با حضور مسئولان استان تهران و شهرستان شمیرانات؛

مهدی جعفری اصل

جلسه شورای فرهنگ عمومی شمیرانات با موضوع «وقف و امر به معروف» برگزار شد

جلسه شورای فرهنگ عمومی شمیران با موضوع «وقف و امر به معروف»هجدهم مهرماه در آستان مقدس امامزاده صالح‌(ع) تجریش با حضور مسئولان استان تهران و شهرستان شمیرانات برگزار شد.
کد خبر : 131271
تاریخ انتشار : دوشنبه 19 مهر 1400 - 13:03
جلسه شورای فرهنگ عمومی شمیرانات با موضوع «وقف و امر به معروف» برگزار شد

به گزارش خبرنگار میهن نوین، جلسه مشترک شورای فرهنگ عمومی شمیرانات و ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر شمیرانات با موضوع «وقف و امر به معروف» صبح یکشنبه 18 مهر در آستان مقدس امامزاده صالح(ع) تجریش با حضور آیت‌الله سیدمحمد حسینی قزوینی رئیس موسسه تحقیقاتی و شبکه جهانی حضرت ولیعصر(عج)، حجت الاسلام علی‌اکبر ایمانی امام جمعه لواسانات، حجت‌الاسلام سیدمجتبی حسنی امام جمعه رودبار قصران، سیدمهدی ساداتی فرماندار شمیرانات، حجت‌الاسلام احسان بی‌آزار تهرانی متولی آستان مقدس امامزاده صالح(ع)، نوروزی دادستان شهرستان شمیرانات، عبدالرضا علی پناه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات، سیدحسن میرکریمی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شمیرانات، سرهنگ سهیل گرشاسبی دبیر شورای احیا امر به معروف و نهی از منکر شمیرانات و جمعی از مسئولان شهرستانی و استانی برگزار شد.

در ابتدای جلسه علی پناه دبیر شورای فرهنگ عمومی شمیرانات ضمن خیر مقدم به میهمانان و اعضای جلسه، از زحمات حجت‌الاسلام سیدسعید لواسانی، امام جمعه سابق لواسان تشکر کرد و انتصاب شایسته حجت‌الاسلام علی‌اکبر ایمانی، امام جمعه جدید لواسان را تبریک گفت و در ادامه به ارائه دستور جلسه با موضوع وقف و امر به معروف پرداخت.
در ادامه این جلسه، حجت‌الاسلام سیدمجتبی حسنی، امام جمعه رودبار قصران در ارتباط با مصادیق امربه معروف اظهار کرد: طهارت و پاکیزگی از اموری است که اسلام به طور کلی اهمیت فراوانی برای آن قائل شده است. طهارت از نظر کلی به طهارت ظاهری و طهارت باطنی تقسیم می‌شود و طهارت ظاهری مشتمل است بر طهارت از خبث، طهارت از حدث و طهارت از کثافات و چرکی‌های ظاهری که احکام ظاهری آن‌ها در کتب فقهی بیان شده است.

امام جمعه رودبار قصران یکی دیگر از مصادیق امر به معروف را سلام کردن دانست و تصریح کرد: در اسلام، لفظ «سلام» برای تحیت انتخاب شده است؛ زیرا به معنای دعا برای سلامتی از آفت‎های جسمی و دینی است؛ همچنین سلام کردن مسلمانان به یکدیگر به منزله‎ عهدی بین آنان برای حفاظت از جان و مال و آبروی آنان است. قرآن کریم نیز سلام کردن را تحیتی پربرکت و پاکیزه از جانب خداوند بر مؤمنان می‎داند: «فَسَلِّمُوا عَلیٰ أَنْفُسِکمْ تَحِیةً مِنْ عِنْدِ اللّٰهِ مُبٰارَکةً طَیبَةً».

در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام علی‌اکبر ایمانی، امام جمعه لواسان ضمن تبریک آغاز ماه ربیع الاول به ضرورت پرداختن به موضوع امر به معروف و مصداق بارز آن یعنی وقف پرداخت و اظهار کرد: همه ما مشمول آیه «اَشِدّآءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَمآءُ بَینَهُم» هستیم، متاسفانه همه خود را مصداق این آیه می‌دانیم و گاهی اوقات با جناح مقابل و افرادی که خلاف نظر ما دارند همچون یک دشمن برخورد می‌کنیم. نباید فراموش کنیم که همه ما امت پیامبر هستیم و به ولایت فقیه پایبند هستیم، لذا اگر از ابتدا به این موضوع توجه می‌کردیم که دشمن در جای دیگر است، در شرایطی بهتر از اوضاع امروز قرار می‌گرفتیم.

امام جمعه لواسان با استناد به روایات پیامبر و ائمه معصومین(ع) گفت: انسان مؤمن خودش را امت پیامبراکرم(ص) می‌داند و علاوه بر ظاهر به باطن خود نیز توجه دارد، طبق صریح روایات؛ امت آخر الزمان که امت پیامبراکرم(ص) هستند اهل خضوع و خشوع بوده و همواره به دنبال کسب رضایت پروردگار هستند. آنان از درون نیز انسان‌های تأثیرگذاری بوده و افراد خودساخته‌ای به شمار می‌روند که در گسترش عدالت بسیار تلاش می‌کنند.

امام جمعه لواسان امر به معروف و نهی از منکر را یک فریضه الهی خواند و تصریح کرد: متأسفانه امروز امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بسیار کمرنگ شده و رنگ باخته است، در حالی که اگر همه مردم به این وظیفه همگانی عمل کنند، خلاف و قانون‌شکنی در جامعه رخ نمی‌دهد. امروز کسانی که در کشور مسئولیت دارند و جزء نظام محسوب می‌شوند، باید مراقب ظاهر و باطن خود باشند. اگر چنین نباشند انقلاب را دچار چالش می‌کنند، چرا که اگر در جامعه اسلامی مسئولان و حاکمان درست رفتار نکنند، دیگر از مردم نمی‌توان توقع داشت که به قانون ملتزم باشند.

یک گروه موسیقی ایرانی، به ته خط رسید

در ادامه سید مهدی ساداتی فرماندار شمیرانات جایگاه وقف در دین اسلام را بسیار رفیع برشمرد و افزود: وقف یک نهاد ممتاز دینی است، باید از طریق تشویق مردم به وقف و همچنین ادای صحیح حق واقف در مورد موقوفه‌اش، سنت وقف را بیش از پیش در جامعه ترویج کرد.
فرماندار شمیرانات ابراز داشت: وقف در تامین نیازهای افراد کم برخوردار که همزمان با شیوع کرونا بود تجلی یافت و امروزه شمیرانات در این امر پسندیده  در ابعاد مختلف همچون پژوهشی، علمی، درمانی، ورزشی و…از پیشتازان در کشور است.
ساداتی در ادامه بیان داشت: تقدیر از واقفان می تواند در گسترش این فرهنگ الهی نقشی ممتاز داشته باشد و باید در اشاعه این فرهنگ قدردان واقفین بود.
در ادامه آیت‌الله سید‌محمد حسینی قزوینی، رئیس موسسه تحقیقاتی و شبکه جهانی حضرت ولیعصر(عج) به تفاوت عصر حاضر با دوران‌های گذشته اشاره کرد و گفت: اگر در گذشته کسی می‌خواست فرهنگی را تبلیغ و ترویج کند، باید مقاله یا کتابی تألیف می‌کرد، اما امروز به دلیل رسانه‌های جمعی جهان نه یک دهکده، بلکه به یک خانه تبدیل شده و افراد به راحتی می‌توانند مبلغ فرهنگ‌های مختلف باشند، برای مثال قضیه فیلمی که یک نماینده بلند پایه علیه اسلام و پیامبران طراحی و تولید کرد، با اینکه پخش آن ممنوع بود، اما به صورت غیرقانونی در عرصه فضای مجازی منتشر شد و ۷ میلیون انسان آن را تماشا کردند؛ بنابراین امروز مباحث دینی نه به صورت منطقه‌ای بلکه باید در گستره جهانی تبلیغ شود.

رئیس مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولیعصر(عج) با بیان اینکه دشمن از فضای مجازی حداکثر استفاده را علیه مسلمانان می‌برد، عنوان کرد: دانشمندان دانشگاه علم و صنعت مقاله‌ای تهیه کردند مبنی بر اینکه در منطقه خاورمیانه ۳۰۰ شبکه ماهواره‌ای علیه مکتب تشیع برنامه تولید و پخش می‌کنند، اما با وجود این فعالیت گسترده دشمنان، ما مسلمانان رسانه‌هایی که بتوانند پاسخ این شبهات را بدهند، بسیار کم و انگشت‌شمار است.

وی با استناد به کلام رهبر معظم انقلاب، تصریح کرد: رهبری فرمودند نباید از آزادی ترسید و از مناظره گریخت، لازم است شورای مدیریت حوزه علمیه تدارک و فرصت این مهم را ایجاد کنند؛ کرسی آزاداندیشی و مناظره بهترین راه نشر فرهنگ اهل بیت(ع) و مکتب تشیع است. کتاب شیعة و الصحیح کتابی علیه مکتب تشیع است که در پایتخت سودان ۸ میلیون نسخه توسط دشمن چاپ و منتشر شده است. یا در ایام حج سال پیش ۱۰ میلیون جلد کتاب به ۲۰ زبان زنده دنیا که غالباً ضد شیعه است توسط دولت سعودی در میان زائران و حاجیان بیت الله الحرام توزیع و پخش شده است. همچنین با توجه به اعلام سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاکستان فقط در ظرف یک سال ۶۰ عنوان کتاب با شمارگان میلیونی که قریب به ۳۰ میلیون جلد می‌رسد، برضد مکتب تشیع چاپ و منتشر شده است. دشمن در دشمنی خود فعالانه و دقیق عمل می‌کند و لازم است برای مقابله با این دشمنی آگاهانه و با ابزار روز وارد عمل شویم.

یک گروه موسیقی ایرانی، به ته خط رسید

وی در پایان اظهار کرد: در قرآن کریم ۴۳ آیه برای جهاد وجود دارد و در خصوص انفاق و صدقات بیش از ۱۰۰ آیه نازل شده است و این نشان از جایگاه وقف و اهمیت آن دارد.

در ادامه این جلسه میرکریمی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شمیرانات ضمن تاکید بر حفظ عین و اصل موقوفه و ایجاد منفعت موقوفات بیان داشت: وظیفه دوم ما که پنجاه درصد ماموریت ما را شامل می‌شود، اجرای نیت موقوفات است.

میر کریمی در ادامه اظهار کرد: در واقع هر موقوفه‌ای بر اساس نیت خیر یک واقفی شکل گرفته و اگر ما توفیق پیدا کنیم که اجرای نیت بکنیم، در واقع اصل موضوع را که بحث تشویق و ترغیب و قدردانی از نیت واقف است به انجام رسانده‌ایم که تحقق این سنت حسنه موجب تشویق نسل‌های بعدی نیز می‌شود.

در ادامه سرهنگ گرشاسبی دبیر ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر شهرستان بیان داشت: از زمانی که ستاد در سطح شهرستان شکل گرفته آموزش را شروع کردیم و از همه دستگاه‌ها درخواست کردیم که در این زمینه ستاد را همراهی کنند.

گرشابی ادامه داد: درخواست دارم تا بتوانیم حتما در تمام دستگاه‌ها میز و یا شعبه‌ای داشته باشیم که مردم در آنجا حضور داشته باشند و نسبت به فعالیت ها و اقدامات مسئولین نظارت داشته باشند.

وی اظهار داشت: ما در ستاد توانستیم به حمداله با کمک بدنه مردمی به خصوص بسیجیان عزیز در بعضی از نقاط تذکرات مردم به مردم را با شیوه‌های ارزشمند اسلامی داشته باشیم.

دبیرستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر شهرستان در ادامه از روسای شورای فرهنگ عمومی لواسان و رودبار قصران و فرماندار شمیرانات خواستار پی‌گیری برای ایجاد و اختصاص شعبه‌‌ای در یکی از دادسراهای شهرستان با موضوع امر به معروف و نهی از منکر شد تا هم بتواند از آمرین به معروف و ناهیان از منکر حمایت کند و هم بتواند به صورت جدی و اساسی با دستگاه‌ها، نهادها و مسئولینی که در ورای این موضوعات اقداماتی را انجام می‌دهند وارد عمل شود.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین بی آزار تهرانی تولیت آستان امام زاده صالح(ع) به روایتی از امیرالمونین(ع) اشاره کردند که از امام حسن(ع) سوآل کردند سداد چیست و حضرت مجتبی(ع) پاسخی دادند که  سرلوحه کارهای ما برای یک حرکت ایجابی می‌شود، حضرت فرمودند «دفع المنکر بالمعروف»، در واقع همه درست عمل کردن ما آنجا است که بدی ها را با انتشار خوبی کم کنیم.
حجت الاسلام بی آزار اظهار داشت: بعضی‌ها فکر می‌کنند که فقط وقف امکنه صدقه جاریه است در صورتیکه انسانی که خودش را وقف مردم بکند کار را تمام کرده است. وجودمان، وقت‌مان و آبرویمان را وقف آل‌الله بکنیم، حضرت رضا(ع) فرمود مکتب ما اهل بیت را راه بیاندازید، مردم خودشان می‌آیند در این مسیر. بیاییم در این مسیر با انتشار خوبی بدی‌ها را کنار بزنیم.

در ادامه جلسه نوروزی دادستان شهرستان شمیرانات گفت: صحبت‌های حجت‌الاسلام بی‌آزار در واقع خلاصه خواسته و مطالبه‌ای است که همه ما داریم. هدف از برگزاری این جلسات این است که طرح‌های عملیاتی در این جلسات مصوب شود و افرادی هم مسئول نظارت بر اجرای صحیح و خروجی این طرح ها بشوند.

در پایان این جلسه نیز از یاوران وقف و خادمان بقاع متبرکه در حضور مسئولان استان تهران و شهرستان شمیرانات تقدیر و تشکر شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست