این یکی، کار کیه، توجیهش چیه؟!!!

این یکی، کار کیه، توجیهش چیه؟!!! محمدرضا طالبی نژاد دکترای جامعه شناسی لطفا به این گزارش خلاصه توجه کنید: گزارش اورژانس از حوادث چهارشنبه آخر سال( تا ساعت ۲۳/۳۳ دقیقه سه شنبه شب) «مجتبی خالدی» سخنگوی اورژانس: 🔹کل مصدومان: ۴۷۰ نفر [۳۸۹ مرد و ۸۱ زن] 🔹درمان و ترخیص: ۳۰۴ نفر 🔹نقص عضو: ۲۵ نفر

کد خبر : 36620
تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 اسفند 1398 - 22:09
این یکی، کار کیه، توجیهش چیه؟!!!

این یکی، کار کیه، توجیهش چیه؟!!!

محمدرضا طالبی نژاد دکترای جامعه شناسی

لطفا به این گزارش خلاصه توجه کنید:

گزارش اورژانس از حوادث چهارشنبه آخر سال( تا ساعت ۲۳/۳۳ دقیقه سه شنبه شب)

«مجتبی خالدی» سخنگوی اورژانس:

🔹کل مصدومان: ۴۷۰ نفر [۳۸۹ مرد و ۸۱ زن]

🔹درمان و ترخیص: ۳۰۴ نفر

🔹نقص عضو: ۲۵ نفر

🔹آسیب به چشم: ۱۲۳ نفر

🔹فوتی: ۲ نفر [مرد ۲۳ ساله در اسلامشهر و مرد ۲۰ ساله در تهران]

🔹بیشترین مصدوم در استان‌های تهران با ۱۱۶ نفر، آذربایجان‌غربی با ۵۴ نفر و آذربایجان‌شرقی با ۴۶ نفر

🔵 گزارش مذکور، فقط آمارخسارات وتلفات جانی چهارشنبه سوری سال ۹۸ تازه تا ساعت ۲۳/۳۳ دیشب (سه شنبه شب) است وآمار نهایی نیست!!!

🔶 سه شنبه شبی که قرار بود باتوجه به اینکه همه فکر ها وذهن ها درگیر کرونا هستند، چهارشنبه سوری اش یا در خانه بمانیم یا جور دیگری بر گزار کنیم!

🔶 قرار بود با توجه به اینکه کادر بهداشتی بیمارستان ها ودرمانگاهها چند هفته ای هست که شبانه روزی درگیر کرونا هستند وبیمارستان ها جا ندارند، در چهارشنبه آخر سال برای آنها مشغله ودردسرتازه و خود ساخته درست نکنیم!

🔶 قرار بود با رعایت بیشتر و پرهیز از خطرپذیری چهارشنبه سوری، بخصوص از نوع بی ریشه و هنجارشکنانه اش، با از دست دادن عزیزانمان یا مصدوم شدن یا نقص عضو شدن بدنشان، زخمی بر پیکر زخم خورده کرونایی این روزها، در این پایان سال پرحادثه ایجاد نکنیم!

🔶کلی کلیپ، ویدئو ومحتوای آموزشی، فرهنگی، اطلاع رسانی در رسانه ها وشبکه های مجازی دست به دست شد که ایها الناس، امسال چهارشنبه سوری، شرایط خاصی داره، همونجور که عیدمون هم شرایط خاصی داره، پس امسال، مواظبت بیشتری داشته باشیم.

❓پس چرا اینجوری شد بازهم؟

❓چرا بازهم دوتا کشته دادیم، آن هم جوان؟ چرا ۲۵نفر قطع عضو، چرا ۱۲۵نفر باید به چشمشان آسیب زده بشه؟ و…

❓این یکی کار کیه؟، این یکی هم جنگ بیولوژیکی هست؟، این یکی هم از جنس حوادث غیر قابل پیش بینی وغیر قابل کنترل است؟ این هم ویروسه؟، اسم این ویروس را چی بذاریم؟!

❓می‌خواهیم با چی توجیه کنیم مساله را؟ :

✔️ مثلا می‌خواهیم بگوییم این آمار نسبت به سال قبل کمتره؟!
اولا که تا الان کشته هایش به اندازه سال قبل هست، ثانیا با این شرایط خاص امسال واین همه کار اطلاع رسانی، معلومه که باید کمتر میشد، ثالثا خوب گیریم که کمتر شده باشه، چرا نباید بخصوص امسال این آمارها صفر می شد؟

✔️ مثلا می خواهیم بگوییم که بالاخره یک کشور بزرگ وپهناور و جمعیت هیجانی جوان و….، بالاخره طبیعیه این حوادث وآمار واین چیزا؟! کی گفته خطر کردن بیهوده وقابل کنترل به قیمت جان آدمها طبیعیه واز خصوصیات جامعه امروزین هست؟ واین طبیعت هیجانی و پرشور بودن جوانانه؟!!!

✔️ مثلا می‌خواهیم بگوییم نمیشه به بهانه کرونا وکرونا زدگی یک سنت و آیین با سابقه در فرهنگ و تاریخ ایرانی را تعطیل کرد و…
بسیار خوب، ما هم با این یکی گزینه موافقیم، اما آیا این آتش بازی های نابهنجار، این انفجارهای وحشتناک و پر سروصدا (که نمونه اش را دیشب خود من به چشم خودم از پشت پنجره ها در محله مون دیدم که از ساعت ۷بعد از ظهر شروع وتا ساعت ۱۱شب ادامه داشت وآخرش هم با دخالت پلیس کم شد) چه نسبتی وارتباطی با آن آیین نیاکان ما دارد؟

❓آیا نیاکان وپیشینیان ماهم، اینگونه چهارشنبه سوری برگزار می کردند وتلفات انسانی ومصدوم برجای می گذاشتند؟

✔️مثلا بگوییم که این کارها بازتاب یکسری نارضایتی، عصیان، پرخاش، اعتراض ولجبازی بخشی از جامعه نسبت به شرایط جامعه است؟مثل لجبازی هایی که با وجود این همه هشدار، از دیروز با افزایش مسافرت های نوروزی انجام می شه؟!
لجبازی با کی؟، با خودمان؟، با هموطنانمان؟، به چه قیمتی؟، جز اینه که دودش به چشم آن پدر، مادری میره که بچه اش را از دست میده یا چشم بچه اش تخلیه میشه یا…؟

❓ریشه ها علت ها وپیامدهای این رفتارها چیست؟

❓باکدامیک از تئوری های جامعه شناسی، روانشناسی و نظریه های آسیب های اجتماعی، این پدیده قابل تحلیل و تبیین است؟

❓واقعا چکار باید کرد؟، نقش نهادها ودستگاه های فرهنگی، آموزشی چیست؟، نقش خود مردم چیست؟ و..

🌿اگر پسندیدید لطفا بازنشر دهید

🔵 کانال راه و بی راه، کانال حرفها و نوشته های متفاوت

🔴 @rahobirahe 🔴

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi