار گیرد پس بهتر است تا آخرین مراحل آماده کردن شرایط کاشت درخت، ریشه را با خاک یا ماسه مرطوب و یا کیسه پلاستیکی سیاه بپوشانید.

توصیه ۱: باغبانان حرفه‌ای توصیه می‌کنند نهال را یک شب قبل، از داخل گلدان و … در آورید و در آب قرار دهید تا ریشه به اندازه کافی آبگیری کند و احتمال خشک شدن نهال بعد از کاشت در زمین کاهش یابد.

توصیه ۲: در هنگام در آوردن نهال‌ها از محل خود مانند گلدان، گونی یا خزانه، مراقب باشید تا ریشه‌ها کمترین آسیب را ببینند؛ با این حال تجربه نشان داده که صدمه دیدن قسمت‌هایی از ریشه اجتناب ناپذیر است؛ بنابراین توصیه می‌شود بعد از در آوردن ریشه قسمت‌هایی را که صدمه دیده است با قیچی باغبانی یا چاقوی تیز هرس کنید تا بخش‌های زخمی کمتر در برابر خاک قرار گرفته و احتمال بیماری‌های ریشه کمتر شود. همچنین این کار به تحریک رشد ریشه‌های فرعی کمک خواهد کرد.

روش لاغری با سرکه سیب را یاد بگیرید

توصیه ۳: در مقیاس وسیع و برای کاشت درخت در باغ، توصیه می‌شود قبل از کاشت نهال، ریشه را با رس، مواد چسبنده و ضدعفونی کننده آغشته کنید. به این کار پرالیناژ گفته می‌شود.

۵- طرز کاشت نهال

نهال را به طور عمودی و وسط چاله قرار داده و بدون فشار آوردن به ریشه‌ها آن را در گودال مستقر کنید. پس از قرار دادن نهال در گودال، درخت را از زوایای مختلف ببیند تا مطمئن شوید که درخت را صاف کاشته‌اید. خاک اطراف نهال را با لگد بکوبید تا ذرات خاک به حد ممکن به هم دیگر چسبیده و ریشه را محکم نگهدارند و سپس اقدام به آبیاری کنید. اگر بعد از آبیاری مشاهده کردید که مقداری از خاک اطراف نهال، نشست پیدا کرده است، مجددا مقداری خاک اطراف نهال بریزید.

نحوه کاشت نهال
۶- رعایت فاصله کاشت درختان

فاصله کاشت درخت موضوعی است که در باغبانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به ویژه رعایت فاصله صحیح بین درختان جزو اولین قدم‌ها برای رسیدن به محصول بهتر از نظر کمی و کیفی است. فاصله کاشت درخت بسته به نوع درخت متفاوت است و در بین یک گونه درخت نیز این فاصله به رقم پایه و پیوندک مربوط می‌باشد. همچنین اقلیم منطقه، توپوگرافی زمین (میزان شیب) و … نیز در این میان دارای اهمیت است.

۷- نحوه نصب قیم

بعد از کاشت درخت در باغ و باغچه، به این نکته دقت کنید که نهال جوان شما تنه نازکی دارد و هنوز ریشه‌ها در خاک کاملا استقرار نیافته‌اند، بنابراین ممکن است با کوچک‌ترین وزش بادی خم شده و ریشه‌ها از خاک خارج شوند. از این رو بسته به بادگیر بودن محل کاشت و نوع نهال، در کنار آن یک قیم قرار دهید. توجه داشته باشید، قیم را به اندازه کافی بلند انتخاب کنید و با یک نوار نازک به نهال ببندید. نصب قیم به رشد بهتر و سریع‌تر نهال‌های جوان کمک زیادی می‌کند.

۸- مراقبت‌های لازم بعد از کاشت درخت

بلافاصله بعد از کاشت، نهال را آبیاری کنید و این کار را مجددا چند ساعت بعد نیز تکرار کنید تا نهال به خوبی در خاک استقرار پیدا کنید. کود‌ها را همه ساله باید به نهال بدهید، ولی نه دقیقا در کنار درخت یا در سطح چاله‌های قبلی بلکه در فاصله‌ای متناسب با رشد ریشه‌هایشان و دور از تنه درخت انجام شود. همچنین سایر مراقبت‌های لازم مانند سله شکنی، وجین علف هرز، مرمت حصار و قیم را به موقع و با دقت انجام دهید.

سخن پایانی

کاشت درخت یکی از لذتبخش‌ترین کار‌هایی است که می‌توان انجام داد و مطمئن باشید با گذر سال‌ها از دیدن رشد و نمو نهالی که کاشته‌اید، شادی و رضایت فوق العاده‌ای را تجربه خواهید کرد.
منبع:ستاره

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست