اگر خطری ندارد، چرا روحانی غیرحضوری در آیین بازگشایی مدارس شرکت می‌کند؟ / یک نماینده مجلس: ستاد ملی مبارزه با کرونا در زمینه بازگشایی مدارس کوتاهی کرد

مدارس، حفظ سلامت و همزمان، تداوم روند آموزش دانش آموزان تاکید کرده است و اطمینان داد که اجرای دقیق سیاستهای اتخاذ شده برای بازگشایی مدارس، سلامت دانش آموزان را تضمین می کند. حسن روحانی روز پنجشنبه در جلسه روسای کمیته های ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به برگزاری موفق مناسبت های ملی و مذهبی،

کد خبر : 59951
تاریخ انتشار : شنبه 15 شهریور 1399 - 8:12
اگر خطری ندارد، چرا روحانی غیرحضوری در آیین بازگشایی مدارس شرکت می‌کند؟ / یک نماینده مجلس: ستاد ملی مبارزه با کرونا در زمینه بازگشایی مدارس کوتاهی کرد

مدارس، حفظ سلامت و همزمان، تداوم روند آموزش دانش آموزان تاکید کرده است و اطمینان داد که اجرای دقیق سیاستهای اتخاذ شده برای بازگشایی مدارس، سلامت دانش آموزان را تضمین می کند.

حسن روحانی روز پنجشنبه در جلسه روسای کمیته های ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به برگزاری موفق مناسبت های ملی و مذهبی، بازگشایی کسب و کارها و برگزاری کنکور سراسری، ارشد و دکترا، گفت: اکنون و به اعتقاد متخصصان امر، به این نقطه اطمینان بخش رسیده ایم که شرط بازگشایی مدارس، سلامت دانش آموزان به عنوان اولویت نخست است.

مدارس بهترین جا برای انتقال کرونا محسوب می شوند

این در حالی است که دکتر مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به روند فعلی کرونا در کشور درباره بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور ماه پیشنهاد داد: تا حد امکان تجمعاتی که به طور معمول هر روز و ساعت ها در مدارس انجام می شده، نباید رخ دهد. در غیر این صورت مدارس بهترین جا برای انتقال کرونا محسوب می شوند. معلمان و دانش آموزان حتما باید از ماسک استفاده کرده و فاصله گذاری فیزیکی را رعایت کنند. در عین حال تهویه هوا بسیار مهم است. به طوری که در هر ساعت ۱۰ بار باید تهویه هوا انجام شود. زیرا حتی اگر افراد با ماسک هم به مدت طولانی در فضای بسته بنشینند، احتمال انتقال بیماری وجود دارد.

روحانی همچنین در نشستی دیگر تاکید داشت: باید نوجوانان و جوانان ما در سلامت باشند و تحصیل خود را انجام دهند، امسال آموزش به طور طبیعی آموزش مرکب خواهد بود، یعنی ترکیب شده از آموزش حضوری و غیر حضوری آنجایی که آموزش و پرورش با رعایت پروتکل های بهداشتی می‌تواند کلاس خود را تشکیل دهد فاصله‌ها هست معلمان سر کلاس می‌روند اولویت اول ما آموزش حضوری است و همه پروتکل های بهداشتی باید رعایت شود.

رییس جمهوری گفت: آموزش و پرورش به همه مدارس و مدیران خود ابلاغ کرده هر دانش آموزی که وارد مدرسه می‌شود، اعم از شستن دست‌ها، داشتن ماسک، حرارت سنج، نحوه نشستن باید به دقت مراعات شود از خانواده‌های عزیز می‌خواهم آنها هم مشارکت کنند و بدون مشارکت آن‌ها این کار امکان پذیر نیست.

روحانی با تاکید بر اینکه دانش آموزان باید پروتکل های بهداشتی را از زمان خروج از خانه رعایت کنند، افزود: این دستورالعمل‌ها از زمان خروج از خانه، ‌ داخل سرویس مدرسه، در مدرسه و زمانی که از مدرسه خارج شده تا بازگشت به خانه  توسط معلمان و خانواده ها و همه آنهایی که می‌توانند در این زمینه یاری و کمک کنند، رعایت شود.

هیچ کودک ایرانی نباید از تحصیل باز بماند

وی با بیان اینکه باید همه دست به دست هم بدهیم و تصمیم و  ابلاغ ما هم این است که هیچ کودک ایرانی از تحصیل محروم نماند، افزود: همه باید بتوانند از آموزش بهره مند شوند. البته علاوه بر آموزش حضوری، صدا و سیما هم با آموزش و پرورش همکاری می‌کند که این کار ‌با کمک صدا و سیما انجام شود و امسال باید تلاش بیشتری در این زمینه صورت بگیرد.

رییس دولت تدبیر و امید اظهارداشت: البته طبق پروتکل‌های بهداشتی ممکن است آموزش برای بعضی از مدارس با توجه به شرایط مدرسه،  جمعیت، هر روزه یا روز در میان باشد که این موارد ابلاغ خواهد شد اما آموزش از طریق  فضای مجازی فعال خواهد بود.

روحانی با تاکید بر اینکه دانش آموزان باید پروتکل های بهداشتی را از زمان خروج از خانه رعایت کنند، افزود: این دستورالعمل‌ها از زمان خروج از خانه، ‌ داخل سرویس مدرسه، در مدرسه و زمانی که از مدرسه خارج شده تا بازگشت به خانه  توسط معلمان و خانواده ها و همه آنهایی که می‌توانند در این زمینه یاری و کمک کنند، رعایت شود

شبکه شاد برای مدارس دولتی رایگان می‌شود

روحانی ادامه داد: مدارس مختلف از شبکه‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف در آموزش به دانش آموزان استفاده کردند مدارس خصوصی با شرایط خاصی به دانش‌آموزان در تماس بودند و در مدارس دولتی نیز وزارت آموزش و پرورش شبکه شاد را در اختیار دانش آموزان قرار داد.

وی یادآورشد: البته مردم برای استفاده از شبکه شاد متحمل پرداخت مالی و هزینه اینترنت می‌شدند اما به سازمان برنامه و بودجه، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر آموزش و پرورش دستور دادم که شبکه شاد برای مدارس دولتی و برای دانش‌آموزان بدون هزینه باشد و خانواده‌ها در این زمینه نباید هیچ پرداختی انجام بدهند.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه وزارت ارتباطات مدارس را به  شبکه ملی اطلاعات متصل کرده است، تصریح کرد: این کار بدون هزینه انجام شده و این کار بزرگی است که وزارت ارتباطات با کمک مالی سازمان برنامه و بودجه انجام داده و خانواده ها به ویژه آنهایی که از شرایط مالی خوبی برخوردار نیستند،  نباید هزینه ای برای شبکه شاد پرداخت کنند تا آموزش به معنای واقعی کلمه برای دانش آموزان به صورت رایگان انجام شود و ان شا الله رایگان انجام خواهد گرفت.

ذوالنور: به آتش‌زدن برجام افتخار می‌کنم

از سوی دیگر اسماعیلی عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: مطابق آمار آموزش و پرورش، ۳.۵ میلیون دانش آموز دسترسی به سامانه شاد و فضای مجازی ندارند! (اینجا بینید)

از این رو محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه اگر کرونا بگذرد و ما هنوز در جای قبلی قرار داشته باشیم باید خودمان را سرزنش کنیم اظهار کرد: بخشی از مخاطرات زیست بوم جدید را در دست کنترل داریم. با اپراتورها صحبت کردیم وهمین روزها سیمکارت ایمن (سیمکارت شاد) عرضه می کنند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه سال تحصیلی جدید به شکل حضوری از روز شنبه ۱۵ شهریور ماه آغاز می‌شود، گفت: دانش آموزان باید برای سال تحصیلی جدید و حضورشان با مدیران مدارس هماهنگ باشند. در شروع سال تحصیلی جدید با توجه به شیوع کرونا، اصل بر شرکت حضوری دانش آموزان است، سال تحصیلی جدید متفاوت است. دو سوم سال تحصیلی گذشته را به‌شکل حضوری برگزار و برای یک سوم پایانی به‌طور مجازی و روش‌های آموزش غیر حضوری را اجرا کردیم.

حاجی میرزایی گفت: در شروع سال جدید تحصیلی باید کلاس‌ها شکل بگیرد تا دانش آموزان و معلمان همدیگر را بشناسند و اطلاعات سال قبل خود را هماهنگ و مرور کنند پیگیری این موضوعات به شکل حضوری بهتر است. بنابراین ما هرجای کشور اگر بتوانیم از حضور در مدارس با رعایت پروتکلها استقبال می‌کنیم.

وزیر ادامه داد: بنابراین روز پانزدهم شهریور آموزش در همه مدارس کشور به شکل حضور خواهد بود اما چون ملزم به اجرای پروتکل‌های مورد نیاز برای سلامت دانش آموزان هستیم، دانش آموزان مدارسی که تعداد دانش آموزانشان از تعداد مجاز  بیشتر باشد ناگزیر هستیم گروه بندی کنیم و به نوبت دانش آموزان در روزهای متفاوت در مدرسه حضور خواهند داشت که این امر توسط مدیران مدارس به دانش آموزان اعلام خواهد شد.

مدارس در شرایط قرمز هم باز هستند

وی در عین حال تاکید کرد: هیچ روشی جایگزین آموزش حضوری،  توسعه مناسبات جمعی و افزایش ظرفیت های ذهنی نیست. اگر بتوانیم کلاس حضوری داشته باشیم بسیاری مشکلاتمان حل می شود و کار ساده تر پیش می رود. این قاعده اصلی است. مدرسه در تمام روزهای تحصیل، باید با حضور همکاران باز و فعال باشد و هیچ مدرسه ای تحت هیچ عنوانی نباید بسته باشد؛ حتی در شرایط قرمز، مگر آنکه ستاد ملی کرونا تعطیلی عمومی را اعلام کند.

با وجود تاکید وزیر برای بازگشایی مدارس در ۱۵ شهریور ماه رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارت آموزش و پرورش گفت: والدین شنبه صبح از مدارس فرزندانشان کسب اطلاع کنند.(اینجا ببینید)

نکته حائز اهمیت این است که تا کنون ستاد مبارزه با کرونا هیچ واکنشی در خصوص بازگشایی مدارس در شرایطی که برخی شهرهای کشور در شرایط قرمز هستند نداشته است. سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت درباره وضعیت بازگشایی مدارس و اعلام آموزش و پرورش مبنی بر بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور ماه، گفت: وزارت بهداشت در زمینه بازگشایی مدارس هیچ تصمیم جدیدی نگرفته و تصمیم گیری در این زمینه بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کروناست.

وی افزود: باید توجه کرد که سلامت دانش آموزان برای وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش در اولویت قرار دارد. بر همین اساس تمهیدات لازم برای حفاظت از سلامت دانش آموزان اندیشیده شده است.

لاری ادامه داد: از طرفی نمی‌توان امر آموزش را تعطیل کرد. همان طور که در همه ماه‌های اخیر بسیاری از مناسبات اجتماعی، فرهنگی و آموزشی به نوعی با وجود کرونا انجام شده، آموزش نیز انجام و به هر حال در شیوه‌ها دچار تغییراتی نسبت به سال‌های قبل می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه قرار بر این شده که از ۱۵ شهریور ماه برنامه‌های آموزشی آغاز شود، گفت:  به طور مثال این برنامه‌ها از صداوسیما نیز از همان ۱۵ شهریور شروع می‌شود. در عین‌حال وزارت آموزش و پرورش در زمینه شیوه‌های آموزشی در سال تحصیلی امسال اطلاع رسانی می‌کند، اما آنچه برای وزارت بهداشت بیش از هر چیزی اهمیت دارد، سلامت دانش آموزان، والدین شان، معلمان و کارکنان واحدهای آموزشی است که با تدوین پروتکل‌های بهداشتی و آموزش‌های ارائه شده امیدواریم بهترین نتیجه حاصل شود و با تمهیدات وزارت آموزش و پرورش همه دانش آموزان هم به تحصیل ادامه دهند.

لاری تاکید کرد: در این راستا با توجه به شرایط کشور، استان ها و شهرستان ها از نظر شیوع کرونا تصمیم گیری شده و همه وزارتخانه‌ها در نهایت تابع تصمیم‌های ستاد ملی مقابله با کرونا هستند.

از سوی دیگر حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان در مجلس شورای اسلامی در واکنش به بازگشایی مدارس در ۱۵ شهریور و با وجود بیماری کرونا گفت: حضور داوطلبانه دانش آموزان تنها در صورتی قابل توجیه است که تمام آموزش‌هایی که در مدرسه ارائه می شود، به صورت مجازی برای همه دانش آموزان ارائه شود.

نمره ایرانی‌ها به وضعیت زندگی‌شان

وی افزود: همه دانش آموزان کشور باید مطمئن شوند که اگر مدرسه نباشند، با آموزش مجازی که در دسترس دارند، از هیچ مبحثی عقب نمی مانند، که این رویکرد در عمل به جز مراکز استانها و شهرستانها، در تمام مناطق کشور به ویژه مناطق دور و محروم، قابلیت اجرایی ندارد.

رئیس فراکسیون فرهنگیان از وزیر آموزش وپرورش درخواست کرد به منظور روشن شدن وضعیت، بازگشایی مدارس، در اسرع وقت با هماهنگی و حضور رئیس ستاد مبارزه با کرونای کشور، برنامه نهایی اعلام نمایند.

وی تاکید کرد: گستردگی فعالیت های آموزش و پرورش به گونه ای است که به جرأت می توان گفت تمام مردم در اقصی نقاط کشور، تحت تأثیر فعالیت های آموزش وپرورش هستند، لذا ستاد مبارزه با کرونای کشور باید به صورت واضح و شفاف مسئولیت حفظ سلامت دانش آموزان، فرهنگیان وخانواده ها را به‌عهده بگیرد.

بازگشایی دقیقه نودی مدارس جای تاسف دارد

در همین حال احمد نادری در گفت‌وگو با خبر فوری با انتقاد از نحوه بازگشایی مدارس در دوران کرونایی، گفت: اعلام یکباره و به اصطلاح دقیقه نودی درباره بازگشایی مدارس که از سوی وزارت آموزش و پرورش اتفاق افتاد، اقدامی است که البته برای ما جدید نیست، این دولت در همه کارهایش چنین رفتار کرده، در بحث برگزاری کنکور هم همین بلا سر داوطلبان و مردم آورد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلام شهر و پردیس در مجلس ادامه داد: مردم از دولتمردان توقع دارند، دولتمردی کنند و با عقلانیت کار را پیش ببرند، دقیقه ۹۰ اعلام کردند که مدارس بازگشایی می شود اما از سوی دیگر ستاد ملی مبارزه با کرونا سکوت کرده است.

عضو کمیسیون آموزش و پرورش مجلس تاکید کرد: بازگشایی زودهنگام مدارس اتفاق درستی نیست. در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲۹ گذشته بر اثر ابتلا به کرونا داشتیم از این رو بازگشایی مدارس قابل قبول نیست.

وی بیان کرد: نکته قابل توجه دیگر این است رئیس جمهوری که دستور بازگشایی زودهنگام و حضوری مدارس را می دهد، قرار است برخلاف مراسم هر ساله مراسم زنگ مدرسه را آنلاین و غیر حضوری برگزار کند، سوال این است که اگر بازگشایی مدارس برای دانش آموزان بی نوا خطری ندارد شما چرا به صورت مجازی شرکت می کنید؟ در باره حضور در مجلس پذیرفتیم که صحن می توانست محل شیوع کرونا باشد و به شما توصیه شده است که در مجلس حضور پیدا نکنید. اکنون که دستور بازگشایی حضوری مدارس را می دهد چرا آیین بازگشایی را در یک مدرسه خلوت و حضوری انجام نمی دهد؟

این نماینده مجلس عنوان کرد: نکته دیگر این است دقیقا روزی که دورکاری کارمندان برای یک هفته دیگر تمدید می شود وگفته می شود دانشگاه ها باید کلاس های خود را مجازی برگزار کند، وزارت آموزش و پرورش در یک اقدام عجیب اعلام می کند مدارس باید به صورت حضوری بازگشایی شود.

نادری تاکید کرد: افتضاحی نیز در مصاحبه مسئول دفتر وزیر آموزش و پرورش رخ داد، گفته شد والدین باید صبح شنبه به مدارس زنگ بزنند تا از برپایی کلاس ها مطلع شوند این امر جای تاسف دارد. مگر در حالت بی دولتی به سر می بریم؟ نمی دانم چطور باید به مسئولان فهماند که فلسفه دولت و دولت مدرن اعمال اقتدارتصمیمات درست، عقلانی و قانونی است، این طور نمی شود که موضوع را رها کنیم و بگوییم به مدارس زنگ بزنید و در صورت آمادگی مدرسه، بروید.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: همچنین گفته اند مدارس در شهرهای با وضعیت قرمز غیرحضوری برگزار می شود و سایر مناطق حضوری باشد، اکنون این سوال وجود دارد که آیا وضعیت تهران قرمز است؟ یا خیر؟ چطور می خواهند پروتکل ها در مدارس تهران را رعایت کنند؟

احمدحسین فلاحی سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبر فوری با اشاره جلسات این کمیسیون با وزیر آموزش و پرورش، اظهار داشت: پیش ازاعلام بازگشایی مدارس، با وزیر آموزش و پرورش نشست هایی در خصوص نحوه بازگشایی مدارس داشتیم، وزیر توضحاتی در باره نحوه بازگشایی، ارائه اینترنت رایگان به دانش آموزان برای استفاده از سامانه شاد و آموزش در شبکه ها تلویزیونی ارائه کرد.

وی ادامه داد: با این حال طی روزهای آتی مجدد با وزیر برای بررسی مباحث و نگرانی والدین در زمینه بازگشایی حضوری مدارس نشست خواهیم داشت.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با توجه به اینکه تصمیم گیری برای سلامت مردم و جامعه، اشتغال و غیره با ستاد ملی کرونا است، به نظر می رسد ستاد ملی کوتاهی کرده است و باید قبل از وزارت آموزش و پرورش ورود می کرد و تشکیل جلسه می داد.

 

منبع: خبرفوری

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست