توضیح رئیس کل بانک مرکزی درباره دلیل گرانی‌ها

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص متغیر‌های پولی و دلیل گرانی‌های اخیر توضیحاتی ارائه کرد.
کد خبر : 52756
تاریخ انتشار : جمعه 10 مرداد 1399 - 17:45
توضیح رئیس کل بانک مرکزی درباره دلیل گرانی‌ها

عبدالناصر همتی طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت:

چند نکته در خصوص متغیرهای پولی

* بانک مرکزی تمام تلاش خود را براى کنترل میان مدت و بلند مدت رشد متغیرهای پولی ومدیریت نرخ سود، برای کنترل و مهار تورم بکارگرفته است و با وجودتمامی موانع ومحدودیتها ازهمه ابزارهای خودبرای تحقق تورم هدف گذاری شده، برای یکسال آینده، استفاده می کند.

* قضاوت درخصوص عملکرد بانک مرکزی،بایستی در چارچوب محیط اقتصاد کلان و شوکهاى وارده به اقتصاد و همچنین بر مبنای ابزارها، اختیارات و درجه استقلال بانک مرکزی باشد.

* خرید بخشی از منابع ارزی صندوق توسعه ملی ، جهت تأمین کسری بودجه توسط بانک مرکزی (آنچنان که در بودجه سال ۹۸تکلیف شد)درشرایط تحریمی،‌ تأمین کسری بودجه از محل پایه پولی است.این روش،‌ در کوتاه مدت،‌ همانند استقراض از بانک مرکزی خواهد بود.‌ لذا،‌ بانک مرکزی به حکم وظیفه،‌ نظر کارشناسی خود را درخصوص آثاراحتمالی ناخوشایند این روش تأمین بودجه،گزارش کرده بود.

* روشهایی که امسال دولت محترم برای تأمین کسری بودجه از طریق فروش سهام دولتی و نیز انتشار اوراق بدهی بکارگرفته است، در شرایط تداوم فشار حداکثری،‌ روشهای مناسبی برای تأمین منابع لازم از نقدینگی موجود در جامعه،‌  وبدونفشار به پایه پولی است و درصورت تداوم،‌ کمک خوبی به بانک مرکزی در نیل به هدف مهار تورم خواهد بود.

* همه افزایش قیمتها در بهار امسال، صرفاًبه رشد پایه پولى و نقدینگى مربوط نمی شود. افزایش انتظارات تورمى، متأثر از عوامل غیر پولى و‌ عملکرد سایر بازارها نیز‌ در‌ افزایش فشارهای تورمى نقش داشته اند.

 

مبع : خبرفوری

تصویری از تهران که یک سال منتظرش بودیم
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست