آیا کابینه پیشنهادی با شعارهای انتخاباتی رئیسی مطابقت دارد؟

آیا کابینه پیشنهادی با شعارهای انتخاباتی رئیسی مطابقت دارد؟ یک فعال سیاسی اصلاح طلب به بررسی ابعاد سیاسی، اقتصادی و رفاهی کابینه پیشنهادی رئیس جمهور پرداخت. علی صوفی، در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با کابینه معرفی شده از سوی رئیس جمهور اظهار کرد: قبل از اینکه اصلاح‌طلبان بخواهند درباره این کابینه صحبت

کد خبر : 123036
تاریخ انتشار : پنجشنبه 28 مرداد 1400 - 9:31
آیا کابینه پیشنهادی با شعارهای انتخاباتی رئیسی مطابقت دارد؟

آیا کابینه پیشنهادی با شعارهای انتخاباتی رئیسی مطابقت دارد؟

یک فعال سیاسی اصلاح طلب به بررسی ابعاد سیاسی، اقتصادی و رفاهی کابینه پیشنهادی رئیس جمهور پرداخت.

علی صوفی، در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با کابینه معرفی شده از سوی رئیس جمهور اظهار کرد: قبل از اینکه اصلاح‌طلبان بخواهند درباره این کابینه صحبت کنند بحث‌های جدی در میان خود اصولگرایان به وجود آمد . الان می توان گفت آن بحث ها خیلی بیش‌تر از نقد و بررسی‌ است که در بین اصلاح‌طلبان و دیگر گروه های سیاسی وجود دارد.

وی با ابراز این عقیده که این کابینه با آن چیزی که رئیس جمهور در شعارهایشان مطرح کرده بودند و تا روزهای آخر هم اعلام می کردند روی همان موازین ایستاده اند ،تفاوت دارد، افزود: ایشان شعار  تشکیل کابینه فراجناحی در بالاترین سطح را دادند؛ معنی اش این بود که در آن کابینه  وزرای موفق دولت قبلی هم می توانستند حضور داشته باشند و از نظر سیاسی اصلاح طلبان هم می توانند در چنین کابینه ای دیده شوند.

دبیر کل حزب پیشرو اصلاحات گفت: من همان زمان  اعلام کردم آقای رئیسی نمی توانند بر اساس شعارشان کابینه فراجناحی را تشکیل دهند؛ چرا که این شعار حتی در درون اصولگرایان هم اقناع کننده نبود ، حرف و حدیث های زیادی ایجاد کرد.

وی با اشاره به واکنش برخی اصولگرایان به کابینه معرفی شده، اظهارکرد: در خود اصولگرایان نسبت به کابینه واکنش های تندی بروز کرده، در مجموع نشان می دهد در داخل اصولگرایان هم آقای رئیسی نتوانسته کابنیه ای معرفی کند که به رخ دیگران اعم از دولت قبلی و اصلاح طلبان بکشند.

این فعال سیاسی کابینه پیشنهادی را فرا از دیدگاه های سیاسی نیازمند بررسی فنی و علمی دانست و گفت: از نقطه نظر کارآمدی می شود این کابینه را به چند گروه مشخص تقسیم کرد و تاثیر آنان را در خروج از بحران ها و بیرون آمدن از چالش ها و تحقق شعارها بررسی و دسته بندی کرد.

وی سپس ادامه داد: از نظر دسته بندی و گروه بندی، گروهی به موضوعات و چالش‌های بین المللی مربوط می شوند. این چالش ها در برگیرنده همه موضوعات ما در منطقه و سطح بین المللی است. در رابطه با کشورهای همسایه و اتفاقات اخیر افغانستان، در رابطه با موضوعات عربستان و اسرائیل، در رابطه با کشورهای حاشیه خلیج فارس و کنفرانس اسلامی و همه چالش های منطقه ای دولت جدید باید تصمیم گیری کند.

صوفی تصریح کرد:  در برخی سطوح بحران ها  بالا گرفته و انتظار می رود کابینه جدید بتواند در آن موضوعات مثل جنگ یمن و عربستان به کمک کمیسیون سیاست خارجی مجلس از پس بحران ها برآید.

وی افزود: در سطح کلان تر مذاکرات برجام را داریم. ادامه این مذاکرات در  انتظار شکل گیری این دولت است. باتوجه به اینکه حاکمیت امروز یک دست است حضور آقای رئیسی می تواند برای غرب اعتماد آفرین باشد. اما اینکه بتوانند در یک دیپلماسی فعال مذاکرات را پیش ببرند، برجام را فعال کنند، از دست تحریم ها مردم را خلاص کنند و  زمینه را برای بهبود مسائل داخلی فراهم کنند به تصمیمات کابینه جدید بر می گردد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به تیم اقتصادی کابینه پیشنهادی نیز گفت: تیم اقتصادی باید تصمیمش را در باره رفتار در  بازار سرمایه، نحوه کنترل تورم، افزایش اشتغال و مسکن بگیرد. آیا سیاستش در مقابل تورم  انقباضی است؟ مثل دولت روحانی که سیاست ریاضتی را بر مردم تحمیل کرد می خواهند تورم را کاهش دهند؟  در این صورت بحران معیشتی که داریم تقویت می شود.

وی  بازار بورس را چالش تیم اقتصادی خواند و ادامه داد: آقای صالح آبادی که برای بانک مرکزی معرفی شده و قبلا عملکرد مثبتی داشته می تواند عرضه و تقاضا را طوری پیش بررد که بورس  کنترل شود؟ در رابطه با مسکن و اشتغال چه خواهد کرد؟ آقای میرکاظمی رییس سازمان برنامه و بودجه و آقای صالح آبادی از تیم احمدی نژاد بودند و ای بسا با هم هماهنگ خواهند بود اما آقای خاندوزی که برای وزارت اقتصاد مطرح است و در اجرا پیشینه ای ندارد، تئوری هایش با آن دو متناقض نیست؟ سوال مهم این است که آیا تیم اقتصادی با هم هماهنگ می شوند؟

صوفی گفت: آیا وزارت نیرو از پس بحران آب و برق بر خواهد آمد ؟ آیا وزارت کشاورزی از پس مسئله تولیدات کشاورزی بویژه گندم و میزان مصرف آب کشاورزی بر خواهد آمد؟ آیا بخش صنعت در حوزه آب با وزارت نیرو هماهنگ خواهد بود؟

وی افزود:  آیا در زمینه حمل و نقل بین المللی که حوزه ای بسیار پر درآمد است و موقعیت ما را در منطقه می تواند تثبیت کند و هزینه ای هم ندارد موفق می شوند؟ تا کشورهای منطقه ما را دور نزند. امروز مسیر چین-ترکیه به جای گذر از ایران از جای دیگری عبور می کند.

وی در پایان با طرح این سوال که آیا وزارت تعاون و رفاه به بخش اقتصادِ عدالتِ اجتماعی یعنی بخش تعاون توجه می کند؟ خاطرنشان کرد: آیا توسعه توام با عدالت اجتماعی در دولت رئیس واقعا دنبال می شود؟همه این سوالاتی که در پرده ابهام و تردید است از جمله شعارهای انتخاباتی بود که مردم منتظر تحققش هستند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست