بهترین ماسک مو برای تابستان داغ امسال

اصول مراقبت از مو در تابستان و در هوای گرم آفتاب گرم تابستان برای پوست ما مضر است و لازم است که از پوست خود محافظت کنیم. اما علاوه براین آفتاب بی رحم تابستان برروی موهای ما نیز اثر مضری دارد زیرا گرمای ناشی از خورشید باعث فرسودگی و آسیب اکسیداتیو در موها شده و باعث خشکی،

کد خبر : 48845
تاریخ انتشار : یکشنبه 8 تیر 1399 - 15:22
بهترین ماسک مو برای تابستان داغ امسال

اصول مراقبت از مو در تابستان و در هوای گرم

آفتاب گرم تابستان برای پوست ما مضر است و لازم است که از پوست خود محافظت کنیم. اما علاوه براین آفتاب بی رحم تابستان برروی موهای ما نیز اثر مضری دارد زیرا گرمای ناشی از خورشید باعث فرسودگی و آسیب اکسیداتیو در موها شده و باعث خشکی، شکنندگی و سفت شدن موها خواهد شد.

مراقبت از مو در تابستان

به همین منظور برای دانستن اثرات منفی خورشید برروی موها و اقدامات پیشگیرانه آن در این قسمت از سلامت پوست و موی مطالبی را گردآوری کرده ایم پس در ادامه همراه ما باشید.

اثرات آفتاب تابستان برروی موها :

 1. پرتوهای ماورابنفش خورشید می توانند در کوتیکول های مو نفوذ کرده و باعث آسیب هایی چون خشکی، شکنندگی وفرسودگی موها شوند.
 2. تشعشع اشعه ماورا بنفش به پوسته مغزی رسیده و باعث از بین رفتن رنگدانه ها و تخریب پروتئین می شود در نتیجه می تواند باعث آسیب شدید مو شود.
 3. گرمای ناشی از آفتاب تابستان می تواند موها را خشک و شکننده کند واین امر ناشی از رطوبت زیاد است.
 4. تعریق و گرد وغبار ناشی از تابستان باعث افزایش مشکلات مو مانند شوره سر، موخوره، سرگیجه و افزایش ریزش مو خواهد شد.
 5. تابستان می تواند برروی پوست سر نیز اثر مضری داشته و باعث خشکی و آفتاب سوختگی شود . مو با پوشاندن پوست نزدیک گوش، از آسیب آفتاب تا حدی محافظت می کند و ممکن است پوست سر را نیز محفوظ بدارد . آسیب به پوسته سر به ریشه مو نیز آسیب می رساند.
 6. قرارگیری در معرض نور خورشید سبب آسیبات جدی از جمله خشکی موها می شود. در تابستان درجه حرارت بالا تر بوده و این امر سبب خشک شدن بیش از معمول موها خواهد شد.
 7. در تابستان ممکن است متوجه روشنی موهای خود شده باشید این امر بدان علت است که اشعه ماورابنفش بر ملانین موجود در مو اثر می گذارد. در حالی که در موهای تیره ممکن است فقط قسمتی از آن ها روشن شود. سایه های روشن مو به دلیل داشتن فوملانین بیشتر محو می شوند.
 8. آیا متوجه شده اید که در تابستان موهای شما زودتر چرب می شوند؟! این امر بدان علت است که تعریق زیاد در نزدیکی خط موها مانده و سبب چربی مو و پوسته سر می شود.

اشتباهات رایج مراقبت از مو در تابستان

شنا کردن

با شروع فصل تابستان ،تمایل به شنا در دریا و استخرها، بدون رعایت نکات لازم،سلامت و زیبایی موها را به طور جدی تهدید می کند. عدم شستشوی مو بعد از شنا و باقی ماندن کلر و نمک آب روی مو به ساقه موها صدمه می زند و باعث خشکی ساقه مو و متمایل شدن رنگ مو به سمت سبز می شود. با آگاهی از اصول مراقبت از پوست و مو ، می توان از این آسیب ها پیشگیری کرد.

استفاده از اسپری مو

برخی ترکیبات اسپری مو در برابر نور آفتاب حساسیت زا هستند و باعث خشکی و شکنندگی موها می شوند.

حمام زیاد

حمام زیاد

در فصل گرم به دنبال عرق کردن های مرتب معمولا بیشتر حمام می کنیم و میزان استفاده از شامپو بیشتر می شود. گاهی حتی ۲ بار در روز دوش می گیریم. شامپوها محرک پوست سر هستند و باعث خشکی و سستی ریشه موها می شوند. برای پیشگیری از خشکی موها کمتر حمام کنید و از شامپوهای ملایم روزانه به میزان کم برای شستشوی موها استفاده کنید.

نپوشاندن موی سر

اشعه ماورای بنفش خورشید مضر است و می تواند باعث خشکی پوست سر و تحریک آن شود و موها را کدر و شکننده کند. برای پیشگیری روی سر خود کلاه بگذارید.

با توجه به اثرات ذکر شده لازم است از قرارگیری در معرض نور خورشید به دور باشید و اقدامات کافی را برای محافظت از موهای خود هنگام خروج از منزل انجام دهید.

و حالا برنامه ی مراقبت از موها در تابستان

در حالی که ممکن است به محصولات مراقبتی مو حساسیت داشته باشید لازم است که چند مورد را درنظر بگیرید:

نوع پوست سر :خشک- چرب- شوره دار- خارشی و وجود هرنوع بیماری دیگر

نوع مو: صاف- فرفری- مجعد- رنگی- درمان شده – هایلایت شده و. ..

۱- ازمصرف بیش از حد مواد آرایشی اجتناب کنید:

به منظور مراقبت از مو در تابستان استفاده از مواد شیمیایی برروی موهایتان را به حداقل برسانید . در این مدت از رنگ کردن بیش از حد موها اجتناب کنید. اگر تصمیم جدی برای رنگ کردن موها دارید و یا می خواهید رنگ آن ها را تغییر دهید سعی کنید یکی دو ماه قبل از آفتاب سوزان تابستان این کار را انجام دهید . همچنین می توانید از محتویات رنگ ارگانیک استفاده کنید.

۲- در حد مناسب از نرم کننده استفاده کنید:

در روزهای گرم تابستان که آفتاب می تواند مو ها را خشک کند استفاده از نرم کننده می تواند رطوبت و زندگی را به موها بازگرداند. انتخاب نرم کننده ای مناسب با نوع مو لازم است. اگر می خواهید برای شنا به استخر بروید قبل از پوشیدن کلاه مخصوص شنا مقداری از نرم کننده که نیاز به آبکشی ندارد را به موهایتان بزنید.

۳- از شامپو ملایم استفاده کنید:

در فصل تابستان و ازدیاد تعریق دوش گرفتن روزانه بعد از یک روز گرم و خسته کننده بسیار دلپذیر خواهد بود اما آیا به این فکرکرده اید که استفاده زیاد از شامپو می تواند موها و پوست سرتان را ازقبل خشک تر کند؟

اگر موهایتان به راحتی چرب می شوند و تعریق دارند از شامپوی ملایم روزانه استفاده کنید تا علاوه بر مراقبت موها ، آن ها را تمیز نگه دارد . از این شامپو فقط روی پست سر استفاده کنید و درحین آبکشی کف ناشی از شامپو ساقه های مو را تمیز خواهد کرد.

خبر خوش درباره مذاکرات برجامیِ ایران و غرب

۴- قبل و بعد شنا موهایتان را بشویید:

شنا کردن در فصل تابستان یکی از لذت بخش ترین سرگرمی های دنیاست . قبل از رفتن به استخر موهایتان را با شامپو بشویید . طبق تحقیقات انجام شده ، هنگام خروج از استخر دوش بگیرید علاوه بر این از شامپویی استفاده کنید که حاوی اتیلن تترااستیک اسید باشد زیرا هرگونه اثر مضر کلر موجود در آب را از بین می برد و به مراقبت از مو در تابستان کمک خواهد کرد.

۵-موهایتان را مرتب و کوتاه کنید:

قسمت انتهایی موها در تابستان آسیب زیادی می بیند. موخوره و دوشاخ شدن آن ها سلامت کلی مو را به خطر می اندازد. تابستان زمانی مناسب است تا یک مدل موی جدید را امتحان کنید. چنان چه با کوتاه کردن موها مخالف هستید سعی کنید لااقل قسمت انتهایی آن ها را مرتب کنید تا حداقل از شر موخوره خلاص شوید.

کوتاهی مو

۶- از گرمای زیاد دور بمانید:

در ابتدا لازم است به دلیل اشعات مضر خورشید حتی المقدور از قرارگیری در معرض آن دوری کنید . تا جایی که لازم نباشد از سشوار استفاده نکنید . بگذارید موها به حال خودشان خشک شوند و استفاده از بابلیس و اتومو را کنار بگذارید.

۷- از موهای رنگ شده تان مراقبت کنید:

چنان چه به تازگی موهایتان را رنگ کرده اید و یا موهای رنگ شده دارید در فصل تابستان لازم است از آن ها به خوبی مراقبت کنید. محصولات مراقبتی مو مخصوص موهای رنگ شده را انتخاب کنید و سعی کنید کم تر در معرض تابش آفتاب قرار بگیرید . اگر مجبورید در ساعات اوج تابش خورشید از خانه خارج شوید موهایتان را با روسری و کلاهی بپوشانید.

۸- از موها دربرابرخورشید محافظت کنید:

بهترین راه برای پیشگیری از آفتاب سوزان پوشیدن روسری است. اگر بیشتر وقتان را خارج از منزل می گذرانید محصولات مراقبت مویی را انتخاب کنید که حاویspf بالایی باشند . همچنین امتحان کردن ماسک مو یا محصولات ضداآفتابی نیز که برای مو باشند راهکار خوبی خواهد بود . فقط توجه کنید به محض رسیدن به منزل موهایتان را بشویید.

۹- وز وز شدن موهایتان را کنترل کنید:

گرمای تابستان باعث می شود که موها خشک و مجعد شوند . اگر می خواهید وز شدن را کنترل کنید کافی است آن ها را ببندید . با این کار نه تنها از موهایتان در برابر وز شدن محافظت می کنید بلکه تعریق آن ها را نیز کاهش خواهید داد.

۱۰- مایعات زیادی بنوشید:

اگر به اندازه کافی آب نمی نوشید حتی انجام تمام موارد ذکرشده فوق نیز تاثیری در محافظت از موهای شما نخواهد داشت . نوشیدن مایعات سرد موهایی سالم و با طراوت به شما هدیه می دهد. مصرف میوه ها و سبزیجات تازه نیز یک نکته مهم برای مراقبت از موها در فصل تابستان است.

۱۱- شستن موها با کو-واش:

شامپو تنها گزینه برای شستشوی موها نیست . شستشوی موها به روش کو-واش به معنای کنار گذاشتن شامپو و استفاده از نرم کننده و یک روش ایده آل برای تابستان است. فقط کافی است موهایتان را مرطوب کنید، یک نرم کننده را به مدت ۲ دقیقه برروی موهایتان بمالید و درنهایت آن ها را بشویید . شستن روزانه موها با نرم کننده موها را تا حد زیادی تمیز می کند و استفاده از شامپو را برای ۳-۴ روز به تعویق می اندازد.

۱۲- از شامپوهای خشک استفاده کنید:

آیا شستشوی روزانه به روش کو- واش باعث چرب شدن موهای شما شده و حستان این است که از شامپو استفاده کنید؟ در این شرایط می توانید شامپوهای خشک را امتحان کنید . این یکی از ساده ترین نکات مراقبتی از مو در فصل تابستان است.

۱۳- دیپ کاندیشینگ (نرم کنندگی عمیق):

در تابستان موها تمایل بیشتری به خشک شدن ، شکننده تر شدن و نازک شدن دارند به همین منظور استفاده از روش های مراقبت از مو به طور مرتب اهمیت زیادی دارد . بنابراین استفاده از دیپ کاندیشینگ اهمیت پیدا می کند. استفاده روزانه از چنین نرم کننده هایی موجب تغذیه موها و حفظ رطوبت آن ها می شود.

۱۴- انتخاب صحیح محصولات مراقبتی مو:

به دنبال محصولاتی با برچسب های مرطوب کننده، هیدراته کننده و آبرسان باشید . از خرید محصولات دارای فرمالدئید (الکل) و محصولاتی که دارای برچسب حجم دهنده هستند خودداری کنید زیرا موها را خشک تر از قبل می کند.

۱۵- مدل موی جدیدی را انتخاب کنید:

مدل موهای جدید مانند دم اسبی، خرگوشی وشینیون ( پیچاندن مو از پشت سر و بافتن آن) را امتحان کنید . آن ها در عین حالی که زیبا هستند از موهای شما دربرابر آسیبات خارجی محافظت می کنند.

مدل موی تابستان

۱۶- مراقبت از موها در شب:

یک نرم کننده و مرطوب کننده را به موهای خشک و وز شده سرتان اعمال کنید و سپس با یک کیسه پلاستیک یا حوله موهایتان را پوشانده و بخوابید. روز بعد با موهایی مرطوب و خوش حالت بیدار شده و لذت ببرید.

۱۷- موها را به آرامی با حوله خشک کنید:

هنگام خشک کردن موها با حوله اصطکاک می تواند سبب شکنندگی آن ها شود. به جای این که موهای خود را به شدت مالش دهید سعی کنید به آرامی خشک کنید و آن ها در حوله بپیچید. این امر را در مورد شانه زدن نیز رعایت کنید.

۱۸- روغن تراپی ضروری است:

در تابستان از روغن های سبکی چون کیوکارپین یا روغن بادام استفاده کنید زیرا این روغن ها به تقویت پوست سر و مو کمک می کنند . این امر ظاهری زیبا به موهایتان می دهد.

۱۹- استرس خود را مدیریت کنید:

استفاده از عطر و روغن تراپی استرس را کاهش می دهد بنابراین آخر هفته ها را به روغن تراپی معطر بگذرانید . عطر خاصیت شگفت انگیزی دارد زیرا چربی مو را ازبین برده و اسانس خوشبوی خود را برروی موها به جای می گذارد.

اعتراف دولت رئیسی درباره وضعیت وخیم کشور

همچنین می توانید دو قطره اسانس رزماری را با روغن معمولی مدنظر خود مخلوط کنید و فقط آن را برپوست سر اعمال کنید . دراین شرایط علاوه بر کاهش استرس خوابی راحت نیز تجربه خواهید کرد.

۲۰- دفعات شستشوی موها را افزایش دهید:

تعداد دفعات شستشوی موها را در فصل تابستان افزایش دهید زیرا از تجمع عرق برروی پوسته سر جلوگیری کرده و موها را تمیز و براق نگه می دارد.

بهترین ماسک های خانگی و گیاهی برای تقویت مو در فصل تابستان

۱- ماسک تخم مرغ و مایونز برای مراقبت از موهای خشک و آسیب دیده:

پیش از این هم در بخش سلامت پوست و موی  در مورد این ماسک فوق العاده خانگی گفته بودیم و میدانید که تخم مرغ و مایونز حاوی پروتئین های لازم برای داشتن موهایی سالم هستند.

تخم مرغ همچنین حاوی ویتامین، مواد معدنی و اسیدهای چرب دیگری است که به رشد و سلامت مو کمک می کند. پروتئین موجود دراین ترکیبات می تواند به تقویت ساقه های مو نیز کمک کند.

مواد لازم:

 • یک چهارم فنجان ماست
 • یک چهارم فنجان مایونز
 • یک عدد سفیده تخم مرغ

طرز تهیه و طریقه استفاده:

ابتدا تمام مواد لازم را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید . مخلوط به دست آمده را بر موهای خود اعمال کنید و توسط شانه ای دندانه دار مواد را سرتاسر موهایتان اعمال نمایید . به مدت ۳۰ دقیقه صبر کنید و سپس با آب شستشو دهید.

۲- ماسک دیپ کاندیشنینگ برای بازگشت رطوبت و درخشنندگی موها:

روغن زیتون می تواند به وضعیت موهای شما ، کاهش ریزش و آسیب مو کمک کند . زرده تخم مرغ نیز موها را تغذیه رسانی کرده و رشد آن ها را تقویت می کند.

مواد لازم:

 • یک فنجان مایونز
 • یک دوم فنجان روغن زیتون
 • سه عدد زرده تخم مرغ

طرز تهیه و طریقه استفاده:

ابتدا تمام مواد لازم را درکاسه ای با یکدیگر به خوبی مخلوط کنید و سپس مخلوط را برروی موها خصوصا انتهای موها اعمال کنید . موهایتان را با کیسه پلاستیک یا دستمالی بپوشانید و به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید. در نهایت ماسک را از موی سر برداشته و به خوبی با آب شستشو دهید.

۳- آلوئه ورا:

آلوئه ورا می تواند به کاهش ریزش مو و تحریک رشد آن ها کمک کند. هم چنین موها را در برابرآسیب رادیکال های آزاد و اشعه ماورا بنفش محافظت می کند؛ علاوه براین موها را آبرسانی وتغذیه کرده تا ازفرسودگی و خشکی آن ها جلوگیری کند. بدین منظور مقداری پالپ آلوئه ورای تازه را با چند قطره آبلیمو مخلوط کرده و آن را بر موهای خود اعمال کنید سپس بعد از ۱۵ دقیقه شستشو دهید.

آلوئه ورا

۴- موز:

موز موها را نرم و تقویت می کند. علاوه بر این سبب درخشندگی آن ها شده و خاصیت ارتجاعی آن را حفظ می کند . همین امر از شکنندگی موها جلوگیری خواهد کرد . بدین منظور یک عدد موز رسیده را به خوبی پوره کنید و به همراه یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط نمایید . این یک درمان ساده برای موهای آسیب دیده در تابستان است.

۵- تخم مرغ:

تخم مرغ نه تنها برای سالم غذا خوردن است بلکه به ترمیم موهای آسیب دیده نیز کمک می کند . از سفیده تخم مرغ برای موهای چرب و از زرده آن برای موهای خشک استفاده کنید همچنین کل تخم مرغ برای موهای معمولی استفاده می شود. به یاد داشته باشید پس از اعمال تخم مرغ برروی موهای هایتان، با آب ولرم شستشویشان دهید.

۶- عسل و روغن زیتون:

عسل و روغن زیتون نرم کننده هایی عالی محسوب می شوند . آن ها موهای خشک را آبرسانی کرده و سالم نگه می دارند . بدین منظور ۳-۴ قاشق غذاخوری عسل را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کنید . همچنین می توانید زرده یک عدد تخم مرغ را به آن اضافه کنید . این ماسک را بر روی موهایتان اعمال کرده و پس از گذشت ۱۵-۲۰ دقیقه موهایتان را شستشو دهید.

۷- توت فرنگی:

توت فرنگی حاوی ویتامین سی می باشد که باعث جذب آهن و رشد موها خواهد شد . کمبود این ویتامین می تواند سبب دوشاخ شدن انتهای موها شود . بدین منظور لازم است ۱۰ عدد توت فرنگی را پوره کرده و با یک قاشق غذاخوری مایونز به خوبی مخلوط کنید . این ماسک را بر موهای سر اعمال کرده و پس از گذشت ۲۰ دقیقه آن ها را با آب شستشو دهید.

۸- ماست:

ماست موها را تغذیه می کند و آسیب های آن را ترمیم خواهد کرد. این یکی از ساده ترین درمان های خانگی برای ترمیم موهای آسیب دیده می باشد . بدین منظور موهای خود را به ماست آغشته کرده و پس از گذشت ۱۵ دقیقه با آب شستشو دهید.

۹- سرکه:

مقداری سرکه را در آب رقیق کرده و ازآن به عنوان شستشو دهنده نهایی موهایتان استفاده کنید.

برخی حقایق:

 1. موز و روغن زیتون مو را تغذیه می کنند.
 2. تخم مرغ، پروتنئین های از دست رفته مو از طریق آفتاب را به مو ها باز می گرداند.
 3. عسل موها را مرطوب می کند.
 4. مایونز به عنوان یک نرم کننده طبیعی عمل می کند.
 5. سرکه درخشندگی موها را به ارمغان می اورد.
 6. توت فرنگی و آلوئه ورا به ترمیم موهای خشک و آسیب دیده کمک می کند.

درمان آفتاب زدگی موها می تواند کمی دشوار باشد اما غیر ممکن نیست. انتظار نداشته باشید نتایج درمان طی ۱-۲ روز حاصل شوند . درمان مناسب با نوع موهایتان را انتخاب کنید و آن را تا زمان بهبودی موها ادامه دهید.

منبع:نمناک

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست