راز شستشوی لباس های کتان بدون بور شدن

لباس های کتان را چگونه بشوییم تا بور نشوند؟ لباس های کتان از جمله پوشاک پرطرفداری هستند که به دلیل جنس ضخیم و مقاومشان برای فصل پاییز و زمستان مناسبند. لباس های کتان انواع مختلفی دارند و در رنگ های متفاوتی وجود دارند. شستشوی نا صحیح لباس های کتان سبب می شود که فرم اولیه

کد خبر : 62080
تاریخ انتشار : پنجشنبه 27 شهریور 1399 - 22:42
راز شستشوی لباس های کتان بدون بور شدن

لباس های کتان را چگونه بشوییم تا بور نشوند؟

لباس های کتان از جمله پوشاک پرطرفداری هستند که به دلیل جنس ضخیم و مقاومشان برای فصل پاییز و زمستان مناسبند. لباس های کتان انواع مختلفی دارند و در رنگ های متفاوتی وجود دارند. شستشوی نا صحیح لباس های کتان سبب می شود که فرم اولیه لباس از بین رفته و بور و کم رنگ شوند. طرفداران لباس های کتان بهتر است نحوۀ شست و شوی پارچه کتان را بدانند تا هرگز با این مشکل مواجه نمی شوند. در این بخش از سبک زندگی و خانه داری نکات مربوط به شستشوی لباس های کتان را آورده ایم تا این لباس ها پس از شست و شو بور نشوند و فرم اولیه خود را حفظ کنند.

شستن لباس کتان

بور شدن لباس

جلوگیری از بور شدن و تغییر رنگ لباس های کتان :

نحوه شست و شو در بور شدن و تغییر رنگ لباس های تیره کتان تاثیر فراوان دارد بنابراین در شستشو این لباس ها دقت کنید .

از آب سرد استفاده کنید:

ماشین لباس شویی بهترین و راحت ترین راه برای شستن لباس های کتان شماست. لباس های تیره کتان را همیشه با آب سرد بشویید، زیرا آب داغ باعث پخش شدن رنگ لباس و تغییر رنگ و بور شدن آن می شود.برای شستن لباس های روشن می توانید از آب گرم استفاده کنید.

زمان شستشو را کوتاه تر کنید:

اگر لباس های کتان خود را زیاد می شویید، برای جلوگیری از بور شدن آنها زمان شستشو را کوتاهتر کنید زیرا هر چقدر که زمان ماندن لباس در ماشین لباسشویی کوتاه تر باشد، رنگدانه ها شانس کمتری برای خروج از پارچه خواهند داشت.

زمان شستشو

برچسب روی لباس را مطالعه کنید :

قبل از شستشوی هر لباسی برچسب روی لباس را مطالعه کنید تا با نحوه شستشوی آن آشنا شوید . زمانی که برچسب لباس کتان را مطالعه کنید با علامت های اختصاری که روی آن درج شده است می توانید به دمای آب و مدت زمان شستشو به راحتی پی می برید.

تعطیلی اجباری ساعت ۲۴ در مشهد!

لباس را پشت و رو بشویید :

یکی از ترفندهای شست و شوی لباس برای جلوگیری از بور شدن و تغییر رنگ آن پشت و رو کردن لباس و سپس شستن آن است. این کار کمک می کند تا سطح رویی لباس ها در تماس با هم رنگدانه های خود را از دست نداده و بور نشوند. قبل از انداختن لباس کتان تیره خود در ماشین آن را پشت و رو کرده و دکمه ی زیپ آن را ببندید.

ترفند ها لباس شستن

از مایع لباسشویی، به جای پودر، استفاده کنید:

برای شست و شوی هرگونه پوشاک کتان از مایع لباسشویی، به جای پودر، استفاده کنید. اگر لباستان مشکی است از مشکی شوی و در غیر این صورت از مایع لباسشویی مخصوص لباس های رنگی استفاده کنید. شوینده های مخصوص شستشوی لباس های تیره به کمتر خارج شدن رنگدانه کمک می کنند تا لباس دیرتر بور و کمرنگ شود.اگر لباس کتانتان لکه دار شده است قبل از شستن از لکه بر مخصوص البسه استفاده کنید.

در خشک کردن لباس دقت کنید :

برای خشک کردن این نوع لباس، برچسب داخل لباس را بخوانید یا از دور کُند ماشین لباسشویی استفاده کنید تا لباستان آب نرود یا رنگ آن کِدر و بور نشود. اگر برای خشک کردن از دور تند خشک کن استفاده کنید لباس ها بور می شوند زیرا گرما دشمن لباس های تیره است. این لباس ها را آویزان کنید یا روی سطحی پهن کنید تا به صورت طبیعی خشک شوند ولی هرگز لباس ها را زیر نور مستقیم خورشید خشک نکنید.

خشک کردن لباس

لباس های مشکی و تیره کتان را با هم بشویید :

لباس های تیره کتان را همراه بقیه لباس های داخل ماشین لباسشویی نیاندازید و جدا بشویید. این کار سبب می شود اگر لباس رنگ مشکی خود را پس داد مقداری از رنگ آن باز جذب خود لباس شود نه اینکه جذب لباس های رنگی گردد.

لباس پرسپولیس بر تن بلاگر معروف آمریکایی

لباس هایتان را کمتر بشویید:

برخی از افراد لباس های خود را بیش از حد می شویند. این افراد بعد از تن کردن لباس آنها را می شویند حتی اگر زمان کمی لباس را به تن نمایند و یا لباسشان کثیف نشده باشد. شستن بیش از حد لباس های کتان تیره سبب بور شدن و تغییر رنگشان می شود از بین رفتن رنگدانه های مشکی در هر شستشو اجتناب ناپذیر است پس برای جلوگیری از بور شدن لباس های کتان خود را تنها زمانی که واقعا نیاز به شستشو دارند، بشویید. برای جلوگیری از شستن کل لباس اگر لکه ای روی لباس ایجاد شد، برای رفع لکه از لکه گیر استفاده نمایید.

زیاد شستن لباس

از مواد طبیعی استفاده کنید :

در شستشوی لباس های کتان مشکی و تیره می توانید از مواد طبیعی مانند نمک و سرکه استفاده کنید. نمک به خارج نشدن رنگدانه ها بسیار کمک می کند پس روی لباس هایی که برای بار اول می شورید مقداری نمک بریزید . می توانید برای نرم تر شدن لباس ها و تثبیت رنگشان روی آنها بدون نگرانی از بوی سرکه ، مقداری سرکه ریخته و لباس ها را بشویید.

منبع:نمناک

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست