برخورد با مشکلات، مثل آدم های موفق

بهترین راه های برخورد با مشکلات کار و زندگی قطعا همه ی انسان ها در طول زندگی با مشکلاتی مواجه می شوند؛ حتی ثروتمندترین افراد دنیا هم با چالش های سختی در زندگی رو به رو هستند. زمان هایی هست که این مشکلات به شدت افزایش پیدا می کنند و شما را به درد می آورند و

کد خبر : 91129
تاریخ انتشار : یکشنبه 12 بهمن 1399 - 13:32
برخورد با مشکلات، مثل آدم های موفق

بهترین راه های برخورد با مشکلات کار و زندگی

قطعا همه ی انسان ها در طول زندگی با مشکلاتی مواجه می شوند؛ حتی ثروتمندترین افراد دنیا هم با چالش های سختی در زندگی رو به رو هستند. زمان هایی هست که این مشکلات به شدت افزایش پیدا می کنند و شما را به درد می آورند و احساس سردرگمی زیاد باعث می شود که ندانید دقیقاً باید چه مسیری را در پیش بگیرید. در این قسمت قصد داریم به شما راهکارهایی را معرفی کنیم تا بدانید که با این مشکلات زندگی چگونه باید برخورد کرد.

برخورد با مشکلات

بخش اول:تعیین یک مسیر برای حل مشکلات

۱٫ تا جایی که می توانید آرام بمانید

واکنش خیلی زیاد هنگام مواجهه با یک مشکل کاملاً یک اتفاق طبیعی محسوب می شود اما ممکن است باعث تصمیم گیری غلط شود. پس قبل از این که بخواهید مشکلی را بررسی کنید، اول یاد بگیرید که احساسات و عواطف خود را کنترل کنید، آرامش پیدا کنید تا ذهن شما عملکرد بهتری داشته باشد.

برای به دست آوردن آرامش ابتدا چند نفس عمیق بکشید و بازدم را با تفکر انجام دهید و ضربان قلب خود را آرام کنید و با خودتان تکرار کنید که می توانید از پس این مشکل بربیایید.

مشکلات کار و زندگی

۲٫ مسئولیت مشکل را بپذیرید

همیشه مشکل را شناسایی کنید و مسئولیت آن را بپذیرید تا بتوانید از راه فعال و هوشمندانه آن ها را برطرف کنید. سعی کنید لیستی از مشکلات را همراه با دلایل شان بنویسید تا آمادگی بیشتری برای رویارویی، پذیرفتن و برخورد با یک مشکل داشته باشید. هر انسانی مسئول مشکلات زندگی خودش است. پس نباید از آن ها شانه خالی کنید.

۳٫ قبل از پاسخ به مشکل، شرایط را ارزیابی کنید

اگر احساس کردید با مشکلی مواجه شده اید و مطمئن نیستید که چه چیزی یا چه کسی باعث ایجاد این مشکل شده است، باید زمان بگذارید و به این قضیه فکر کنید. دیگران را برای این مشکل سرزنش نکنید و این مشکلات را در خودتان ارزیابی کنید و برای آن کمی زمان بیشتری اختصاص دهید.

فاکتورهای بیرونی که گاهی اوقات خارج از کنترل هستند را هم بررسی کنید. در کنار آن فاکتور های درونی را هم ببینید و در نظر بگیرید.

مثلاً فاکتور بیرونی یعنی زمانی که ماشین خود را در بیرون از منزل پارک کرده اید و یک نفر با آن تصادف می کند. قطعا خودتان در ایجاد چنین مشکلاتی هیچ تقصیری نداشتید و برای جلوگیری از آن نمی توانستید هیچ کاری کنید.

فاکتور درونی یعنی مثلاً زمانی که با آلارم گوشی از خواب بیدار نمی شوید و دیر به محل کار می رسید. در نتیجه باید مسئولیت این اشتباه را برعهده بگیرید.

فاکتور های ترکیبی هم زمانی هستند که هم خودتان و هم عوامل غیر قابل کنترل در این مشکل نقش دارند.

ارزیابی مشکلات

۴٫ یک راه حل سریع پیدا کنید

بسیاری از مشکلات نیاز به یک راه حل سریع دارند. اول از همه آرامش خود را حفظ کنید، به خودتان زمان بدهید تا یک راه حل سریع پیدا کنید.

بعد از این که تمام موارد بالا را طی کردید، به خودتان زمان بدهید، خوب فکر کنید و راه حل های مختلف را در نظر بگیرید و ببینید که کدام یک از آن ها برای بهبود موقتی مشکل و یک راه سریع برای حل آن مناسب است.

هشدار جدی هواشناسی به مسافران نوروزی

۵٫ الگو های مشکل زا را شناسایی کنید

زمانی که آرام شدید و مشکل را پذیرفتید، احتمالاً الگوهای رفتاری را متوجه می شوید که باعث این چالش ها و مشکلات شده است. سعی کنید آن ها را لیست کنید و ببینید که چه اشتباهاتی در خودتان باعث ایجاد این مشکلات می شود و هر چه زودتر این الگوها را اصلاح کنید.

۶٫ برای حل مشکلات هدف تعیین کنید

یک قدم موثر برای حل مشکلات و غلبه کردن بر آن ها این است که برای خودتان هدف تعیین کنید. تعیین اهداف باعث می شود که مشکلات را از زاویه بهتری ببینید و در نتیجه برای برطرف کردن آن ها هم انگیزه داشته باشید.

در واقع تعیین هدف برای حل مشکل، به شما انگیزه می دهد که هرچه سریع تر آن را برطرف کنید. کافی است مشکل و هدف مورد نظر و راه حل هایی را که به ذهنتان می رسد را روی کاغذ بنویسید تا نگاه واضح تری نسبت به مسئله داشته باشید.

هدف حل مشکلات

۷٫ انتظارات خود را واقع بینانه نگه دارید

واقع بینانه بودن انتظارات باعث می شود که شما به طور موثرتری برای مقابله با آن ها اقدام کنید. پس سعی کنید راه حل های غیر واقع بینانه و بیش از حد رویایی را از ذهنتان دور کنید. استرس را از بین ببرید و به دنبال یک مسیر واقع بینانه باشید.

مثلا اگر قرار است درس های نخوانده را جبران کنید، قطعاً نمی توانید بیشتر از روزی ۱۰ ساعت درس بخوانید. پس با توجه به شخصیتی که دارید، انتظارات و اهداف خود را واقع بینانه تعیین کنید.

۸٫ به خودتان ایمان داشته باشید

منفی نگری و تمرکز بیش از حد روی مشکلات، اصلاً کار سازنده ای نیست. پس به خودتان ایمان داشته باشید که می توانید از پس سختی ها و مشکلات زندگی بر بیایید و این توانایی را دارید.

۹٫ احساسات منفی را دور بریزید

حتماً به خودتان فرصت تمرکز روی چیزهای مثبت زندگی را بدهید که باعث می شود از یک راه خوش بینانه تری به زندگی نگاه کنید. عبارات تاکیدی مثبت را در خودتان فراموش نکنید حتما به خودتان یادآوری کنید که مهارت بالایی دارید و همچنین اطراف تان را با افرادی احاطه کنید که به شما و توانایی هایتان ایمان دارند و همیشه نگرش مثبتی به زندگی دارند.

احساسات منفی

بخش دوم:چگونگی مدیریت مشکلات و چالش ها

۱٫ دست به اقدام بزنید

بهترین راه برای مبارزه با مشکلات زندگی این است که در سریع ترین زمان ممکن اقدام کنید. زمانی که متوجه شوید چه مشکلی دارید و چه راه حل هایی برای آن وجود دارد، دیگر زمان دست زدن به یک عمل مناسب است. مثلا اگر احساس می کنید نمی توانید قبوض را پرداخت کنید، حتماً با اداره مربوطه تماس بگیرید مشکل خود را شرح دهید و یک اقدامی انجام دهید.

۲٫ از اهداف و فعالیت های خود حمایت کنید

هنگام مواجهه با مشکل و پیدا کردن یک روش برای حل آن باید یاد بگیرید که رفتارهای مثبت را در خودتان حفظ کنید. در نتیجه می توانید از اهداف و فعالیت های خود حمایت کنید و چالش های زندگی را بهتر مدیریت کنید. به خودتان یادآوری کنید که هدف شما حل مشکل مورد نظر است.

پس برای آن تلاش کنید. با دوستان، اعضای خانواده و دیگر افراد صحبت کرده و از آن ها مشاوره بگیرید. حتی اگر لازم است با یک فرد متخصص در این زمینه مشورت کنید تا مسیر روشن تری در پیش داشته باشید و از سردرگمی ها نجات یابید.

طرز تهیه یک غذای ساده و ارزان در کمترین زمان

مدیریت مشکلات زندگی

۳٫ اجازه دهید که افکار منفی از شما دور شوند

به یاد داشته باشید که منفی نگری توانایی شما را برای حل مشکل سرکوب می کند . پس همیشه یک چارچوب ذهنی مثبت داشته باشید ، چیز های منفی را به مثبت تبدیل کنید تا بتوانید از یک راه موثری مشکلات را برطرف کنید و همچنین می توانید از تجربه های دیگران هم استفاده کنید . این نگرانی هم جزء همین افکار منفی است که قبل از هر چیزی باید به آن تسلط داشته باشید و آن را کنترل کنید.

۴٫ پذیرای تغییرات مثبت باشید

زمانی که برای حل مشکلات خود به پاخیزید، احتمالاً تغییرات زیادی در زندگی شما رخ می دهند که بسیاری از آن ها تغییر مثبت هستند. پس چنانچه در این بخش از سبک زندگی عنوان شده است پذیرای این تغییرات باشید و از آن ها استقبال کنید. جنبه مثبت مشکلات خود را ببینید و سعی کنید نسبت به مسائل خوش بین باشید.

نگرانی از تغییرات باعث می شود که توانایی کامل برای حل آن ها را پیدا نکنید و همچنین از کلام مثبت استفاده کنید و همیشه با خودتان تکرار کنید که در مسیر درستی هستید.

۵٫ گاهی عقب نشینی ها را بپذیرید

اگر به طور کاملاً فعال به دنبال حل مشکلات هستید، احتمالاً در این مسیر عقب نشینی هایی را هم تجربه می کنید. باور داشته باشید که این عقب نشینی ها و مشکلات در مسیر راه هر کسی اتفاق می افتد اما شما باید به رو به جلو باشید. پس نباید خودتان را اسیر این عقب نشینی ها کنید.

فقط چیزهایی را کنترل کنید که توانایی شان را دارید. مثلا شما هرگز نمی توانید بی ادبی دوستان را کنترل کنید، پس بهتر است خودتان را درگیر آن ها نکنید. به جای آن به فکر اصلاح رفتار خودتان باشید.

مدیریت چالش های زندگی

۶٫ همیشه رو به جلو باشید

گاهی اوقات مشکلات مدت زمان طولانی تری برای حل و فصل نیاز دارند. پس سعی کنید که همیشه راه حل ها و اهداف خود را مد نظر قرار دهید و رو به جلو حرکت کنید. با یک تفکر مثبت مسیر خود را ادامه دهید و اجازه ندهید که نگرانی ها شما را بی انگیزه کند.

۷٫ تعادل برقرار کنید

دست و پنجه نرم کردن با مشکلات ممکن است از لحاظ فیزیکی و ذهنی شما را ضعیف کند و انرژیتان را بگیرد. پس حتما به خودتان فرصتی برای استراحت و تمرکز روی کار های دیگر هم بدهید. هدف شما باید ایجاد تعادل در زندگی باشد تا بتوانید مشکلات را از راه موثرتری برطرف کنید.

پس حتماً در طول روز به خودتان استراحت بدهید، تفریح داشته باشید، پیاده روی را فراموش نکنید، ذهن خود را از مشکلات دور کنید تا بتوانید بعداً با نیروی بیشتری به سمت آن ها بروید. گاهی اوقات تنها باشید یا زمان خود را در کنار کسانی سپری کنید که دوستشان دارید . با انجام این کار از حمایت آن ها بهره مند می شوید و راحت تر به دنبال حل مشکلات می روید.

منبع:نمناک

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست