بهترین سرمایه گذاری در ایران کنونی چیست؟

بهترین سرمایه گذاری در ایران در سال ۹۹ کدام است؟ در شرایط کرونایی کم ریسک‌ترین سرمایه گذاری چیست؟ این نوشتار مقایسه‌ای از بازار‌های مالی رایج است تا دید مناسبی در اختیار شما بگذارد و فرصت‌های سرمایه گذاری خوبی را برای شما فراهم آورد.
کد خبر : 45498
تاریخ انتشار : دوشنبه 12 خرداد 1399 - 15:25
بهترین سرمایه گذاری در ایران کنونی چیست؟

از آنجایی که قرار است در انتهای این مطلب، همگی به یک نتیجه روشن برسیم و ببینیم که واقعا بهترین سرمایه گذاری در ایران در سال ۹۹ کدام است، بدون هیچ معطلی و هیچ مقدمه‌ای به سراغ اصل مطلب می‌رویم، بیایید به گذشته سفر کنیم و به آمار و ارقام نگاهی بیندازیم؛ چرا که تاریخ همیشه آموزگار خوبی بوده است.
اطلاعاتی که در نمودار زیر نمایان شده حاصل جمع آوری داده‌های بانک مرکزی در ۱۲ سال گذشته است و بازدهی بازارهای مالی را برای یک واحد پول، از سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۸ به ما نشان می‌دهد.

مقایسه بازار های مالی در ایران

در نگاه نخست شاید دچار یک پیش داوری شده و به قول معروف یک طرفه به قاضی رفته باشید، به طور مثال شاخص بانکی، در دسته سرمایه گذاری‌های بدون ریسک قرار می‌گیرد و وجود آن در کنار دیگر بازارها، به نوعی قیاس مع الفارق محسوب می‌شود؛ ولی وجود این شاخص نیز خالی از لطف نیست و تلنگری است به سرمایه داران محافظه کاری که زمان زیادی است سرمایه‌شان به خواب رفته و به نرخ بهره منفی بسنده کرده‌اند.

 

مقایسه بازارهای مالی در ایران و بهترین سرمایه گذاری در ایران

 

بهترین سرمایه گذاری در ایران در سال 99

از زیر زمین تا بام بازار مسکن

همانطور که از داده‌های بانک مرکزی برمی‌آید، بازار مسکن در سال‌های گذشته روند یکنواختی را طی کرده و فقط طی سال‌های ۹۶ تا تابستان ۹۷ یک رشد دو برابری را به خود دیده و مجددا روند لاک پشتی خود را از سر گرفته است.
علیرغم تزریق محرک‌هایی از سوی دولت به این بازار، نظیر تخصیص مالیات به خانه‌های خالی، همچنان می‌بینیم که جذب نقدینگی بسیار پایین بوده و همین امر موجب شده است تا پارامتر موثر “نقد شوندگی” و به تبع آن جذابیت این بازار به شدت کاهش یابد و جای خالی سرمایه گذاران به شدت احساس شود.
به عبارت دیگر ورود به بازار مسکن نیازمند سرمایه زیادی است که با توجه به شرایط امرار معاش خانواده‌های ایرانی، چنین امری فعلا منتفی است. به این ترتیب معاملات مسکن در بخش تقاضا دچار مشکل جدی شده است که در ادامه بایستی به تدبیر دولت چشم بست و منتظر تسهیلات آتی در این حوزه بود.

بهترین سرمایه گذاری در ایران در سال 99

صفر تا صد بازار خودرو

اصولا نگاه سرمایه‌ای به کالای مصرفی نظیر خودرو، آن هم در شرایط خاص و کنونی کشور بالاخص تحریم‌ها و همچنین انحصاری بودن آن، همه و همه دست به دست هم می‌دهد تا فاجعه ای به نام حاشیه بازار را رقم بزند.
به این ترتیب از آنجایی که اقتصاد ما یک اقتصاد تک بعدی نیست و هر اتفاقی به صورت سلسله وار در دیگر ابعاد اقتصاد نیز اثر می‌گذارد، چنین سرمایه گذاری نه تنها خوب نیست، بلکه همچون یک آتش به پیکره نیمه جان اقتصاد خواهد افتاد و آن را به زمین خواهد زد.

رستم قاسمی درگذشت

 

بهترین سرمایه گذاری در ایران در سال 99

قلک های بیمه ای و بانکی

با توجه به سیاست‌های دولت در امر کاهش سودهای بانکی جهت ورود نقدینگی به صنایع و تحقق بخشیدن به شعار “جهش تولید” و همچنین با در نظر گرفتن نرخ تورم کنونی، در عمل شاهد تخصیص نرخ بهره منفی به سپرده‌های بانکی هستیم. بنابراین همانطور که در مقدمه نیز اشاره شد، عایدی حاصله از سرمایه گذاری در بانک‌ها، بیمه‌ها و صندوقهای درآمد ثابت، عملا خواب سرمایه و سوخت پول محسوب می‌شود!

بهترین سرمایه گذاری در ایران در سال 99

بازار نابسامان ارز

کنترل شدید دولت در این بخش و حساسیت‌های ایجاد شده در این حوزه از سوی مراجع قضایی، ریسک و استرس سرمایه گذاری در این بازار را دوچندان کرده است. اخیرا دولت با طرح برنامه‌های مختلفی سعی در محدود کردن مبادلات و عرضه و تقاضا داشته است تا کنترل بازار ارز را در دست بگیرد.
از نظر کارشناسان حوزه اقتصاد با توجه به تحریم‌ها، چنانچه دولت در امر مهار بازار ناموفق باشد، بستر مناسبی برای افزایش قیمت‌ها خواهد بود. در این صورت می‌بایست تمام جوانب و خطرها را در نظر گرفت و سپس به بازار ارز ورود کرد.

 

بهترین سرمایه گذاری در ایران در سال 99

بازارهای نوین جهان همچون بیت کوین

بازار ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین که از اوایل سال ۲۰۱۳ زیر سایه سنگین بازارهای دیگر شروع به کار کرد اما امروزه به یکی از قطب‌های سرمایه گذاری در جهان مبدل شده است و سالانه سرمایه گذاران جدیدی را به سمت خود جذب می‌کند.
از لازمه‌های این بازار تجهیزات و دانش استخراج آن است که در وهله اول کمی خرج بر روی دست سرمایه گذار می‌گذارد و در مراحل بعدی کسب دانشی است که شما را در فرایند خرید و فروش ارز دیجیتال همراهی کند. در واقع این حقیقت امر این است که بدون هر یک از این‌ها، شما مسلما یک بازنده خواهید بود.

 

بهترین سرمایه گذاری در ایران در سال 99

بازار طلایی سکه و طلا

بازار همیشه جذاب طلا و همچنین عدم محدودیت قانونی که در مورد بازار ارز وضع شده، موجب شده است تا این بازار همیشه از نقد شوندگی بالایی برخوردار باشد و راحت تر از بازار ارز حرکت کند.
شاید اعتقاد به این جمله که “طلا هیچ گاه ارزش خود را از دست نخواهد داد” باعث شده تا این بازار با اقبال زیادی مواجه شود، اما باید بدانید لزوم سرمایه گذاری در این بازار دسترسی به ابزارهای اقتصادی و پیگیری اخبار ایران و جهان است که خود تمرکز زیادی را می‌طلبد.

 

بهترین سرمایه گذاری در ایران در سال 99

و اما تالار شیشه ‌ای: بورس

این روزها “بورس” نقل محافل و مهمانی‌های کوچک و بزرگ شده است که این مورد در کنار اثرات مثبتی که دارد، اثر سوء خود را در پی خواهد داشت، چرا که استقبال از هر بازاری موجب رشد و بالندگی آن خواهد شد و جذابیت آن را چند برابر خواهد کرد؛ اما در طرف مقابل، بازار سرمایه از جمله مارکت‌هایی است که سرمایه گذاران آن به شدت نیازمند آموزش هستند.
پیامدهای مثبت و منفی این اقبال را می‌توان در چند ماه اخیر به عینه مشاهده کرد. جایی که شاخص کل بورس با یک جهش قابل توجه به کانال یک میلیون واحد وارد شد اما در کنار آن شاهد هیجانی بودیم که به شدت در بازار موج می‌زد و بازار از قاعده پیشین خود خارج کرده بود.
نکته دیگری که می‌بایست به آن توجه کرد و بایستی بدون تعارف به شما بگویم، این است که اگر انسان طماع و کم حوصله‌ای هستید، بازار سرمایه به مثابه آواز دهلی خواهد بود که از دور شنیدن خواهد داشت.

توضیحات دیوان عالی درباره اعدام محسن شکاری

در مورد مزایای بورس چه می‌دانیم؟

 • بورس، نقدینگی موجود در کشور را به سمت صنایع هدایت می‌کند که این مهم موجب رونق چرخه تولید و اقتصاد خواهد شد و این مزیتی است که در بازارهای دیگر تا کنون وجود نداشته است.
 • بر خلاف مارکت‌های دیگر، فعالیت در بورس نیاز به سرمایه آنچنانی ندارد و بر اساس قوانین جدید شما با مبلغ ۵۰۰ هزار تومان می‌توانید پروژه سرمایه گذاری خود را آغاز کنید.
 • خوبی بازارهایی نظیر بورس و فارکس این است که تمامی فرآیندهای خرید، فروش و انتقال پول آنلاین بوده و نیاز به مراجعه حضوری و مستمر به ارگان یا اداره خاصی نیست.
  نکته اخیر در ماه‌های گذشته و با وجود ویروس کرونا بسیار نمود کرده، به طوری که اگر فعالان بازار سرمایه کمی دقت به خرج می‌دادند، می‌توانستند بدون هراس از کرونا در خانه بمانند و مخارج خود و خانواده را تامین کنند.
 • مواردی نظیر نقدشوندگی بالا، افزایش دانش و دید اقتصادی و همچنین سود حاصله بیشتر (حداقل نسبت به سپرده‌های بانکی)، از دیگر مزایای سرمایه گذاری در این بازار است.

 

توجه توجه توجه!

 • همانطور که در بالا نیز اشاره شد، بازار سرمایه نیازمند وقت بیشتری است، از اوقات آموزشی گرفته تا زمان‌هایی که می‌بایست برای تحلیل، تخصیص دهید که همه این‌ها می‌بایست به صورت مستمر ادامه داشته باشد.
 • اساسا بورس از جمله سرمایه گذاری‌های پر ریسک تلقی می‌شود به همین دلیل در کنار سود خوب آن، امکان ضررهای سنگین نیز وجود دارد.
 • حتما شنیده‌اید که بازار سهام، مکانی است برای انتقال پول از جیب افراد عجول به جیب افراد صبور؛ پس با حوصله باشد و دید بلند مدت را در معملات خود در نظر بگیرید.

 

 

و اما در پایان

امروزه سرمایه گذاری در استارت آپ‌ها و کسب کارهای خانگی نیز مطرح می‌شود، اما هر کدام از آن‌ها به یک نظر کارشناسی، سعه صدر بسیار زیاد و بعضا سرمایه زیادی نیاز دارند تا در نهایت به بار بنشیند.

 

منبع:ستاره

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست