آیا هفته پایانی سال طلا ارزان می‌شود؟ / ارز‌ها ارزان شدند

به گزارش میهن نوین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ،هفته سوم اسفند  در حالی به پایان رسید که ویروس کرونا با تمام قوا بدنه اقتصادی تمام کشورها را احاطه کرده است. البته ایران علاوه بر درگیری با این ویروس، به استقبال سال نو هم می رود و همین امر بازارها را در شرایط خاص

کد خبر : 35919
تاریخ انتشار : جمعه 23 اسفند 1398 - 9:27
آیا هفته پایانی سال طلا ارزان می‌شود؟ / ارز‌ها ارزان شدند

به گزارش میهن نوین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ،هفته سوم اسفند  در حالی به پایان رسید که ویروس کرونا با تمام قوا بدنه اقتصادی تمام کشورها را احاطه کرده است. البته ایران علاوه بر درگیری با این ویروس، به استقبال سال نو هم می رود و همین امر بازارها را در شرایط خاص تری قرار داده است.

یک قدم مانده به سال نو، سکه ارزان تر شد

قیمت سکه  تمام بهار آزادی در ابتدای ساعات معاملات روز شنبه  ۱۷  اسفند  ۶ میلیون تومان بود که در ساعات پایانی به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان تنزل پیدا کرد.

این نوسان قیمت در روزهای بعدی این هفته نیز ادامه داشت،  به‌طوری که سکه به قیمت ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هم صعود کرد اما این روند در میانه های هفته دوام نیاورد و حباب سکه شکسته شد. در روز سه‌شنبه ۲۰ اسفند روند کاهشی قیمت سکه شروع شد و در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه قیمت سکه بدون تغییر روی نرخ ۶ میلیون تومان ثابت ماند.

شما می توانید روند قیمت سکه را در نمودار زیر مشاهده کنید

گزارش

آخرین روز معاملاتی هفته سوم اسفند چطور گذشت؟

ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و سکه در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره وضعیت بازار طلا و سکه اظهار کرد:   هر گرم طلای ۱۸ عیار ۶ تا ۷ هزار تومان، هر مثقال طلا ۴ تا ۵ هزار تومان و اونس جهانی ۱ دلار کاهش قیمت داشته است.

محمدولی اظهار امیدواری کرد که بازار طلا و سکه به روند کاهشی خود ادامه بدهد.

رئیس اتحادیه طلا و سکه از مردم درخواست کرد تا زمانی به خرید طلا و سکه اقدام کنند که بازار روند متعادلی داشته باشد.

دلار وارد کانال ۱۴ هزار تومان شد

بازار ارز در این هفته گزینه کاهش قیمت را انتخاب کرد به‌طوری‌که در اولین روز هفته دلار با کاهش ۲۵۰ تومانی به قیمت ۱۵ هزار تومان رسید و یورو  نیز با کاهش ۳۰۰ تومانی به مبلغ ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد. این روند کاهش قیمت ادامه داشت تا در آخرین روز هفته سوم اسفند دلار به کانال ۱۴ هزار تومان رسید و به مبلغ ۱۴ هزار و ۸۵۰ تومان را برای انجام معاملات خود انتخاب کرد، همچنین یورو نیز از این کاهش قیمت بی‌نصیب نماند و در آخرین روز کاری به نرخ ۱۶ هزار و ۶۵۰ تومان  رسید.

 

یکی از صرافان  بازار ارز در گفت‌وگو  با  خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت:  با توجه به  شیوع ویروس کرونا در کشور  و در خانه ماندن افراد جامعه سبب شده که میزان خریدوفروش ارز  در بازار کاهش  یابد و صرافی‌ها در این روزها خلوت هستند.

شما میتوانید روند قیمت ارز را در سومین هفته اسفند  در تصویر زیر مشاهده کنید

گرانی‌ها چه نفع احتمالی برای روحانیون دارد؟

وضعیت بازارهای مالی در روزهای آخر سال /

روند کاهش قیمت ارز ادامه خواهد داشت

حسن مرادی کارشناس اقتصادی  در گفت‌وگو  با  خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: معتقدم در روزهای آینده  و در سال جدید  شاهد جهش قیمتی در بازار ارز نباشیم  چرا که  در گذشته بخشی از ارزهای موجود در جامعه  با سفرهای نوروزی جذب می شد  که در حال حاضر بیشتر سفرها لغو شده است  و تقاضا برای خرید ارز به‌شدت کاهش‌ یافته است.

او افزود:  پیش‌بینی می‌شود کاهش نرخ ارز در روزهای آینده ادامه داشته باشد و با توجه به کمبود تقاضا این روند کاهشی طبیعی است.

مرادی تصریح کرد: شیوع ویروس کرونا در کشور  در بازار های مالی بخصوص بازار ارز بی تأثیر نبوده است  و احتمال دارد تا زمانی که این ویروس در کشور باشد روند کاهشی قیمت ارز باشد البته این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد و باید دید که بازار در زمان پایان شیوع  این ویروس  چه واکنشی   نشان می‌دهد.

بازار بورس متعادل می شود

همایون دارابی  کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار  نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: در هفته‌های پایانی سال  نیاز  به نقدینگی  و  رفتار معامله‌گرها بر بازار سرمایه  غلبه می‌کند و به‌ صورت سنتی  بازار سرمایه  روند متعادلی را خواهد داشت و حجم معاملات کاهش میابد.

دارابی افزود:  عوامل دیگری نیز سبب شده بازار بورس با کاهش شاخص روبه‌رو شود که مهم‌ترین  آن را می‌توان به شیوع ویروس کرونا در کشور نام برد، این ویروس نه تنها ایران بلکه اقتصاد تمام دنیا را تحت تأثیر قرارداده است به‌طوری که قیمت نفت با سقوط بشدت نادری همراه است.

او بیان کرد: شرایط موجود در کشور سبب شده  جوی محتاطانه در بازار بورس به وجود بیاید و  معامله گران با احتیاط  بیشتر به فعالیت خود ادامه دهند.

وی در پایان افزود: معتقدم در روزهای آینده بازار سرمایه جوی آرام خواهد داشت و بیشتر معاملات به سال آینده موکول می‌شود.

سال ۹۸ بی نظیرترین سال بورسی بود

حسین خزلی فعال بازار سرمایه در گفت‌وگو  با  خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره وضعیت بازار بورس در سال ۹۸ گفت: بازار بورس در سال ۹۸ یکی از بی نظیر‌ترین سال‌های رشد خود را داشته است.

خزلی در پاسخ به سوالی  مبنی بر اینکه آیا رشد سریع بازار بورس در انتهای سال ممکن است به آن ضربه بزند؟ گفت: با  توجه به اینکه در کشور  ارزش همه‌ اقلام  به شدت رشد یافته اند و افزایش قیمت‌ها پلکانی نبوده است پس طبیعی است که بازار بورس هم به سرعت زیادی افزایش شاخص را شاهد باشد.

او ادامه داد: برای مثال در سال ۹۸ پرش زیادی را در قیمت دلار، تورم و املاک  مشاهده کرده ایم پس سهام بورس هم نمی‌توانست آهسته رشد کند، اما سهام نسبت به موارد دیگر پرش بیشتری داشته است، آن هم به خاطر اینکه در مجموع سودآوری شرکت‌های بزرگ بورسی بیشتر از بازده سایر بخش‌ها بوده است.

امیرعبداللهیان: ایران با حسن نیت آماده دستیابی به یک توافق پایدار است

این کارشناس درباره تبعات منفی رشد سریع  شاخص بورس گفت: یکی از تبعات منفی این اتفاق، می‌تواند این باشد که وضعیت اقتصادی کشور بقدری بد و نا به سامان شود که شرکت‌های بزرگ بورسی همه سود آوری و نرخ رشدشان کاهش پیداکند و از آن طرف هم  بورس برای مدت طولانی با رشد منفی همراه شود.

او در پایان اشاره کرد: برای سال آینده هم اگر بحران خاصی اتفاق نیفتد سال ۹۹  می‌تواند برای بورس همچنان جذاب باشد، اما این اتفاق نمی‌تواند به اندازه سال ۹۸ رخ دهد.

شما می‌تواند روند کاهش شاخص بورس را در نمودار زیر مشاهده کنید

وضعیت بازارهای مالی در روزهای آخر سال /

معامله بیش از ۲۰۹ هزار و ۹۳۵ میلیارد ریال اوراق بهادار در بورس تهران

در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۱ اسفند ماه ۹۸،  شاخص کل با ۳۴هزار ۶۴۲ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۵۲۰هزار و ۵۲۶ واحد رسید.

شاخص کل هم وزن با ۷هزار و ۲۵۶ واحد کاهش معادل   ۹۰ / ۳ درصد  رقم ۱۷۹ هزار و ۱۱ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص بازار اول با ۲۱ هزار و ۴۲۳ واحد کاهش به رقم ۳۶۹هزار و ۹۵۳  واحد بالغ شد و شاخص بازار دوم با ۸۷ هزار و ۲۱۵ واحد کاهش عدد ۱میلیون و ۰۹۶هزار و ۱۴۳ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول  ۴۷ / ۵ درصد کاهش و شاخص بازار دوم با ۳۷ / ۷ درصد کاهش نسبت به هفته قبل همراه شدند.

در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۲۰۹۹۳۵ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۸۷ / ۲۳ درصد کاهش یافت.

در ضمن تعداد ۲۵۵۳۴ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۴ میلیون و ۵۵۹ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب  ۹۲ / ۲۹ درصد و ۴۴ / ۲۰ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند.

این درحالی است که  تعداد  ۱۴۸۸ میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۶۰۳۷  میلیارد ریال مورد معامله  قرار گرفت و به ترتیب با ۶۲ / ۲۴  افزایش و ۳۳ / ۴  درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

در بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می‌شود، تعداد ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از ۱۷۴۰ میلیارد ریال معامله شد.

باید دید بازار های مالی و اقتصادی تا چه زمانی تحت تا ثیر عواملی مانند شیوع کرونا خواهد بود و بعد گذراندن این بحران بازار های مالی چه واکنشی خواهند داشت.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست