این ۱۸ نفر و این عکس که تاریخ فراموش نخواهد کرد

«کلیات طرح صیانت از فضای مجازی تصویب شد» این خبری بود که روز گذشته با انتشارش، جامعه در بهت، ناباوری و ترس فرو رفت.
کد خبر : 141101
تاریخ انتشار : چهارشنبه 4 اسفند 1400 - 14:10
این ۱۸ نفر و این عکس که تاریخ فراموش نخواهد کرد

«کلیات طرح صیانت از فضای مجازی تصویب شد» این خبری بود که روز گذشته با انتشارش، جامعه در بهت، ناباوری و ترس فرو رفت. ترس از دست دادن حقوقی که با تصویب طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی از شهروندان سلب می‌شود!برخی این طرح را مقدمه‌ ای برای عملیاتی کردن اینترنت ملی و حتی دیوارکشی در فضای مجازی می‌ دانند و حتی یکی از نمایندگان مجلس به فیلتر شدن فضای مجازی در این طرح اعتراف کرده است.

 

اما موافقان طرح صیانت که اکثرا خاستگاه سیاسی نزدیک به تندروهای اصولگرا دارند، معتقدند این طرح به دنبال سروسامان دادن به فضای مجازی در کشور است.اعضای کمیسیون طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی در جلسه روز گذشته کمیسیون با ۱۸ رای موافق کلیات این طرح را به تصویب رساندند و این موضوع واکنش‌های بسیاری را در فضای مجازی به همراه داشت.

اسامی حاضرین در این عکس: غلامرضا نوری، رضا تقی‌پور،لطف‌الله سیاهگلی، علی جدی، مصطفی طاهری، احمد امیرآبادی، محمد باقر بنایی، غلامرضا منتظری، بیژن نوباوه وطن، حسین میرزایی، سیدعلی یزدی خواه، احمد حسین فلاحی، مهرداد ویس کرمی، الیاس نادران، مهرداد گودرزوند، محسن زنگنه، جلال رشیدی، علی اصغر عنابستانی.

روزنامه شرق در این باره نوشت: تفکر «ما کار خودمان را می‌کنیم» تندرو‌ها و پایداری‌های مجلس انقلابی به کرسی نشست و کلیات طرح صیانت با نادیده‌گرفتن انتقادات گسترده افکار عمومی، کارشناسان و صاحب‌نظران به تصویب رسید. هرچند هنوز مشخص نیست کدام نسخه از طرح صیانت به تصویب رسیده است. فقط نوری‌قزلجه، از مخالفان طرح، به ما گفت حتی موافقان هم نمی‌دانند به کدام نسخه رأی داده‌اند و نصرایی از موافقان طرح هم بدون تأیید بی‌اطلاعی خود از متن نهایی آنچه مصوب شده به ما گفت جزئیات را هیئت‌رئیسه اعلام خواهد کرد.

اعضای کمیسیون که در جلسه‌ای ۴۵‌دقیقه‌ای به بررسی و تصمیم‌گیری در رابطه با طرح صیانت پرداخته خواهد شد که نشان از عزم نمایندگان موافق محدودسازی اینترنت برای تصویب آن بود و درنهایت هم در کمتر از ۳۰ دقیقه طرح تصویب شد و حتی به نماینده مرکز پژوهش‌های مجلس اجازه صحبت داده نشد. رشیدی‌کوچی، نماینده مخالف طرح صیانت نیز در جلسه کمیسیون که کمتر از سه دقیقه فرصت صحبت‌کردن یافت، گفت: «شما تصمیم خود را گرفته‌اید، حداقل حرف‌های ما را بشنوید».

کمیسیونی که از همان ابتدا ترکیب اعضای آن چنان بود که به نتیجه مورد‌نظر تندرو‌ها و پایداری‌های مجلس ختم شود و در‌این‌بین موافقان مسدود‌سازی اینترنت که اقلیتی در مجلس بودند، به سهولت تبدیل به اکثریت در کمیسیون مشترک شدند و به گفته مجید نصرایی، عضو کمیسیون مشترک به ما ۱۹ نفر رأی مثبت به کلیات دادند. با این اوصاف دیروز فقط ۱۹ نفر برای بیش از ۸۵ میلیون ایرانی تصمیمی مخرب گرفتند که فقط منافع اقلیتی که دل در گرو حذف رقبای خارجی در شبکه‌های اجتماعی دارند، تأمین خواهد کرد و رانتی جدید و پر‌سود برایشان در پی خواهد داشت و متضرر همیشگی این‌گونه ماجرا‌ها هم مردم عادی خواهند بود. هرچند یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد که طرح ‫صیانت‬ مانند بقیه طرح‌های مسدودسازی و محدودسازی از همین الان شکست خورده است.

اینکه چرا نمایندگان مجلس می‌خواهند در مسیر حمایت از منتفعان از اجرای طرح صیانت گام بردارند و حقوق شهروندی و قانون اساسی را به شهادت گزارش مرکز پژوهش‌ها نقض کنند، امری است که نباید نادیده گرفته شود. فراموش نکنیم که حتی همین مصوبه دیروز هم خالی از اشکال نیست، زیرا قبل از تصویب کلیات طرحی که هشتاد‌و‌پنجی شده بود، طرحی جایگزین به رأی گذاشتند که سبب شده عملا بر این مصوبه اشکال جدی وارد شود، هرچند پایداری‌ها همان‌گونه که آقاتهرانی گفته بود کار خود را می‌کنند و اهمیتی به قانون و رویه حاکم ندارند. از سویی نوری‌قزلجه به ما گفت: «رأی‌گیری غیر‌قانونی بود، چون در دستور کار کمیسیون‌ها قرار نگرفته بود. بنا نبود جلسه‌ای برگزار شود. قانونا در صورت برگزاری جلسه هم باید گزارش عملکرد کارگروه تشکیل‌شده در کمیسیون و گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی می‌شد. اگر قرار بر رأی‌گیری هم بود، باید طرح ارجاع‌شده از صحن را ابتدا به رأی می‌گذاشتند و بعد به نمایندگان ۱۰ روز فرصت می‌دادند تا پیشنهادات خود را ارائه کنند؛ همه این روند غیرقانونی بود».

 

تا پیش از جلسه علنی دیروز ضد‌و‌نقیض‌گویی‌های فراوانی درباره تصویب این طرح وجود داشت، اما خبر‌هایی از رایزنی حضوری و لابی پایداری‌ها و موافقان طرح برای تصویب کلیات در هفته جاری منتشر شده بود. هفته گذشته نماینده مردم همدان در مجلس از تصویب این طرح در هفته پیش‌رو خبر داده بود و میرزایی دیگر نماینده مجلس حتی از اینکه بگوید اینستاگرام از دسترس خارج خواهد شد، ابایی نداشت و در مصاحبه‌ای ویدئویی از جایگزین‌های اینستاگرام که اپلیکیشنی محبوب میان ایرانیان است، سخن گفته بود. او همچنین چندین‌بار در هفته گذشته از حتمی‌بودن تصویب کلیات سخن گفته بود و این‌گونه کار را تمام‌شده اعلام کرده بود، اما در مقابل نوری، عضو کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی، اجرا و تصویب طرح صیانت را تا پایان سال ۱۴۰۰ رد کرده بود.

سخنان ضد‌و‌نقیض ادامه داشت و با توجه به برنامه مجلس برای بررسی بودجه اختصاص زمانی برای جلسه کمیسیون مشترک دور از ذهن بود، اما همان چیزی شد که تندرو‌ها می‌خواستند. کلیات طرح صیانت در حالی دیروز در کمیسیون مشترک تصویب شد که نوری‌قزلجه از مخالفان طرح وعده داده بود: «طرح صیانت بعد از عید تعیین‌تکلیف می‌شود. حتی گزارش مرکز پژوهش‌ها درباره طرح به اندازه‌ای نقاط ایراد و ابهام مطرح کرده که تصویب آن بعید به نظر می‌رسد».

به‌هرحال وقتی مرتضی آقا‌تهرانی، مدافع سرسخت محدودسازی اینترنت، در مقابل انتقاد‌ها گفت: «ما کار خودمان را می‌کنیم»، نتیجه برپایی ساعت‌ها جلسه و کار کارشناسی در مرکز پژوهش‌ها کاملا مشخص بود؛ جز صرف هزینه گزاف بی‌حاصل، هیچ دستاوردی نخواهد داشت، زیرا صدای اقلیت تندروی مجلس چنان بلند است که صدای منتقدان شنیده نخواهد شد. هرچند همان اندک صدای منتقدان را هم بر‌نمی‌تابند و رئیس کمیسیون مشترک طرح صیانت با لحن فاتحان نبرد‌های نابرابر اساطیری به منتقدان گفته است: «رسانه‌ها نباید به ما تحمیل کنند که چه تصمیمی را اتخاذ کنیم و رسانه‌های منتقد طرح صیانت را مافیا خطاب کرده است»، البته رسانه‌ها طرف مردم ایستاده‌اند و جزئی از مردم هستند و نمی‌توانند در قبال تصمیم‌های اشتباه بهارستان‌نشینان سکوت کنند؛ حتی اگر این‌گونه مورد خطاب‌و‌عتاب قرار گیرند.

کاربری در این باره نوشت: هجده نفر کمیسیون تشکیل میدن. رئیس کمیسیون میگه دوستان از طرح اطلاعی ندارن، و اصلا کمیسیون بر خلاف قانون آیین نامه نداره، تو ده دقیقه همون‌هایی که از طرح اطلاعی ندارند، طرح بستن اینترنت که وزیر جوان و دولت روحانی داده بود رو تصویب میکنن. قشنگ میشه یه فیلم کمدی ازش ساخت.

دیگری نوشت: هجده ۱۹ نفر نشستن تصمیم گرفتن برای چیزی که ۸۰ میلیون آدم ازش استفاده می‌کنن. مثل همیشه عالی!

کاربر دیگر نوشت: اون هجده نفر حتا از شیوه استفاده کردم از اینترنت، آگاهی ندارن. حتا از عواقب کاری که کردنم، پیش‌بینی‌ای ندارن. اونا خیلی ضعیفن.

دیگری نوشت: هجده نفر برای هشتاد میلیون نفر تصمیم میگیرند! شما کی هستید که ما رو صیانت کنید؟ کی ما رو در برابر افکار ترسناک شما صیانت میکنه؟ با چه حقی همه چی رو ازمون گرفتید؟ با چه امیدی داریم تو ایران جون میکنیم هر روز؟

کاربر دیگر نوشت: طرح صیانت رو اون هجده نفر تصویب نکردند، تک تک نماینده‌هایی که این طرح رو مشمول اصل ۸۵ کردند و به همین خاطر حالا بدون نیاز به تصویب صحن مجلس، قابلیت اجرا داره، مقصرند. آره نماینده محترم شما هم در این کار شریکی…

منبع: برترین ها

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست