تاثیر بارداری و زایمان روی مغز زنان

نتایج تحقیقات در رابطه با تاثیرات بارداری بر مغز زنان مادر شدن تغییراتی جسمی و عاطفی و البته ساختاری را به همراه دارد. مادر شدن رخدادی است که منجر به تغییرات بی پایان جسمی و عاطفی در زندگی می شود که می توان از همان ابتدای بارداری تا پس از بارداری آن را درک کرد. اما آیا می دانید مغز نیز

کد خبر : 51736
تاریخ انتشار : پنجشنبه 2 مرداد 1399 - 0:04
تاثیر بارداری و زایمان روی مغز زنان

نتایج تحقیقات در رابطه با تاثیرات بارداری بر مغز زنان

مادر شدن تغییراتی جسمی و عاطفی و البته ساختاری را به همراه دارد. مادر شدن رخدادی است که منجر به تغییرات بی پایان جسمی و عاطفی در زندگی می شود که می توان از همان ابتدای بارداری تا پس از بارداری آن را درک کرد.

تاثیر بارداری بر مغز

اما آیا می دانید مغز نیز با مادر بودن تغییر می کند؟در این قسمت قصد داریم تا شما را از تغییرات مغز پس از مادرشدن آگاه کنیم.

تاثیرات کاهش ماده خاکستری مغز بر مادران

براساس یک مطالعه، محققان مشاهده کردند که مغز در طی حاملگی و همچنین حداقل دو سال پس از تولد نوزاد نیز شروع به بازسازی و تغییراتی می کند.

انعطاف پذیری مغز مادر مربوط به سازگاری تکاملی است. براساس مشاهدات یک تیم تحقیقاتی از اسکن ام.آر.آی چندین زن باردار، آن ها دریافتند در دوران بارداری و بعد از بارداری میزان ماده خاکستری مغز به ویژه مناطقی که با روابط اجتماعی مرتبط می باشد کاهش یافته است.

بارداری

آن ها این کاهش را در تمام زنان بارداری که مورد مطالعه قرار گرفته بودند مشاهده کردند. این تغییر به صورت متقارن در حجم ماده خاکستری در بخش قشر جلویی و مقدماتی مغز و همچنین در خط میانی مغز قابل تشخیص بود. متخصصان مغز و اعصاب این مناطق را با فرآیند های اجتماعی مرتبط می کنند.

محققان حتی بعد از زایمان نیز اسکن های جدیدی را هنگامی که مادران به عکس فرزندانشان نگاه می کردند انجام دادند و متوجه همان اثر شدند در حالی که هنگامی که آن ها در مورد والدین آینده نیز چنین تحقیقاتی را انجام دادند هیچ تغییری در مغز آنان مشاهده نکردند.

شجاع خلیل‌زاده: نان پاچه‌خواری را نخوریم!

بنابراین آن ها نتیجه گرفتند که این تغییرات منطبق با عملکرد های لازم برای مدیریت چالش های مربوط با مادرشدن است. این تحقیق هیچ تفاوتی بین زنانی که بطور طبیعی و یا از طریق درمان باردار می شدند نداشت و کاهش ماده خاکستری در هر دو مورد مشابه بوده است.

ماده خاکستری مغز

چگونه کاهش ماده خاکستری مغز در عملکرد یک مادر تأثیر می گذارد

 •  هیچ تغییری در حافظه یا دیگر عملکرد های فکری مادران یافت نشد.
 • از بین رفتن ماده خاکستری هیچ ارتباطی با کمبود عملکرد شناختی ندارد.
 •  انعطاف پذیری مغز مادر پایان تکاملی دارد. این امر به این صورت است که یک مادر جدید می تواند به نیازهای کودک جواب بهتری دهد.
 • به لطف این کاهش ماده خاکستری، مادر نسبت به وضعیت عاطفی فرزند خود حساس تر است و به راحتی می تواند تهدیدات احتمالی را تشخیص دهد.

محققان معتقدند که کاهش این امر به دلیل روندی شبیه به هرس سیناپسی است.

این اتفاق در دوران نوجوانی رخ می دهد، جایی که سیناپس های ضعیف برداشته شده تا به پردازش ذهن بالغ تر و کارآمدتر کمک کنند.

مغز در بارداری

تاثیر مادر شدن بر حافظه :

برخی از مطالعات نشانگر کاهش احتمالی حافظه در هنگام مادر شدن است. با این حال، دیگر تحقیقات نشان می دهند که تغییرات هورمونی می توانند تأثیر خاصی در شناخت داشته باشند . در میان نتیجه گیری های آن ها، متخصصان دریافتند که سازگاری مغزی از مادران جدید می تواند منجر به کاهش عملکرد حافظه آن ها شود.

براساس نتیجه گیری مطالعات فوق ، مغز یک زن هنگام مادر شدن تغییر می کند. این انعطاف پذیری به آن ها اجازه می دهد تا با شرایط جدید سازگار شوند و یک واکنش همدلی بیشتری ایجاد کنند.

برد سخت آرژانتین در شب بدشانسی کانگوروها

این امر بدان دلیل است که مادران به آن احتیاج دارند تا بتوانند به درستی از کودک خود مراقبت کنند حتی اگر ممکن است بر حافظه آن ها تأثیر بگذارد.

محافظ از کودک

نتیجه گیری:

مغز یک زن هنگام مادر شدن تغییر می کند ودر این مورد شکی نیست. با این وجود، داده های قطعی درمورد تأثیر این تغییرات مغزی بر عملکرد روزانه آن ها در دسترس نیست. به طور خلاصه، دانشمندان بر این باورند که:

 • این توانایی حس مادران را برای همدلی افزایش می دهد تا بتوانند فرزند خود را درک کنند.
 • توانایی آن ها را در تشخیص تهدیدات و خطرات احتمالی افزایش می دهد.
 • با این حال، ممکن است حافظه آن ها کاهش یابد.
 • نواحی مرتبط با عشق در مغز مادران فعال می شود تا بتوانند یک رابطه همزیستی را ایجاد کنند که امکان رشد و حمایت صحیح از کودک را در سال های اول زندگی خود فراهم میاورد.

رابطه همزیستی

مادر شدن از جهات مختلفی یک زن را تغییر می دهد. این امر نه تنها بر بدن آن ها اثر می گذارد، بلکه به نظر می رسد مغز آن ها را نیز تغییر می دهد.

البته این اتفاق بدان علت است که آن ها بهتر بتوانند پاسخگوی نیاز فرزندان خود باشند.

این داده ها ۱۰۰ درصد قطعی نیستند و باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود. اما مطمئناً به نظر می رسد که مغز یک زن با مادر شدن، تغییر می کند.

منبع:نمناک

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست