باهاشون مهربان تر باشیم

باهاشون مهربان تر باشیم محمدرضا طالبی نژاد دکترای جامعه شناسی زمانه خیلی فرق کرده ودر فرایند تغییر و تحولات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خیلی چیزها عوض شده، موضوعاتی رنگ تازه گرفته وخیلی چیزها هم رنگ باخته است، روزگاری نه چندان دور، پنجاه شصت سالگی سن آرام و قرار بود در چرخه زندگی های آرام‌تر و

کد خبر : 39847
تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 فروردین 1399 - 8:20
باهاشون مهربان تر باشیم

باهاشون مهربان تر باشیم

محمدرضا طالبی نژاد دکترای جامعه شناسی

زمانه خیلی فرق کرده ودر فرایند تغییر و تحولات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خیلی چیزها عوض شده، موضوعاتی رنگ تازه گرفته وخیلی چیزها هم رنگ باخته است، روزگاری نه چندان دور، پنجاه شصت سالگی سن آرام و قرار بود در چرخه زندگی های آرام‌تر و هدفمندتر، پنجاه، شصت ساله ها جزو بزرگان فامیل و خانواده بودند و برای خودشان حرمت و احترام و برو و بیایی داشتند وزندگی وسروسامان ثابت شده تری داشتند وبرای همه بخصوص نوجوانان وجوانان الگو بودند واسوه وراهبر

🔶 اما امروز شرایط بخصوص در شهرها عوض شده است، همین چند روز پیش بود که کلیپی از مادری تنها در خانه سالمندان در فضای مجازی پخش شد که می‌گفت بهتر است مادران امروز در نوزادی وکودکی شیر سگ به بچه هاشون بدهند تا بزرگ شدند وفادار بمانند به پدر ومادرشون!!! نعوذ بالله!!!
خیلی از پنجاه شصت ساله های امروز ایرانی وضع دیگرى دارند .برخی شون نه مانند پنجاه شصت ساله های جوامع سنتی و سالیان قبل احترام بزرگتری و ریش سفیدی دارندوبرخی شون نه همچون پنجاه شصت ساله‌های جوامع پیشرفته، ثبات وتمکن مالی و امنیت ذهنی وآسودگی اجتماعی دارند!

🔶 پنجاه، شصت ساله های امروز حتی در این سن هم از یادگیری غافل نیستندبرخی شون هنوز داردند زبان خارجی وانواع هنرها یاد می‌گیرند تا بعد ببیند چه باید بکنند!، درحالی که شاید لزوما ذهنشان دیگر مثل جوانی شان یاری نکند، اما نگرانی‌های یک آدم بیست ساله را در جسم و روح خود به دوش میکشند .

🔶 بله زمانه عوض شده است و برخی پدران پنجاه شصت ساله ‌امروز برای فرزندانشان هم پدر هستند و هم مادر ‌، و هم گاهی برای پدر و مادرش باید پدر و مادری کند، او باید حواسش به همه‌ آنها باشد. و باید مشکلات همه را سر و سامان بدهد و مشکلات خودش را نیز به تنهایی بدوش بکشد .

پایان نقره ای واترپلوی ایران در قهرمانی آسیا

🔶او با انواع متفاوت ومتنوعی از مسائل روبروست، برخی پنجاه، شصت ساله ‌امروز باید مسائل سن بلوغ فرزندانش، حتی نوه هایش را هم حل کند و برای آینده‌ فرزندش ، آن هم در این اوضاع آشفته ، تدبیر به خرج دهد و به فکر تامین مسکن و شغل و برآورده کردن کوهی از توقعات ریز و درشت باشد.، کمتر کسی حال و روزگار او را درک نمی کند، عمری دویده ودر سرد وگرم زندگی مشقت ها کشیده، اما هنوز برای آینده دهها نقشه وبرنامه در سر دارد فی الواقع در عمل تنهاست ومجبور است با تنهایی کنار بیاید، او رسالت دارد که دیگران را تنها نگذارد، وقتی که می بیند پدر و مادرش تازه شروع کرده اند به بچگی کردن وروز از نو وروزی از نو شدن درحالیکه بچه هایش شاید هنوز از ذهنیت بچگی در نیامده اند.

🔶 عموم پنجاه، شصت ساله روزگار ما همچنان باید چهار نعل کار کنند، گویی که تازه اول کارست ! اگربازنشسته شود تازه شروع کار در دو شیفت برایش آغاز میشود ،نباید حتی برای یک روز در خانه بماند تا از برخی سرزنش ها در امان بماند

🔶 پناه، شصت ساله امروز کم رمق وکم طاقت است، جعبه قرص وکپسول وانواع داروهایش باید همیشه همراهش باشد، فشارش بالا می‌رود و گاهی پایین می آید، قند دارد وناراحتی کلیه و…، گاهی تپش قلب می‌گیرد، گاهی بی حوصله ،
گاهی نفس نفس می‌زند، گاهی تنگی نفس می‌گیرد و… بابا تقصیری ندارد بیش از نیم قرن از عمرش گذشته وسختی کشیده است.

🔶 او به هر دری می زند تا از پس معاش اهل وعیالش بر آید اویاد گرفته که بدود، خسته نشود، اوهمه راه ها را رفته است، همه سدها را شکسته است، اما هنوز پشت درهای بسته زیادی ایستاده است چون باید به دیگران کمک کند وحلال مشکلات همه باشد به‌جز خودش، او از بازیگری چرخ فلک بسیار دیده است وامیدواراست برای روزگاری هم چرخ سرنوشت برای او خوب بچرخد، اگر چه مضطرب است و دلواپس اما امید دارد که اوضاع بهتر شود.

نرخ دلار در بازار آزاد بالا و بالاتر رفت

🔶 اکنون ودر وانفسای مشکلات جورواجور جامعه مان، بخصوص بلیه کرونا که گفته می‌شود، سنین پنجاه، شصت ساله هایمان به بالا را بیشتر تهدید می کند هم مسئولیت فردی و اجتماعی تک تک ایرانیها ایجاب می کند که از آنها غفلت نکنیم، به یادشان وهمراه شان باشیم ومدد کارشان در همه حال باشیم وهم وظیفه دولت و حاکمیت است که در برنامه ریزی ها وتصمیمات و اقداماتش نگاه و عنایت عملی بیشتری به این افراد که تعداد آنها کم هم نیستند، داشته باشد.

🌿🌹آری شایسته است که نام پنجاه، شصت ساله هایمان را در صدر فهرست مهربانی ها ومحبت هایمان قراردهیم ویادمان باشد که دنیا گرد است واین چرخ می چرخد، تا نوبت ما کی باشد؟!

🌿اگر پسندیدید لطفا بازنشر دهید

🔵کانال راه و بی راه

#مهربانی

🔴 @rahobirahe 🔴

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست