در قران چه سوره هایی به نام جانوران نامگذاری شده است؟

در قران کریم سوره هایی وجود دارد که به نام حیوانات نامگذاری شده است. سوره بقره، نحل، نمل، عنکبوت و فیل سوره هایی به نام جانوران هستند. سوره های فیل و بقره را می‌توان سوره ای به نام چهارپایان دانست.   در قران کریم سوره هایی وجود دارد که با نام پیامبران، حیوانات، پدیده‌های طبیعی،

کد خبر : 68700
تاریخ انتشار : پنجشنبه 24 مهر 1399 - 14:39
در قران چه سوره هایی به نام جانوران نامگذاری شده است؟
در قران کریم سوره هایی وجود دارد که به نام حیوانات نامگذاری شده است. سوره بقره، نحل، نمل، عنکبوت و فیل سوره هایی به نام جانوران هستند. سوره های فیل و بقره را می‌توان سوره ای به نام چهارپایان دانست.

سوره هایی از قران به نام جانوران

 

در قران کریم سوره هایی وجود دارد که با نام پیامبران، حیوانات، پدیده‌های طبیعی، گیاهان و میوه‌ها و… شروع می‌شود. در نامگذاری هر یک از این سوره‌ها هدفی نهفته است. در این مطلب شما را با سوره هایی به نام جانوران آشنا خواهیم کرد.

 

در قران کریم نام چه سوره هایی به نام جانوران است؟

در قران کریم پنج سوره وجود دارد که به نام حیوانات نامگذاری شده است. این سوره ها عبارتند از سوره بقره (گاو ماده)، سوره نحل (زنبور عسل)، سوره نمل (مورچه)، سوره عنکبوت و سوره فیل. در ادامه این مطلب جزئیاتی بیشتری از این سوره‌ها در اختیار شما قرار خواهیم داد.

۱. سوره بقره

سوره بقره با ۲۸۶ آیه بزرگترین سوره قران کریم است که در جزوهای ۱، ۲ و ۳ قرار گرفته است. این سوره دومین سوره از قران کریم است و در شهر مدینه بر پیامبر اکرم نازل شده است. سوره قبل از این سوره، سوره حمد و سوره بعد از آن سوره آل عمران است. سوره بقره سوره ای به نام چهارپایان است.

محتوای سوره بقره: سوره بقره با بیان اینکه تنها راه سعادت، ایمان به خدا و پایبندى به تعالیم انبیاست، بر اهمیت و نقش ایمان در سعادت فردى و اجتماعى انسان تاکید می‌کند.

فضیلت خواندن سوره بقره: پیامبر ‌اکرم (ص) فرمودند: هر کس یک روز، سوره بقره را در خانه خود قرائت کند، سه روز آن خانه از گزند اهریمن مصون است؛ همچنین اگر یک شب آن را در خانه خود تلاوت کند، سه شب آن خانه از آسیب شیطان محفوظ است و شیطان به آنجا در نمى‌آید.

اولین آیات از این سوره از قران به شرح زیر است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

الم﴿١﴾

به نام خدا که رحمتش بی‌اندازه است و مهربانی‌اش همیشگی

الف، لام، میم (١)

ذَٰلِکَ الْکِتَابُ لَا رَیبَ ۛ فِیهِ ۛ هُدًى لِلْمُتَّقِینَ ﴿٢﴾

در [وحی بودن و حقّانیّت] این کتابِ [با عظمت] هیچ شکی نیست؛ سراسرش برای پرهیزکاران هدایت است. (۲)

پیام علی دایی در پی اعتراضات به مرگ مهسا امینی

 

۲. سوره نحل

سوره نحل یا زنبور عسل، شانزدهمین سوره از قران کریم، یکی دیگر از سوره هایی از قران به نام جانوران است. این سوره با ۱۲۸ آیه در جزء ۱۴ قران قرار گرفته و در شهر مکه بر پیامبر اکرم نازل شده است.

فضیلت خواندن سوره نحل: ابى بن کعب، از پیامبر گرامى روایت کرده است که هر کس این سوره را بخواند، خداوند نعمت هایى که در دنیا به او داده با او حساب نخواهد کرد و اجر او به اندازه کسى است که بمیرد و وصیتى نیکو از خود به یادگار گذارد و اگر در همان روز یا شبى که این سوره را خوانده بمیرد، اجر او مانند کسى است که با وصیت نیکو و پسندیده از دنیا رفته است.

هدف از نزول سوره نحل: غلبه دین حق بر کفار، هدف سوره نحل بیان شده است.

سوره نحل با این آیه آغاز می‌گردد:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

أَتَىٰ أَمْرُ اللَّهِ فَلَا تَسْتَعْجِلُوهُ ۚ سُبْحَانَهُ وَتَعَالَىٰ عَمَّا یشْرِکُونَ ﴿١﴾

به نام خدا که رحمتش بی‌اندازه است و مهربانی‌اش همیشگی

فرمان حتمی خدا [در مورد عذاب کافران و مشرکان] فرا رسیده است، پس خواستار شتاب در آن نباشید؛ او منزّه و برتر است از آنچه شریک او قرار می دهند. (۱)

 

سوره هایی از قران به نام جانوران

 

۳. سوره نمل

سوره نمل بیست و هفتمین سوره از قران کریم است که در جزءهای ۱۹ و ۲۰ قرار گرفته است. این سوره در شهر مکه بر پیامبر اکرم نازل شده و دارای ۹۳ آیه است.

فضیلت خواندن سوره نمل: ابى بن کعب می‌گوید پیامبر خدا فرمود: هر کس طس سلیمان (سوره نمل) را بخواند، اجر او ده حسنه است به عدد هر کس که تصدیق و تکذیب حضرت سلیمان و حضرت هود و حضرت شعیب و حضرت صالح و حضرت ابراهیم کند و از قبر خویش خارج مى‌شود، در حالى که نداى «لا اله الا اللَّه» می دهد.

آیه امن یجیب در این سوره یکی از آیه‌های معروف این سوره است. این آیه به شرح زیر است:

«أَمَّن یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ‌ إِذَا دَعَاهُ وَیَکْشِفُ السُّوءَ وَیَجْعَلُکُمْ خُلَفَاءَ الْأَرْ‌ضِ أَإِلَـٰهٌ مَّعَ اللَّـهِ ۚ قَلِیلًا مَّا تَذَکَّرُ‌ونَ﴿۶۲﴾»

آمریکا هم به داد کاربران ایرانی رسید

یا [کیست‌] آن کس که درمانده را -چون وى را بخواند- اجابت مى‌کند، و گرفتارى را برطرف مى‌گرداند، و شما را جانشینان این زمین قرار مى‌دهد؟ آیا معبودى با خداست؟ چه کم پند مى‌پذیرید.

یکی دیگر از آیه‌های معروف این سوره آیه سیر در زمین است:

«قُلْ سِیرُ‌وا فِی الْأَرْ‌ضِ فَانظُرُ‌وا کَیْفَ کَانَ عَاقِبَهُ الْمُجْرِ‌مِینَ ﴿۶۹﴾»

بگو: «در زمین بگردید و بنگرید فرجام گنه‌پیشگان چگونه بوده است.»

 

۴. سوره عنکبوت

سوره عنکبوت یکی از سوره‌های دیگر مکی است که با ۶۹ آیه به عنوان بیست و نهمین سوره از قران کریم در جزءهای ۲۰ و ۲۱ قرار گرفته است.

فضیلت خواندن سوره عنکبوت: ابى بن کعب از پیامبر صلی الله علیه و آله روایت کند که حضرت فرمود: هر که سوره عنکبوت را قرائت کند به عدد آنچه را که مؤمن و منافق وجود دارد ده برابرش به او پاداش داده خواهد شد.

یکی از آیه های معروف این سوره آیه چشیدن مرگ است:

« کلُّ نَفْسٍ ذَائِقَهُ الْمَوْتِ ثُمَّ إِلَینَا تُرْ‌جَعُونَ ﴿۵۷﴾»

دهر انسانى مرگ را می‌چشد سپس به سوى ما باز می‌گردد

 

۵. سوره فیل

سوره فیل یکصد و پنجمین سوره از قران کریم است که در جزء ۳۰ قرار گرفته و در شهر مکه بر پیامبر اکرم نازل شده است. این سوره دارای ۵ آیه است که آن را می‌توان کوتاه ترین سوره از سوره هایی از قران به نام جانوران در نظر گرفت. این سوره یکی دیگر از سوره هایی است که به نام یکی از چهارپایان نامگذاری شده است.

فضیلت خواندن سوره فیل: در حدیث ابى بن کعب است که هر کس آن را قرائت کند خدا او را در دوران زندگیش در دنیا از مسخ شدن و مبتلا شدن به افترا و تهمت عافیت بخشد.

این سوره از قران کریم با این آیه آغاز می‌شود:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

أَلَمْ تَرَ کَیْفَ فَعَلَ رَبُّکَ بِأَصْحَابِ الْفِیلِ ﴿١﴾

به نام خدا که رحمتش بی‌اندازه است و مهربانی‌اش همیشگی

آیا ندانسته ای که پروردگارت با فیل سواران چه کرد؟ (۱)

 

منبع:ستاره

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست