آیا مناقشه اوکراین به جنگ جهانی سوم منتهی می شود؟!!!

این روزها که آتش جنگ میان روسیه به عنوان قطب قدرت دنیا با اوکراین و اروپا و آمریکا داغتر شده است ، همواره این سئوال مطرح است که آیا احتمال رویارویی قدرت های بزرگ دنیا منتهی به جنگ جهانی می شود؟ به اندازه بضاعتم از دانش روابط بین الملل که مبتنی بر یافته های علمی - تاریخی است، بنا به دلائل ذیل چنین واقعه ای را مُحال می دانم.
کد خبر : 141521
تاریخ انتشار : جمعه 13 اسفند 1400 - 0:40

آیا مناقشه اوکراین به جنگ جهانی سوم منتهی می شود؟!!!

این روزها که آتش جنگ میان روسیه به عنوان قطب قدرت دنیا با اوکراین و اروپا و آمریکا داغتر شده است ، همواره این سئوال مطرح است که آیا احتمال رویارویی قدرت های بزرگ دنیا منتهی به جنگ جهانی می شود؟ به اندازه بضاعتم از دانش روابط بین الملل که مبتنی بر یافته های علمی – تاریخی است، بنا به دلائل ذیل چنین واقعه ای را مُحال می دانم.

۰۱اصل جهانی شدن:
جهانی شدن یک فرآیند طبیعی است.به معنی حکومت جهانی نیست، به معنی تمامیت خواهی ” توتالیتاریسم” و “کدخدا – جهانی ” دولت های اقتدارگرا درجهان نیست! جهانی شدن؛ حتی به معنی ذوب شدن فرهنگ ها، اعتقادها و باورها نمی باشد. جهانی شدن “برساخته و برخاسته” از اراده نانوشته ملت هاست و به هم آمدن و به هم رسیدن فطرت های مشترک واحساس همنوعی است و بدون عاملیت، اجبار و قهر دولت ها می باشد!
این” جهانی سازی” است، که با عاملیت قدرت ها و دولت های تمامیت خواه، در صدد این هستند تا بتوانند با ذوب فرهنگ ها و نگاه ها خود را “پدر سالار – جهان معنوی” معرفی کنند! جهانی سازی وزن کشی قدرتِ دولت هاست، اما جهانی شدن هم وزنی و هم افزایی ملت هاست.
با درک تفاوت در تعریف این دو، بسیار واضح است که سرعت و شتاب و مقبولیت جهانی شدن به مراتب افزونتر و محبوب تر از جهانی سازی است، نتیجه این کارزار نشان می دهد که “برنده بازی” جهانی شدن است. و قدرت هایی نظیر آمریکا و روسیه در پوشش جهانی سازی نمی توانند مرزهای جغرافیای کشورها را درنوردند!

۰۲ سرعت زمان:
با انفجار تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات، عنصر زمان از دو عنصر انسان و مکان پیشی گرفته است و تمام رخداد های جهان در آنِ واحد به سرتاسر دنیا مخابره می کند و حس جهانی شدن را بر می انگیزاند. مقایسه واکنش های جهانی به دو حمله آمریکا به عراق در پایان قرن بیستم که با کمترین واکنش جهانی روبرو شد و حمله امروز روسیه به اوکراین که با واکنش بیشتر کشورهای جهان مواجه شده است، نشان از تاثیر سرعت زمان و بسیج افکار عمومی در واکنش و تقابل به پدیده “جهان – دولتی” است!

۰۳ دیپلماسی آشکار:
نقش دیپلماسی آشکار و تسلیم دولت ها در برابر دیپلماسی پنهان؛ بدون شک یکی از عوامل بر هم زننده نقشه پنهانی دولت هاست، چه این که یکی از دلائل مبرهن، اما پشت پرده جنگ جهانی اول، نقش دیپلماسی پنهان در نزد کشورهای صاحب قدرت در اروپا بود! در جهان امروز، دیپلماسی پنهان رد پایی ندارد و این پدیده ی خیری است که می تواند مانع از جنگ های خانمانسوز جهانی شود۰

۰۴ توازن قوا:
توازن قوا، می تواند عامل بازدارنده برای ” تک قدرت های” فرصت طلب باشد. یک صد سال آرامش نسبی بدون جنگ در دنیای ِ قبل از جنگ جهانی اول، مرهون توازن قوا بین چهار قدرت اول اروپا بود. اما نتیجه برهم خوردن این توازن و یکه تازی وحس جهان گشایی امپراطوری آلمان و فرانسه، منجر به جنگ جهانی اول شد و همین علت نیز به خاطر دست اندازی و تئوری “دولت – جهانی” هیتلر، زمینه های جنگ جهانی دوم را فراهم کرد.

۰۵ تحول در مفاهیم قدرت :
جهان امروز، صرفا متکی به ابزارهای
سخت و جنگ افزاری “سیاست قدرت” نیست! و این وجه تمایز مفهوم قدرت با سده های گذشته است. سیاست ِ قدرت امروز، آمیخته و ترکیبی از انواع ابزارهای قدرت ها از قبیل، تحریم، فشارهای سیاسی، روانی، اجتماعی و اقتصادی است. نقش فزاینده صد ها سازمان غیر دولتی جهانی صلح جو که از ثمرات عصر جهانی شدن هست از دیگر عوامل کنترل رفتار دولت ها در جنگ افروزی است.

نتیجه تحلیلم این است که جهان امروز؛ جهانی است از ترکیب “جهانی شدن” و “موازنه قوا ” و حاصل این دو می تواند امنیت جهانی را ارتقاء بدهد و مانع از جنگ جهانی و جهان گشایی آمریکا و روسیه شود.

صلح سرخ | حسین حاجی
تحلیلگر سیاست بین الملل
خبیر سیاسی فی الشوون الدولیه

t.me/solhesorkh

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست