تاثیر اسم مان بر سبک شخصیتی و رفتاری

نام ما از اولین کلماتی است که از آغاز تولد به‌وفور از دیگران شنیده‌ایم و با هویت ما پیوند خورده‌ است.
کد خبر : 106579
تاریخ انتشار : دوشنبه 23 فروردین 1400 - 10:53
تاثیر اسم مان بر سبک شخصیتی و رفتاری

 

«آلپورت» روانشناسی است که برای اولین بار گفت نام اشخاص، لنگرگاه هویت آ ن هاست. برخی روان شناسان معتقدند نام فرد، تعیین کننده شخصیت اوست.

برخی پژوهش ها نشان می دهند دختران، اسامی کمیاب و پسران نام های رایج را بیشتر ترجیح می دهند. ترجیحات نام درحوالی نوجوانی هم تغییر می کند. مثلا افرادی که نام کوتاه و سنتی دارند، ممکن است اسامی بلندتر و مطابق با مد را ترجیح دهند. رابطه ای که فرد با اسم خود برقرار می کند، اهمیت زیادی دارد. نام ما از اولین کلماتی است که از آغاز تولد به وفور از دیگران شنیده ایم و با هویت ما پیوند خورده است. تغییر نام می تواند تاثیر عمیقی بر سبک شخصیتی و رفتاری ما بگذارد و سبب احساس دوگانگی و بی هویتی شود. پیش از تصمیم گیری برای تغییر نام، درباره علل آن تأمل کنید:

تداعی منفی

نام ما می تواند احساسات خوب یا بد یا موضوعاتی مثل مذهب یا وضعیت اجتماعی خاصی تداعی کند. شاید یادآور چیزی از کودکی مان باشد که آن را دوست نداشته ایم یا با لحنی ناخوشایند، تمسخرآمیز و شکسته اَدا شده و احساس بدی در ما ایجاد کرده باشد. به دلایل فوق ممکن است با شنیدن نام مان به طور خودکار احساساتی منفی پیدا و فکر کنیم نام مان را دوست نداریم درحالی که شاید درواقع «تجارب پیوندخورده با نام مان» را دوست نداریم نه خود «نام» را. روی این موضوع تأمل کنید. اگر تجارب ناخوشایندی یافتید، واکاوی شان کنید. چطور می توانید برای خود تداعی هایی مثبت ایجاد کنید؟ مثلا معنی اسم تان را جست وجو و درباره ریشه آن تحقیق کنید، شخصیت های همنام خود را بیابید، طرح های گرافیکی زیبای اسم تان را در دیدرس خود قرار بدهید و با این روش، تجارب مثبتی را با نام تان پیوند بزنید.

اسماعیلی: سال 1402 صادرکننده کاغذ خواهیم شد/ نمایشگاه مجازی کتاب، نماد عدالت فرهنگی

کاهش عزت نفس

نام ما ارتباط نزدیکی با هویت مان دارد. نگرش ما به نام مان ، منعکس کننده عزت نفس ماست. عزت نفس در نوجوانی متزلزل می شود. نوجوانان گاه از ویژگی های شان راضی نیستند و مایل اند تغییراتی اساسی در خود ایجاد کنند. میل به تغییر نام هم می تواند به همین دلیل باشد. گاه تصور می کنیم با ایجاد تغییراتی اساسی در خود، دوست داشتنی تر خواهیم بود درحالی که شاید پس از این تغییرات هم حال درونی خوشایندی نداشته باشیم؛ چون اساسا خود را دوست نداریم. پیش از تغییر نام بیندیشید که شاید این تمایل گذرا باشد. قدری به خودتان زمان دهید و بر تقویت عزت نفس تان تمرکز کنید.

مدگرایی

مدگرایی دریای بی انتهایی ا ست که اگر خود را به امواج آن بسپاریم، سرانجام مان ناپیداست. پیروی افراطی از مد سبب بی ثباتی، نارضایتی از خود و اضطراب می شود. اگر گمان می کنید نام تان دیگر مد نیست، به این بیندیشید که ما نمی توانیم خود را همواره مطابق با جریان بسیار سریع مد پیش ببریم، آن هم در مواردی مثل نام مان که نمی توان آن را بارها مطابق با مد تغییر داد. دوستان و رسانه های اجتماعی اثر چشم گیری بر مدگرایی و نارضایتی از آن چه هستیم دارند. اگر این موضوع به شدت تحت فشارتان قرار داده است، در ارتباطات و رسانه هایی که دنبال می کنید، تجدیدنظر کنید.

ابراز مخالفت

شاید فکر کنیم سبک زندگی و نگرش های ما با خانواده مان متفاوت است و براساس علایق جدید خود به فکر تغییر نام بیفتیم یا بخواهیم با انتخاب نامی متفاوت، میل خود به فاصله گیری از سنت های خانواده را نشان دهیم. شاید دلیل والدین مان برای انتخاب نام مان را نپسندیم یا بخواهیم خشم، مخالفت با ارزش های آ ن ها و استقلال مان را با انتخاب شخصی نام مان نشان دهیم. شما می توانید فردی مستقل و با نگرش های خاص خود باشید و برای اثبات آن نیازی به ایجاد تغییرات اساسی در خود ندارید. درباره تفاوت دیدگاه های خود با والدین تان گفت و گو کنید اما دست به اقدام فوری نزنید. برای تغییر نام، تا رسیدن به زمانی بهتر صبر کنید. از حوالی ۲۰ سالگی، شخصیت و نگرش های ما ثبات بیشتری پیدا می کند و بهتر می توانیم درباره این موضوع تصمیم بگیریم.

استقلال قهرمان لیگ برتر فوتبال شد/ تاج آبی روی جام قهرمانی

 

منبع : رکنا

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست