برای چشم من عمل لازک بهتره یا لیزیک ؟

دانستنی های مهم درباره عمل لیزیک و لازک چشم لازک و لیزیک دو عمل جراحی اصلاحی چشم با استفاده از لیزر می باشد که به درمان مشکلات دور بینی، نزدیک بینی و آستیگمات کمک می کند. هر دو عمل قسمتی از قرنیه را برای اصلاح بینایی دچار تغییر شکل می کنند. در این بخش از بهداشت و

کد خبر : 86293
تاریخ انتشار : یکشنبه 14 دی 1399 - 12:06
برای چشم من عمل لازک بهتره یا لیزیک ؟

دانستنی های مهم درباره عمل لیزیک و لازک چشم

لازک و لیزیک دو عمل جراحی اصلاحی چشم با استفاده از لیزر می باشد که به درمان مشکلات دور بینی، نزدیک بینی و آستیگمات کمک می کند. هر دو عمل قسمتی از قرنیه را برای اصلاح بینایی دچار تغییر شکل می کنند. در این بخش از بهداشت و سلامت توضیحاتی در مورد دو عمل جراحی لیزیک و لازک و تفاوت آنها با یکدیگر آورده ایم.

لیزیک و لازک چشم

عمل لیزیک چشم

عمل لیزیک چیست و چگونه انجام می شود؟

لیزیک یکی از رایج ترین جراحی های چشم محسوب می شود که بیشترین احتمال موفقیت را دارد . زمان بهبودی و ریکاوری فرد کوتاه است و در نتیجه می تواند به راحتی به انجام فعالیت های روزانه خود، در عرض یک الی دو روز برگردد. مطالعات نشان می دهد که ۹۵ درصد از افرادی که عمل لیزیک انجام داده اند ، از نتایج آن و بینایی خود رضایت دارند.

جراحی لیزری اصلاح عیوب انکساری ( لیزیک ) شایع ترین روش اصلاح عیوب انکساری (دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم) چشم است. برای اصلاح عیوب انکساری چشم و برداشتن عینک از ۲ روش لیزری تراش سطحی و تراش عمقی استفاده می شود. تراش سطحی شامل PRK، لازک و اپی لیزیک و روش تراش عمقی شامل لیزیک و فمتولیزیک است.

در روش تراش عمقی یا لیزیک و فمتولیزیک ابتدا برشی از قرنیه با میکروکراتوم یا لیزر فمتوسکند برداشته می شود سپس زیر فلپ تهیه شده لیزراگزایمر انجام می شود.

عمل لیزیک چیست

عمل لازک چیست و چگونه انجام می شود؟

لازک چشم یکی از جراحی های مرسوم برای اصلاح عیوب انکساری چشم مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم و تغییر در انحنای قرنیه است. در عمل لازک، لایه خارجی قرنیه برداشته شده و سپس جابجا می شود و چند روز نیاز دارد تا چشم بتواند خودش را بازسازی کند.

در لازک از لیزر اگزایمر استفاده می شود ودر آن شکل و ساختار قرینه بیمار تغییر داده می شود تا انکسار نور (شکست نور) بصورت طبیعی انجام شده و مسیر امواج نورانی جهت تمرکز بر روی شبکیه اصلاح شود.

سوالات رایج درباره عمل لیزیک و لازک

آیا همه افراد گزینه مناسبی برای جراحی لیزیک هستند؟

همه افراد گزینه مناسبی برای جراحی لیزیک نیستند و در بعضی موارد عمل لازک پیشنهاد می شود. لازک یک جراحی با هجوم کمتر است و برای بعضی از افراد مناسب تر می باشد. به همین دلیل ممکن است جراح به جای لیزیک پیشنهاد کند که لازک انجام دهید. لازک برای افرادی مناسب است که لایه قرنیه آن ها نازک است و بافت آن به قدری نیست که بتوان در عمل لیزیک روی آن برش ایجاد کرد.

یک جوان ۱۸ساله در آمریکا شهردار شد

در هر دو عمل لازک و لیزیک، اصلاح بینایی فرد به شکل مشابه بهبود پیدا می کند و هر دو نتایج مثبت دارند و در نتیجه جراحی چشم می تواند تعیین کند که کدام یک برای شما مناسب تر است.

لیزیک لازک

تفاوت لیزیک و لازک چیست ؟

هر دو جراحی لیزیک و لازک جزو روشهایی هستند که با تغییر شکل دائمی قرنیه برای اصلاح بینایی انجام می شوند. چنانچه در مطلب قبلی توضیح دادیم مهم ترین تفاوت این دو در نحوه ی انجام کار است به طوریکه در لیزیک، برش قرنیه ایجاد می شود اما در لازک لایه سطحی قرنیه را شل می کنند، آن را حرکت می دهند و دوباره به جایی که باید وصل می کنند ، ۴ الی ۵ روز پس از این اقدامات قرنیه خود را بازیابی می کند. در این زمان ممکن است ناراحتی هایی توسط فرد احساس شود و بینایی او چند روز دیرتر از لیزیک بهبود پیدا کند. بعد از لیزیک قسمت برش قرنیه دوباره بعد از ۲۴ ساعت سر جای خود جوش می خورد و بینایی بعد از چند ساعت بهبود پیدا می کند. لیزیک معمولا دوره بهبودی کوتاه تر و سریع تری نسبت به لازک دارد و سختی و مشکلات  آن هم کم تر است. تفاوت بین این دو بسیار کم است و نتیجه نهایی آن ها یکسان است و هر دو احتمال بالایی از موفقیت در عمل را دارند.

کدام روش ایمن تر است؟

هر ۲ روش ایمن و موثر هستند و ۶ ماه پس از عمل نتایج کاملا مشابهی دارند.در روش PRK یا لازک درد و ناراحتی پس از عمل که معمولا در شب اول بعد از عمل است بیشتر از روش لیزیک است و مدت زمان بهبود دید نیز طولانی تر است اما عوارض حین عمل و پس از عمل آن و همچنین هزینه انجام آن کمتر است.

واکنش یک مقام اروپایی به اعدام محسن شکاری

باور و عقیده عموم بر این است که جراحی لازک برای افرادی مناسب است که به طور فعال ورزش می کنند و مدام سر خود را تکان می دهند و در نتیجه احتمال پارگی در کاسه چشم در عمل لیزیک به دلیل برش، به مقدار بسیار کمی وجود دارد. به همین دلیل پزشک عمل لازک را انتخاب می کند.

لیزیک چشم

البته بعضی از جراحان بر این عقیده هستند که عمل لیزیک برای مشکلاتی مثل نزدیک بینی تاثیر بیشتری نسبت به لازک دارد. چنانچه  میخوانید بعضی دیگر از متخصصان نیز بر این عقیده هستند که به طور کل خطر و ریسک لازک از جراحی لیزیک کمتر است اما در هر صورت ، هر دو جراحی ریسک بسیار پایینی دارند و فواید زیادی را با کمترین عوارض جانبی به چشمان شما می رسانند و در نهایت پزشک متخصص با این بررسی ها می تواند یکی از آن دو را برای شما انتخاب کند.

معیارهای انتخاب روش درمان

عوامل زیر تعیین می کند که کدام بیمار مناسب برای کدام عمل جراحی است:

ضخامت قرنیه

بیماران با قرنیه نازک و افرادی که شماره عینک بالایی دارند داوطلب خوبی برای فمتولیزیک نیستند زیرا این عمل ضخامت باقیمانده قرنیه را کاهش و ممکن است قوز قرنیه بعد از عمل ایجاد کند. پزشک ضخامت قرنیه را با کمک تصویربرداری قرنیه مانند ارب اسکن یا پنتاکم تعیین می کند.

عمل لیزیک چشم

بررسی انحنای سطح قدامی و خلفی قرنیه

اگر بیمار بالای سی سال بوده و مورد قطعی قوز قرنیه نباشد اما انحنای سطح قدامی یا خلفی قرنیه بیش از حد معمول باشد ، تراش سطحی یا لازک گزینه بهتری نسبت به فمتولیزیک محسوب می شود. اگر ضخامت قرنیه اجازه عمل را بدهد و شیب قرنیه هم در حد استاندارد و طبیعی باشد، فمتولیزیک گزینه برتر جراحی است. فردی که مایل به انجام جراحی لیزیک است، باید هیچ علائمی از قوز قرنیه نداشته باشد بدین منظور پزشک برای تعیین نوع عمل شرح حال مناسب از بیمار می گیرد زیرا قوز قرنیه بیماری ژنتیکی است.

منبع:نمناک

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست