جدی ترین عوارض خانه تکانی برای خانم ها

بدن استانداردهایی دارد که براساس آن کار و حرکت می کند. این روزها که زمان شروع خانه تکانی است می توان با دانستن عوارض خانه تکانی از این موارد پیشگیری کرد.
کد خبر : 95341
تاریخ انتشار : پنجشنبه 30 بهمن 1399 - 10:57
جدی ترین عوارض خانه تکانی برای خانم ها

برای پیشگیری از عوارض خانه تکانی ابتدا آنها را بشناسید

همانطور که می دانید ماه اسفند با نزدیک شدن به سال نو خانه تکانی ها شروع می شود.اما باید دقت لازم را داشته باشید تا با فشار زیاد به سلامتی خود آسیب نرسانید و بتوانید از تعطیلات نوروز حداکثر استفاده را داشته باشید. بنابراین سعی کنید هر روز ساعات کمی را به خانه تکانی اختصاص دهید تا از آسیب های احتمالی آن جلوگیری کنید. در این بخش از نکات خانه داری به بیان برخی از آسیب های ناشی از خانه تکانی می پردازیم.

عوارض خانه تکانی

عوارض خانه تکانی

قرار گرفتن در معرض مونوکسیدکربن:

براساس گزارش شورای امنیت ملی، منبع هر سوختی در منزل ، گاز مونوکسید کربن است.اگر بیش از حد در معرض گازهای بی بو و نامرئی قرار بگیرید بدن با جایگزین کردن اکسیژن در گلبول های قرمز خون با مونوکسید کربن واکنش نشان می دهد و منجر به مشکلات جدی و حتی مرگ می شود. سردرد خفیف همراه با ضعف، گیجی، تنگی نفس وسر گیجه از علایم رایج هستند. از فشارگاز اجاق، بخاری ،خشک کن و… آگاه باشید.

آسیب دیدن کمر:

اغلب اوقات خانه تکانی سال نو با جابجایی وسایل خانه برای طراحی مجدد صورت می گیرد . به این معنی که افراد مبلمان سنگین و اقلام بزرگ را از یک مکان به مکانی دیگر منتقل خواهند کرد.این یک خطر جدی برای ضربه به کمر است، به خصوص اگر افراد تکنیک های ضعیفی برای بلند کردن اجسام داشته باشند. پاهایتان را از هم جدا نگه دارید، با زانو خم شوید و ماهیچه های شکم را محکم کنید.

جابجا کردن وسایل سبک در دفعات زیادنیز به همان میزان که جسم سنگین بلند کنید نیز می تواند به بدن آسیب وارد کند. افراد باید از به کار بردن حداکثر توان خود بپرهیزند و برای بلند کردن اجسام سنگین از فرد دیگری کمک گیرند. این واقعیت که اکثر مردم در طول ماه های سرد زمستان زیاد حرکت نمی کنند کمکی نمی کند. طبق گفته آکادمی آمریکایی جراحان ارتوپد، گرم کردن و کشش قبل از شروع هر گونه کار ضروری است.

عدم برنامه ریزی:

برای پیشگیری از خطرات ممکن بهتر است برنامه ریزی مناسبی برای انجام کارها داشته باشید. انجام کارها را به هفته آخر اسفند موکول نکنید و زمان مناسبی برای انجام کارها در نظر بگیرید. مثلا از روزهای نخست اسفند ماه، آغاز به کار منید تا علاوه بر رسیدگی به تمام کارها، فرصت کافی برای استراحت داشته باشید. قبل از شروع به کار در مرحله اول یک تصور ذهنی از انجام کارها داشته باشید و سپس اقدام به جابجایی وسایل کنید تا امکان جابه جایی های اضافه برای وسایل را به حداقل برسانید.

حداکثر زمانی که برای خانه تکانی صرف می کنید نباید بیش از ۴۵ دقیقه باشد. بعد از گذشت این زمان، باید به بدن فرصت استراحت به همان میزان داده شود. بنابراین باید حدود دو ۴۵ دقیقه در صبح و دو ۴۵ دقیقه در بعدازظهر، به انجام کارها بپردارید و از انجام کارهای بسیار در یک روز خودداری نمائید.

فرش ها حین شستن وزنی دو برابر پیدا می کنند، برای بلند کردن آنها، هرگز به تنهایی اقدام نکنید و از دیگران در انجام این کار کمک بگیرید.

برتری‌ دراماتیک‌ شباب‌الاهلی در شبِ رویایی قایدی

لیز خوردن و افتادن از ارتفاع بر کف زمین:

براساس تحقیقات، بعد از حوادث رانندگی، لیز خوردن و افتادن معمول ترین حوادثی هستند که منجر به صدمات اشخاص مانند آسیب های سر و کمر شکستگی استخوان، بریدگی و پارگی، رگ به رگ شدن ماهیچه ها شود. اکثر لیز خوردن ها با راه رفتن بر روی سطوح مرطوب و یا لغزنده ایجاد می شود. کاشی های بسیار براق مانند مرمر، موزائیک سیمانی مرمر نما، یا کاشی سرامیک حتی زمانی که خشک است می تواند بسیار لغزنده باشد.

همچنین بسیاری از آسیب های خانه تکانی مربوط به سقوط از ارتفاع است . برای کار کردن در ارتفاع مثلا پاک کردن سقف ، شیشه و … از چهارپایه ی مطمئن و شخصی دیگر کمک بگیرید. زیرا نفر دوم علاوه بر نگه داشتن چهارپایه ، برای برداشتن دستمال و وسایل و همچنین بالا رفتن از آن ، به شما کمک می کند. بالا و پائین رفتن مداوم از پله های چهارپایه منجر به بروز زانو درد میشود.

از دست دادن شنوایی با علف چینی:

طبق گفته انجمن آمریکا، چمن زنی با صدای بسیار بلند” ۱۰۶ دسیبل شنوایی را کاهش می دهد و احتمالا دلیل اصلی کاهش شنوایی افرادی است که این کار را انجام می دهند. صدا به قدری بلند است که پایانه عصب های گوش داخلی را می کشد و با در معرض قرار گرفتن طولانی، عصب ها از بین می رود بنابراین حتما از محافظ های گوش استفاده کنید.

آسم:

عوامل ژنتیکی مرتبط با آسم می توانند منجربه افزایش خطر پیشرفت آسم در افراد سالم شود. برچسب محصولات تمیز کننده، از جمله کف شوی ها را بررسی کنید و از هر محصولی که حاوی اتانول و فرمالدهید است خودداری کنید. ارزیابی بیش از ۲۰۰۰ محصول تمیز کننده نشان داد که ۴۳۸ مورد از آنها حداقل یک ماده شیمیایی آسماژن دارند.

تمیز کننده های گاز:

مشکل تمیز کننده های فر، سدیم هیدروکسید موجود در آن ها است که در لوله بازکن ها نیز یافت می شود. این ماده شیمیایی بسیار خورنده است و در صورتی که با پوست تماس پیدا کند، باعث سوختگی و قرمزی پوست می شود و اگر هضم شود، سمی است. به جای آن خمیر جوش شیرین را انتخاب کنید. زیرا می توانید با ریختن جوش شیرین و یک فنجان سرکه در آن، یک فاضلاب را تمیز کنید. بعد از ۳۰ دقیقه که حباب ها متوقف می شوند آب داغ را باز کنید.

موش و سایر آفات:

همه خانه ها نوعی آفات دارند که بیشتر اوقات آن ها را نمی بینید. بسته به اینکه کجا زندگی می کنید و ساختمان تان چقدر قدیمی است، موش ها بسیار زیاد هستند. مشکل ، هانتاویروس است. عفونت با هانتاویروس می تواند منجر به سندروم ریوی(آبی)شود که می تواند مهلک باشد. افراد از طریق تماس با جوندگان عفونی هانتاویروس یا ادرار آنها آلوده می شوند

سفید کننده:

قرار گرفتن در معرض سفید کننده های خانگی ممکن است اثرات نامطلوبی بر سلامت کودکان در سنین مدرسه و افزایش خطر بیماری های تنفسی و بیماری های دیگر داشته باشد.علاوه براین قرارگرفتن در معرض سفید کننده ها در بزرگسالان نیز می تواند باعث سوزش چشم ها، دهان، ریه ها و پوست شود. افراد مبتلا به آسم یا دیگر مشکلات تنفسی بسیار آسیب پذیر هستند. سفید کننده ها واکنش پذیری زیادی دارند به خصوص زمانی که با آمونیاک، تمیز کننده فاضلاب و دیگر اسیدها ترکیب می شود.

آیا این لباس نامتعارف است؟ سری به جامعه بزنید!

آمونیاک:

آمونیاک که بوی تند و خفه کننده ای دارد خورنده است. قرار گرفتن در معرض غلظت بالا باعث سوزش فوری چشم ها، بینی، گلو و دستگاه تنفسی می شود و می تواند منجر به کوری، آسیب ریه یا مرگ شود. کاهش غلظت آنها می تواند باعث سرفه، بینی و سوزش گلو شود.

خوشبو کننده هوا:

ممکن است برای استفاده از خوشبو کننده ها وسوسه شوید، اما بهترین انتخاب شما برای تازه کردن هوا این است که پنجره ها را باز کنید. مشکل خوشبو کننده های هوا ،فتالاتهای موجود در آن ها است. این مواد شیمیایی می توانند منجر به عدم تعادل هورمونی و مشکلات تولید مثل شوند. عوارض جانبی این خوشبو کننده ها برای مردان سطح پایین تستوسترون، کاهش تعداد اسپرم و کیفیت اسپرم پایین تر می باشد. قرار گرفتن در معرض فتالاتها نیز می تواند باعث ناهنجاری های دستگاه تناسلی مرد و سرطان پروستات شود. بسیاری از خوشبو کننده های هوا حتی فتالاتها را به عنوان یک جز تشکیل دهنده فهرست نمی کنند.

بوراکس:

بوراکس خانگی معمولا در شستن لباس ها و مواد شوینده استفاده می شود.استفاده از بوراکس هنوز در آمریکا مجاز است، اما اتحادیه اروپا آن ها را برای سیستم تولید مثل انسان سمی می داند و کاربرد آن را ممنوع کرده است.

پرداخت مبلمان:

آن ها قابل اشتعال هستند و حاوی مواد شیمیایی مانند فنول و نیتروبنزن هستند که به راحتی توسط پوست جذب می شوند. نیتروبنزن می تواند موجب اثرات مضر بسیاری نظیر سوزش، بیماری خونی به نام مِتهِموگلوبینِمی شود، که بر توانایی خون در حمل اکسیژن، سردرد، زود رنجی، سرگیجه، ضعف، و خواب آلودگی تاثیر می گذارد. قرار گرفتن پوست در سطح بالای فنول منجر به آسیب کبد می شود.

نردبان ها:

معمولا خانه تکانی شب عید به این معنی است که شما تمام نقاط منزل سقف قفسه های آشپزخانه و …را تمیز کنید. اینها همه چیزهایی هستند که به راحتی به آن دسترسی ندارید و احتمالا از نردبان استفاده می کنید. افتادن از نردبان بسیار رایج است. به همین دلیل با دقت و به درستی از آن استفاده کنید.

فرمالدهید:

فرمالدهید یک گاز بی رنگ و قابل اشتعال در دمای اتاق است و بوی قوی دارد. قرار گرفتن در معرض فرمالدهید ممکن است موجب اثرات مضر سلامتی از قبیل سوزش پوست، چشم ها، بینی و گلو شود. علاوه بر این قرار گرفتن در معرض فرمالدهید ممکن است باعث انواع سرطان ها شود.فرمالدهید در رزین های مورد استفاده در تولید محصولات چوبی مرکب، مصالح ساختمانی و عایق کاری حرارتی، پارچه ، رنگ و پوشش ها، مواد آرایشی، مایعات و پارچه مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع:نمناک

بازدیدها: 0

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست