حقوق ورودی کالا در گمرک

یکی از مهمترین مسائل در بحث امور گمرکی مربوط به حقوق ورودی کالاست. حقوق ورودی کالا را میتوان درصدی از ارزش کل کالاهای وارد شده از طریق مختلف از جمله انواع کانتیرهای دریایی و انواع کشتی ها به کشور دانست که توسط واردکنندگان کالا در حق اداره گمرک کشور مربوطه واریز میکنند تا اجاره ورود کالای خود را به کشور مربوطه دریافت نمایید. 
کد خبر : 137772
تاریخ انتشار : شنبه 27 آذر 1400 - 21:14

یکی از مهمترین مسائل در بحث امور گمرکی مربوط به حقوق ورودی کالاست. حقوق ورودی کالا را میتوان درصدی از ارزش کل کالاهای وارد شده از طریق مختلف از جمله انواع کانتیرهای دریایی و انواع کشتی ها به کشور دانست که توسط واردکنندگان کالا در حق اداره گمرک کشور مربوطه واریز میکنند تا اجاره ورود کالای خود را به کشور مربوطه دریافت نمایید.

مجموع این واریزی ها به خزانه هر کشور واریز شده و به عنوان درامدهای کشوری در نظر گرفته می شود. باتوجه به اینکه واردات کشورها با یکدیگر متفاوت است میزان و حجم مبالغ حقوق ورودی کالا در گمرک هر کشور با کشور دیگر نیز متفاوت است. هر کشور این اختیار را دارد تا سیاست متفاوتی را در خصوص حقوق ورودی کالا در گمرک خود را لحاظ نماید. به طور معمول سیاست های هر کشور برای بحث حقوق ورودی کالا به گمرکاتش متفاوت بوده و دارای پیچیدگی های بسیاری است.

 

موارد دخیل در حقوق ورودی کالا در گمرکات

یکی از موارد دخیل در میزان حقوق ورودی کالا در گمرکات میزان تولید کالای مورد نظر در کشور وارد کننده است. باتوجه به سیاست های حمایت از کالای ساخت داخل به طور معمول میزان حقوق ورودی کالاهایی که امکان تولید آنها در داخل کشور وجود دارد، سطح بالایی در نظر گرفته می شود تا کالای تولید شده در داخل کشور مورد مصرف بیشتری پیدا کند. در صورتی که کالای مذکور در کشور وارد کننده تولید نشود حقوق ورودی آن نیز کم در نظر گرفته می شود تا قیمت نهایی محصول وارد شده در بازار کنترل شود.

بازسازی چهره زنی که ۸۰۰ سال قبل زندگی می‌کرد

کد بین المللی کالا ( HS کد ) نشان دهنده اطلاعات متعددی از جمله حقوق ورودی کالا می باشد که در کتاب مقررات صادرات و واردات ، تهیه شده توسط دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران، هر ساله تغییر کرده که در این سامانه با چند کلیک به طور رایگان گزارش وضعیت کالا از جمله حقوق ورودی به شما ارائه می گردد.

حقوق ورودی در بند ح ماده ۱ قانون امور گمرکی تعریف شده که شامل دو قسمت است :

 • حقوق گمرکی (که برای همه کالا ها ۴% است و توسط مجلس وضع می گردد)
 • سود بازرگانی که توسط دولت تعیین می گردد.

تعرفه گمرکی چیست؟

تعرفه را می توان مالیات و عوارضی دانست که دولت ها به دلایل حمایتی، مالی یا ترکیبی از این دو از کالاهای مختلف اخذ می کنند. به طور معمول اصطلاح تعرفه را برای حقوق گمرکی در نظر میگیرند. در صورتی که تعرفه گمرکی بر ساسا ارزش کالا دریافت شود به آن تعرفه ارزشی گفته می شود و به روش های متفاوتی محاسبه می شود.

می توانیم فرمول کوتاه زیر را برای حقوق ورودی در نظر بگیریم :

حقوق ورودی = ۴ درصد حقوق گمرکی + سود بازرگانی + سایر عوارض ( به جز مالیات )

سایر مالیات ها و عوارض از جمله 9 درصد از مالیات ارزش افزوده، 4 درصد از کالاهای فرهنگی، 1 درصد از مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی به عنوان عوارض هلال احمر نیز از واردات انواع کالاها و به تناسب نوع و حجم کالا دریافت می شود.

روش های محاسبه حقوق ورودی

در تعیین و اخذ حقوق ورودی از سه روش استفاده می گردد :

روش ارزشی: این دسته از حقوق ورودی کالا تابعی مستقیم از ارزش کالاست. برای به دست اوردن حقوق ورودی به روش ارزشی نرخ تعرفه در ارزش گمرکی کالا ضرب می شود و مبلغ به دست آمده حقوق گمرکی قابل وصول خواهد بود.

نرم افزار حسابداری ابری چیست؟ معرفی مزایای نرم افزار ابری

روش ویژه: حقوق ورودی تابعی از کمیت و مقدار کالاست.

روش ترکیبی: حقوق گمرکی به هر دو روش بالا را محاسبه می کنند، هر یک میزان بالاتری بود آنرا به عنوان حقوق گمرکی در نظر می گیرند.

نکته هایی که در خصوص هزینه های گمرکی باید به آنها توجه کنید:

 • هزینه های گمرکی را با حقوق ورودی کالا و سود بازرگانی اشتباه نگیرید.
 • حقوق ورودی مربوط به واردات قطعی است که گمرک آن را جداگانه می گیرد.
 • ضمنا هزینه های گمرکی ، حقوق گمرکی ، سود بازرگانی ، مالیات بر ارزش افزوده، عوارض هلال احمر، هزینه تخلیه و بارگیری کالا را نیز در بر می گیرد.
 • هزینه هایی همچون انبارداری متناسب با زمان توقف کالا از گمرک و هزینه های تخلیه و بارگیری و -سایر هزینه های مربوطه نیز به جمع هزینه های گمرکی افزوده می گردد.
 • با تمام این ها، به صادرات تعرفه گمرکی تعلق نمی گیرد و کالاهای صادراتی از پرداخت ۷۵% هزینه باربری و تخلیه و بارگیری و انبارداری معاف هستند.
 • حقوق ورودی کالا ارتباطی در نوع وسیله ای که کالا با آن وارد کشور شده است ندارد، به عنوان مثال اگر شما کالایتان را با انواع کانتیرهای دریایی یا انواع کشتی وارد کرده باشید یا با قطار و هواپیما تفاوتی در میزان پرداختی شما در رابطه با حقوق ورودی کالا ایجاد نمیکند.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست