توصیه یک اندیشکده به رقیب ترامپ در مورد ایران/ آیا جو بایدن قصد دور زدن ایران را بعد از پیروزی در انتخابات دارد؟

از نظر تحلیلگر اندیشکده” Responsible Statecraft “، بایدن ابتدا باید بدون پیش شرط به برجامی که ترامپ از آن خارج شد بازگردد و بعد هم به شرکت‌های آمریکایی اجازه دهد که با ایران رابطه تجاری برقرار کنند. به گزارش میهن نوین به نقل از خبر فوری، در حالیکه در حدود دو ماه تا آغاز رسمی انتخابات

کد خبر : 59919
تاریخ انتشار : شنبه 15 شهریور 1399 - 0:32
توصیه یک اندیشکده به رقیب ترامپ در مورد ایران/ آیا جو بایدن قصد دور زدن ایران را بعد از پیروزی در انتخابات دارد؟
5f4e4b96387e4_2020-09-01_17-54

از نظر تحلیلگر اندیشکده” Responsible Statecraft “، بایدن ابتدا باید بدون پیش شرط به برجامی که ترامپ از آن خارج شد بازگردد و بعد هم به شرکت‌های آمریکایی اجازه دهد که با ایران رابطه تجاری برقرار کنند.

به گزارش میهن نوین به نقل از خبر فوری، در حالیکه در حدود دو ماه تا آغاز رسمی انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا وقت باقی است، بسیاری از تحلیلگران، اندیشکده‌ها و وب‌سایت‌ها به حواشی ماراتن ۲۰۲۰ و ابعاد مختلف آن پرداخته‌اند. یکی از زمینه‌هایی که بسیاری از وب‌سایت‌ها و اندیشکده‌ها به آن می‌پردازند، سیاست خارجی جو بایدن و دونالد ترامپ است. در راس بحران‌های خارجی آمریکا در این سالها ” ایران” حضور دارد.

اندیشکده آمریکایی ” Responsible Statecraft ” در مقاله اخیرش به این موضع پرداخته است. نویسنده مقاله سعی دارد از دید دموکرات‌ها به مساله ایران نگاه کند. طبق تحلیل این اندیشکده بدون شک سیاست دونالد ترامپ در قبال ایران  شکست خورده است. از نظر نویسنده، در حالیکه ایران تا قبل از سال ۲۰۱۸ عضو برجام بود و متعهد شده بود که فعالیت هسته ای خود را کاهش دهد اما اقدام عجیب ترامپ مبنی بر خروج از برجام همه چیز را به هم زد. حالا ایران گام به گام از تعهدات هسته ایش دور شده و به غنی سازی اورانیوم قبل از برجام نزدیک می‌شود. از طرف دیگر، آمریکا در نتیجه بحران مربوط به توافق با ایران کاملا از متحدان سنتی خود و سازمان ملل جدا شده است. آلمان، انگلیس و فرانسه حاضر به بازگرداندن تحریم‌‎ها علیه ایران نیستند و هنوز در برجام مانده‌اند و این آمریکا را بیش از پیش نگران و تنها کرده است.

اتفاق اخیر در سازمان ملل و رای نیاوردن طرح تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و به خصوص شکست طرح بررسی اجرای “مکانیسم ماشه” توسط اعضای شورای امنیت سازمان ملل، این تنهایی آمریکا در عرصه بین المللی را بیش از پیش مشخص کرد. این اتفاق به حدی بزرگ بود که حتی مایک پومپئو(وزیر امور خارجه آمریکا)  کشورهای جهان را تهدید کرد که به تنهایی طرح مکانیسم ماشه را پیش می‌برد و احتیاجی به همراهی آنها ندارد. این اتفاق و اظهار نظر اوج افتراق آمریکا از سازمان ملل و متحدان غربیش را نشان داد و همه این اتفاق‌ها بعد از ورود ترامپ به کاخ سفید و خروجش از برجام به وقوع پیوست.

حفر چاه جذبی جدید برای کنترل رواناب های بزرگراه آزادگان

وضعیت دموکرات‌ها؛ دور از ترامپ اما هم‌زبان با او

با این حال، نباید گمان کرد که وضع دموکرات‌ها بهتر از ترامپ و جمهوری‌خواهان است. آنها در این مدت با اصل سیاست‌های ترامپ و دولتش مخالفت نکرده‌اند؛ تنها مخالفت و نقد آنها این بود که سیاست‌های ضدایرانی ترامپ در چارچوب سازمان ملل نبوده و باعث ایزوله شدن آمریکا در عرصه بین‌المللی شده است.

به نظر می‌رسد این گرایش در اعضای تیم دیپلماسی جو بایدن نیز وجود دارد. یک نمونه مشخص آن، انفعال دموکرات‌ها و سکوتشان در مورد تداوم تحریم آمریکا علیه ایران حتی در زمان شیوع کروناست. جو بایدن و اعضای کمپینش هیچ چیزی در مورد این اقدام ضدانسانی ترامپ که جان صدها هزار انسان بی‌گناه را در خطر انداخته، نگفته‌اند.

نگرانی زمانی بیشتر می‌شود که به اظهارات اطرافیان بایدن در مورد “برجام” نگاهی بیندازیم. به طور مثال، ” تونی بلینکن” (Tony Blinken) که شاید مشاور امنیت ملی دولت بایدن شود، به طور صریح از بازگشت بدون شرط به برجام سخن نگفته است. هر چند هم بایدن و هم اطرافیانش اعلام کرده‌اند که برجام تنها راه‌حل برای جبران خطاهای گذشته است اما بلینکن در چند موضع اعلام کرده که آمریکای بایدن حاضر است بعد از اینکه ایران به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کند به برجام باز گردد. این اظهار نظر به خوبی نشان می‌دهد که بلینکن سعی دارد توپ را در زمین ایران بیندازد درحالی که اکنون توپ در زمین آمریکاست؛ این آمریکا بوده که ابتدا از برجام خارج شده و کاهش تعهدات هسته‌ای هم واکنش ایران به این اقدام آمریکاست. در نتیجه کشوری که باید ابتدا اقدام کند ایالات متحده است. آمریکای بایدن ابتدا باید به برجام بازگردد و تحریم‌ها را بردارد تا ایران هم به تعهدات برجامی بازگشته و در چارچوب آن عمل کند.

از نظر نویسنده مقاله، ایران به هیچ وجه حاضر نیست تا قبل از بازگشت به برجام به تعهداتش بازگردد. این دعوایی است که همین حالا هم بین دولت ترامپ و ایران در جریان است و اگر قرار بود ایران این شرط‌ها را بپذیرد تاکنون به توافق جدید با ترامپ رسیده بود.

به جز این، بلینکن اظهارنظر دیگری را هم داشته است. او گفته که آمریکای بایدن سعی دارد به یک توافق بهتر  و جامع‌تر با ایران برسد. طبق نظر نویسنده ” Responsible Statecraft ” منظور بلینکن از دو واژه “بهتر” و ” جامع تر” مبهم است. اگر منظور بلینکن این است که ایران تعهدات بیشتری بدهد و یا در زمینه منطقه ای یا موشکی از برخی مواضعش کوتاه بیاید باید گفت که بعید است ایران چنین پیش شرطی را بپذیرد؛ همانطور که در تمام طول این چهار سال نپذیرفت. بنابراین، اگر بایدن بخواهد به قول معروف با همین فرمان پیش برود به همان بن بستی می‌رسد که ترامپ رسید.

ایران با کدام تیم‌ها همگروه می‌شود؟

نویسنده مقاله تاکید دارد که در اطراف بایدن، افرادی حضور دارند که همانند بلینکن فکر می‌کنند. ” جیک سالیوان” (Jake Sullivan) مشاور بایدن در زمینه دیپلماسی یکی از این افراد است. او نیز در موارد متعدد اظهاراتی شبیه بلینکن را تکرار کرده و از فشار حداکثری بر ایران حتی بعد از بازگشت به برجام سخن گفته است.

توصیه به بایدن؛ فی الفور به برجام بازگرد!

نویسنده مقاله اندیشکده آمریکایی معتقد است که جو بایدن باید رویکردش را به دیپلماسی و هنر گفتگو تغییر دهد. دیپلماسی هدف نیست، وسیله است. برای رسیدن به یک توافق فقط توسل به گفتگو، چانه‌زنی و سایر راه‌های دموکراتیک کافی نیست؛ برای نیل به یک توافق جامع باید ابتدا به ساکن پذیرفت که دو طرف گفتگو حقی دارند که باید به آن برسند. نیل به یک توافقی که در آن یک طرف پیروز محض باشد ممکن نیست. در یک توافق خوب باید دو طرف بخشی از تقاضای طرف دیگر را پذیرفته و آن را اجابت کنند. این چیزی است که در زمان انعقاد برجام در زمان اوباما نیز توسط دو طرف پذیرفته شد؛ اما به نظر می‌رسد نه در دولت ترامپ و نه در تیم دیپلماسی بایدن مشاهده نمی‌شود.

از نظر تحلیلگر” Responsible Statecraft “، بایدن اگر می‌خواهد از غرقابی که ترامپ در عرصه بین‌المللی ایجاد کرده خلاص شود ابتدا باید بدون پیش شرط به برجامی که ترامپ از آن خارج شد بازگردد و بعد هم به شرکت‌های آمریکایی اجازه دهد که با ایران رابطه تجاری برقرار کنند و بعد از این از ایران توقع داشته باشد که به تعهدات هسته ای منعقد در برجام بازگردد.

 

منبع: خبر فوری

بازدیدها: 19

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست