ادعای درخواست ترامپ برای سفر به تهران

مذاکره با ترامپ، احتمالی که این روز ها در محافل رسانه ای به گونه ای از زبان مقامات ایرانی مطرح می شود. اما نه با این عنوان که ایران مشتاق مذاکره است. بلکه به این معنا که کشورمان همچنان درهای مذاکره را به روی خود نبسته، حتی بعد از خروج ترامپ از برجام و دومرحله

کد خبر : 14712
تاریخ انتشار : چهارشنبه 24 بهمن 1397 - 21:09
ادعای درخواست ترامپ برای سفر به تهران

مذاکره با ترامپ، احتمالی که این روز ها در محافل رسانه ای به گونه ای از زبان مقامات ایرانی مطرح می شود. اما نه با این عنوان که ایران مشتاق مذاکره است. بلکه به این معنا که کشورمان همچنان درهای مذاکره را به روی خود نبسته، حتی بعد از خروج ترامپ از برجام و دومرحله تحریمی که علیه کشورمان به راه افتاد.

در روزهای اخیر سخنان و اظهاراتی برخی مقامات کشورمان بیان کرده‌اند که می توان آن را آمادگی اولیه برای محتمل دانستن موضوع مذاکره میان ایران و آمریکا در صورت رخ دادن اتفاقاتی خاص در آینده تعبیر کرد.

در روز های گذشته ابتدا خبری به نقل از رسانه المیادین منتشر شد مبنی براینکه ترامپ برای سفر به تهران؛ آماده است و ۵ کشور در حال وساطت هستند. خبری که همه رسانه های ایران به نقل از میادین به صورت سراسری منتشر کردند . موضوعی که البته به نظر می رسید یک شگرد تبلیغاتی در این باره است. چراکه اگرچه منبع خبر این رسانه ظاهرا لبنانی اعلام شده بود اما خود این موضوع براساس اظهارات یک دیپلمات ایرانی در یک میزگرد به مناسبت انقلاب اسلامی، منتشر شد.

شبکه خبری المیادین لبنان در برنامه «ایران والعالم» ویژه چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی که از استودیو تهران(!) پخش شد، این سخنان امیر موسوی دیپلمات سابق کشورمان را منعکس کرد.

آن طور که فارس می‌نویسد؛ موسوی دراین برنامه می‌گوید: رئیس جمهور آمریکا با آنکه از توافق هسته‌ای خارج شده اما به شدت به دنبال گرفتن موافقت ایران برای دیدار و گفت‌وگوی مستقیم است، اما تهران به آمریکا اعتماد ندارد و می‌داند که واشنگتن به دنبال مذاکره برای مذاکره است و با این کار به دنبال مشروعیت‌بخشی به خود در منطقه است.

او ادعا می کند که ترامپ همزمان با اقداماتش علیه ایران ، تلاش می‌کند به ایران پل ارتباطی بزند.

دراین هنگام المیادین پرسید: چگونه این کار را می‌کند؟ موسوی پاسخ داد:‌ از طریق فرستادگانش به مسقط و برخی مناطق دیگر. شاهدیم که پیام‌هایی از او به تهران می‌رسد. المیادین پرسید، چه پیام‌هایی رسیده؟ و موسوی پاسخ داد: پیام‌هایی مبنی بر گفت‌وگو مستقیم میان (دونالد) ترامپ و آقای (حسن) روحانی. ترامپ گفته آماده است به تهران بیاید.

المیادین پرسید،‌ چنین اتفاقی ممکن است بیفتد؟ موسوی ادامه داد: طبق اطلاعی که دارم هفته گذشته پیامی از واشنگتن (از طریق واسطه‌هایی) رسید برای گفت‌وگوی مستقیم با آقای روحانی. حتی آقای ترامپ اعلام آمادگی کرده که به تهران سفر کند.

المیادین پرسید: آیا ترامپ اعلام آمادگی کرده که به تهران بیاید؟ موسوی ادامه داد: بله، اما تهران چنین درخواستی را رد می‌کند. المیادین سوال کرد، این پیام را چه کسی آورده است و موسوی پاسخ داد، برخی هستند که واسطه شده‌اند.

المیادین پرسید: عُمان؟ موسوی گفت: یکی از واسطه‌ها عمان است. المیادین پرسید: آلمان هم ارتباطی دارد؟ موسوی گفت: دو کشور اروپایی هستند. المیادین ادامه داد: فرانسه و آلمان؟ موسوی ادامه داد: بهتر است که اسمی ذکر نشود. دو کشور اروپایی و دو کشور عربی و یک کشور در جنوب شرق آسیا.

موسوی تصریح کرد: پنج کشور الان تلاش می‌کنند فضا را برای ترامپ (جهت تماس با ایران) آماده کنند. پیام‌ها هم از شخص ترامپ و داماد او (کوشنر) به تهران می‌رسد.

آژانس: ایران اجازه نصب دوربین در کرج را نداد

المیادین پرسید: آن یک کشور عربی کدام است. قطر؟ عمان با چه کشوری؟ موسوی پاسخ داد: مسقط برای همه معروف است. اجازه دهید نام دوم را ذکر نکنیم که (در این گونه امور) معروف نیست و شاید ذکرش نوعی غافلگیری باشد. الان تلاش زیادی دارد می‌شود تا فرصتی ایجاد شود برای گفت‌وگوی ترامپ و…

المیادین با قطع سخن موسوی پرسید: (مذاکره) در مقابل چه چیزی؟ و موسوی پاسخ داد: مشکل [آمریکا] همین‌جاست. ایران برای مذاکره شرط مهمی دارد و آن عدم مذاکره به خاطر مذاکره است.

یعنی مذاکره صرفا برای گرفتن عکس یادگاری نباشد. این چیزی است که الان دولت آمریکا به ریاست ترامپ دنبال آن است. ایران مذاکره را برای حل مسائل کلان و راهبردی می‌خواهد. مهم‌ترین شرط الان این است که ترامپ به توافق هسته‌ای که از آن خارج شد برگردد.

برداشت های مختلف ازتوبه؟

علی‌رغم اظهارات موسوی هیچ یک از مقامات ایران آن ها را رد نکرده اند ، این ادعاها در حالی مطرح شده است که حسن روحانی نیز در روزهای گذشته اظهاراتی بیان کرد که هرچند از موضع قدرت بیان شده بود اما احتمالا می‌شد آن را به عنوان چراغ سبزی برای صورت گرفتن مذاکره ، البته با اقداماتی که حسن نیت ترامپ را نشان دهد به شمار آورد.

حسن روحانی در دیدار سفرا و روسای نمایندگی ها و سازمان های خارجی مقیم تهران گفته بود :«اگر آمریکا توبه کند و از مسیر گذشته خود برگردد و محاسبه دقیق انجام دهد و حاضر باشد، عظمت و کرامت ملت ایران و انقلاب بزرگ اسلامی ایران را بپذیرد و با احترام با مردم ایران سخن بگوید باز هم آماده‌ایم حتی با آمریکایی که سالیان دراز بر ما ظلم روا داشته است، بازگشته و توبه او را بپذیریم.»

هرچند روحانی از توبه آمریکا سخن می گوید اما ازاین توبه ، می توان برداشت های مختلفی کرد، عده ای آن را گرفتن مواضعی نرم‌تر از سوی ترامپ مطرح می‌کنند که می تواند در داخل ایران توبه محسوب شود و عده ای بازگشت دوباره ترامپ به برجام که آغازگر مذاکرات بعدی است.

عده‌ای هم این موضوع را به معنای آن می دانند که اگر روزی دولت ایران با ترامپ مذاکره کرد ، مردم آن را به حساب توبه ای بگذارند که ترامپ انجام داده است.

موسوی و حسن روحانی تنها کسانی نیستند که طی روزهای گذشته به موضوع مذاکره ایران و آمریکا در شرایط فعلی اشاره دارند.

بلکه از سویی دیگر حشمت فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی نیز در این باره می‌گوید: «ترامپ در موضوع برجام اشتباه کرده و این مهم است و بنده معتقدم که از بعد از راهپیمایی بزرگ ۲۲ بهمن ما با سیاستی که توام با اصلاحات ضدفساد و مدیریت سازنده در داخل باشد و همچنین تعامل سازنده با دنیا غیر از آمریکا می‌توانیم به تدریج شرایطی را فراهم کنیم که آمریکایی‌ها به سمت مذاکره با ایران بیایند.»

فلاحت‌پیشه گفت: «معتقدم یکی از نعمت‌های تحریم این است که در داخل کارهای اساسی دارد صورت می‌گیرد و خیلی از بریز و بپاش‌ها و هزینه‌های لوکس دارد از بین می‌رود. مدیران هم عملا مجبور هستند خودشان را با شرایط کنونی صیقل بدهند و مدیران ضعیف کنار بروند و این‌ها شرایطی است که شکل گرفته و من معتقدم با این شرایط می‌توانیم آمریکا را وادار به مذاکره کنیم.»

کاهش قدرت خرید مردم، مرغ را ارزان کرد

اما آن اصرار ترامپ بر مذاکره از چه روی است و این گفته های مقامات ایران از چه روی ؟

آنچه ترامپ می‌گوید

داوود هرمیداس باوند استاد حقوق بین الملل با بیان اینکه ترامپ با یک دید تبلیغاتی در گستره جهانی درباره قدرت جمهوری اسلامی سخن گفته است تا القا کند که این نظام تهدیدی برای جامعه بین المللی است به آفتاب یزد گفت: «از سویی دیگر ترامپ می خواهد با یک توافق با ایران ادعا کند که جامعه بشری را از یک خطر بالقوه نجات داده است تا بلکه با این کار به تثبیت جایگاه خودش دست یابد و از این موضوع در انتخابات آینده استفاده کند.»

وی اظهار کرد: «از این طرف هم دولت ایران و ظریف قبلا گفته بود ند که اگر ترامپ برجام را بپذیرد شاید ایران هم با آمریکا مذاکره کند.»

وی افزود: «این را هم از یاد نبریم که ترامپ اشاره کرده بود ، آماده مذاکرات بی قیدو شرط با ایران است، اما فردای آن روز وزیر خارجه این کشور ۱۲شرط برای مذاکره تعیین کرد که از آن میان ۴ شرط اساسی را برای مذاکره دانست که موضوع مذاکره را به کلی منتفی ساخت.»

باوند تاکید می کند :« در ایران هم هنوز به این مطلب نرسیدند که اگر آمریکا قصد و نیت جدی برای مذاکره داشته باشد به همین دلیل است که آقای روحانی می گوید اگر آمریکا توبه کند ایران آماده گفتگوست.»

هرمیداس باوند می گوید: «از سویی ما اکنون ترامپی را می‌بینیم که باز هم بحث مذاکره بدون قید وشرط را مطرح کرده است . از یک طرف آمریکا می خواهد که ایران را دریک وضعیت استیصالی قرار دهد که ایران با تمام وجودش خواستار انجام مذاکره با آمریکا باشد و ایران هم نمی‌خواهد در این استیصال تن به مذاکره دهد.»

این استاد حقوق بین الملل درباره اینکه اظهارات اخیر برخی از مقامات ایران تا چه اندازه به معنای آماده کردن شرایط برای مذاکرات احتمالی در آینده است می‌گوید: « اگر ایران چنین قصد و نیتی داشته باشد، مذاکره طبق قانون ۳۳ منشور، اولین گام برای حل اختلافات است . بعد از آن مسائلی مثل میانجیگری و کمیسیون تحقیق و سازش و کمیسیون داوری و قضایی و استفاده از مکانیزم های منطقه ای مطرح می شود . اما برای مذاکره معمولا نباید قید و شرطی گذاشته شود تا طرفین به صورت نسبی به منافع متقابل نائل شوند . در بحث مذاکره نباید مشکل اساسی وجود داشته باشد . هرچند عده ای معتقدند که این عدم مذاکره را آنقدر باید کش داد تا دوره ترامپ به پایان برسد، همان چیزی که کری به ظریف گفته بود چون معتقدبود دوره ترامپ چهار ساله است.»

سه عبارت

توبه کردن ترامپ برای مذاکره، درخواست های مکرر ترامپ برای سفر به ایران جهت مذاکره و وادار کردن ترامپ توسط ایران برای مذاکره ، سه عبارت معنادار از سه شخصیت سیاسی کشور است که اگرچه هر سه سعی دارند موضع ایران را از موضع بالا در باب گفتگو با ترامپ بیان کنند، اما سرآغاز مطرح شدن رسانه‌ای احتمال شکل‌گیری این گفتگو است.

بازدیدها: 52

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست