دشمنان خلاقیت کودکان چیست؟

والدین باید سعی کنند از نگرانی در مورد هر کار کوچکی که کودکان انجام می‌دهند، خودداری کنند.
کد خبر : 109485
تاریخ انتشار : سه شنبه 14 اردیبهشت 1400 - 14:43
دشمنان خلاقیت کودکان چیست؟

کودکان ذاتاً خلاق به دنیا می آیند و راه های مختلفی برای بروز خلاقیت در بچه ها وجود دارد، اما متأسفانه برخی اشتباهات والدین در ارتباط با کودکان، خلاقیت آن ها را کور می کند.

بازی یکی از مهم ترین جنبه های زندگی کودک است، زیرا آن ها از این طریق می آموزند که چگونه فکر کنند و تعامل اجتماعی داشته باشند. کودکان در بازی خلاقیت و استعداد های خود را شکوفا می کنند و این امر می تواند ازنظر اجتماعی، عاطفی، فکری و حتی جسمی به رشد کودک کمک کند.

بازی برای کودکان مزایای دیگری از قبیل یادگیری مهارت های حرکتی، نحوه حل تعارضات و همچنین بروز خلاقیت و تخیلات را به همراه دارد، اما گاهی اوقات دخالت غیرضروری والدین در هنگام بازی کردن کودکان و همچنین برخی اشتباهات دیگر از جانب والدین باعث می شود تا استعداد و خلاقیت در کودکان کور شود. تبیان در ادامه به هفت مورد رفتاری که باعث نابودی خلاقیت در کودکان می شود، اشاره کرده است، با ما همراه باشید:

هشدار و تذکرات بیش ازاندازه

برخی والدین هنگام بازی فرزندشان ترس هایی دارند که باید آن ها را کنار بگذارند، زیرا این ترس ها درواقع می تواند مانع از این شود که کودک چیز های جدیدی را امتحان کند. فرض کنید کودک در حال نقاشی کشیدن است و مادر یا پدر مدام به او تذکر می دهد «مواظب باش، مداد رو نکنی توی چشمت». درحالی که به جای این هشدارها، والدین می توانند با مراقبت از کودک او را تشویق به کشیدن نقاشی و ایده پردازی کنند.

تشویق کردن کودک در هنگام بازی باعث افزایش اعتمادبه نفس ، خلاقیت و استعداد او می شود. سعی کنید از نگرانی در مورد هر کار کوچکی که کودکان انجام می دهند، خودداری کنید. البته رعایت موارد ایمنی امری حیاتی است و این نشان می دهد که شما نگران سلامتی فرزند خود هستید، اما این نگرانی ها باید تعادل داشته باشد. در غیر این صورت، اگرچه کودکتان را ازلحاظ سلامت جسمی مصون نگه می دارید، اما ممکن است با نگرانی های بیش ازاندازه جلوی پیشرفت و استعداد او را گرفته و ازنظر روحی به او ضربه بزنید.

پاداش دادن بیش ازحد

تحقیقات علمی نشان داده است که پاداش مانع خلاقیت و کنجکاوی در کودکان می شود. با دادن پاداش برای یک رفتار یا انجام کاری، کودک سعی می کند کار مدنظر والدین را انجام دهد تا تنها پاداش را بگیرد. درواقع، جوایز و پاداش ها لذت ذاتی فعالیت های خلاقانه را از بین می برند.

تفاوت بازی پابجی موبایل و نیو استیت

تشویق به رقابت جویی

قرار دادن بچه ها در یک موقعیت بردوباخت، باعث عدم پیشرفت و از بین رفتن خلاقیت و استعداد در کودکان می شود. رقابت سخت است و همواره دو رو دارد؛ یک رو موفقیت است و یک روی دیگر باخت. در این میان یکی می برد و یکی می بازد. کودکی که می خواست برنده باشد با باخت روبرو می شود که این امر باعث می شود کودک باور به توانمندی و انگیزه اش برای ادامه کار را از دست بدهد و دیگر به دنبال موفقیت های رضایت بخش نباشد. از طرف دیگر، تشویق به رقابت جویی در کودک باعث استرس، اضطراب و پرخاشگری می شود.

انتظارات زیاد

اصرار والدین برای بهتر شدن، ممتاز شدن و… همیشه نتیجه دلخواه آن ها را برآورده نمی کند. انتظارات زیاد معمولاً کودکان را تحت فشار قرار می دهد تا طبق دستورالعمل های دقیقاً تعیین شده عمل کنند و خلاقیت، اکتشاف و نوآوری از خود بروز ندهند.

همچنین هنگامی که انتظارات والدین از کودک با علایق، استعداد ها و گرایش های آن ها مطابقت نداشته باشد، توقعات می تواند ضربه ای جبران ناپذیر به رشد و استعداد کودک وارد کند. القای «تو باید بهترین باشی» به هر شکل و با هر رفتاری، کودک را وادار می کند تا برخلاف میل باطنی برای رسیدن به این خواسته تلاش کند.

این مسئله باعث می شود تا همیشه یک اضطرابی همراه کودک باشد که انتظاراتی فراتر از توانایی های او وجود دارد؛ حال اگر کودک نتواند این شایستگی را در عمل نشان دهد، دچار ناکامی، درماندگی، استرس و اضطراب می شود که این امر مانع شادمانی، شکوفایی استعداد و خلاقیت در کودک خواهد شد؛ بنابراین انتظار والدین باید با سن، توانایی، سطح رشد جسمی و فکری کودک متناسب باشد و باید توجه داشت که این توانایی ها در کودکان با یکدیگر مشابه نیست.

بازی با موبایل

بازی یک روند خلاقانه قابل ملاحظه ای است که سلامت عاطفی، تخیل، حل مسئله و تفکر کودک را تقویت می کند. وقتی کودک در بازی سناریو های مختلفی را اختراع می کند، اعتمادبه نفس او افزایش می یابد. این درحالی که است که در بازی های موبایلی، آنچه کودکان روی صفحه می بینند فقط نمایانگر چیز هایی در دنیای واقعی است.

نماد های صفحه قادر نیستند به اندازه تعاملات آن ها با افراد و چیز های دنیای واقعی تجربه کاملی را برای کودکان فراهم کنند. علاوه بر این، بازی و نحوه انجام آن قبلاً توسط برنامه نویس تجویزشده است. کاری که کودکان در بازی های موبایلی انجام می دهند، بازی کردن طبق قوانین و طراحی شخص دیگری است.

تفاوت بازی پابجی موبایل و نیو استیت

در بازی موبایلی کودک حتی اگر بخواهد هم نمی تواند ایده و خلاقیتی از خود نشان دهد؛ درنتیجه استعداد و خلاقیت کودکان هیچ گاه بروز پیدا نمی کند؛ بنابراین به جای سرگرم کردن کودکان با تبلت و موبایل، تلاش کنید تا کودکان بتوانند با انجام بازی های غیر موبایلی، تجربیات متنوعی کسب کنند.

خریدن اسباب بازی های متنوع

آنچه والدین باید بدانند این است که اسباب بازی های بیش ازحد باعث افزایش خلاقیت در کودکان نمی شود. به گفته کارشناسان، تعداد زیاد اسباب بازی حواس کودکان را پرت کرده و تمرکز آن ها را کاهش می دهد.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که بازی با تعداد زیادی اسباب بازی می تواند بر سطح تمرکز کودکان تأثیر بگذارد و حتی خلاقیت، مهارت های زندگی، تعاملات اجتماعی، تخیل، سلامت روان و روحیه کار تیمی را مختل کند. به عنوان یک قاعده می توانید چند اسباب بازی انتخابی به کودک خود بدهید که به عنوان یک وسیله کمکی برای نیاز های مختلف رشد او عمل کند. آن ها می تواند اسباب بازی هایی مثل پازل، بلوک های خانه سازی، شن بازی، نقاشی و… باشند که تخیل، خلاقیت، فعالیت های بدنی، مهارت های حل مسئله و … را در کودکان تحریک می کنند.

آموزش نقاشی به شیوه کپی برداری

کودکان به طورمعمول هنگام نقاشی کشیدن آنچه را در ذهن خوددارند، ترسیم می کنند. پیاژه اعتقاد داشت نقاشی کودکان فعالیتی بین بازی و تصویر است که کودک از طریق آن دنیای واقعی را بازنمایی می کند. در حقیقت کودکان آنچه در ذهن خوددارند را پردازش کرده و سپس به شیوه خود ترسیم می کنند.

کتاب هایی وجود دارند که کودک باید یک شکل را از روی شکل رنگ شده آن رنگ آمیزی کند یا از روی شکل دیگری، شکل ناقصی را تکمیل کند؛ این گونه کتاب ها نه تن ها مفید نیستند بلکه روح خلاقیت و استعداد هنری را در کودکان از بین می برد؛ بنابراین والدین برای افزایش قوای تخیل در کودک باید او را راهنمایی کنند و با دادن ایده به کودک، او را به ایده پردازی تشویق کنند.

منبع : رکنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست