در مناقشه اوکراین چه موضعی بگیریم ؟!!

در مناقشه اوکراین چه موضعی بگیریم ؟!! در ادامه پست دیروز ، دراین متن به الزامات و ضرورت های موضع ایران می پردازم. اماقبل از این که تحلیلی ازموضع ایران ارایه بدهم،ابتدا از مفهوم قدرت می گویم ، تبین مفهوم قدرت و ابزار های آن می تواندتراز قضاوت های واقع بینانه ما درمواضع سیاسی مان

کد خبر : 141334
تاریخ انتشار : یکشنبه 8 اسفند 1400 - 16:44
در مناقشه اوکراین چه موضعی بگیریم ؟!!

در مناقشه اوکراین چه موضعی بگیریم ؟!!

در ادامه پست دیروز ، دراین متن به الزامات و ضرورت های موضع ایران می پردازم.

اماقبل از این که تحلیلی ازموضع ایران ارایه بدهم،ابتدا از مفهوم قدرت می گویم ، تبین مفهوم قدرت و ابزار های آن می تواندتراز قضاوت های واقع بینانه ما درمواضع سیاسی مان باشد۰
.
۰۱قدرت اساسی ترین مسئله در روابط بین دولت هاست، اکثرمکاتب مادی تعریف شان از قدرت این جمله است.《 قدرت حق است و حق با قدرت 》و《شکست خورده محکوم است. هرچند که ما در مکتب اسلام ” قدرت مشروع” راحق می دانیم واصالت را به حق می دهیم و نه به قدرت. اما با همه سختی وپیچیده گی های دنیای امروز، نه از قدرت غیر مشروع استفاده می کنیم ونه تسلیم قدرت های غیر مشروع می شویم۰با این نگاه به چند تصویر ازتحلیل خود اشاره می کنم.

۰۲ بدون شک این قدرت است که متضمن منافع ملی و امنیت ملی کشور است،هر چقدرقدرت قوی باشد منافع ملی و امنیت ملی پایاتر و ماناتر می شود.

۰۳ سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر پایه سه رکن بالا تعریف می شود،با این وصف می توان گفت؛ایران در سیاست خارجی اش ” خود محور است ” یعنی نه درمحوریت غرب ونه در محوریت شرق قرار دارد۰چیزی که متاسفانه برخی افکار و رسانه ها “خود هویت زنی” و”خود غروریت زنی” می کنند و ایران را درمحوریت روسیه و چین تعریف می کنند و این بزرگترین ظلم به ساحت جمهوری اسلامی ایران است! به گمانم چنین افراد و جریانهایی،فرق بین اتحادو ضرورت های ائتلاف رانمی دانند واگر هم می دانند دنبال نق زنی و بهانه تراشی های بی حجت ِ همیشگی خود هستند! درصورتی که ایران بعد از انقلاب آقا وسرور خودش‌بوده وهست وتوانسته به “محور قدرت” تبدیل شود.

۰۴ ماهرجنگی رامحکوم می کنیم ،و به شدت از آن متنفریم ، طعم تلخ آن را درجنگ ۸ ساله دیده و چشیده ایم.در جنگ روس بااوکراین واروپانیز متحدروسیه نیستیم ونخواهیم شداماتوسعه طلبی اروپا وزیاده خواهی آمریکا رادر ناامن سازی منطقه که درهمسایگی مان درحال اتفاق است به شدت محکوم می کنیم۰

۰۵ ما ازقدرت های غیرمشروع دفاع نکرده ودفاع نمی کنیم ،اما میزان مشروعیت آمریکا-اروپا باروسیه رانیز یکسان نمی بینیم.سهم بحران آفرینی های منطقه ای وجهانی کدام یک ازقدرت های دنیا ازجنگ جهانی اول گرفته تاجنگ دوم و تابه امروز بیشتر بوده؟خوب است آنها و جریانهایی که از سر جهل وفقدان دانش سیاسی و با تعصبات بی روح جناحی ایران رامتهم به شرق گرایی می کنند وخطر شرق را ازغرب مهلک تر می دانند تاریخ روابط بین الملل رابخوانند و بدون تخصص ودانش فنی نظر ندهند!اگرحوصله ندارند به نقطه دور ِ تاریخ نروند وفقط کافی است تاریخ چنددهه گذشته رابخوانند و به این سئوال ها پاسخ بدهند۰از کوتای ۲۸مرداد ۳۲ آمریکا وبریتانیا که منجر به سقوط دولت مصدق شد تا به امروز،بحران آفرینی های آمریکاواروپا بیشتربوده یاچین و روسیه!؟
جنگ تحمیلی،کودتای نوژه، قائله کردستان،تلاش برای تجزیه کشور،بکار گیری صد ها شبکه های ماهواره ای برعلیه ایران،دست اندازی ودخالت در سرنوشت کشو،حمایت ازمنافقین و اسکان آنها در قلب اروپا، ساقط کردن هواپیمای مسافربری ، غرق کردن کشتی های جنگی ایران، حمایت از تروریسم و داعش،ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی،وتحریم های ظالمانه اروپا و آمریکا بر علیه ملت ایران که از مصادیق جنایت بر علیه بشریت وصدها نمونه های دیگر!
در کدام یک از این جنایت ها رد پای روس ها بوده است!؟ ممکن است بهانه برخی ها دست اندازی روس ها درعهدنامه های ننگین شاهان صفوی درتجزیه کشور باشد، اما یادشان باشد آنروز ایران رهبری به نام خمینی وخامنه ای نداشت! ضمن این که ما روسیه را نه تقدیس می کنیم ونه تابع سیاست او می شویم .در جنگ با تروریسم،تمام جهان به چشم خود دید که سردار سلیمانی چگونه توانست قدرت نظامی پوتین را برعلیه منافع آمریکا بکار بگیرد! با این مستندات آیا اتهام شرق محوری بر ایران وارد است؟ نمی دانم یک جریان همیشه نق زنی به نام اصلاحات دچار چه سندرم خود بیماری شده؟ و “غروریت” خود و کشور را به حراج گذاشته است!

۰۶ جمهوری اسلامی ایران ، با” محوریت خود” و با قدرت مشروعی که توانسته اولین قدرت بازدارندگی منطقه باشد،تلاش می کند با قدرت هوشمندش و ظرفیت های منطقه ای و بین المللی که دارد ، عامل واسط و صلح میان کشورها باشد و طرف های درگیر را ، همچنان که ریاست جمهوری ایران در تماس با پوتین تاکید داشت منطقه را از گزند آتش جنگ دور نگهدارد. نکته پایانی ام تاکید بر این است که ظرفیت ها و توانمندی های سیاسی ایران بالاتر از این هست که در چمبره تحریک و تحریص کشورهای سودجو منطقه و جریانهای خام داخلی قرار گیرد۰ اشتباه نشود ایران در ” تئوری بازی ها” هوشمند تر از هوشمندان است.
در پست بعدی تاثیر مناقشه اوکراین در روند برجام را خواهم نوشت.

صلح سرخ | حسین حاجی
تحلیلگر سیاست بین الملل
خبیرسیاسی فی الشوون الدولیه
t.me/solhesorkh

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست