تاثیر بارداری همسر در زندگی مشترک

بارداری علاوه بر تغییرات جسمی با تغییرات روانی نیز همراه است که دانستن نحوه رفتار با زنان بارداری در این موارد می تواند بسیار یاری دهنده باشد.
کد خبر : 56710
تاریخ انتشار : جمعه 31 مرداد 1399 - 0:19
تاثیر بارداری همسر در زندگی مشترک

اهمیت و نقش حمایت عاطفی همسر در بارداری

بارداری تغییرات زیادی را در بدن و زندگی فرد ایجاد می کند. بارداری می تواند هم جسمی و هم ذهنی افراد را درگیر کند. به همین دلیل باید یاد بگیرید که چگونه با این دوران کنار بیایید و به استرس های ذهنی در این دوران غلبه کنید. هورمون های بارداری، تغییرات فیزیکی یا استرس های ذهنی می تواند خانم های باردار را به شدت درگیر کند. پس بسیار ضروری است که مادر از جانب دیگران، به خصوص همسرش حمایت شود.

تاثیر بارداری بر رابطه زناشویی

در این قسمت از بارداری و نوزاد به شما کمک می کنیم که راه های حمایتی از زن باردار را بفهمید و در کنار همسرتان زندگی بهتری داشته باشید.

بارداری

بارداری چگونه رابطه بین زن و شوهر را تغییر می دهد ؟

نباید انتظار داشته باشید که وضعیت خانم ها قبل و بعد ازبارداری یکسان باشد.

بارداری از طریق راه های زیر روی رابطه زن و شوهر تاثیر می گذارد:

 •  احتمال استرس و خشم بین خانم ها و آقایان در این دوران وجود دارد ، مخصوصا اگر نیازهای خانم توسط همسر برطرف نگردد. این احساسات به دلیل فاصله های احساسی و عاطفی بین افراد و کمبود صمیمیت است.
 •  تغییرات هورمونی نیز روی احساسات فرد اثرات منفی می گذارد. مثلا ترس، اضطراب و پارانویا را به وجود می اورد. بسیاری از خانم ها در این دوران برای محبت بیشتر به همسرشان فشار وارد می کنند.
 •  میل جنسی در دوران بارداری در نوسان است اما حالاتی مثل حالت تهوع، خستگی و .. باعث می شود که صمیمت بین زوجین کاهش پیدا کند و به همین دلیل زوجین گاهی اوقات یکدیگر را نادیده می گیرند.
 •  حالات روحی و اخلاقیات در دروان بارداری تغییر می کند. گاهی اوقات خانم ها در این دوران برون گراتر یا درون گراتر می شوند و نگاهشان نسبت به هسمر و دیگر اعضای خانواده تغییر می کند.
 •  تغییرات جسمی در دوران بارداری کاملا مشهود است. احتمال ترک خوردگی های پوستی، ورم کردن رگ ها ، ریزش مو کم کم افراد را از نظر روحی هم درگیر می کند اما خانم ها باید مطمئن باشند که همسرانشان در این دوران ، باز هم آن ها را زیباترین زن دنیا می دانند. همسران نیز باید حس رمانتیک و عاطفه خود را مثل قبل به همسرانشان ابراز کنند تا آن ها با کمبود اعتماد بنفس مواجه نشوند.

خلقیات زنان باردار

جر و بحث بین والدین روی جنین اثرگزار است ؟

بله. این جرو بحث ها هورمون ها و مواد شیمیایی را در بدن تحت تاثیر قرار می دهند و از طریق راه های زیر روی جنین اثرگزار هستند:

 •  مدت زمان طولانی استرس، باعث ایجاد علائمی از افسردگی و اضطراب هم در کودک و هم در مادر می شود. گاهی اوقات افزایش شدت استرس عاملی برای سقط جنین هم خواهد شد.
 •  نوزادانی که همراه با استرس متولد می شوند، با مشکلاتی مثل کمبود وزن و .. . مواجه خواهند بود.
 •  استرس عاملی برای افزایش فشار خون و ناتعادلی هورمونی است که احتمال سقط جنین را بالا می برد.
نرخ دلار در بازار آزاد باز هم افزایش یافت

چرا رابطه خوب بین زن و شوهر در دوران بارداری حائز اهمیت است ؟

شما و همسرتان در این دوران باید زمان بیشتری را در کنار یکدیگر سپری کنید. هر روز باید مسئولیت های خود را بسته به شرایط موجود با هم تقسیم کنید. امنیت در خانه در بهبود حال هر دو طرف بسیار مهم است.

روابط زناشویی

راهکارهایی برای سالم نگه داشتن رابطه در دوران بارداری

در این قسمت از بارداری و نوزاد راهکارهایی برای سلامت رابطه و حمایت از همسر باردار را به شما معرفی می کنیم.

۱٫ هر دو با هم منتظر فرزندتان باشید

بچه دار شدن کار بسیار زیادی را برای هر دو طرف ایجاد می کند. باید هردو خودتان را برای مراقبت از فرزند آماده کنید. سعی کنید که یک مکان مناسب برای نگهداری از کودک، در اتاق خودتان یا اتاق جداگانه فراهم کنید. لوازمی مثل شیشه شیر، لباس کودک، پوشک، پتو، بالش، اسباب بازی و … را با هم فراهم کنید تا کارها سریع تر انجام شوند.

۲٫ برای خودتان زمان جداگانه اختصاص دهید.

بارداری یعنی ملاقات های زیاد با پزشک، استرس، خستگی و فاصله های احساسی با همسر. اما این موارد نباید اجازه دهد که روابط شما خدشه دار شوند. ممطئن شوید که هردو زمان کافی را در کنار یکدیگر می پردازید و به اندازه کافی به یکدیگر محبت و توجه دارید تا صمیمیت بین شما کم نشود و رابطه تان قوی و محکم باقی بماند

بارداری

۳٫ صمیمیت را حفظ کنید.

اجازه ندهید که لحظات رمانتیک در رابطه شما از بین بروند. درست است که شرایط خانم باردار در این دوران سخت است، اما باید زمانی را با یکدیگر بیرون بروید و قرار ملاقات های عاشقانه بگذارید. حتی می توانید در همان منزل تنوع ایجاد کنید. مثلا غذا سفارش دهید و با هم یک فیلم زیبا تماشا کنید.

۴٫ نام کودک را انتخاب کنید.

نام باید توسط مادر و پدر انتخاب شود. سعی کنید در کنار هم به دنبال یک نام زیبا بگردید که هردو آن را دوست داشته باشید و این کار را فقط به سلیقه یک نفر انجام ندهید.

۵٫ با یکدیگر پزشک را ملاقات کنید.

زمانی که همسرتان وقت ملاقات با پزشک دارد، حتما شما هم با او بروید. بعد از به دنیا امدن فرزند نیز برای بررسی سلامت رشدی کودک، حتما هر دو نفرتان حضور داشته باشید.

نرخ دلار در بازار آزاد باز هم افزایش یافت

پزشک

برخی از دلایلی که در دوران بارداری باعث ایجاد جر و بحث می شود:

۱٫ کمبود توجه از سمت همسر

مشکل :

تغییرات روحی و عاطفی و افزایش حس ناامنی در خانم. در این دوران خانم ها حس می کنند که همسرشان به اندازه کافی به آن ها توجه نمی کنند.

راه حل :

از همسرتان در مورد جزئیات قرار ملاقات با پزشک سوال کنید و مشتاقانه به حرف هایش گوش کنید. اگر خودتان نمی توانستید با همسرتان همراه باشید، از شخصی بخواهید که با او برود.

۲٫ خانواده

مشکل:

در دوران بارداری خانواده خانم ها و آقایان بیشتر در جریان زندگی زوجین قرار می گیرند و هرکدام می خواهند به روش خودشان زندگی این دو نفر را کنترل کنند. این تفاوت ها نیز باعث ایجاد درگیری می شود.

راه حل:

بسیار مهم است که حتما با همسر خود صحبت کنید. هردو باید تصمیم بگیرید که فقط با یکدیگر مشورت کنید. درست است که حمایت خانواده مهم و ضروری است، اما این دخالت ها نباید روی زندگی و رابطه شما تاثیر بگذارد.

مشکلات بارداری

۳٫ مشکلات مالی

مشکل:

کودک خرج دارد که یکی از آن ها پول جلسات ملاقات با پزشک است. در نتیجه ممکن است این فشارهای مالی باعث ایجاد جر و بحث و اختلاف شود.

راه حل:

با یکدیگر کار کنید. یک برنامه بودجه تهیه کنید تا از هزینه های اضافی خودداری کنید. از الان برای بعد از به دنیا آمدن فرزند نیز برنامه ریزی کنید.

۴٫ کمبود صمیمیت جنسی

مشکل:

همان طور که قبلا هم گفتیم، تغییرات جسمی در دوران بارداری باعث می شود آخرین چیزی که به ذهن خانم ها برسد، رابطه جنسی باشد اما مردان معمولا در این زمینه مثل خانم ها فکر نمی کنند، زیرا تغییرات هورمونی در آن ها رخ نداده است.

راه حل:

به جای این که سر این موضوع با هم بجنگید، سعی کنید به جنبه مثبت قضیه فکر کنید. خانم ها در این دوران نباید بیش از حد وضعیت جسمانی و تغییرات بدن خود را جدی بگیرند. حتی اگر رابطه جنسی هم ندارید، باید با هم آغوشی و معاشقه، صمیمیت خود را حفظ کنید.

تغییرات بارداری

۵٫ نام کودک

مشکل:

انتخاب نام کودک می تواند زوجین را به یکدیگر نزدیک کند اما زمانی که سر این موضوع اختلاف پیدا کنند، قضیه عکس می شود.

راه حل:

شاید از ایده ای که همسرتان برای نام داده، متنفر هم باشید اما نباید جر و بحث راه بیاندازید. راه حل کاملا ساده است:کمی کنار بیایید و با آرامش نظرات خود را بیان کنید. نام ها بی نهایت هستند ، بالاخره به یک سلیقه مشترک خواهید رسید.

منبع:نمناک

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست