دلیل مهم پایین بودن عزت نفس

بررسی دلایل و علل مهم عزت نفس پایین حتما شما هم تا به حال در مورد عزت نفس مطالبی را مطالعه کرده اید، اینکه عزت نفس چیست را در مطلب قبلی کامل توضیح دادیم و با مفهوم آن آشنا شدید، حالا در این قسمت قصد داریم در مورد این موضوع صحبت کنیم که عزت نفس

کد خبر : 84946
تاریخ انتشار : جمعه 5 دی 1399 - 15:48
دلیل مهم پایین بودن عزت نفس

بررسی دلایل و علل مهم عزت نفس پایین

حتما شما هم تا به حال در مورد عزت نفس مطالبی را مطالعه کرده اید، اینکه عزت نفس چیست را در مطلب قبلی کامل توضیح دادیم و با مفهوم آن آشنا شدید، حالا در این قسمت قصد داریم در مورد این موضوع صحبت کنیم که عزت نفس پایین از کجا نشأت می گیرد و اینکه سوابق شما و روابطتان چگونه باعث شکل گیری یک عقیده در مورد خودتان می شوند و عوامل بیرونی در این زمینه چه نقشی دارند.

علل عزت نفس پایین

چه چیزی باعث پایین آمدن عزت نفس می شود؟

انتقاد بیش از حد

اگر در دوران کودکی این گونه بزرگ شدید و هر کاری که انجام می دادید، از دیدگاه بقیه به اندازه کافی کار خوبی نبود، خب چگونه می خواهید توقع تصویری مثبت از خودتان داشته باشید.

اگر مدام بدون توجه به اینکه چه کاری انجام داده اید، مورد انتقاد قرار می گرفتید و از شنیدن جملات این چنینی خسته شده بودید، پس قطعا حس عزت نفس و اعتماد به نفس در شما کاهش پیدا می کند و همین خجالت، عاملی برای عزت نفس پایین در شما خواهد شد.

انتقاد کردن

چالش های تحصیلی بدون حمایت خانواده

هیچ چیز بدتر از این نیست که خانواده نداند شما در مدرسه چه وضعیتی دارید. بعضی از آن ها حتی نمی دانند که چگونه باید امکانات و راحتی را برای شرایط بهتر تحصیلی فرزندان شان فراهم کنند و در نتیجه یک نوع احساس کمبود ایجاد می گردد و احساس می کنید که آن ها به هوشمندی شما به اندازه کافی اعتماد ندارند. این حس خجالت و احساس خوب نبودن، شرایط را برای فرد سخت تر می کند و عزت نفس او را نشانه می گیرد.

مشکلات بین والدین

اگر والدین یا کسانی که از شما در دوران کودکی مراقبت می کردند، مدام برای ایجاد حس منفی در یکدیگر تلاش می کردند؛ پس قطعاً شما نیز این احساسات منفی و شرایط آشفته را از آن ها گرفته اید.

این ۴ خوراکی نفخ شکم را از بین می‌برد

این وضعیت بسیار ترسناک است و ممکن است برای هر کودکی اتفاق بیفتد. زمانی که کشمکش ها افزایش پیدا کند، قطعاً شرایط خطرناک تر می شود و عاملی برای ایجاد ترس و تهدید در کودک می گردد.

مشکلات والدین

جامعه و رسانه

کاملاً مشخص است که جامعه از زیبایی و حتی لاغری یک تعریف غیر واقع بینانه ارائه داده است. در نتیجه این تعریف روز به روز بدتر می شود. خانم ها و آقایان مدام به دنبال اندازه گیری زیبایی خود و مقایسه خودشان با دیگران هستند و همین می تواند عاملی برای کاهش عزت نفس باشد.

تعامل منفی با دوستان

اگر در مدرسه مورد سوء استفاده قرار بگیرید و دوستانتان به شما توجه زیادی نکنند، احتمالاً عزت نفس شما کاهش پیدا کند.

رضایت نداشتن از ظاهر خود

در مطالب قبلی بخش سبک زندگی در این باره بسیار گفتیم و دانستید که اگر در میان افرادی هستید که بیش از حد به ظاهرتان توجه می کنند و شما از آن رضایت نداشته باشید، احتمالاً دچار عزت نفس پایین می شوید و ممکن است به رفتار های ناسالمی مثل سیگار هم رو بیاورید تا توجه دیگران را نسبت به ظاهرتان بیشتر جلب کنید.

نارضایتی از ظاهر خود

انتخاب های غلط در گذشته

انتخاب ها و تصمیم گیری های ضعیف در گذشته؛ مخصوصاً برای افراد جوان یک نوع حس گناه ، شرمندگی و قضاوت نابجا را ایجاد می کند که دست از سر آن ها بر نمی دارد و احساس بی ارزشی را در آن ها بالا می برد.

آسیب روحی یا هر گونه تجاوز

اگر تجاوز جسمی، جنسی و یا آسیب روحی و احساسی را تجربه کرده باشید، احتمال این که این زخم در وجود شما عمیق شود و عزت نفس شما را نشانه بگیرد، بالاست.

سامانه واکسیناسیون کرونا رسما راه‌اندازی شد

حال بعضی از افراد هستند که بعد از آسیب روحی تحت حمایت خانواده قرار می گیرند و در نتیجه راحت تر خودشان را ریکاوری می کنند اما بعضی دیگر اصلاً خانواده حمایت کننده ای ندارند و در نتیجه این احساس ناامیدی در آن ها ریشه می دواند و باعث ناامیدی و عزت نفس پایین شان خواهد شد.

از طرفی اگر خانواده بخواهد بعد از آسیب یا تجاوز به کودک، بیش از حد از او مراقبت و حمایت کند، در نتیجه نمی تواند او را برای دنیای خشن اطرافش آماده کند و بیش از حد او را ضعیف و وابسته بار می اورد که همین امر می تواند عاملی برای خجالت و شرمندگی کودک حتی در سنین بزرگسالی شود؛ به گونه ای که نتواند از پس خودش بر بیاید و نگاه مثبتی به اطراف داشته باشد.

آسیب روحی

خانواده سهل انگار و بی توجه

اگر در یک خانواده بزرگ شده باشید که پدر و مادر توجه زیادی به شما ندارند و به اندازه کافی عشق و مراقبت را به شما هدیه نمی کنند، احتمالاً از کمبود عزت نفس رنج ببرید.

احساس ضعف

هم نوجوانان و هم جوانان ممکن است در زندگی دچار پوچی و بی هدفی شوند. آن ها معمولاً حس می کنند که روی جریان های مختلف زندگی تمرکز ندارند و بنابراین با کمبود عزت نفس مواجه می شوند.

عادات افکار منفی

زمانی که در افکار منفی گیر کنید، احتمالاً احساسات و باور های شما در مورد خودتان هم دچار مشکل خواهد شد.

منبع:نمناک

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست