حرف هایی که نباید به بیمار سرطانی گفت

رفتارهای اشتباه و حرف هایی نامناسب با بیمار سرطانی طبق مطالعات انجام شده تقریبا بیش از یک سوم مردم به سرطان مبتلا می شوند. به همین دلیل افرادی که خودشان به شخصه هیچ وقت مبتلا به این بیماری نمی شوند، کم تر می توانند این افراد بیمار را درک کنند. متاسفانه این افراد حتی از

کد خبر : 49665
تاریخ انتشار : شنبه 14 تیر 1399 - 23:51
حرف هایی که نباید به بیمار سرطانی گفت

رفتارهای اشتباه و حرف هایی نامناسب با بیمار سرطانی

طبق مطالعات انجام شده تقریبا بیش از یک سوم مردم به سرطان مبتلا می شوند. به همین دلیل افرادی که خودشان به شخصه هیچ وقت مبتلا به این بیماری نمی شوند، کم تر می توانند این افراد بیمار را درک کنند. متاسفانه این افراد حتی از لحاظ احساسی هم بسیار تنها هستند و بسیار سخت است که بفهمیم چه چیزی به آن ها بگوییم و چه رفتاری با آن ها داشته باشیم که در این قسمت به توضیح آن خواهیم پرداخت در هر صورت اگر می خواهید همدلی خودتان را بدون هیچ قصد و غرضی به دیگران نشان دهید، باید اطمینان حاصل کنید که هرگز جملات زیر را به یک فرد سرطانی نگویید.

رفتار با بیمار سرطانی

رفتارها و حرف های اشتباه با بیمار سرطانی

این رژیم را امتحان کن

شاید شما اصلاً قصد و نیت بدی نداشتید، بلکه فقط می خواهید به فرد سرطانی کمک کنید. او را به گونه ای درمان کرده و یا بهبود ببخشید اما ممکن است که تجویز های شما با داروها و درمان های او تداخل داشته باشد. پس هرگز در مورد رژیم غذایی و ورزش های مختلف چیزی برای تجویز نکنید. این کار اصلاً هوشمندانه نیست زیرا ممکن است اثر داروهای او را دچار مشکل کند.

رفتار با بیمار سرطانی

می دونم که چه احساسی داری

حتی اگر خودتان هم قبلا به بیماری سرطان مبتلا شده باشید، باز هم نمی توانید یک فرد سرطانی دیگر را درک کنید. همه افراد حتی در بیماری های یکسان با یکدیگر احساسات و حالات متفاوتی دارند. پس هرگز به این افراد نگویید که می توانید احساس آن ها را درک کنید، زیرا هرگز قادر به انجام این کار نیستید.

شنیدم که فردی به علت سرطان مرد

قطعا می دانید که گفتن این جمله به یک فرد سرطانی کار به شدت غلطی می باشد. همه ما می دانیم که بسیاری از افراد بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند اما اگر بخواهیم این را به یک فرد سرطانی یادآوری کنیم، باعث افزایش درد و رنج او خواهیم شد.

شیمی درمانی نکردی ؟ چه خوش شانس!

ممکن است که واقعا بیماران سرطانی از دیگران خوش شانس تر باشند و نیازی به انجام درمان هایی مثل شیمی درمانی، رادیوتراپی و جراحی نداشته باشند اما این به این معنی نیست که در آینده هم به آن نیاز پیدا نکنند.

رفتار با بیمار سرطانی

کمک نیاز داری ؟

اگر می خواهید به عزیزان سرطانی کمک کنید، از آنها سوال نپرسید و به آنها در برخی کارها کمک نمایید اما بدانید که آنها در همه کارها مثل نگهداری بچه، تمیز کردن منزل و آشپزی، به کمک نیاز ندارند.

قبلا سیگار می کشیدی؟

عادت هایی مثل سیگار کشیدن و مصرف زیاد الکل، قطعاً می تواند وضعیت بیماران سرطانی را بدتر کند. اگر دوست دارید که نقش یک دوست حمایتی را ایفا کنید، هرگز نباید در این مورد دخالت کنید که عادت این فرد سرطانی چه بوده و چه تاثیری روی این بیماری دارد. فقط باید سعی کنید هر کمکی که از شما می خواهد را انجام دهید.

هر رویدادی دلیلی پشتش دارد

شاید قلبا باور داشته باشید که هر چیزی به یک علت خاصی اتفاق می افتد اما بیان کردن این جمله به یک فرد سرطانی قطعاً نشان دهنده درک پایین شما خواهد بود. در واقع با بیان این جمله این حس را القا می کنید که فرد سرطانی در گذشته مرتکب خطایی شده و مجازاتش این بیماری بوده است.

پایان باشکوه هفته دوم لیگ ملت‌ها برای ایران

خیلی از مردم دنیا با همین نوع سرطان زنده ماندند و سال هاست که سالم زندگی می کنند. خوشبختانه این جمله کاملا درست است و بسیاری از افراد سرطانی در دنیا دوباره به زندگی عادی خود بر می گردند و تعداد این افراد حدود ۱۳ درصد نسبت به سال های پیشین افزایش پیدا کرده است اما این خوش بینی شما ممکن است در مورد دوستتان صدق نکند. به همین دلیل گاهی اوقات فرد سرطانی فکر می کنند که در حال گول زدن آن ها هستید.

بیمار سرطانی

اطلاعات ناقصتان را عنوان نکنید

هرگز در برخورد با فرد سرطانی اطلاعاتی که از اینترنت به دست آورده اید و … که موثق نیستند را عنوان نکنید و اجازه دهید بیمار سوال های خود را از دکتر بپرسد پس با آنها همدردی کنید اما به آنها دارو پیشنهاد ندهید.

چقدر لاغرشدی!

قطعاً فرد سرطانی بهتر از هر کس دیگری متوجه ضعیف شدن بدن خود و لاغر شدنش در طول درمان می باشد. پس اصلا نیازی نیست که این مورد را به او یادآوری کنید. اول از همه این که خود این افراد داوطلبانه مایل به این حد از کاهش وزن نبودند. پس گفتن این جمله نه تنها ضرورتی ندارد، بلکه قطعاً کار را خراب تر می کند.

این اتفاق باعث شد که بیشتر در مورد مرگ فکر کنم

زمانی که متوجه می شوید که یکی از دوستان یا اعضای خانواده شما به بیماری سرطان مبتلا شده، قطعا خودتان نیز مدام در حال فکر مرگ و میر هستید. اما این که بخواهید این موضوع را با فرد سرطانی در میان بگذارید، باعث احساس گناه این فرد می شود و اینکه ترس او را افزایش می دهد.

نگران اندامت بعد از درمان هستی؟

البته که بسیاری از بیماران سرطانی در مورد کاهش وزن بیش از حد بسیار نگران هستند. همچنین از زخم های حاصل از جراحی و خارج کردن تومور واهمه دارند و به همین دلیل اصلاً لازم نیست که این موضوع را دوباره به آن ها یادآوری کنید. در حقیقت سرطان و درمان های مربوط به آن چیزی نیست که بیمار بتواند روی زیبایی اش تمرکز کند. بلکه فقط و فقط باید تمرکز صد در صدی خود را روی درمان و بهبودی حالش قرار دهد.

بیماران سرطانی

تو باید زندگی خود را تغییر دهی

سعی کنید با یکدیگر صحبت کنید و انها را برای استقامت بیشتر تشویق کنید اما نگویید که باید با واقعیت های زندگی خود کنار بیایی و زندگی خود را تغییر دهی.

من با تو همراهم

بسیار زیباست که همدلی و همراهی خودتان را به شخص مبتلا به سرطان نشان دهید اما گاهی اوقات این رفتار شما فقط نشانه ترحم و دلسوزی می باشد. بهتر است که این حس را به او القا نکنید.

حالا می خواهی از موی مصنوعی استفاده کنی؟

اول از همه هر نوع درمان سرطانی می تواند انواع مختلفی از شیمی درمانی ها را شامل شود که معمولاً بیشتر آن ها عاملی برای ریزش مو هستند. زمانی که بیش از حد روی ریزش مو تمرکز کنید، نشان می دهید که زیبایی فرد مقابل بیش از همه خدشه دار شده است که همین موضوع حال او را بدتر می کند.

اعتراف دولت رئیسی درباره وضعیت وخیم کشور

تو خیلی قوی هستی، همه چیز خوب میشه

قطعاً این که از شخص دیگری بشنوید انسان قوی هستید، اتفاق خوشایندی می باشد اما همه ی بیماران سرطانی دوست ندارند که قوی به نظر برسند. گاهی اوقات دلشان می خواهد که ترس ها و ناامیدی های خود را بیان کنند. پس با به کار بردن بیش از حد این جملات آن ها را معذب نکنید.

رفتار غلط با بیمار سرطانی

اگر جای تو بودم …

به بیمار سرطانی نگویید که اگر شما به جای آنها بودید چه رفتاری داشتید و چه تصمیماتی می گرفتید این صحبتها سبب ناراحت شدن بیمار خواهد شد.

حداقل مجبور نیستی بری سرکار

شاید از نظر شخص شما بهانه جویی به هر دلیلی برای رها شدن از مشغله های کاری اقدام مناسبی باشد اما این که بخواهید به دلیل سرطان به سرکار نروید و مرخصی بگیرید، اصلاً چیز خوشایندی نخواهد بود.

سرطان بزرگترین ترس زندگی منه

قطعاً که مبتلا شدن به سرطان می تواند یکی از بزرگترین ترس های هر کسی در زندگی باشد. پس کاملاً طبیعی است که از این موضوع بترسید اما نکته این جاست که باید خودتان را آرام کنید و کنترل ترس هایتان را در دست بگیرید. اصلاً زمان مناسبی نیست که این ترس خود را با یک فرد سرطانی در میان بگذارید.

باید مثبت فکر کنی

قدرت تفکرات مثبت غیر قابل انکار است اما به این معنی نیست که همیشه نیمه پر لیوان را دیدن، می تواند عاملی برای بهبودی باشد. هیچ ارتباط قوی بین فکر مثبت اجباری و نتیجه مثبت در درمان سرطان وجود ندارد. بنابراین خوش بینی اولویت اول نیست، بلکه باید روی خودتان تمرکز کنید و برای بهبودی حالتتان تلاش کنید. پس بدون این که در زمینه تخصص نداشته باشید، عقاید و نظرات خود را بر اساس شنیده ها بیان نکنید.

رفتار با بیمار سرطانی

نمی خوام راجع به خودم صحبت کنم، بیا راجع به تو صحبت کنیم

قطعاً بسیار عالی است که مشکلات دوستانتان را بشنوید و آن ها را راهنمایی کنید اما چنانچه در این بخش گفته ایم لزوماً مجبور نیستید که بیش از حد در موردش صحبت کنید. گاهی اوقات بهتر است که برعکس عمل کنید. یعنی بیشتر در مورد خودتان صحبت کنید زیرا فرد مبتلا به سرطان بیش از حد در مورد بیماری اش با پزشک، پرستار و خانواده صحبت کرده و اکنون نیاز دارد که کمی حواسش از این بیماری پرت شود.

فقط باید روی بهتر شدن تمرکز کنی

بیماران سرطانی مانند دیگر بیمارانی هستند که درمانی را برای بهبودی در پیش می گیرند. گاهی اوقات این درمان ها به قدری سخت است که انرژی برای آن ها باقی نمی گذارد که هر شب و روز پر انرژی باشند و فکر مثبت داشته باشند. پس نباید آن ها را مجبور کنید که در مورد مسئله ای خاص تمرکز کنند.

اگه کمک خواستی، حتما بهم بگو

بیان کردن این جمله بسیار مهربانانه و حمایتگرانه می باشد اما ممکن است فرد مبتلا به سرطان را آزار دهد. شاید با این جمله به او القا کنید که فرد ضعیفی می باشد. به جای بیان این جمله به سادگی به او کمک کنید و این کمک کردن را در عمل به او نشان دهید، نه در کلام. مثلاً برایش غذا بیاورید یا امور مربوط به خانه را کاملا دوستانه و بدون توقع انجام دهید.

منبع:نمناک

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست