احمدی‌نژاد – لاریجانی / تکرار یکشنبه سیاه در جمعه داغ خرداد ۱۴۰۰

روسای سابق دولت و مجلس، سال آینده به فینال انتخابات می‌رسند؟ احمدی‌نژاد – لاریجانی / تکرار یکشنبه سیاه در جمعه داغ خرداد ۱۴۰۰ تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم و پایان دولت روحانی تنها ۹ ماه فرصت باقیست. آیا ممکن است احمدی‌نژاد و علی لاریجانی رقابت اصلی در انتخابات سال آتی را انجام دهند؟ در

کد خبر : 61492
تاریخ انتشار : دوشنبه 24 شهریور 1399 - 8:05
احمدی‌نژاد – لاریجانی / تکرار یکشنبه سیاه در جمعه داغ خرداد ۱۴۰۰

روسای سابق دولت و مجلس، سال آینده به فینال انتخابات می‌رسند؟

احمدی‌نژاد – لاریجانی / تکرار یکشنبه سیاه در جمعه داغ خرداد ۱۴۰۰


5f5e7bbd5f172_2020-09-14_00-36

تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم و پایان دولت روحانی تنها ۹ ماه فرصت باقیست. آیا ممکن است احمدی‌نژاد و علی لاریجانی رقابت اصلی در انتخابات سال آتی را انجام دهند؟

در ماه‌های اخیر از گزینه‌های زیادی به‌عنوان نامزد احتمالی انتخابات خرداد ۱۴۰۰ سخن به میان آمده است. چهره‌هایی که گاه شناخته نشده‌اند و گاه شناخته شده. در میان شناخته شده‌ها اما دو چهره بیش از سایرین فرصت طرح نام خود در رسانه‌ها را داشته‌اند: محمود احمدی‌نژاد و علی لاریجانی.

محمود احمدی نژاد هرچند سابقه ردصلاحیت در انتخابات ۹۲ را در کارنامه دارد، اما امیدوار است بتواند در انتخابات سال بعد مجوز ورود به عرصه را پیدا کند. حرف‌های سخنگوی شورای نگهبان درباره عدم حضور نامزدهای ردصلاحیت شده در انتخابات پیش رو نیز او را ناامید نکرده است.

احمدی‌نژاد که خود را پیروز شکست های دولت روحانی می‌داند، می‌خواهد برای اثبات درستی سیاست‌های دولت خود، در انتخابات حضور یابد و اگر نشد، دست‌کم یک چهره نزدیک به خود را راهی پاستور کند.

محمود احمدی‌نژاد در سال‌های گذشته با عنوان منتقد هاشمی شناخته می‌شد اما حالا در نبود هاشمی، او بدش نمی‌آید در برابر یک چهره نزدیک به روحانی قرار گیرد، و چه‌کسی نزدیک تر از علی لاریجانی؟

انتقادات تند احمدی نژاد به اوضاع اقتصادی کشور را ببینید

سابقه رقابت احمدی‌نژاد و لاریجانی به ۱۵سال قبل برمی‌گردد. همان سالی که احمدی‌نژاد به همه توافقات درون‌جناحی اصولگرایان پشت کرد و در انتخابات ماند تا پیروز شود.

دلار سَر به ۳۱هزار تومان زد!

پس از این رقابت، او و و علی لاریجانی دست همکاری بهم دادند. لاریجانی که صداوسیما را به ضرغامی داده بود، به شورای عالی امنیت ملی رفت تا در چارچوب دولت احمدی‌نژاد به ایفای نقش در مقام یک دیپلمات بپردازد. اما این همکاری دیری نپایید و با جایگزین شدن سعید جلیلی در شورای عالی امنیت ملی، لاریجانی هم به بهارستان رفت و کم‌کم منتقد دولت شد.

اوج رویارویی دو رئیس قوه، به یکشنبه‌ای بازمی‌گشت که در جریان استیضاح وزیر وقت کار، احمدی‌نژاد فیلمی از برادر لاریجانی پخش کرد و خانواده با نفوذ لاریجانی را متهم به فساد کرد.

هرچند در زمان ریاست صادق لاریجانی بر دستگاه قضا، پرونده ای برای سعید مرتضوی، عامل ضبط آن فیلم تشکیل شد اما رویارویی‌های لاریجانی‌ها با احمدی نژاد به نزاع سیاسی محدود ماند و برخوردهای قضایی تنها به یاران رئیس‌جمهور سابق رسید.

حالا پس از ۴ دوره ریاست جمهوری، برخی پیش‌بینی می‌کنند که این دو با خاستگاه فکری اصولگرایی، اما یکی از جناح چپ این جناح و دیگری از جناح راست آن، می‌توانند بار دیگر رقیبان اصلی میدان انتخابات شوند.

لاریجانی به اعتبار تسلط بر منطق بازی‌های سیاسی امیدوار است احمدی‌نژاد مانند سال ۹۲ پیش از حضور در انتخابات ۱۴۰۰ از میدان رقابت کنار گذاشته شود

احمدی‌نژاد که یارانی از جبهه پایداری در میان اصولگرایان دارد، در انتخابات اخیر مجلس شاهد شکست جریان منسوب به لاریجانی بود و حالا امیدوار است همین روند، جناح موسوم به راست سنتی که چهره‌هایی چون محمدرضا باهنر و علی لاریجانی آن را نمایندگی می‌کنند را به حاشیه براند.

از آن‌سو، لاریجانی به اعتبار تسلط بر منطق بازی‌های سیاسی امیدوار است احمدی‌نژاد مانند سال ۹۲ پیش از حضور در انتخابات ۱۴۰۰ از میدان رقابت کنار گذاشته شود.

حداقل عیدی کارگران اعلام شد

اینکه فرجام این رقابت چه خواهد شد، روشن نیست اما هرچه هست یا این رویارویی انتخاباتی به طور مستقیم شکل می‌گیرد یا اینکه شاهد یک رقابت نیابتی بین نامزدهایی خواهیم بود که یکی به پشتوانه لاریجانی به میدان می‌آید و دیگری شاید به پشتوانه احمدی‌نژاد.

 

منبع: خبر فوری

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست