برخورد احمدی نژادیِ روحانی با رحمانی / عزل وزیر، بهای مخالفت وزارت صمت با تشکیل وزارت بازرگانی

دولت دوازدهم در آستانه افتادن از حدنصاب برخورد احمدی نژادیِ روحانی با رحمانی / عزل وزیر، بهای مخالفت وزارت صمت با تشکیل وزارت بازرگانی فولادگر: دولت برای عزل وزیر، از قبل برنامه داشت سیاسی/ دولت ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ – ۱۹:۵۸ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می گوید روحانی منتظر بود با تشکیل وزارتخانه های تجارت

کد خبر : 42965
تاریخ انتشار : دوشنبه 22 اردیبهشت 1399 - 20:38
برخورد احمدی نژادیِ روحانی با رحمانی / عزل وزیر، بهای مخالفت وزارت صمت با تشکیل وزارت بازرگانی

دولت دوازدهم در آستانه افتادن از حدنصاب

برخورد احمدی نژادیِ روحانی با رحمانی / عزل وزیر، بهای مخالفت وزارت صمت با تشکیل وزارت بازرگانی

فولادگر: دولت برای عزل وزیر، از قبل برنامه داشت


سیاسی/ دولت
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ – ۱۹:۵۸

5eb970207103d_2020-05-11_20-02

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می گوید روحانی منتظر بود با تشکیل وزارتخانه های تجارت و خدمات بازرگانی به طور طبیعی رحمانی را از وزارت صنعت، معدن و تجارت کنار بگذارد.

خبر فوری– عزل ناگهانی رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، خاطره برکناری منوچهر متکی وزیر امور خارجه کشور در سفر به سنگال را تداعی کرد.

متکی که با ۵ سال ۴ ماه همکاری با دولت احمدی نژاد لقب شیخ الوزرا را داشت در اقدامی ناگهانی از سوی رئیس جمهور کنار گذاشته شد.

اکنون حجت الاسلام حسن روحانی در رفتاری مشابه و در شرایطی که بازار لبریز گرانی است و مردم با قیمت میلیاردی خودرو هر روز شوکه می شوند، رضا رحمانی را بعد از یکسال و شش ماه تصدی در وزارت صنعت، معدن و تجارت، کنار گذاشت و سرپرستی آن را به حسین مدرس خیابانی سپرد.

خیابانی معاون بازرگانی وزارت صمت است، او در دروانی که رحمانی مبتلا به بیماری کرونا شده بود، وزارت صنعت، معدن و تجارت را اداره می کرد.

حمیدرضا فولادگر در گفت‌وگو با سایت خبر فوری که از شنیدن خبر برکنار وزیر صمت شوکه شده بود، این اقدام رئیس جمهور را تحلیل کرد و گفت:  از منابع مختلف و به صورت پراکنده شنیده بودیم که مدتی است بحث وزارت صنعت، معدن و تجارت روی میز دولت است و رئیس جمهور احتمالا تغییراتی در این وزارتخانه ایجاد خواهد کرد.

رئیس کمیسیون حمایت ویژه از تولید در مجلس با اشاره به رد طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی در مجلس، توضیح داد: اگر مجلس به تفکیک وزارتخانه رای مثبت می داد، به طور طبیعی رحمانی کنار گذاشته می شد و رئیس جمهور برای وزارتخانه های تجارت و خدمات بازرگانی وزیر معرفی می کرد، اما دیروز مجلس برای آخرین بار به این تفکیک رای نداد و درنهایت رئیس جمهور وزیر صمت را عزل کرد.

وی تاکید کرد: التهاب بازار خودرو بر تصمیم رئیس جمهور تاثیر گذار بود اما بحث تغییر وزیر صنعت از قبل مطرح بود و دیروز با مخالفت مجلس با تشکیل دو وزارتخانه تجارت و خدمات بازرگانی قطعی شد.

هویت؛ حلقه مفقوده فضای شهری اهواز

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به اینکه مجموعه وزارتخانه موافق تفکیک و تشکیل دو وزارتخانه نبودند، گفت: علاوه بر التهاب بازار خودرو، عدم موافقت وزارتخانه ها با تفکیک، می تواند دلیل دیگر این برکناری باشد چرا که چندماه گذشته معاون پارلمانی وزارت صمت به همین دلیل کنار گذاشته شد.

وی تاکید دارد که عزل رحمانی در اوضاع نابسامان بازار خودرو و التهاب قیمت ها، باعث افزایش قیمت خودرو نمی شود و ادامه داد: راه حل کنترل قیمت خودرو، خارج شدن صنعت خودروسازی از حالت نه دولتی نه خصوصی، رقابت پذیری و ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا است.

در این بین عضو هیات رئیسه مجلس در توییتی، علت برکناری رحمانی را بیان کرد. احمد امیرآبادی فرهانی در این توییت بیان داشت: مردم عزیز بدانند آقای روحانی به خاطر مشکلات شما و یا قیمت خودرو آقای رحمانی وزیر صنعت را برکنار نکرد. چهارشنبه به رحمانی ابلاغ شد اگر مجلس به وزارت بازرگانی(بخوانید وزارت واردات و رانت خواری) رای ندهد باید استعفا دهید، وزیر هم استعفا را نپذیرفته و بر کنار شد.

رضا رحمانی نیز در نامه ای به علت برکناری خود پرداخت. در این نامه وزیر عزل شده صنعت خطاب به رئیس‌جمهور نوشته است که جناب آقای واعظی با اینجانب تماس و تهدید کردند در صورت رای نیاوردن طرح تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس شورای اسلامی شما برکنار خواهید شد.

متن نامه به شرح زیر است:

حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات حتماً مستحضرید در تاریخ ۹۹/۲/۱۷ جناب آقای واعظی با اینجانب تماس و تهدید کردند در صورت رای نیاوردن طرح تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس شورای اسلامی شما برکنار خواهید شد و لازم است در این فرصت با لابی، نمایندگان خصوصا نمایندگان آذری زبان را قانع و برای این طرح رای بگیرید. بنده هم عرض کردم مجلس که زیر نظر بنده نیست و بنده مشکلی با موضوع ندارم.

امروز ۱۳۹۹/۲/۲۲ که اینجانب در جلسه توسعه صادرات دفتر معاون اول محترم حضور داشتم مجدداً جناب آقای واعظی تماس گرفتند و اعلام نمودند استعفا بدهم.

به استحضار می‌رساند اینجانب حجت شرعی برای استعفا نمی بینم و کماکان مثل ۱۹ ماه و سالیان گذشته، با تمام توان آماده خدمتگزاری بوده و به ویژه در شرایط سخت کشور و تجربیات گرانبهایی که اندوخته ام، کماکان آماده فداکاری و خدمتگزاری شبانه روزی به مردم عزیزمان هستم.

دخالت باکو در نامگذاری خیابان‌های ایران!

از اینکه در دوره حدود ۱۹ ماه مسئولیت اینجانب علی رغم برنامه‌ریزی‌های دشمنان نظام و انقلاب برای تعطیلی تولید کشور به مدد الهی و تلاش شبانه‌روزی همکاران صدیقم نسبت به حفظ و افزایش و روند تولید و تامین کالاهای اساسی و مایحتاج عمومی کشور به ویژه عبور از تحریم ها و حوادث مختلف و در خصوص بحران کرونا که مورد تایید تاکید مقام معظم رهبری بوده است به خود میبالم و در تعجب هستم که چرا علیرغم حصول نتایج درخشان و قابل افتخار می بایست این گونه بنا به انگیزه‌های سیاسی تحت فشار قرار گیرند.

هر حال هر تصمیمی بگیرید برای اینجانب محترم است و کماکان خود را خدمتگزار کوچک و عاشق ملت بزرگ ایران و سرباز ولایت می‌دانم.

رضا رحمانی

دولت در یک قدمی از حدنصاب افتادن قرار گرفت

فارغ از عزل ناگهانی رحمانی و تاثیر آن بر بازار خودرو، باید گفت دولت دوم روحانی در یک قدمی افتادن از حدنصاب است، رئیس جمهور طبق اصل ۱۳۶ قانون اساسی می تواند وزرا را عزل کند و در این صورت باید برای وزیر یا وزیران جدید از مجلس رای اعتماد بگیرد و در صورتی که پس از ابراز اعتماد مجلس به دولت نیمی از هیأت وزیران تغییر کند باید مجدداً از مجلس شورای اسلامی برای هیأت وزیران تقاضای رأی اعتماد کند.

با توجه به اینکه دولت دارای ۱۹ وزارتخانه است بنابراین اگر ۹ وزیر تغییر کند، روحانی باید مجدد برای هیات وزارت خود ازمجلس رای اعتماد بگیرند.

با برکناری رضا رحمانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمود حجتی از وزارت جهاد کشاورزی، سیدمحمد بطحایی از وزارت  آموزش و پرورش، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمد شریعتمداری از وزارت صنعت، معدن و تجارت، عباس آخوندی از وزارت راه و شهرسازی بدلیل استعفا و مسعود کرباسیان از وزارت امور اقتصادی و دارایی و علی ربیعی از وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی بدلیل استیضاح در کابینه دوازدهم از قطار دولت دوم روحانی پیاده شده اند. با این حساب تا کنون ۸ وزیر در دولت روحانی تغییر کرده اند و تنها با یک تغییر دیگر این اصل از قانون اساسی باید اجرایی شود.

منبع: خبرفوری

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست