آیا استفاده از سرور مجازی ویندوز گزینه مناسبی برای وبگردی است؟

امنیت سرور مجازی (VPS) یکی از مهمترین مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. هنگام جستجوی سرور مناسب ، کاربران معمولاً نگران نشت اطلاعات سرور به افراد غریبه هستند.

کد خبر : 113688
تاریخ انتشار : یکشنبه 16 خرداد 1400 - 12:27
آیا استفاده از سرور مجازی ویندوز گزینه مناسبی برای وبگردی است؟

امنیت سرور مجازی (VPS) یکی از مهمترین مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. هنگام جستجوی سرور مناسب ، کاربران معمولاً نگران نشت اطلاعات سرور به افراد غریبه هستند.

اشتراک سخت افزار یکسان با چند کاربر اولین چیزی است که آنها در هنگام مواجه شدن با سرورهای خصوصی مجازی (VPS) نگران آن هستند. سوالی که ذهن اکثر کاربران را به خود مشغول کرده این است که چگونه این مسئله را حل کنیم و این نگرانی قابل درک است.

سرور چگونه کار می کند؟

بیایید ابتدا به نحوه کار یک سرور مجازی بپردازیم. ابتدا ، این نرم افزار بر روی سرور اصلی سخت افزار که کلیه سرورهای مجازی (VPS) بر روی آن قرار دارند ، اجرا می شود. نام این نرم افزار hypervisor است. سرورهایی که نرم افزار Hypervisor را اجرا میکنند معمولاً Hypervisors نامیده می شوند. نرم افزار hypervisor مسئولیت مدیریت شخصی سرور مجازی را دارد که بر روی سرور اجرا می شود.

نرم افزار hypervisor نحوه ارتباط هر سرور مجازی با سخت افزار موجود در سرور hypervisor را کنترل می کند. این کنترل شامل برنامه ریزی برای استفاده از چندین سرور اختصاصی مجازی از منابع CPU است. همچنین شامل اختصاص دادن حافظه به هر کدام و مدیریت کپی از هارد دیسک ها در سرورهای اختصاصی مجازی است.

وقتی یک سرور مجازی ایجاد می شود ، یک نسخه از هارد دیسک برای آن ساخته می شود. این کپی جایی است که تمام داده های سرور مجازی ذخیره می شود. در تنظیمات سرور مجازی ، فضای سخت افزاری که برای هر سرور مجازی اختصاص داده شده است صرفا برای همان سرور مجازی است و سرور دیگری از آن استفاده نمی کند و تقریبا می توان گفت که از بابت فضای ذخیره سازی به صورت منحصر بفرد برای هر سرور است و کس دیگری در اطلاعات آن نمی تواند دستی ببرد.

هنگام راه اندازی سرور مجازی ، نرم افزار hypervisor مقدار حافظه مورد نیاز را به آن سرور اختصاص می دهد و اطمینان حاصل می کند که فقط آن سرور مجازی می تواند روی حافظه اختصاص داده شده بخواند و بنویسد.

این سیستم ها اطمینان حاصل می کنند که داده های هر فرد به طور جداگانه و ایمن ذخیره می شود ، هم در حافظه رم و هم بر روی دیسک سخت افزاری .

نرم افزار Hypervisor سرورهای مجازی را جدا کرده و نحوه عملکرد آنها را کنترل می کند. سوال بعدی که در مورد امنیت سرورهای مجازی مطرح می شود این است که “چه چیزی hypervisors را از حمله به سرور مجازی محافظت می کند؟” دسترسی به hypervisors به ​​شدت کنترل می شود و اقدامات امنیتی بسیاری برای محافظت از آنها انجام می شود. فایروال ها همچنین اطمینان حاصل می کنند که هکرها قادر به هدف قرار دادن نظارت کنندگان نیستند. به همین ترتیب ، سرورهای ذخیره سازی که نسخه سخت افزاری دارند نیز به همین ترتیب محافظت می شوند.

شما برای افزایش امنیت سرور مجازی خود سه روش مطمئن دارید که با هر کدام که مورد نیاز شماست می توانید امنیت آن را به صورت قابل قبول افزایش دهید و خیالتان از هک شدن سرور مجازی و سرقت رفتن اطلاعات خود دوری کنید.

روش هایی که در این مقاله به شما خواهیم گفت بسیار ساده است و اگر شما تا به حال این کار ها را انجام ندادید باز هم برای شما مشکل ساز نبوده و بسیار ساده است که عبارت است از: انتخاب رمز عبور طولانی و پیچیده، تغییر پورت ورود پیش فرض و در آخر تغییر نام کاربری پیش فرض.

معمولا افراد با رمز عبور و نام کاربری پیش فرض همیشه وارد سرور خود می شوند و تمایلی برای تغییر آن ها ندارند اما مشکل اصلی دقیقا همین جاست و هکرها دقیقا از این نقطه ضعف شما استفاده می کنند و وارد سرور مجازی شما می شوند.

رمز عبور قوی را انتخاب کنید

این اولین قدم شماست که باید بردارید. ایجاد رمز عبور قوی می تواند مانعی محکم در برابر نفوذ هکرها به سرور باشد. یک رمز ورود قوی با طول حداقل 10 کاراکتر و شامل حروف خاص ، اعداد ، کاراکترهای غیر مرسوم و حروف بزرگ است. پس از خرید سرور مجازی ویندوز حتما رمز عبور پیش فرض سرور را به یک رمز عبور قوی تغییر دهید.

تغییر پورت پیش فرض

هنگامی که جزئیات ورود به سیستم سرور مجازی را دریافت می کنید ، به طور پیش فرض پورت دسکتاپ 3389 است. همه این پورت را از جمله هکرها می شناسند بنابراین می توانید برای جلوگیری از دریافت حملات به این پورت ، آن را تغییر دهید.

فراموش نکنید که قبل از تغییر پورت حتما باید آن را از طریق فایروال فعال کنید سپس آن را به عنوان پورت ورود قرار دهید.

 

تغییر نام یا غیرفعال کردن نام کاربری پیش فرض

معمولا نام کاربری سرور مجازی های ویندوز administrator است که افراد بعد از خرید سرور مجازی ویندوز آن را تغییر نمی دهند، اما در جریان باشید که این مسئله هم مثل رمز عبور بسیار مهم است و اگر شما آن را تغییر دهید هکر مجبور است ابتدا نام کاربری شما را پیدا کند و بعد از آن سراغ رمز عبور شما برود و در این حالت مجبور است دو برابر زمان صرف هک سرور شما کند و اگر شما هر سه موارد را به درستی پیش ببرید مطمئنا هک نخواهید شد.

شاید شما سرور مجازی ویندوز ندارید و سرور مجازی لینوکس استفاده می کنید و سوال باشد که آیا برای سرور مجازی ویندوز هم می توان راهکارهایی داشت تا امنیت آن را بهبود بخشید؟ که من به شما پاسخ می دهم که بله و در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد و توضیحات لازم را برای شما خواهیم داد.

سرور مجازی لینوکس هم از این مستثنا خارج نیست و برای شما سه روش در نظر گرفتیم که می توانید با استفاده از این روش ها سرور مجازی لینوکس خود را تا حدودی بهبود بخشید و از شر هکرها در امان نگه دارید.

 

انتخاب رمز عبور قوی و دشوار

همانند سرور مجازی ویندوز شما باید برای سرور لینوکس خود هم از رمز عبور قوی و دشوار استفاده کنید چرا که رمز عبور اولین موردی است که مورد حمله قرار میگیرد پس لازم است که همیشه رمز عبور مناسبی را برای سرور های خود انتخاب کنید و پیشگیری بهتر از درمان است.

 

پورت SSH را تغییر دهید

به طور پیش فرض ، پورت SSH 22 در توزیع های لینوکس (Centos ، Ubuntu ، Fedora و غیره) است. همه این پورت را از جمله هکرها می شناسند بنابراین می توانید برای جلوگیری از دریافت حملات به این پورت ، آن را تغییر دهید.

توجه: یادتان باشد قبل از تغییر درگاه پیش فرض SSH ، پورت SSH جدید را به فایروال خود اضافه کنید.

 

تغییر نام یا غیرفعال کردن نام کاربری Root

نام کاربری سرورهای Linux یک مقدار پیش فرض است که معمولا root قرار میدهند. بنابراین اگر هکر رمز سرور و پورت SSH را بدست آورد ، می تواند با استفاده از نام کاربری root به راحتی وارد سرور شود ، اما اگر نام کاربری root را غیرفعال کنید ، این اتفاق نمی افتد. پس فراموش نشود که حتما بعد از خرید سرور مجازی لینوکس و تحویل آن نسبت به تغییر نام کاربری خود اقدام کنید.

 

آیا ایمن سازی سرور مجازی به عهده ماست یا ارائه دهنده؟

اگر بخواهم واضح جواب بدهم باید بگویم به عهده هر دو. اما دوست دارم بیشتر در این مورد توضیحات بدهم.

معمولا سایت های ارائه دهنده سرور مجازی امنیت سرور های خود را به اندازه لازم تامین می کنند و بیشتر آن ها روی بحث جلوگیری از حملات DDOS و مواردی از این قبیل است و آن ها سعی می کنند که زیر ساخت قوی ایجاد کنند تا به راحتی سیستم و سرورهای آن مورد حمله و نفوذ قرار نگیرد اما باید در نظر بگیرید که تامین امنیت نرم افزاری این مقوله هم تا حدودی به عهده ما هم هست و ما باید بعد از تحویل سرور خود مسائل نظیر نام کاربری و رمز عبور که در بالا به آن اشاره کردیم را در نظر بگیریم و هر کاری که از دستمان می آید برای بهبود امنیت آن بکوشیم در غیر این صورت هرگونه اتفاقی که بیفت بر عهده ما هم خواهد بود.

پس بهتر است برای ایمن سازی سرور های خود همیشه راهکارهای امنیتی را در اولویت کار خود قرار دهیم و از سهلا کاری نکنیم.

 

خلاصه

امنیت هرگز نمی تواند 100٪ تضمین شود ، اما می تواند از 0 ٪ به 99 99 افزایش یابد. در این مقاله ، ما برخی از این موارد را خدمت شما ارائه داده ایم. با مشاهده این 3 مورد می توانید امنیت سرور خود را تا حد زیادی بالا ببرید و از حمله به VPS جلوگیری کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که اگر کاربرد خاصی برای سرور دارید ، ایجاد امنیت سرور می تواند پیچیده تر و مهمتر از این سه مورد باشد. به عنوان مثال ، اگر از سرور مجازی خود به عنوان میزبانی وب (هاست میزبانی) استفاده می کنید ، باید کنترل پنل مورد استفاده را نیز ایمن کنید.

این مقاله از سایت techspotty ترجمه شده است. منبع.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست