حواشیِ نامه ٣٧صفحه‌ای؛ از خاتمی به رهبری

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، بار دیگر نام رئیس دولت اصلاحات در ارتباط با نامه‌‌ای که گفته‌‌ می‌شود درباره وضعیت کشور به مقام معظم رهبری نوشته، مورد توجه رسانه‌‌ها قرار گرفته است؛ نامه‌‌ای که به گفته یکی از چهره‌‌های جناح ‌‌اصلاح‌طلب در۳۷صفحه و تقریبا دو ماه پیش و در خصوص طرح دغدغه‌ها در مورد آینده انقلاب و کشور و پیشنهاد راه‌حل‌‌هایی در این زمینه، به رشته تحریر در آمده و خدمت رهبری ارسال شده است.
کد خبر : 96951
تاریخ انتشار : یکشنبه 10 اسفند 1399 - 12:01
حواشیِ نامه ٣٧صفحه‌ای؛ از خاتمی به رهبری

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، بار دیگر نام رئیس دولت اصلاحات در ارتباط با نامه‌‌ای که گفته‌‌ می‌شود درباره وضعیت کشور به مقام معظم رهبری نوشته، مورد توجه رسانه‌‌ها قرار گرفته است؛ نامه‌‌ای که به گفته یکی از چهره‌‌های جناح ‌‌اصلاح‌طلب در۳۷صفحه و تقریبا دو ماه پیش و در خصوص طرح دغدغه‌ها در مورد آینده انقلاب و کشور و پیشنهاد راه‌حل‌‌هایی در این زمینه، به رشته تحریر در آمده و خدمت رهبری ارسال شده است.

 

این در حالی است که با وجود اعلان رسمی ارسال این نامه از سوی برخی رسانه‌‌ها و تایید بعضی شخصیت‌‌های سیاسی از مفاد آن، دفتر رئیس دولت اصلاحات، محتوای ادعا شده درباره چنین نامه‌‌ای را تابید نکرده و آن را تنها یک گمانه زنی رسانه‌‌ای‌‌ می‌داند.

این اقدام خاتمی اما فارغ از کیفیت و محتوا، در حالی انجام می‌شود که بسیاری از چهره‌های اصلاح‌طلب معتقدند در دو انتخابات پیش‌رو، مشکل اساسی، «مشارکت شهروندان» است و چنانچه اقدامی جدی از جانب حاکمیت برای رفع این مشکل و مشخصا ایجاد فضای گشوده سیاسی صورت نگیرد، مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ نیز مانند انتخابات مجلس یازدهم حداقلی خواهد بود. اصلاح‌طلبان در عین حال تاکید دارند که قصدشان حمایت از کاندیدایی به ‌اصطلاح «تماما اصلاح‌طلب» است اما اینکه این خواست اصلاح‌طلبانه، تا چه میزان ممکن و چقدر محتمل است که این کاندیدا از سد نظارت استصوابی شورای نگهبان به‌ سلامت بگذرد، محل ابهام و پرسش است.

البته نامه‌ای که دیروز رسانه‌ها از آن نوشتند، چندان هم ‌تر و تازه نبود و در ادامه معلوم شد این نامه مربوط به ۲ماه پیش است؛ نامه‌ای که ظاهرا خاتمی در آن از موضوعات و دغدغه‌های مدنظر خود درباره آینده ایران گفته است.

 

به هر روی در این زمینه پایگاه خبری رویداد۲۴، گزارش داده است که نامه سیدمحمد خاتمی به مقام رهبری، نامه بلندی است که با بیان سابقه و گذشته سیدمحمد خاتمی و خانواده او و این‌که «من که بودم و که هستم» آغاز شده و با دغدغه‌هایش برای انقلاب ادامه یافته است. او در نامه خود، با طرح این سوابق تاکید کرده است که «هیچ‌گاه علیه انقلاب، رهبری و حاکمیت» نبوده و نخواهد بود. بر اساس این گزارش، رئیس دولت اصلاحات در ادامه نامه از نقش مهم آیت‌الله خامنه‌ای در محوریت انقلاب سخن گفته و خواسته که رهبری از این نقش برای حضور همه نیروهای سیاسی استفاده کند. بر این اساس، در این نامه ‌‌اصلاح‌طلبان، نیروهایی وفادار به رهبر و نظام معرفی شده‌اند که توان خود را برای حفظ نظام گذاشته‌اند.

بنا بر ادعای این گزارش در این نامه خاتمی، همچنین چالش‌ها و موضوعات پیش روی نظام مطرح شده و از مقام رهبری در مورد آنها رهنمود خواسته شده است. ظاهرا در نامه به مسائلی همچون مذاکرات با آمریکا و انتخابات ۱۴۰۰ و حصر نیز اشاراتی شده و از آیت‌الله خامنه‌ای درخواست شده که این مسائل در دوره کنونی حل شود، زیرا اگر این مسائل به صورت حل نشده به آینده موکول شود، مشکلات سختی برای جمهوری اسلامی به جا خواهد گذاشت. طبق این گزارش، این نامه چند ده صفحه‌ای به دستخط خود سیدمحمد خاتمی بوده است و ظاهرا او خواسته فقط خودش در جریان باشد، به همین دلیل است که خیلی اطرافیان خاتمی از جزئیات نامه باخبر نیستند. اما پایگاه خبری رویداد۲۴ ادعا کرده که توانسته است تایید ارسال این نامه را از سوی چند فرد نزدیک به سیدمحمد خاتمی، دریافت کند. بر اساس این اطلاعات، این نامه توسط سیدعلی خاتمی برادر بزرگ‌تر سیدمحمد خاتمی که زمانی رئیس دفتر رئیس جمهور بود به یکی از مقامات عالی‌رتبه در بیت رهبری تحویل داده شده است.

بر اساس گزارش‌‌ها، محتویات این نامه نشان از حسن نیت سیدمحمد خاتمی دارد و او خواسته‌ است تا گذشته خود را در چارچوب انقلاب و حاکمیت حفظ کند و با توجه به نزدیکی به انتخابات ۱۴۰۰، باعث شود تا موضوع مشارکت بالای مردم در دستور کار همه جریان‌های سیاسی به ویژه اصلاح‌طلبان قرار بگیرد. خاتمی پس از اعتراضات آبان ۹۸ هم گفته بود: «دولت باید بسیار سپاسگزار رهبری باشد که با موضع‌گیری خود، امواج مخرب سازمان داده شده علیه دولت و ملت را به محاق بردند.»

خوردن فلفل سبز تند مفید است؟

 

۳۷ صفحه درباره آینده ایران

محمدجواد حق‌شناس، عضو ارشد حزب اعتماد ملی دیروز با تایید شایعاتی که در رابطه با نامه خاتمی به رهبری منتشر شده بود، به خبرگزاری «ایلنا» گفت: «خبر نامه سیدمحمد خاتمی خطاب به رهبری را شنیدم که البته تقریبا برای ۲ماه گذشته و در مجموع ۳۷ صفحه است. در این نامه در خصوص دغدغه‌ها و آینده انقلاب و کشور با رهبری صحبت کرده‌اند و برای دهه پیش‌رو راه‌حل‌هایی ارایه کرده‌اند. به نظر من وجود ارتباط مستمر و برنامه‌ریزی شده و بدون انقطاع با رهبر انقلاب یکی از نیازهای جامعه و جریان اصلاح‌طلب است؛ زیرا از آنجا که رهبری مسوولیت عام نسبت به جامعه دارد، نمی‌تواند از دیدگاه‌های جریانات مختلف بی‌نیاز باشد.»

حق‌شناس در بخش دیگری از گفته‌هایش درباره روابط اصلاح‌طلبان و راس حاکمیت گفته است: «نشست‌ها و دیدارهای اصلاح‌طلبان با رهبری باید حضورا پیگیری می‌شد که متاسفانه در این سال‌ها این اقدام صورت نگرفت و به نظر من یک نقیصه بوده که باید به آن توجه شود و اگر این امکان حضوری فراهم نمی‌شد، حداقل باید به ‌صورت مکتوب دیدگاه‌ها و نظرات را به رهبری منعکس می‌کردیم؛ به نظر من این موضوع بسیار ارزشمند است.»

سیدمحمد خاتمی پیشتر هم نامه‌نگاری‌‌هایی کرده بود. خاتمی، در زمان افزایش تهدیدهای ترامپ، با پیشنهاد طرحی به نام آشتی ملی، سعی کرد تا با ایجاد هم‌افزایی بین همه نیروهای کشور، جبهه‌ای واحد در مقابل آمریکا تدارک ببیند.

 

شرحی از «گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای»

روزنامه اعتماد هم در این رابطه نوشت: دفتر رییس دولت اصلاحات دیروز در اطلاعیه‌ای درباره آنچه در برخی منابع رسانه‌ای به عنوان محتوای نامه خاتمی خطاب به رهبری منتشر شده بود، واکنش نشان داد و در حالی به‌طور ضمنی این اخبار را تکذیب کرد، اصل نامه‌نگاری را به‌طور تلویحی تایید کرد. در اطلاعیه دفتر سیدمحمد خاتمی آمده است: «آنچه پیرامون ارسال نامه جناب آقای سیدمحمد خاتمی به رهبری معظم انقلاب در رسانه‌ها منتشر شده، تنها گمانه‌زنی رسانه‌ای است.‌ همه کسانی که به کشور و مردم و انقلاب می‌اندیشند، نسبت به سرنوشت میهن اسلامی و ملت و نیز اصلاح امور دغدغه دارند.‌ جناب آقای خاتمی نیز از جمله هر جا و هر مناسبتی اقتضاء کند، دغدغه‌های خود را عملا‌ به دور از تبلیغات دنبال می‌کنند؛ ولی آنچه به این مقدار راجع به محتوای نامه بیان می‌شود ناشی از حدسیات و گمانه‌زنی‌ است.»

 

واکنش تند اصولگرایان به نامه خاتمی

شاید نخستین واکنش از جریان اصولگرا به این نامه از جانب علیرضا مرندی، عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی صورت گرفت. آنجا که مرندی در گفت‌وگویی که به عنوان مطلب اصلی روی خروجی خبرگزاری «فارس» رفت، با یادآوری حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ گفت: «خام شدن مقابل این قبیل نامه‌نگاری‌ها و این اظهارات قابل‌ قبول نیست و مردم هم هوشیار هستند، گروه‌های سیاسی داخلی باید متفقا و به وضوح مواضع خودشان را در حمایت از مردم و رهبری اعلام کنند و این را مطالبه کنند که نویسنده این نامه باید به وضوح به اشتباهات‌شان اعتراف کند و در مراحل بعد، مراجع قانونی راجع به آنها تصمیم بگیرند.»

حمله کیهان به سید محمد خاتمی

* رفتارهای سالوسانه خاتمی در حالی است که وی یک عذرخواهی رسمی به خاطر حوادث سال ۸۸، به نظام و مردم بدهکار است. خاتمی اگر واقعا قصد ابراز ندامت و عذرخواهی دارد، باید این کار را علنی و با صراحت انجام دهد، از نظام و مردم طلب عفو نماید. توبه این‌چنینی و قول اصلاح‌ و جبران، شرط ادعای اصلاح‌طلبی است.

عقب نشینی خداداد عزیزی از توهین در برنامه خندوانه

فرهیختگان: مشکل خاتمی با نامه‌نگاری حل می‌شود؟!

* رفتار مغایر با عقل، منطق و قانون این گروه در سال۸۸ نوعی بی‌اعتمادی نسبت به جریان اصلاحات و حتی شخص سیدمحمد خاتمی میان مردم و حاکمیت ایجاد کرد و البته عدم تلاش برای جبران آن چالش را تشدید کرد و حالا یعنی پس از۱۱ سال همچنان آثار آن قابل مشاهده است. از طرفی اگر عبارت «هیچ‌گاه علیه انقلاب و رهبری و حاکمیت نبوده‌ام» قرین واقعیت بوده و در نامه یادشده درج شده باشد، به‌هیچ‌عنوان جبران‌کننده عملیات انتحاری در اتاق دموکراسی سال۸۸ نیست؛ چراکه اصلاح آن فرآیند حداقل ۸ماهه نیازمند اقدامات عملی و علنی بیشتری است. از این‌رو باید گفت که قبل‌ از هرگونه نامه‌نگاری، رئیس دولت اصلاحات باید با پرداختن به وقایع۸۸ و جبران خطای آن روز رابطه خود و جناحش را با حاکمیت و مردم اصلاح کند.

روزنامه جوان: اصلاح رابطه با رهبری عمل می‌خواهد نه نامه

* گرچه از محتوای این نامه نکته قابل تاملی ذکر نشده و دفتر خاتمی، دانستن را حق مردم ندانسته است، اما می‌توان ابراز امیدواری کرد که شاید خاتمی متوجه روال غلط خود در سال ۸۸ شده باشد و در صدد اصلاح برآمده باشد. مطالبه نظام از خاتمی روشن است؛ او همان‌طور که در جلسه خصوصی بر عدم تقلب در انتخابات ۸۸ اذعان کرد، آن را علنی کند. آنچه نباید می‌شد، شد و خاتمی گرچه می‌توانست، مانع نشد، اما حداقل اکنون برای سربلندی در تاریخ، از مسیر غلط برگردد و ابتدا و قبل از عملی «عذرخواهی» کند. آن وقت شاید این نامه‌نگاری‌ها ثمر دهد و ابراز وفاداری‌ها مورد باور قرار گیرد، وگرنه تفاوت حرف و عمل و اختلاف موضع خصوصی و عمومی، نشانه نفاق است.

سابقه نامه‌نگاری محمد خاتمی

سیدمحمد خاتمی، پیشتر و چند ماه قبل از انتخابات مجلس دهم نیز نامه‌‌ای در عذرخواهی از مردم نوشته بود و در آن به مواردی چون رفع حصر، تغییر نگاه رسانه ملی، آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی و ایجاد فضای باز، امن و آزاد سیاسی اشاره کرده بود. در آن زمان بخشی از ‌‌اصول‌گرایان، نوشتن چنین نامه‌ای را باز کردن راه برای ‌‌اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس، خوانده بودند؛ از جمله سایت جهان نیوز که در مصاحبه‌ای به نقل از سروری نوشت:«خاتمی و اصلاح‌طلبان قصد دارند تا با اقداماتی از این دست، به بازسازی وجهه ازدست‌رفته خود بپردازند.»

حمیدرضا ترقی عضو موتلفه اسلامی هم در این مورد بیان کرد: «هدف اصلا‌ح‌طلبان این است که با مهندسی کردن افکار عمومی جامعه و رسانه‌ای کردن این‌گونه نامه‌ها خودشان را بر نظام تحمیل کنند.» همچنین روزنامه رسالت نیز در این مورد خطاب به خاتمی نوشت: «خیرخواهانه و از سر دلسوزی از شما می‌خواهیم ‌به این رویه یکی به نعل و یکی به میخ زدن پایان دهید و با این دست رفتار‌ها، شیپور بازگشت به دامان نظام را از سرگشاد آن نزنید.»

با این وجود، اگرچه ‌‌اصول‌گرایان ادعا‌‌ می‌کنندکه نگاه رهبری به سیدمحمد خاتمی، مثبت نیست، اما اسحاق جهانگیری در گفت‌وگویی چنین مسئله‌ای را رد کرده و عنوان کرده است که نگاه کلی رهبری به خاتمی، نگاهی مثبت است. او در این زمینه اشاره کرده است که مقام معظم رهبری، آقای خاتمی را یک روحانی تمیز می‌دانند که نه آلودگی مالی دارد و نه آلودگی اخلاقی، هر چند انتقاداتی را هم بر ایشان وارد‌‌ می‌دانند. جهانگیری حتی در این گفت‌وگو تلویحا تایید کرده که سردار سلیمانی قرار بوده برای حل برخی مشکلات، میانجی‌گری کند، اما با ترور و شهادت او، این موضوع متوقف شده است. در این مورد در رسانه‌‌ها تعبیری هم درباره یکی از نامه‌‌های خاتمی، به نقل از رهبر انقلاب منتشر شد، با این مضمون که «نامه خاتمی را دو بار خواندم، نامه نجیبانه نوشته شده بود، اما آقای خاتمی ناآگاهی دارد که باید به او اطلاعات صحیح داده شود.»

منبع:برترین ها

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست