حسین عرب نژاد

راهبردهای 7 گانه مردم برای بهبود کیفیت زندگی در شرایط کرونا

تغییرات احساسی افراد در شرایط کرونا منجر به اتخاذ 7 راهبرد برای ادامه زندگی شده است.
کد خبر : 130544
تاریخ انتشار : پنجشنبه 15 مهر 1400 - 21:30
راهبردهای 7 گانه مردم برای بهبود کیفیت زندگی در شرایط کرونا

تغییرات احساسی افراد در شرایط کرونا منجر به اتخاذ 7 راهبرد برای ادامه زندگی شده است.

به تازگی طرحی با عنوان «پدیده کرونا و تجربه های احساسی» از سوی گروه تخصصی جامعه شناسی احساسات انجمن جامعه شناسی ایران انجام گردیده که در آن به تحلیل پدیده کرونا از منظر جامعه شناسی احساسات پرداخته شده است و در نشستی که به صورت مجازی در فضای اسکای روم برگزار شده بود جامعه شناسانی چون مهناز علی زاده، فاطمه عزلتی مقدم و فرح ترکمان به تبیین ساختار و نتایج این طرح پرداختند.

در بخشی از این نشست دکتر عزلتی مقدم به تبیین تغییرات احساسی کنشگران درگیر در این طرح پرداخت و گفت: تغییرات احساسی کنشگران سه سویه دارد، نسبت به خود فرد، نسبت به دیگری و نسبت به هر دو یعنی خود و دیگری. 95 نفر مشارکت‌کننده در این پژوهش از تغییرات احساسی خودش بحث کردند که شامل احساسات منفی و مثبت بود و هر کدام از این دسته احساسات سه سویه داشت. تجربه احساس منفی در بین کنشگران بیشتر از احساس مثبت بود و بیشترین حجم احساسات منفی، شخص نیز متوجه خودش بوده است. چالش با احساسات منفی شامل؛ ترس، اضطراب، افسردگی، نگرانی، تنهایی، نا امیدی و غم و… بود. همچنین نسبت به انگ بیماری از سوی اجتماع اشاره شده بود. چالش با احساسات مثبت مثل؛ اعتماد به نفس، امید به آینده و زندگی، علم پزشکی، امنیت و ایمان و معنویت، احساس عشق و محبت و سرزندگی و… ذکر شده بود. همچنین چالش با احساسات منفی بیشتر از احساسات مثبت بود و به مواردی چون بی انگیزگی، جمع گریزی، پوچی، بی نظمی، آزادی و وسواس و… اشاره شده بود.

فردوسی را با وایتکس در تهران شستند!

عزلتی مقدم در ادامه به زمینه‌هایی در عرصه اقتصاد و شغل، تحصیل و آموزش، زندگی اجتماعی، زندگی فردی و  عرصه فرهنگ به عنوان عرصه هایی اشاره کرد که بیشترین تغییرات احساسی مشارکت کنندگان در آنها اتفاق افتاده است.

او همچنین به شرایط مداخله گر اعم از جنسیت، وضعیت تأهل، وضعیت اقتصادی، میزان تحصیلات و تجربه بیماری که تعدیل کننده یا تشدید کننده تغییرات احساسی کنشگران بوده اند اشاره کرد و خاطر نشان ساخت:  تغییرات احساسی کنشگران منجر به اتخاذ 7 راهبرد شده است، راهبرد بالا بردن روحیه از طریق کار ذهنی و فکری، اتخاذ راهبرد سرکوب، نیاز به تعامل اجتماعی، راهبرد قدردانی نسبت به داشته ها، راهبرد مدیتیشن، راهبرد حفظ سلامت فردی، راهبرد باز اندیشی و تغییر سبک زندگی و البته برخی از کنشگران نیز هیچ راهبردی اتخاذ نکرده بودند.

حسین عرب نژاد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست