بهترین راه آموزش دوچرخه سواری به کودکان

بسیاری از کودکان به خصوص پسر بچه ها علاقه زیادی به یادگیری دوچرخه سواری دارند که ما به آن ها کمک می کنیم این روند را راحت و ایمن بگذرانند.
کد خبر : 47450
تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 خرداد 1399 - 16:37
بهترین راه آموزش دوچرخه سواری به کودکان

آموزش دوچرخه سواری به کودکان

یادگیری نحوه دوچرخه سواری مراسمی همیشگی است که برای کودکان اجرا می شود. بسیاری از ما هنوز هم احساس آزادی و موفقیت در اولین دوچرخه سواری خود را به یاد داریم آموزش دوچرخه سواری به کودکان مسئله ای مهم است به این خاطر که این مهارت هم یک تفریح و هم نوعی ورزش تمام عیار محسوب می شود. به عنوان والدین پیش از یاد دادن دوچرخه سواری به فرزندتان بایستی شرایط را آماده کنید و به او این امکان را بدهید که خودش روش راندن را به مرور یاد بگیرد پس تا حد امکان شرایط را فراهم کرده و اجازه دهید خودش بیشترین سهم را در این تجربه داشته باشد. در این قسمت مراحل یادگیری کودک در مورد نحوه سوارشدن بر دوچرخه را ذکر خواهیم کرد.

آموزش دوچرخه سواری به کودکان

در ابتدا به چند نکته کلی برای آموزش دوچرخه سواری به کودک توجه کنید:

۱- اعتماد به نفس کودک را تقویت کنید تا به موفقیت او کمک کنید.

۲- صبور باشید و سعی نکنید روند رکاب زدن را سریعا به کودک بیاموزید تمرین و استراحت در این مرحله لازم است.

۳- به علائم خستگی کودک توجه کنید در این مرحله دوچرخه سواری را متوقف کنید.

۴-نحوه یادگیری در هر کودک متفاوت است به یاد داشته باشید و توجه کنید کودک با چه روشی سازگاری بهتر دارد.

دوچرخه سواری

چه زمان کودک برای دوچرخه سواری آماده است ؟

برای یادگیری دوچرخه سواری هیچ سن مناسب مشخصی وجود ندارد بلکه زمان بندی به رشد جسمی، روحی، سطح راحتی و هماهنگی کودک بستگی دارد. اگر کودک نمی تواند رکاب بزند صبرکنید تا آن ها بزرگتر شوند یا اینکه از دوچرخه های تعادلی استفاده کنید اما با این وجود بزرگترین عامل این خواهد بود که آیا کودک می خواهد یاد بگیرد یا خیر؟

اگر فکر می کنید کودک تن علاقه ای به دوچرخه سواری ابراز نمی کند صبرکنید تا آماده شوند. معمولا بچه ها از ۵ سالگی به بعد آماده دوچرخه سواری هستند اگرچه بسیاری از آن ها دیرتر این آمادگی را کسب می کنند.

نکاتی که والدین حین آموزش دوچرخه سواری به کودکان باید لحاظ کنند

مطمئن شوید که دوچرخه کودک متناسب اوست :

پیدا کردن دوچرخه ای متناسب با کودک بسیار مهم است. او باید هنگام سوار شدن بر دوچرخه به راحتی بایستد. از تصور این که فرزند شما درحال رشد است و باید دوچرخه ای بزرگتر خریداری کنید پرهیز کنید زیرا در آن صورت کنترل کودک دشوار خواهد بود. میزان دسترسی کودک را از صندلی به میله فرمان کنترل کنید. کودک باید بدون خم شدن زیاد به جلو به میله فرمان دسترسی داشته باشد. اگر دوچرخه دارای ترمز دستی است کودک باید آن را به راحتی گرفته و فشار دهد.

مطمئن شوید که کودک کلاه ایمنی مناسب دارد :

او باید در هر بار سوار شدن بر دوچرخه کلاه ایمنی بر سر کند تا سر او در برابر صدمات جدی محافظ بماند.برای دانستن مناسب بودن کلاه ایمنی دوچرخه به نکات ذیل توجه کنید :

۱- کلاه ایمنی باید در وسط پیشانی کودک قرار بگیرد و لبه جلویی آن باید فاصله ای معادل دو انگشت با ابروها داشته باشد. به عبارتی اندازه ی سر کودک باشد و هنگام حرکت به جلو وعقب لیز نخورد.

اتحادیه برنج‌ فروشان بابل: بیش از ۵۰ درصد برنج سال گذشته فروش نرفته است

۲- بند کلاه ایمنی باید در زیر چانه ثابت شود طوری که دور سر کودک را کاملا بگیرد. سگک های بند تنظیم کلاه باید پایین و کمی جلئتر از نرمه گوش قرار بگیرد.

۳- بند دور سر را طوری با چانه اش تنظیم کنید که بتوان دو انگشت را بین چانه و بند قرار داد این مقدار فاصله علاوه بر نگهداری کلاه به کودک اجازه میدهد تا به صورت نرمال نفس کشیده یا صحبت کند.

علاوه بر کلاه بهتر است از دستکش، زانوبند، مچ بند وآرنج بند نیز استفاده شود. همچنین از کودک بخواهید تا لباس و شلواری با آستین های بلند بپوشد.

ایمنی دوچرخه سواری

آماده سازی کودک برای آموزش:

این روش از آموزش با استفاده از دوچرخه تعادلی صورت می گیرد. بطور کلی کودکانی که با دوچرخه تعادلی آموزش را شروع می کنند یادگیری آسان و راحتی خواهند داشت. دوچرخه های تعادلی طوری طراحی شده اند که کودک بتواند تعادل خود را حفظ کند علاوه بر این که برای او متناسب باشد.

۱-چرخ های تمرینی یا همان کمکی ها را بردارید زیرا آن ها به کودک کمک می کند تا بنشیند و از پاهای خود برای رکاب زدن استفاده کند اما حفظ تعادل را به او نمی آموزد .

۲- رکاب ها را برداشته و صندلی را پایین آورید . این امر به کودک اجازه می دهد تا با کمی خم شدن زانوها به راحتی روی صندلی بنشیند (توجه داشته باشید که رکاب ها را می توان با استفاده از آچار رکاب جداسازی کرد)

۳- لاستیک ها را بطور صحیح باد کنید تا حرکتی روان علاوه بر فشار وارد نکردن زیاد کودک داشته باشد.

کجا باید دوچرخه سواری را به کودک آموخت؟

پیاده رویی آسفالت شده، بزرگ، مسطح و یکدست مانند یک زمین فوتبال یا تنیس خالی بهترین گزینه هستند.

از رفتن در مسیرهای باریک و کوتاه اجتناب کنید.

مناطق چمنی نیز انتخاب خوبی نیستند زیرا کودک نمی تواند با سرعت کافی از آن عبور کند.

آموزش دوچرخه سواری

آموختن دوچرخه سواری بدون رکاب

 1. تمرین سوار شدن و پیاده شدن از دوچرخه این مرحله اغلب نادیده گرفته می شود. کودک باید دراین مرحله تشویق شود و چندین بار آنر ا تکرارکند. دوچرخه را از یک سمت به کودک تکیه دهید تا سوار شدن آسان گردد.
 2. اسکیت کردن و سر خوردن از کودک بخواهید دسته های نگهدارنده را بگیرد و در حالی که بر دوچرخه نشسته است. با پاهایش به عقب و جلو حرکت کند.
 3.  کودک را ترغیب کنید تا با گام های بلند حرکت کند سعی کنید اورا وادار به طی کردن مسیرهای طولانی کنید تا پاهایش عادت کند.
 4. توجه داشته باشید که کودک بطور همزمان با دو پایش فشار وارد کند همانطور که او تمرین اسکیت رفتن را انجام می دهد، ترغیبش کنید تا به جای نگاه کردن به پاهایش به جلو نگاه کند. به کودک پیشنهاد دهید تا دوچرخه را با هر دو پا رو به جلو حرکت دهد. در آن صورت یک سربالایی کوتاه و با شیب کم پیدا کنید و به کودک اجازه دهید تا از آن بالا رود. سپس با سرعتی کم به پایین سر بخورد. اگر او از این کار راضی بود مسیر را طولانی کرده و به نقاط بالاتر بروید.
طرز تهیه یک غذای ساده و ارزان در کمترین زمان

چرخاندن فرمان و چرخ ها هنگام سر خوردن:

هنگامی که کودکتان توانایی اسکیت کردن و سر خوردن را به دست آورد، چرخش فرمان را به او بیاموزید.

۱-دوره آسان گذر از مانع :مخروط های ایمنی نارنجی رنگ را طبق یک الگو بچینید و به کودک تان بگویید تا بین آن ها حرکت کند.

۲- شما نیز بر دوچرخه خود سوار شوید و کودک را با سرعتی آهسته دنبال کنید، به تدریج سرعت خود را افزایش دهید.

یادگیری دوچرخه سواری با رکاب :

چنانچه توضیح داده ایم هنگامی که کودک با دوچرخه تعادلی توانست حرکت کند و مهارت های لازم را به دست آورد وقت آن است که رکاب های دوچرخه را متصل کنید اما همچنان صندلی دوچرخه را در وضعیت پایین نگه دارید تا کودک کنترل توقف دوچرخه را بر دست گیرد.

آگاهی از رکاب ها:

دراین مرحله از کودک بخواهید تا پاهای خود را جمع کرده و به رکاب زدن عادت کند. برای کمک به کودک روبروی او قرار بگیرید و در حالی که بر دوچرخه سوار شده است میله نگهدارنده جلو را نگه دارید و از او بخواهید به پاهای خود نگاه کرده و رکاب بزند. سپس از او بخواهید تا به جلو نگاه کرده و متمرکز شود.

دوچرخه کودک

کند شدن و متوقف کردن:

قبل از شروع به رکاب زدن، ترمز گرفتن را بیاموزد و سرعت خود را کم کند.

 •  از یک موقعیت متوقف شده شروع کنید:در مرحله بعد زمان آن فرارسیده است که کودک حرکت کرده و متوقف شود. اگر دوچرخه دارای چرخ دنده است اطمینان حاصل کنید که کودک احساس راحتی و تعادل داشته باشد.
 • بگذارید کودک با یک پای صاف روی زمین و پای دیگر روی رکاب شروع کند و سپس روی صندلی بنشیند. به او بیاموزید تا با فشار بر روی رکاب پا بگذارد زیرا در غیر این صورت دوچرخه به جلو خواهد رفت.
 • گزینه دیگر آن است که با یک پا روی رکاب از پای دیگر برای اسکیت کردن استفاده کند برای رسیدن به سرعت یک قدم اسکیت برداشته و سپس رکاب دوم را پیدا کند.
 • چرخاندن فرمان و دوچرخه هنگامی که کودک رکاب زدن را آموخت از او دور شده و بخواهید که دور بزند. هم چنین می توانید با چیدمان مخروط ها دور زدن را به او بیاموزید.
 • برای سرگرم کننده کردن آموزش فاصله مخروط ها را کم و زیاد کنید و یک مخروط را ۱۰-۲۰ متر جلوتر قراردهید و از کودک بخواهید قبل از اصابت به آن متوقف شود.
 • هنگامی که کودک تان این مراحل را آموخت با او مسیری را دوچرخه سواری کنید.

منبع:نمناک

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست