مروری بر نرخ ارز در سالی که گذشت

داستان پرفراز و نشیب دلار در سال ۹۹/ ۲ جهش وحشتناک ارز در ۸ سال ریاست جمهوری روحانی/ ماه عزا برای دلار چه ماهی است؟/ جدول و نمودار

روند نرخ ارز از همان ابتدای سال ۹۹ یعنی فروردین ماه صعودی بود. در مهرماه با اوج گیری اختلاف دولت ترامپ و ایران، نرخ دلار به اوج رسید و با شکست ترامپ در انتخابات، بازار دچار یک شوک ‌شد. اما سال ۱۴۰۰ چه بر سر ارز می‌آورد؟
کد خبر : 103598
تاریخ انتشار : چهارشنبه 4 فروردین 1400 - 10:42
داستان پرفراز و نشیب دلار در سال ۹۹/ ۲ جهش وحشتناک ارز در ۸ سال ریاست جمهوری روحانی/ ماه عزا برای دلار چه ماهی است؟/ جدول و نمودار

بحران خارجی و بی تدبیری مسئولین باعث شد قیمت‌ها در این سال، به شدت بالا و پایین شوند. البته روند کلی نرخ ارز صعودی بود و به خصوص در مهر ماه به اوج خود رسید اما در چند ماه نرخ پایین آمد و مجددا بالا رفت.

در حالیکه دولت با بحران کرونا و مساله هسته ای و ترامپ دست و پنجه نرم می‌کرد، قیمت دلار صعود عجیبی یافت و مبلغ  ۲۸ هزار تومان را ثبت کرد.

ابتدا بد نیست مروری بر قیمت دلار در یک سال گذشته و به ترتیب ماه‌های سال شمسی داشته باشیم. جدول و نمودار زیر نوسانات نرخ ارز (دلار) در سال ۹۹ را نشان می‌دهند:

تاریخ قیمت دلار
اسفند ۹۹ ۲۴۶,۷۰۰
بهمن ۹۹ ۲۳۸,۶۸۰
دی ۹۹ ۲۵۵,۶۵۰
آذر ۹۹ ۲۵۴,۷۱۰
آبان ۹۹ ۲۶۸,۴۶۰
مهر ۹۹ ۲۸۱,۹۷۰
شهریور ۹۹ ۲۲۴,۴۵۰
مرداد ۹۹ ۲۲۳,۰۲۰
تیر ۹۹ ۲۰۹,۰۲۰
خرداد ۹۹ ۱۷۰,۷۰۰
اردیبهشت ۹۹ ۱۵۶,۰۸۰
فروردین ۹۹ ۱۴۸,۹۸۰

بررسی نمودار بالا به خوبی نشان می‌دهد که روند نرخ ارز از همان ابتدا یعنی فروردین ماه صعودی بوده است. در مهرماه با اوج گیری اختلاف دولت ترامپ و ایران، نرخ ارز (قیمت دلار) به اوج رسیده و با شکست ترامپ در انتخابات، بازار دچار  یک شوک می‌شود. در واقع، بعد از انتخابات  آمریکا، بازار ارز امیدوار به بازگشت جو بایدن به برجام بود، از این رو روند دلار در طول ماه های آبان و آذر و دی ثابت ماند اما با تعلل دولت جدید آمریکا، در ماه پایانی سال، روند نرخ ارز مجددا سیر صعودی پیدا کرد و شرایط بازار مجددا به هم ریخت.

آغاز طرح مبارزه غیرشیمیایی علیه آفت پوستخوار درخت کاج در منطقه ۱۹

مروری بر نرخ ارز در طول دو دولت روحانی

سال ۱۳۹۹، در میان ۸ سال ریاست جمهوری حسن روحانی یکی از بدترین سال‌ها به لحاظ نرخ ارز بوده است. ابتدا بد نیست نوسانات نرخ ارز را از فروردین ۸۳ تا فروردین ۹۹ بررسی کنیم. نمودار و جدول زیر به خوبی این روند را نشان می‌دهند:

تاریخ نرخ ارز
فروردین ۹۹ ۱۴۸,۹۸۰
فروردین ۹۸ ۱۳۱,۸۹۰
فروردین ۹۷ ۵۰,۵۵۰
فروردین ۹۶ ۳۷,۷۰۰
فروردین ۹۵ ۳۴,۷۲۰
فروردین ۹۴ ۳۱,۸۵۰
فروردین ۹۳ ۳۰,۶۱۰

نمودار بالا به خوبی نشان می‌دهد که از فروردین ۹۳ تا فروردین ۹۷، نرخ ارز نسبتا ثابت بوده است. در طول ۸ سال ریاست جمهوری حسن روحانی، نرخ ارز با دو جهش وحشتناک روبه رو بوده است. اولین جهش در سال ۹۷ و دومی در سال ۹۹ اتفاق افتاده است. اولین جهش تا حد زیادی  قابل تحلیل و تبیین است. علت این اتفاق خروج ترامپ از برجام و نابود شدن بنیاد اقتصادی دولت است اما جهش دوم به چه علتی است؟ بسیاری کرونا، اوج گیری چالش ایران و آمریکا و البته کارشکنی برخی عناصر داخلی را علت این جهش می‌ دانند. هر چه باشد فرقی ندارد. جهش سال ۹۹ غیر قابل توجیه، وحشتناک و مهارناپذیر بوده است.

همانطور که بیان شد، سال ۹۹ یکی از بدترین سالها به لحاظ نرخ ارز بوده است. با این حال، بسیاری معتقدند در سال ۱۴۰۰ وضعیت کمی بهتر می‌شود. تغییر دولت و البته بازگشت احتمالی جو بایدن به برجام یا حداقل کم شدن تنش هایش با ایران، در این بهبود وضعیت می‌تواند موثر باشند. باید صبر کرد و دید که در آینده چه اتفاقی می افتد.

کاهش 1000 تن پسماند خشک با طرح های ابتکاری

با این وجود فعلا برخی از دلار ۳۵ هزار تومانی در سال جدید حرف می‌زنند و نسبت به آن هشدار می‌دهند. اینکه بازار چقدر به خوش‌بین‌ها روی خوش نشان می‌دهد و چقدر به بدبین‌ها، موضوعی است که باید منتظر ماند و دید.

 

منبع: خبر فوری

بازدیدها: 0

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست