رئیس جدید قوه قضاییه طی روزهای آینده منصوب می شود

رئیس قوه قضائیه از ارسال نامه ای به رهبر معظم انقلاب در خصوص انتصاب رئیس جدید دستگاه قضایی پیش از موعد و موافقت معظم له با این پیشنهاد خبر داد و گفت: طی روزهای آینده ریاست جدید قوه قضاییه منصوب می شود. به گزارش ایرنا از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله صادق

کد خبر : 16427
تاریخ انتشار : دوشنبه 13 اسفند 1397 - 20:34
رئیس جدید قوه قضاییه طی روزهای آینده منصوب می شود

رئیس قوه قضائیه از ارسال نامه ای به رهبر معظم انقلاب در خصوص انتصاب رئیس جدید دستگاه قضایی پیش از موعد و موافقت معظم له با این پیشنهاد خبر داد و گفت: طی روزهای آینده ریاست جدید قوه قضاییه منصوب می شود.

به گزارش ایرنا از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی امروز (دوشنبه) در جلسه مسئولان عالی قضایی که به نظر می رسد آخرین جلسه در دوران ریاست وی باشد، با اشاره به سفر بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به تهران و دیدار او با مقام معظم رهبری اظهار داشت: این سفر و دیدار، از جهات مختلف قابل تحلیل و واکاوی است اما شاید بتوان مهمترین پیام آن را خواسته دولت ها و ملت های منطقه از جمله عراق، سوریه و لبنان برای حضور موثر جمهوری اسلامی در مناسبات منطقه ای دانست.
وی ادامه داد: آمریکا با صرف بیش از ۷ تریلیون دلار نتوانست در منطقه سکونت یابد و امروز به اقرار خود ترامپ، هواپیمای او باید با چراغ خاموش در عراق فرود بیاید اما ایران با سرافرازی در منطقه حضور دارد و مردم و دولت های منطقه نیز پذیرای آن هستند.
رئیس قوه قضاییه، دلیل این پذیرش را حرکت جمهوری اسلامی بر مدار ارزش های اسلامی دانست و افزود: خدمت ایران به عراق، سوریه و لبنان در مسیر کمک به مقاومت آنها در برابر جریان سلطه و همچنین حفظ آرمانها و ارزش های این ملت ها و استقلال آنها بوده است، نه مانند آمریکا بر مبنای منافع خود و دنیای غرب؛ لذا علت اینکه شیطان اکبر نتوانسته در منطقه جایی پیدا کند، این است که همواره مسیر شیطانی، مغلوب مسیر نصرت الهی و ارزش های انسانی است.

* ۷۰ هزار نفر مشمول عفو اخیر رهبری شدند
آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عفو گسترده ای که به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی از جانب ایشان پیشنهاد شد و مورد موافقت مقام معظم رهبری قرار گرفت، خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب مانند همیشه با روی گشاده و ملاطفت، این پیشنهاد را پذیرفتند و بحمدالله نتایج خوبی داشته است.
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: براساس گزارش ها، تا روز گذشته (یکشنبه) بیش از هفتاد هزار نفر از زندانیان، مشمول عفو شده اند که بیش از ۴۰ هزار نفر از آنان آزاد شده و مجازات قریب به ۳۰ هزار نفر نیز تخفیف یافته است. گرچه استثنائاتی در مورد این عفوها به ویژه در خصوص کسانی که امنیت کشور و جامعه را به خطر انداخته بودند مانند محاربان، سارقان سابقه دار و …. وجود داشت اما خوشبختانه طیف گسترده ای مشمول این عفو قرار گرفتند.
آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تغییر و تحول آتی در قوه قضاییه، به تبیین این موضوع پرداخت و تصریح کرد: مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی از وزنه های حوزه های علمیه بوده و در طول ۱۰ سال حضور خود در قوه قضاییه نیز منشاء خدمات بسیاری بود. با ارتحال آیت الله شاهرودی، حسب برخی ضرورت ها، مقام معظم رهبری بنده را برای ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضویت در شورای نگهبان نصب کردند و طبیعی بود که به یکباره امکان رها کردن قوه قضاییه وجود نداشت.
رئیس قوه قضائیه ادامه داد: فرصتی را برای رتق و فتق امور جاری در اختیار داشتم اما معتقد بودم به لحاظ اجرایی، جمع این مناصب ممکن نیست. بر همین اساس طی نامه ای از محضر معظم له خواستم با توجه به مدت قلیل باقیمانده از دوره ریاست قوه قضاییه، برای اینکه خللی در امور پیش نیاید و بتوانم بر امور مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان که مسئولیت های مهمی در آنها تعریف شده است متمرکز شوم اگر صلاح می دانند قبل از پایان دوره اینجانب، ریاست جدید را منصوب کنند تا در مجمع و شورای نگهبان برای انجام امور متمحض شوم. معظم له نیز مانند همیشه با لطف خود این تقاضا را پذیرفتند و حسب اطلاع، طی روزهای آینده ریاست جدید قوه قضاییه منصوب می شود.
به گفته رئیس قوه قضائیه در پاسخی که رهبر انقلاب به نامه وی دادند، آمده است:«با پیشنهاد به حق جنابعالی موافقم و آن را می پذیرم. لازم می دانم در پایان یک دوره پر تلاش و سرشار از اقدام و ابتکار در قوه قضاییه بار دیگر از شخص جناب عالی با شایستگی های برجسته علمی و عملی و با مجاهدت فراوان، خدمات بزرگی به حوزه­های مسئولیت خود تقدیم کردید و نیز از همکاران صمیمی و مخلص که در مدیریت سنگین قوه قضاییه در کنار شما تلاش بی وقفه و ارزشمند کردند تشکر و قدردانی کنم و از خداوند متعال دوام توفیق در مسئولیت های تازه را برای شما مسئلت کنم.»
وی تصریح کرد: ما هم باید از محضر ایشان بابت لطف همیشگی و بی دریغشان به بنده و دستگاه قضایی تشکر کنیم. تقریبا به یاد ندارم که برای طرح مشکلات دستگاه قضایی به معظم له مراجعه کرده باشم و در حد مقدورات اقدامی برای رفع مشکلات نکرده باشند. صمیمانه از محضر رهبر معظم انقلاب برای همه این الطاف و ارشادات در طول ۱۰ سال گذشته سپاسگزارم. از خداوند برای ایشان طول عمر، سلامت، عزت و توفیق طلب می کنم و امیدوارم دستگاه قضایی در ظل عنایات حق تعالی و توجهات حضرت ولیعصر (عج) و ارشادات مقام معظم رهبری، بالنده تر از گذشته در مسیر تکامل حرکت کند.

سعید جلیلی، هزینه‌های ستاد انتخاباتی‌اش را اعلام کرد

* اگر به فکر جذب قضات نبودیم امروز با بحران مواجه می شدیم
آملی لاریجانی با بیان اینکه قاعدتا باید گزارشی از عملکرد ۱۰ ساله دستگاه قضایی به محضر مردم تقدیم شود، انتشار چنین گزارشی را به فرصتی دیگر در آینده نزدیک موکول کرد و با مروری کوتاه بر اقدامات و خدمات دستگاه قضایی در طول دوران تصدی خود، اظهار داشت: اولین نکته، مساله تحول در منابع انسانی قوه قضاییه است که از ابتدا بر ضرورت آن تاکید کردم. ریشه بسیاری از مشکلات را در کمبود نیروی انسانی به لحاظ کمی و همچنین کاستی های کیفی برخی نیروها از جهات علمی و اخلاقی می دانستم و معتقد بودم که اگر یک قاضی یا کارمند در تکریم ارباب رجوع مرتکب تخلفی می شود، به ضعف جهات اخلاقی او بازمی گردد.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه در زمان ورودش به دستگاه قضایی تعداد قضات کم بود و برخی نیز ضرورت افزایش قضات را نمی پذیرفتند، ادامه داد: آمار ورودی پرونده ها و میزان رسیدگی ها نشان می داد که تعداد قضات بسیار کم است و اگر به فکر جذب قضات نبودیم، امروز با بحران عظیمی مواجه می شدیم.
آملی لاریجانی با اشاره به رسیدگی به بیش از ۱۶ میلیون پرونده صرفا در سال ۹۶ خاطرنشان کرد: زمانی که وارد دستگاه قضایی شدم، قریب به هفت هزار قاضی مشغول کار بودند که البته بخشی از آنان نیز در ستاد فعالیت داشتند. قریب به چهار هزار قاضی نیز بازنشسته شدند و اگر در آن میزان باقی می ماندیم، قطعا با بحران مواجه می شدیم. لذا با کمال دقت در مقام جذب قاضی برآمدیم به نحوی که گاهی ۴۰ هزار نفر در آزمون شرکت می کردند و از این تعداد پس از طی مراحل فراوان، فقط ۳۰۰ نفر وارد دستگاه قضایی می شدند.
رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به ارائه خدمات قضایی در کل قوه قضاییه، رسیدگی به میلیون ها پرونده را حاصل مجموعه زحمات دادگاه ها، دادسراها، دیوان عدالت اداری، دیوان عالی کشور، سازمان قضایی نیروهای مسلح، معاونت قضایی قوه قضاییه و شوراهای حل اختلاف دانست و یادآور شد: اگر کسی به کثرت پرونده ها توجه کند، اذعان می کند که کار عزیزان ما از کارمندان گرفته تا قضات، بسیارعظیم بوده و خدمات بسیار گسترده ای در جهت فصل خصومت و احقاق حقوق مردم ارائه شده است که البته همه اینها وظیفه ذاتی دستگاه قضایی است.

* نظارت بر قوه قضاییه در ۱۰ سال گذشته توسعه فزاینده داشت
آملی لاریجانی با اشاره به اقدامات و خدمات ارائه شده از سوی سازمان ها و مراکز تابعه قوه قضاییه، گفت: در حیطه نظارت ها به قطعیت می گویم که نظارت در این دو دوره به صورت فزاینده ای گسترش یافت. از نظارت دیوان عالی کشور گرفته که محدود اما اثرگذار و مورد تحسین خود قضات بود، تا نظارت های گسترده دادسرای انتظامی و معاونت راهبردی، همگی نشان دهنده توسعه نظارت ها و توجه به این امر مهم بود.
وی افزود: در کنار آنها بازرسی های پنهان را داشتیم که تقریبا کار جدیدی بود و با اینکه گسترده نبود اما نتایج عظیمی داشت و موجب شد برخی افراد متخلف، از دستگاه قضایی منفک شوند. نظارتهای سازمان بازرسی کل کشور، دادستانی کل و … نیز هم بر بیرون از قوه قضاییه و هم بر داخل آن، قابل قدردانی و تشکر فراوان است.
رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به برخورد دستگاه قضایی با انواع مفاسد طی ۱۰ سال گذشته از مفاسد اجتماعی گرفته تا مفاسد اقتصادی، خاطرنشان کرد: حسب گزارشهای نیروی انتظامی، در جرایم خشن تقریبا در همه موارد شاهد کاهش جرایم بوده ایم زیرا برخوردها خصوصا در مورد کسانی که محارب بودند و سلاح به روی مردم می کشیدند، سریع و قاطع بود. در مفاسد اقتصادی نیز برخوردهای گسترده ای داشتیم گرچه انتظار بحق مردم، برخوردهای بیشتر است اما به هر حال ما از جهت عِده و عُده، محدودیت هایی داشتیم که واقعا قابل توجه بود.
وی با ذکر مثالی از برخورد با مفاسد اقتصادی در دوران ریاست خود تصریح کرد: فقط در یک فقره که معروف به فساد بزرگ اقتصادی از جانب مه آفرید امیرخسروی و شرکای او بود، بیش از دو هزار میلیارد تومان اموال مردم بازگشت که گفتن آن آسان است اما در مقام عمل، پیچیدگی های بسیار و کارهای کارشناسی طولانی و وسیعی دارد.

فال روز دوشنبه 24 خرداد 1400

* حساب خاص، سرمایه خاصّ دستگاه قضایی را ۱۰ برابر کرد
رئیس قوه قضاییه با قدردانی از تلاش دست اندرکاران دستگاه قضایی برای پرداختن به امور فرهنگی و رفاهی قضات و کارکنان شریف این دستگاه و همچنین تلاش خود و مسئولان قضایی در جهت ارتقای سطح حقوق پرداختی به قضات و کارکنان، بازسازی و نوسازی اماکن قضایی را مورد اشاره قرار داد و گفت: وضعیت برخی دادسراها، دادگاه ها و سایر اماکن در دستگاه قضایی، زیبنده این دستگاه نبود و در گستره عظیم جغرافیایی کشور، ساختمانهای نابسامان و استیجاری زیادی داشتیم که خوشبختانه با تلاش همکاران و بهره مندی از آب باریکه بودجه خاص قوه قضاییه توانستیم در این مدت، بیش از یک میلیون متر مربع ساخت و ساز داشته باشیم که عمده آن مربوط به نوسازی و تجهیز دادسراها، دادگاه ها و … بوده است.
آملی لاریجانی اضافه کرد: نکته جالب این است که حسب گزارش، تقریبا ارزش ساختمان هایی که از طریق بودجه خاص، تاسیس و بازسازی شد، امروز بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان یعنی ۱۰ برابر زمانی است که سرمایه گذاری شده بود. کاستی های قوه قضاییه همواره مورد بی توجهی بود و هر چه قوه قضاییه در طول ۴۰ سال گذشته گلایه می کرد که مشکل دارد، کسی توجهی نداشت اما خوشبختانه از طریق حساب خاص، این اقدامات در تهران و کل کشور صورت گرفت و بخشی از کمبودها جبران شد که در این زمینه نیز باید از همکارانم قدردانی کنم.

* برخی شعب دادگاه ماهانه به ۲۰۰ پرونده رسیدگی می کنند
رئیس قوه قضاییه با تقدیر از تلاش های بدنه قوه قضاییه به عنوان سربازان خط مقدم خدمت به مردم در سراسر کشور، خاطرنشان کرد: بی تردید کاستی هایی نیز وجود دارد و برخی تاخیرها در رسیدگی به چشم می خورد اما عملکرد قوه قضاییه در سطح کلان، قابل قبول بوده است؛ به شرط اینکه این عملکرد را با در نظر داشتن امکانات، اعتبارات و نیروی انسانی ارزیابی کنیم. هنوز شعبی در محاکم داریم که ماهانه ۲۰۰ پرونده رسیدگی می کنند و این حجم کار خارج از استانداردهای جهانی، موجب فرسایش قضات و کارکنان می شود.
آملی لاریجانی ادامه داد: به مردم عزیز و همه کسانی که مترصد ارزیابی عملکرد دستگاه قضایی طی ۱۰ سال گذشته هستند، می گویم که نیازهای قوه قضاییه با وجود اعلام های مکرر در طول این دو دوره و قبل تر، مورد توجه جدی قرار نگرفته است و امروز با وجود همه کمک های مجلس و دولت، همچنان دستگاه قضایی به استخدام قاضی و کارمند نیاز دارد و اعتبارات این دستگاه برای رفع مشکلاتش کافی نیست.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه دستگاه قضایی مجاهدانه فعالیت کرده است، دوران حضورش در مجموعه قضایی کشور را از بهترین دوران های زندگی خود توصیف کرد و گفت: بابت وجود کاستیها یا قصورهای احتمالی در انجام وظایف، از همه مردم شریف، قضات ارجمند و کارکنان عزیز دستگاه قضایی عذرخواهی می کنم و از خدا می خواهم که قوه قضاییه را در مسیر کمال خود، اعانت کند تا این دستگاه بتواند در جایگاه اصلی خود که همان ملجأ و پناه مظلومان است، به خوبی فعالیت کند.

* دستگاه قضایی تابع هیچکس نیست
آملی لاریجانی تاکید کرد: در طی ۱۰ سال گذشته برای دفاع از استقلال و اقتدار دستگاه قضایی به معنای دقیق کلمه، جنگیدم. عده ای که فکر می کردند باید مقابل اقتدار دستگاه قضایی بایستند، کارهای عجیب و غریبی کردند و افتخار می کنم که امروز، قوه قضاییه استقلال و اقتدار خود را بیش از پیش به دست آورده و تابع هیچ کسی نیست.
وی تاکید کرد: امروز به جرأت می گویم که مبنای قوه قضاییه جمهوری اسلامی عمل کردن بر میزان عدالت، قانون و شرع است و این را از افتخارات خود می دانم که در طول این دو دوره، به هیچ یک از قضات شریف در صدور رای، هیچ الزامی نکردم زیرا آن را خلاف شرع و قانون می دانم. البته در چارچوب قانون، گاهی نظر خود را به برخی قضات گفته ام اما همانجا تاکید کرده ام که صرفا باید براساس نظر و استنباط خود عمل کنند و همواره استقلال در رای را گوشزد کرده ام.
اجتمام *۹۱۰۴ * ۳۰۶۳

انتهای پیام /*

بازدیدها: 1

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست