خطر سرطان برای شب کارها

سلامت نتایج تحقیقات چند ساله نشان داده که ریسک ابتلا به سرطان در شب کارها بیشتر است.
کد خبر : 100012
تاریخ انتشار : سه شنبه 19 اسفند 1399 - 13:53
خطر سرطان برای شب کارها

تحقیقات جدید نشان می دهد که اختلال در ساعت زیستی بدن به دلیل شب کاری می تواند روی ژن های مربوط به تومور اثر گذاشته و با بر هم زدن فرآیندهای طبیعی ترمیم DNA، ریسک سرطان را افزایش دهد.

تحقیقات جدید نشان می دهد که اختلال در ساعت زیستی بدن به دلیل شب کاری می تواند روی ژن های مربوط به تومور اثر گذاشته و با بر هم زدن فرآیندهای طبیعی ترمیم DNA، ریسک سرطان را افزایش دهد.

نتایج تحقیقات چند ساله نشان داده که ریسک ابتلا به سرطان در شب کارها بیشتر است. «Shobhan Gaddameedhi»، یکی از نویسندگان تحقیق می گوید: «شواهد مستحکمی وجود دارد که ریسک ابتلا به سرطان در شب کارها بیشتر است. این موضوع سبب شد تا سازمان جهانی بهداشت شب کاری را به عنوان یک عامل سرطان زا احتمالی معرفی کند. البته تاکنون مشخص نشده بود که چرا کار در شیفت شب ریسک سرطان را بالا می برد. ما سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم.»

خطر بیماری های مختلف با شب کاری

با وجودی که تحقیقات قبلی از وجود رابطه میان شب کاری و بیماری های مختلف خبر داده اند، مکانیزم هایی که با اختلال در ساعت بدن می توانند ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهند، مشخص نشده بودند. محققان برای پاسخ به این سوال، روی ۱۴ داوطلب سالم به مدت ۷ روز تحقیق کردند.

نیمی از داوطلبان برنامه کاری ۷۲ ساعته و نیمی دیگر شیفت شب را شبیه سازی کردند. پس از شبیه سازی داوطلبان باید به مدت ۲۴ ساعت زیر نور بیدار می ماندند. این قسمت از آزمایش برای بررسی ریتم های زیستی فارغ از عوامل تأثیرگذار بیرونی طراحی شده بود.

برای اولین بار؛ انتشار بخش‌هایی از توافق جدید میان ایران و ۱+۵

تاثیر منفی شب کاری روی DNA

نتایج این مطالعه نشان داد که نه تنها اختلال در ساعت زیستی برخی ژن های مربوط به سرطان را به طور مستقیم تحت تأثیر قرار می دهد، بلکه شب کاری احتمالا روی فرآیندهای طبیعی ترمیم DNA نیز تاثیر منفی می گذارد. محققان همچنین با بررسی گلبول های سفید داوطلبان متوجه آسیب بیشتر در DNA داوطلبان گروه شب کار شدند. علاوه بر این، بررسی گلبول های سفید با استفاده از روش تابش یون ساز (ionizing radiation) نشان داد که سلول های گروه شب کار آسیب پذیری بسیار بیشتری دارند.

«Jason McDermott»، یکی از نویسندگان تحقیق می گوید: «در مجموع، این یافته ها نشان می دهند که شب کاری زمانبندی عملکرد ژن های مربوط به سرطان را به گونه ای تغییر می دهد که سبب کاهش تأثیرگذاری آنها در فرآیندهای ترمیم DNA می شود.»

محققان می خواهند در گام بعدی روی افرادی که سال های شب کار بوده اند تحقیق کرده و چگونگی بسط دادن نتایج این تحقیق به آنها را بررسی کنند. نتایج این تحقیق می تواند به بهبود روش های درمان سرطان و تنظیم آن ها با توجه به ساعت زیستی بدن بیمار کمک کند.

منبع : رکنا

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست