دو موشک ایرانی که پیام مهمی را به ترامپ مخابره کردند/ آیا “حاج قاسم” و “ابومهدی” واکنشی به مساله مکانیسم ماشه بود؟

روز پنج شنبه بود که سردار قاسم تقی‌زاده، جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در آیین رونمایی از دستاوردهای جدید وزارت دفاع اظهار داشت: “طراحی و ساخت این دو موشک ویژگی‌های بی‌بدیلی دارد که بخش کمی از آن به استحضار می‌رسد. این محصولات با کمترین هزینه تولید شده که چیزی نزدیک به یک‌دهم قیمت

کد خبر : 57306
تاریخ انتشار : یکشنبه 2 شهریور 1399 - 9:27
دو موشک ایرانی که پیام مهمی را به ترامپ مخابره کردند/ آیا “حاج قاسم” و “ابومهدی” واکنشی به مساله مکانیسم ماشه بود؟

روز پنج شنبه بود که سردار قاسم تقی‌زاده، جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در آیین رونمایی از دستاوردهای جدید وزارت دفاع اظهار داشت: “طراحی و ساخت این دو موشک ویژگی‌های بی‌بدیلی دارد که بخش کمی از آن به استحضار می‌رسد. این محصولات با کمترین هزینه تولید شده که چیزی نزدیک به یک‌دهم قیمت جهانی است؛ زمان دستیابی به این دو محصول در کمترین رده در نُرم جهانی است؛ چیزی که بزرگان هوافضای جهان به آن اذعان دارند این است که  هر دوی این دو محصول توان بازدارندگی و عمق راهبردی امنیت کشور را افزایش می‌دهند و دشمنان را از مرزهای آبی و خاکی‌مان دور می‌کنند. محصول اول به یاد سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی موشک “شهید حاج قاسم” نامگذاری شده و امیدواریم در سایه الطاف الهی، قدرت ملی و امنیت مردم عزیز کشورمان بیش از پیش فراهم شود.

جانشین وزیر دفاع در تشریح موشک بالستیک حاج قاسم گفت:  “موشک شهیدقاسم موشک بالستیکی است که با برد ۱۴۰۰ کیلومتر مایل پرتاب کاملاً تاکتیکی و برخلاف تمام موشک‌های مشابه آن در دنیا مبتنی بر کنترل آیرودینامیکی است؛ چیزی که در دنیا سابقه ندارد؛ رسیدن به موشک شهید حاج قاسم حاصل تجربیات متعددی است که نمونه‌های آن در نمایشگاه اقتدار موشک های بالستیک به نمایش درآمده است؛ خرداد سال ۱۳۸۰ موشک راهکنشی فاتح ۱۱۰ با برد ۳۰۰ کیلومتر رونمایی شد؛ موشک فاتح ۳۱۳ با برد ۵۰۰ کیلومتر در اوایل دولت یازدهم رونمایی شد که در عملیات عین الاسد به غرش درآمد؛ موشک‌های راهبردی خانواده سجیل قبل از آن تحویل نیروهای مسلح شده است؛ پس از آن موشک‌های ارزشمند و تاکتیکی ذوالفقار با طراحی و ساخت صد درصد داخلی امتحان خود را در سرکوب تروریست های جنایتکار برای انتقام خون شهدای اهواز و مجلس پس دادند.”

سردار تقی زاده ادامه داد: “برپایه اندوخته این تجربیات موشک شهید حاج قاسم طراحی شده است؛ سامانه های پدافندی موشک های سریع را نمی‌توانند رهگیری کنند که موشک شهید قاسم از جمله آنهاست.”

جانشین وزیر دفاع در تشریح مشخصات موشک راهبردی کروز گفت: “موشک ابومهدی یک موشک کروز برد بلند است که نام مجاهد بزرگ شهید ابومهدی المهندس بر آن نهاده شده است؛ برد این موشک +۱۰۰۰ کیلومتر است که سناریوی عملیاتی نیروهای مسلح را تکمیل خواهد کرد. ویژگی اصلی موشک های کروز  قابلیت شلیک از عمق را دارد و در آینده نزدیک، نیروی دریایی راهبردی کشور نیز به آن مجهز خواهد شد که با تجهیز نیروهای مسلح ما به موشک شهید ابومهدی امنیت مرزهای آبی از هزار کیلومتری تامین خواهد شد.”

یک گروه موسیقی ایرانی، به ته خط رسید

ویژگی‌های موشک کروز

موشک‌های کروز برای جلوگیری از تشخیص توسط رادارهای دشمن، معمولاً تمام مسیر خود را در ارتفاع بسیار پایین و با سرعت تقریباً ثابت با سرعت مافوق صوت یا نزدیک به صوت طی می‌کنند.

موشک‌های کروز کلاهک جنگی بزرگی دارند که به وسیله آن می‌شود اهداف را با دقت بسیار و در فاصله‌های طولانی منهدم کرد. موشک‌های کروز جدید می‌توانند با سرعت‌های مافوق صوت یا سرعت‌های زیرصوت حرکت کنند و به‌طور خودکار مسیریابی انجام دهند و توانایی حرکت در ارتفاع‌های بسیار پایین با هدف فرار از رادار را دارند.

موشک کروز دارای چهار ویژگی است: اول، اینکه موشک کروز در ارتفاع پایین جو (زیر ۳۰ کیلومتر) با استفاده از نیروهای آیرودینامیکی پرواز می‌کند؛ دوم، اینکه موشک کروز در طول پرواز قادر به تغییر مسیر و ارتفاع است و می‌تواند بارها این کار را انجام دهد.

سومین ویژگی موشک کروز مربوط به بُرد موشک بوده؛ یعنی بُرد موشک کروز معمولاً بیش از ۵۰ کیلومتر است و چهارمین ویژگی این‌چنین است که در تمام مسیر هدایت می‌شود و حامل انواع مختلفی از کلاهک جنگی است.

موشک کروز  با موتور توربوجت پروازی شبیه هواپیما دارد و در برخی نسخه‌ها از یک موتور توربوفن بهره می‌برد.

موشک کروز سرعت کمی دارد و دارای موتورهای ضعیفی نسبت به موتورهای هواپیماهای نظامی هست و اکثراً حتی از هواپیماهای غیرنظامی نیز کندتر پرواز می‌کند.

رویکرد فنی گروهی از رسانه‌های خارجی

با انتشار خبر رونمایی از دو موشک حاج قاسم و ابو مهدی بسیاری از رسانه‌های خارجی به این موضوع پرداختند. وب‌سایت  The Drive ضمن اشاره به ویژگی‌های این دو موشک تاکید دارد که ابو مهدی و حاج قاسم هر دو تکمیل شده موشک‌های مهم ایرانی دیگر هستند.

طبق ادعای نویسنده این وب‌سایت، ابومهدی از خانواده موشک‌ هویزه است که خود از تیپ موشک‌های سومار است. نویسنده مدعی است این موشک‌ها نمونه آپدیت شده و کامل گشته Kh-55  شوروی است که در ابتدای هزاره جدید به دست متخصصان ایرانی تکمیل گشت.

یک جوان ۱۸ساله در آمریکا شهردار شد

نویسنده همچنین مدعی است موشک حاج قاسم هم از تیپ خانواده موشک‌های شهاب است که به خصوص با شهاب ۳ نزدیکی بسیاری دارد. موشک های شهاب خود کامل شده موشک‌های نودونگ  (Nodong) کره شمالی هستند که خود تکمیل شده موشک‌‎های کروز شوروی (Soviet Scud) بوده‌اند.

طبق گفته نویسنده گزارش، برخی کارشناسان نظامی مانند فابین هینز (Fabian Hinz) معتقدند موشک‌های جدید ایرانی قادر به هدف قرار دادن همه  سایت‌ها و پایگاه‌های آمریکایی را در منطقه خاورمیانه دارند.

رویکرد سیاسی بخش دیگری از رسانه‌های خارجی

اظهار نظر فابین بینز توسط بسیاری از وب‌سایت‌ها پرورانده شد. طبق گفته الجزیره قطر آنچه در مورد دو موشک ابومهدی و حاج قاسم مهم است این است که این دو موشک زمانی رونمایی شدند که آمریکای ترامپ به شدت دنبال این است که مکانیسم ماشه را فعال کند و ایران را در سخت ترین شرایط تحریم قراردهد.

تلاش آمریکا مبنی بر به کارگیری مکانیسم ماشه بعد از آن رخ داد که آمریکا نتوانست سازمان ملل را در مورد تمدید دوره تحریم معاملات تسلیحاتی ایران قانع کند و به همین دلیل سعی کرد از طریق مکانیسم ماشه مانع از فعالیت ایران شود. حالا ایران با رونمایی از موشک‌های خود به آمریکا نشان داد که قادر به جلوگیری از تجهیز تسلیحاتی ایران نیست و موشک‌های بومی ایرانی بهتر از هر موشک دیگری می‌تواند باعث ترس آمریکا شود.

همچنین، وب‌سایت خبری دِ هیل (The Hill) نیز مانند الجزیره همزمانی رونمایی از این دو موشک با تلاش مربوط به مکانیسم ماشه را جالب دانسته و آن را پیامی مربوط به ترامپ و آمریکا دانست که سعی نکنند علیه ایران اقدام کرده و از طریق مکانیسم ماشه عمل کنند.

نکته مهم و قابل توجه این است طبق گفته بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان مختلف و همچنین رسانه‌‎های خارجی، تلاش ایالات متحده مبنی بر اجرای مکانیسم ماشه با شکست مواجه شده است. سایت صهیونیستی اورشلیم پست در خبری چین را بزرگترین و فعال ترین مخالف این طرح دانسته است. به جز چین، تقریبا همه اعضای مهم سازمان ملل و در راسشان سه کشور اروپایی(انگلیس و فرانسه و آلمان) هم با این طرح مخالفت کرده‌اند.

 

منبع: خبر فوری

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست