خطیب‌زاده: توافق موقت در وین مطرح نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما بر اساس پیش نویس‌هایی که درباره رفع تحریم‌ها و اقدامات جبرانی به طرف‌های مقابل داده‌ایم مذاکره می‌کنیم و اساسا چیزی به نام توافق گام به گام یا موقت مطرح نیست.
کد خبر : 136953
تاریخ انتشار : دوشنبه 15 آذر 1400 - 13:55
خطیب‌زاده: توافق موقت در وین مطرح نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما بر اساس پیش نویس‌هایی که درباره رفع تحریم‌ها و اقدامات جبرانی به طرف‌های مقابل داده‌ایم مذاکره می‌کنیم و اساسا چیزی به نام توافق گام به گام یا موقت مطرح نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران بر اساس پیش نویس‌هایی که درباره رفع تحریم‌ها و اقدامات جبرانی به طرف‌های مقابل ارائه داده است مذاکره می کند و اساسا موضوعی به نام توافق گام به گام یا موقت مطرح نیست.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سعید خطیب زاده روز دوشنبه در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات در وین و ادعاهایی که در این زمینه مطرح شده است، گفت: ما در وین بر اساس پیش‌نویس‌هایی که برای رفع تحریم‌ها و چگونگی توقف اقدامات جبرانی ایران در مقابل رفع تحریم‌ها داده ایم، مذاکره می‌کنیم و این پیش‌نویس‌ها هم کاملاً در جلسات قبلی توضیح داده شده چیزی به نام توافق گام به گام یا طرح موقت اساساً مطرح نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه آخر این هفته دور بعدی مذاکرات وین آغاز می‌شود، گفت: روز گفت و گوها را آقای مورا و آقای باقری مشخص می‌کنند.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان درخصوص اظهارنظرهای طرف‌های مقابل بعد از پایان مذاکرات اظهار کرد: طرفهای مقابل هیچ ایرادی بر متون ایران در برجام نگرفتند و تنها از بررسی و عدم تامین همه آن سخن گفتند.

وی افزود: به دلیل برخی بدعهدی ها و بی عملی هایی که پیش از این اتفاق افتاد؛ اگر راستی آزمایی‌ها انجام نشود، به اذعان خود غربی‌ها هیچ کار و فعالیت تجاری و اقتصادی با ایران قابل انجام نخواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ما حافظ منافع مردم هستیم و تیم وزارت خارجه هم در وین با همین عزم خوب حاضر شده و می‌شود که امیدواریم طرف مقابل هم اینگونه باشد.

خطیب زاده با بیان اینکه هیات ایرانی با تعامل و انعطاف وارد وین شد اما طرف مقابل تعامل و انعطاف لازم را ندارد، اظهار کرد: منتظر دریافت نظر طرف های مذاکره درباره این دو سند هستیم.
وی با بیان اینکه آخر این هفته که گفت و گوها از سر گرفته می‌شود؛ گفت: گفت و گوها متوقف نشده بلکه تنفس داده شده است و هر جا لازم باشد پیش نویس‌های دیگر ارائه می شود.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان همچنین درباره اظهارات اخیر رییس جمهور فرانسه گفت: اگر این اظهارات برای مصرف داخلی و راضی کردن برخی برای خرید سلاح باشد، می‌توان از آن عبور کرد. خود فرانسه یکی از طرف های مذاکره کننده در وین است و بهتر می‌داند که برخی اظهارات نه مبنای حقوقی دارد و  نه عقلی.

سخنگوی وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه انتظار داریم کشورهایی مانند فرانسه مسئولانه تر رفتار کنند؛ تصریح کرد: نظامی‌تر کردن منطقه غیرقابل قبول است و سلاح‌هایی فروخته شده به منطقه مبنای ناآرامی‌هایی است که می بینیم.

خطیب زاده با یادآوری نقش مخرب و ثبات زدای فرانسه گفت: ما شاهد فروش ده‌ها هزار میلیارد دلار سلاح به کشورهای منطقه هستیم در حالی که برای موشک ایران بارها جلسه برگزار می شود اما عزم جمهوری اسلامی با این اقدامات جدی‌تر می‌شود تا براساس اراده و تکیه بر توان داخلی، سپر دفاعی خودرا فعال تر کنیم.

خطیب زاده با بیان اینکه چیزی بیشتر از ستاد کل نیروهای مسلح و شورای عالی امنیت ملی برای افزودن ندارم گفت: اگر اتفاقی افتاده بود مانند همه اتفاقات و خرابکاری های رژیم صهیونیستی به مردم گزارش می شد.

رویکرد آمریکا و اروپایی‌ها به اجرای تعهداتشان حداقلی است

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسش ایرنا که چه موضوعاتی در متن سند پیشنهادی ایران در وین درج شده است، گفت: مذاکرات را در درون اتاق های مداکرات پیگیری می‌کنند. ما دو پیشنهاد را براساس نشست‌ها و مذاکرات قبلی به صورت مکتوب ارائه کردیم. اولی درخصوص رفع تحریم هاست که در چارچوب کارزار فشار حداکثری بعد از ۲۰۱۵ بر علیه ایران اعمال شده و موارد جزیی و بند بند در متن این سند نوشته شده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص مباحث مطرح شده بعد از گفت و گوهای وین گفت: آنچه میگویم روایت آمریکایی از ماجرای وین نیست بلکه یک روایت ایرانی، دقیق و بدون غلوهای معمول است که در تحلیل های رسانه ای غربی دیده می‌شود. تیم مذاکرات ایران با یک اراده جدی و برای دستیابی به یک توافق خود به وین تیم اعزام و وارد گفت و گوها شد و اساساً توافق خوب را هم در راستای تعهداتی می‌بیند که همه طرف های برجام دارند.

خطیب‌زاده یادآورشد: طرف مقابل شاید انتظار نداشت تیم ایران متون آماده مکتوب به آنها دهد. به همین دلیل هم به محض ارائه این متون برخی از درزهای رسانه‌ای آغاز و ادعا شد که موارد مورد درخواست ایران قابل انجام نیست و حداکثر گرایانه است. در صورتی که تمامی آنچه در این متون نوشته شده بود؛ به این دلیل که در چارچوب برجام و مبتنی بر آن و پیش نویس ۶ دور قبل بود، اساسا نمی‌توانست حداکثری باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: متاسفانه رویکرد طرف‌های اروپایی و ایالات متحده به انجام تعهداتشان حداقلی است و این نگاه حداقلی باعث شد مذاکرات به نقطه‌ای رسد که طرف‌های اروپایی فوراً درخواست بازگشت به پایتخت‌های خود و مشورت کنند.

روز مذاکرات در گفت و گوی باقری و مورا مشخص می‌شود

استعفای پزشک مشهور به دلیل دیدار با رئیسی

این دیپلمات کشورمان اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران پس از این تصمیم اعلام کرد تا هر زمان که لازم است می تواند در وین بماند تا به توافق‌های لازم در خصوص متون برسد اما به دلیل اصرار طرف مقابل برای بازگشت به پایتخت و مشورت، جمهوری اسلامی توقف را پذیرفت.

وی با بیان اینکه آخر این هفته دوره بعدی مذاکرات آغاز خواهد شد، گفت: روز آغاز مذاکرات در  درگفت و گوی های آقای مورا و آقای باقری به زودی نهایی خواهد شد.

خطیب زاده با بیان اینکه مهم این است که طرف مقابل هم مثل ایران با پیشنهادات مشخص وارد شود، گفت:متون ارائه شده از سوی ایران حتماً قابل مذاکره و بررسی است اما این که طرف مقابل فقط اظهارات رسانه‌ای بسنده کند، بر اساس این اظهارات رسانه‌ای تصور کند می‌تواند بازی مقصر نمایی انجام دهد و بر اساس بازی مقصر نمایی افکار نخبگان تصمیم گیران و تصمیم سازان ایران را تحت تاثیر قرار دهد،  باور غلطی است. ما می‌دانیم چه می‌خواهیم و آنچه که می‌خواهیم کاملاً در چارچوب برجام است.

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآورشد: همین الان اگر توافق امضا شود و این ملاحظات و تضمین ها و راستی‌آزمایی ها صورت نگیرد به گفته خود غربی‌ها هیچ کدام از شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در ایران اتفاق نخواهد افتاد.

وی افزود: به عنوان حافظ منافع مردم تمامی تلاش خود را برای حفظ این منافع انجام می دهیم و بر همین اساس نه تعجیل داریم و نه اجازه می‌دهیم کسی با وقت و انرژی ما در وین بازی کند. گفت و گوهای وین از سوی ایران به اسم توافق خوب آغاز می‌شود و امیدواریم طرف مقابل هم با همین عزم بیاید.

 اتفاق چندروز قبل در مرز افغانستان به دلیل ناآشنایی مرزبان طالبان به نقطه صفر مرزی بود

خطیب زاده همچنین درپاسخ به سوالی درباره اتفاقی که طی روزهای اخیر در مرز ایران و افغانستان رخ داد، گفت: آنچه در مرزهای شرقی اتفاق افتاد ناشی از عدم آشنایی مرزبانان جدید هیات حاکمه سرپرستی طالبان بود. در ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترکی که با افغانستان داریم، برای جلوگیری از ورود قاچاقچیان و اشرار، در برخی از نقاط دیوارها و میله گذاری‌ها و موانعی درست شده است. برخی از این موانع چند صد متر داخل خاک ایران و در محل مناسبی گذاشته شده است که امکان کشیده شدن آن ها وجود داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: طرف طالبان که مرزبانی را در افغانستان انجام می‌دادند، به اشتباه و به دلیل ناآشنایی نقطه صفر مرزی را آن بخش دانسته و تصور کردند که بعد از آن موانع مرز ایران تمام می‌شود. آن ها بر اساس این تصور آتش گشوده بودند که نیروهای مرزبان مجبور به پاسخ فوری شدندو پس از آن درگیری ها متوقف شد.

خطیب زاده ادامه داد: دو طرف در تهران و کابل تلاش کردند از این موضوع فهم دقیق تری داشته باشند که این اتفاق افتاد و در حال حاضر طرف طالبان به نقاط مرزی آشنایی دارد و برای پیشگیری از تکرار این اتفاق در آینده، بین دو طرف خطوط ارتباطی مستقیم گذاشتیم که هرگاه مواردی از این دست بود فوراً و پیش از اینکه اتفاقی بیافتد، بتوانند با هم صحبت کنند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص آینده افغانستان، گفت: آینده افغانستان باید بر اساس خواست و اراده مردم افغانستان چیده شود. قطعاً دولتی که فراگیر نبوده و بازتاب برنده ترکیب قومی جمعیت افغانستان نباشد نمی‌تواند آینده افغانستان را به عنوان کشور آرام با ثبات و مسیر روشن توسعه تضمین کند و این صدایی است که در اجلاس تهران هم شنیده شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه ایران هم با تعامل و هم با انعطاف وارد مذاکرات شد، گفت: طرف مقابل تعامل و انعطافی که در مورد نظر بود را یا در دستور کار نداشت یا هنوز نشان نداده است. ما تعامل و انعطاف مان را حتی در تشکیل کارگروه‌ها، ترتیب و زمان بندی آنها اعمال کردیم.

پیش نویس‌های جدید قابل رد و بدل شدن است

خطیب زاده یادآورشد: منتظر هستیم هم نظرات طرف مقابل را درباره دو سند دریافت کنیم و هم اینکه اگر پیشنهاد مکتوب واقعی دارند-جز اظهارات پراکنده رسانه‌ای- به ما بدهند. هر جا که لازم باشد هم سندها و هم پیش نویس های جدید قابل رد و بدل شدن است.

وی با بیان اینکه گفت گوها عملاً متوقف نشده است بلکه تنفس داده شد، گفت: بر اساس ادبیات بین الملل ما همچنان در روز مذاکره هستیم.  تنفس چند روزه ای داده شده که ادامه گفت و گوها بعد از آن انجام می شود. هر جا در میان گفت و گوها و مذاکرات لازم باشد پیش‌نویس های دیگری داده می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: دلیل تاخیر در آغازمذاکرات که گاهی از بنده سوال می شد این بود که تیم مذاکره کننده در حال مشورت های دقیق بود تا سندها و پیش نویس ها دقیق آماده شود. امروز اروپایی ها متوجه شده اند که ایران برخلاف تاخیر ۹۰ روزه آمریکایی‌ها و دست خالی آن ها، تیم ایران به صورت مکتوب همه چیز را آماده و تلاش کرده هم از حیث هیئت و هم از حیث متون با دست پر وارد وین شود.

 مهر ساخت آمریکا بر روی صنعت مداخله در کشورها خورده است

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان در پاسخ به سوالی درباره استفاده ابزاری آمریکا از واژه حقوق بشر گفت: صنعت مداخله در کشورهای دیگر ،کودتا و ترورها سندی است که مهر made in usa (ساخت آمریکا) روی ِآن خورده است و این کشور نمی‌تواند با استفاده از واژه حقوق بشر برای خود آبرو کسب کند. حقوق بشر در دهه اخیر به بدترین وجهی بازیچه سیاسی این کشور شد و هر وقت خواست مداخله کند با نام حقوق یشر و دموکراسی مداخله کرد.

تعیین زمان یک ساله برای تکمیل باند رفت آزادراه تهران-شمال

وی با بیان اینکه ۱۶ آذر یادآور مداخله آمریکا در کشور است، ادامه داد:  آمریکا در هر کشوری پا گذاشته برای منافع خود بوده است. هیچ وقت تاریخ ایران سرنگونی دولتی را فراموش نمی‌کند که با کودتای آمریکا و انگلیس انجام شد.

خطیب زاده همچنین درباره برخی ادعاها مبنی بر احتمال حمله ایران به افغانستان گفت: جمهوری اسلامی میزبان ۴ میلیون افغانستانی است که بسیاری از آنها طی چند ماه گذشته وارد کشور شده اند و این میزبانی همراه با برادری و برای این بود که افغانستان بتواند آینده خوبی داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: برخی مطرح می کنند چگونه با این همه فشارهای غربی‌ها این تعداد از آوراگان افغانستانی را میزبانی می‌کنیم. هیات حاکمه افغانستان می‌داند از همه طیف های افغانستان در ایران هستند و تبعیضی بین آنها قائل نمی‌شویم. وقتی  دیپلماتهای ایران در مزارشریف به شهادت رسیدند،‌ نشان دادیم که به رغم اینکه همسایه خوبی در مرزهای شرقی خود نداریم سعی خواهیم کرد خود همسایه خوبی باشیم.

خطیب زاده همچنین درباره تاریخ سفر امیرعبداللهیان به چین گفت: من تاریخ قطعی را ندارم اما این سفر در هفته های گذشته در دست بررسی بود.

وی در پاسخ به رسانه چینی درخصوص هشدار نخست وزیر اسراییل علیه ایران گفت: ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست عرض خود می بری و زحمت ما می داری!

خطیب زاده درباره آخرین وضعیت سند همکاری ایران و چین و سفر قریب الوقوع هیات چینی به ایران، گفت: نقشه راه ۲۵ ساله نهایی شد و در دستور کار است .بخش‌های مختلف در وزارتخانه‌های مختلف با دبیری وزارت خارجه در حال پیگیری و برخی با طرف چینی درحال نهایی شدن است. درحال اجرای برخی بندهای آن هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره سفر ولیعهد سعودی به یکی از کشورهای خلیج فارس با موضوع هسته ای ایران، گفت: به همسایگان توصیه می‌کنم قدری تمرکز خود را روی تصحیح سیاست‌های غلط خود بگذارند همانقدر هم انرژی بگذارند تا اظهارات عاقلانه و بالغانه داشته باشند.
وی با اشاره به وجود ۸ کشور در حاشیه خلیج فارس افزود: این کشورها هر چه زودتر بتوانند در یک ساز وکار و ترتیبات منطقه ای گفت و گوهای منظم داشته باشتد بهتر است. عربستان روابط ایران و عمان، قطر، امارات، کویت، بحرین و عراق را به خوبی می‌داند.

خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه پرسید چرا بابت کار انجام نشده ایران را محاکمه می‌کنند و چرا دادگاه ترور دانشمندان ما برگزار نمی شود و آیا این به معنای این است که هنوز کاپیتولاسیون در ایران اجرا می شود که وی در پاسخ گفت: کاپیتولاسیون در سال ۱۳۵۷ نه تنها با خون شهیدان و مقاومت مردم لغو شد بلکه پایه های آن هم در همان سال برچیده شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: در حوزه قضایی در این موضوعات پرونده هایی باز شده است؛ از جمله ترور سردار سلیمانی که برخی شاکیان خصوصی داشته و در برخی هم مدعی العموم وارد شده است.

خطیب زاده درباره اینکه برخی هیات جدید مذاکره کننده وین را شکست خورده تلقی کردند، گفت: هیات جمهوری اسلامی با دو سند با جزییات کامل و گزاره های مشخص وارد وین شد و این سندها را به طرف مقابل داد اما پیش نویس‌های مذاکرات قبلی ناقص بود.

 قرار نبود در دور اول مذاکرات به جایی برسیم/ سیاست خارجی را گروگان سیاست داخلی نکنید

وی ادامه داد: قرار نبود در دور اول مذاکرات به جایی برسیم و این نه پیروزی و نه شکست است. توصیه می کنم سیاست خارجی را گروگان سیاست داخلی نکنند. نمی‌گویم انتقاد نکنند اما اجازه ندهند رسانه هایی که ابزار مذاکراتی برخی طرف‌های غربی هستند، با کپی پیست وارد ایران شوند. حریم امن مردم خود را باید حفظ کنیم.

خطیب زاده خطاب به رسانه ها گفت: این به این معنی نیست که رکن چهارم  دموکراسی و صدای مردم نباشید . برخی رسانه های معاند فارسی زبان بلافاصله تیترهایشان تیتر رسانه های ایران می‌شود این یعنی شما به آنان مجانی تریبون داده اید. از شما می‌خواهم به تیم مذاکره کنتده خود اعتماد کنید.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره این اظهارات مقام آمریکایی که ایران پیشنهادهایی مطرح کرد که حتی نمایندگان چین و روسیه هم شگفت زده شدند گفت: خودم در گفت و گوها حاضر نبودم که شگفت زدگی شان را ببینم اما تاکید موکد اعضا این بود که تحریم‌ها باید برداشته شود و چین و روسیه که گفته بودند همه تحریم ها باید لغو شود.

وی خاطرنشان کرد: پیش نویسی که ایران ارائه کرد تماما براساس متن پیش نویسی است که در ۶ دور قبل انجام شده اما در این متن نظرات مهم ما هم قید شده است. ما متنی را از ابتدا شروع به نوشتن نکردیم بلکه براساس متون قبلی نظرات خود را اعمال کردیم. اصل متن این بود که توافقی نداریم مگر اینکه همه چیز توافق شود.

منبع: ایرنا

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست