راهنمای خرید بهترین مسواک برقی بازار

 مسواک برقی چیست؟ مسواک برقی یا مسواک چرخشی مسواکی است که با برق یا باتری کار می کند واز این نیرو برای حرکت دادن نوسانی و ارتعاشی سر مسواک استفاده می شود. قدرت پاک کنندگی مسواک برقی بیشتر بوده و بسیار سریع تر و راحت تر، می تواند پلاک ها و جرم های دندان را پاک کند، همچنین

کد خبر : 62293
تاریخ انتشار : شنبه 29 شهریور 1399 - 0:18
راهنمای خرید بهترین مسواک برقی بازار

 مسواک برقی چیست؟

مسواک برقی یا مسواک چرخشی مسواکی است که با برق یا باتری کار می کند واز این نیرو برای حرکت دادن نوسانی و ارتعاشی سر مسواک استفاده می شود. قدرت پاک کنندگی مسواک برقی بیشتر بوده و بسیار سریع تر و راحت تر، می تواند پلاک ها و جرم های دندان را پاک کند، همچنین این مسواک برای افرادی که در مسواک زدن تنبل هستند، مناسب است. این مسواک ها را می توان از داروخانه ها، فروشگاه ها و حتی سوپرمارکت ها تهیه کرد. در این بخش شما را با مسواک برقی و انواع، مزایای آن آشنا خواهیم نمود.

مسواک برقی

مسواک برقی چیست

ساخت اولین مسواک برقی 

اولین مسواک برقی در سال  ۱۹۴۰ در سوئیس ساخته شد و ۲۰ سال بعد در آمریکا به تولید انبوه رسید. ابتدا کاربرد مسواک های برقی برای افراد دارای محدودیت های فیزیکی و ذهنی یا افراد دارای عدم مهارت کافی برای مسواک زدن بود اما با پیشرفت تکنولوژی، تولید مسواک های برقی به تولید انبوه رسید.

انواع مسواک برقی

مسواک های که با باتری کار می کنند:

این نوع مسواک ها قابل حمل و ارزان بوده اما عمر کوتاهی دارند.

مسواک هایی با باتری قابل شارژکار می کنند:

این مسواک ها با باتری قابل شارژ کار می کنند و یک سر چرخنده مجزا و سنسور حساس به فشار دارد که به صورت لرزشی یا جلو و عقب کار می کند.

مسواک های سونیک: 

این نوع مسواک ها دارای قابلیت شارژ هستند و سری های گوناگونی با قیمت بالا دارند.

مسواک های چرخشی:

این مسواک ها دارای سرهایی هستند که می تواند یک دور کامل بچرخد.

مسواک های لغزشی:

این مسواک ها دارای سر کوچک و غیر قابل چرخش هستند که در جای خود حرکت می کند و به صورت نقطه ای ، جرم های یک ناحیه از دندان را تمیز می کند.

مسواک های جهنده:

سر این مسواک ها عقب و جلو حرکت کرده و می چرخند، بنابراین اگر چیزی لابه لای دندان هایتان گیر کرده، بیرون می آورند.

مسواک های دوسره:

این نوع مسواک های برقی دو سر قابل تعویض دارند که یکی به جلو و عقب حرکت کرده و دیگری در جای خود می لغزد.

مشخصات مسواک برقی

 • دارای عملکردهای مختلف برای حساسیت دندانی، سفید کردن دندان ها و یا ماساژ دادن لثه ها
 • دارای حسگرهای هشداردهنده زمان وارد کردن فشار بر لثه
 • دارای تایمر
 • یادآوری کننده دیجیتال برای تعویض سر مسواک
 • حرکت چرخشی ارتعاشی و یا تکنولوژی صوتی
 • دارای  سر مسواک متعدد

مزایای استفاده از مسواک برقی

در مطلب مسواک برقی بهتره یا معمولی؟ بخش سلامت دهان و دندان در این مورد به صورت کامل توضیح دادیم اما برخی نکات را لازم است اضافه کنیم که شامل :

به ما هشدار می دهد:

اگر هنگام مسواک زدن فشار زیادی روی سطح دندان بیاوریم ، این مسواک های برقی به ما هشدار می دهند که این سرعت یا فشار برای دندان زیاد است.

فواید مسواک برقی

مورد تایید دندان پزشکان است:

استفاده از مسواک برقی برای سلامت دهان و دندان بیمار مفید است و سبب کاهش تورم لثه ، کاهش حساسیت دندانی، پاک شدن پلاک ها  می شود.

پر قدرت اما نرم عمل می کند :

مسواک های برقی قدرت زیادی دارند و برای تمیز کردن سطح دندان ها از ویبره و چرخش استفاده می کنند و به مینای دندان آسیب نمی رسانند.

تک تک دندان ها را تمیز می کنند:

با مسواک برقی می توانید پشت دندان ها را آسان تر تمیز کنید و تمام پلاک های دندانی را از روی آنها پاک کنید.

راحت استفاده می شوند:

گاهی برخی از ما طریقه صحیح مسواک زدن را نمی دانیم اما استفاده از مسواک های برقی کار را برای ما آسان می کنند و همه دندانها را تمیز می کند.

برای افراد مسن یا بیمار مناسب هستند :

مسواک برقی برای افراد دچار آرتروز  و  بیماری های حرکتی ، بهتر است زیرا بیشتر کار را خود مسواک انجام می دهد و با کمترین فعالیت می توان مسواک زد.

مجهز به زمان سنج هستند:

یکی دیگر از مزیت های مسواک های برقی این است که بعضی انواع آنها مجهز به زمان سنج هستند و کمک می کنند که شخص متوجه شود که چه مدتی دندان هایش را تمیز کرده است (مثلا حدود ۲ دقیقه کافی است).

لکه بر است:

استفاده از مسواک برقی لکه های ایجاد شده ناشی از سیگار، قهوه، چای و نوشیدنی های رنگی روی دندان های را از بین می برد. و لبخندی زیباتر با دندان هایی سفیدتر را به نمایش می گذارد.

برای ارتودنسی مناسب است :

یکی از بهترین مسواک ها برای افرادی که ارتودنسی نموده اند، مسواک برقی است. این افراد می توانند با استفاده از این مسواک دهان و دندان های خود را تمیز نگه دارند . عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در افرادی که ارتودنسی نموده اند، باعث ایجاد لکه های سفید روی آن ها می شود.

دارای تایمر داخلی:

یک تایمر در یک مسواک برقی ساخته شده و می تواند به شما کمک کند. با این کار می توانید دندان های خود را به اندازه کافی و طولانی مسواک بزنید تا به حد کافی پلاک را از دندان و لثه خود جدا کنید.

ضایعات کم تری دارد:

برای عوض کردن مسواک برقی ، فقط باید در بسیاری موارد سر مسواک را تعویض کنید.

ممکن است تمرکز شما را هنگام مسواک زدن بهبود بخشد:

یک منبع مطالعاتی معتبر نشان می دهد که افراد هنگام مسواک زدن دندان های خود با استفاده از مسواک برقی، تمرکز بیشتری دارند. این کار باعث شده است که تجربه کلی افراد در مسواک زدن بهبود یابد و به طور بالقوه می تواند به خوبی دندان های شما را تمیز کند.

برای لثه ایمن است:

اگر به طور صحیح از مسواک استفاده کنید، مسواک برقی نباید به لثه یا مینای دندان شما صدمه بزند، بلکه باعث افزایش سلامت کلی دهان شما خواهد شد.

فواید مسواک برقی برای کودکان

سرگرم کننده برای بچه ها

اکثر بچه ها علاقه ای به مسواک زدن دندان های خود ندارند. اگر یک مسواک برقی برای کودک شما جذابیت بیشتری داشته باشد، می توانید برای تمیز کردن دهان و تنظیم عادت های سالم در او از مسواک برقی استفاده کنید.

مناسب برای کودکان دارای ناتوانی جسمی و حرکتی

استفاده از مسواک برقی را برای کودکان دارای ناتوانی جسمی و حرکتی و کودکان کم سن و سال (زیر۶ سال) مناسب دانست.

مناسب برای کودکانی که مهارت برای مسواک زدن ندارند

کودکان مهارت کافی برای مسواک زدن ندارند و پلاک های دندانی آنان ناقص برداشته می شود و از طرفی چون مسواک های برقی نیاز به مهارت های دستی را با حرکت های خودکار خود کاهش می دهد، برای کودکان مفید است.

مسواک برقی

نکاتی برای خرید مسواک برقی

مسواک برقی با برند بهتر بخرید:

مسواک ارتباط مستقیمی با سلامت دهان و دندان دارد پس مسواک برقی را از میان برندهای شناخته شده و مراکز مطمئن خریداری کنید و از دستفروشان یا مراکز غیر مجاز نخرید .

درباره خرید مسواک تحقیق کنید:

قبل از خرید انواع مسواک برقی و مدت شارژدهی و نوع سری ها و… درباره آن تحقیق کنید و سپس به خرید اقدام نمایید.

با پزشک خود مشورت کنید:

قبل از خرید مسواک برقی با پزشک خود مشورت کنید.

به نوع و سر مسواک توجه کنید:

مسواکی با سری های قابل تعویض خریداری کنید و سر مسواک را هر ۳ تا ۶ ماه یکبار عوض کنید.

مسواک تایمر دار یا بدون تایمر بخرید:

مسواک های برقی دارای تایمری هستند  و پس از ۲ دقیقه مسواک زدن هشدار می دهند یا مسواک را خاموش می کنند. خرید مسواک تایمر دار یا بدون تایمر به خود شما بستگی دارد.

مسواکهایی با صفحه نمایش دار بخرید:

بعضی از مسواک های برقی برای تشویق کردن به مسواک زدن دارای یک صفحه نمایش هستند که صورتک خندان یا تصاویر دیگر را نشان می دهد.

خرید مسواک برقی برای کدام یک از افراد مناسب است ؟

 • افراد دارای ارتودنسی
 • افراد معلول یا ناتوان در حرکت
 • کودکان
 • کودکان دارای معلولیت ذهنی یا مهارت ناکافی برای مسواک زدن دستی
 • افرادی که توانایی بدنی کمی دارند (مثلا مبتلا به آرتریت هستند)
 • بیماران بستری
 •  سالمندانی که برای بهداشت دندان ها به پرستار نیاز دارند

نحوه صحیح استفاده از مسواک برقی

شیوه ی مسواک زدن از اهمیت بالایی برخوردار است و مسواک زدن بعضی از نقاط دندان ها که دور از دسترس هستند احتیاج به دقت بالایی دارد. سر مسواک برقی با سرعت حرکت بالایی که دارد و سبب تمیزی بهتر دندان ها می شود.

هنگام استفاده از مسواک برقی، مسواک روی آخرین دندان قرار می گیرد و به آرامی به سمت جلو حرکت می کند همچنین سر مسواک باید زاویه ۷۰ درجه نسبت به لثه ها داشته باشد و این حرکت برای هر دندان حدود ۲ ثانیه طول می کشد. در مسواک برقی نیازی به فشار دادن یا حرکت سر مسواک نیست زیرا خود مسواک عمل تمیز کردن را انجام می دهد.

هنگام استفاده از مسواک باید از شکل دندان و لثه تبعیت شود یعنی باید زاویه قرار دادن مسواک روی دندان ها رعایت شود زیرا اگر بخشی از مسواک روی دندان و بخش دیگر روی لثه ها قرار گیرد، به لثه ها آسیب وارد می شود.

استفاده مسواک برقی

معایب مسواک برقی

در مطلب ” مسواک برقی بهتر است یا معمولی ” در قسمت قبلی بخش سلامت دهان و دندان به طور کامل به عوارض مسواک برقی برای دندان ها و لثه پرداختیم و در تکمیل همان نکات اینجا از بعد دیگری به معایب این دسته از مسواک ها اشاره شده است که شامل :

 •  مسواک برقی نسبت به نمونه های معمولی گران تر است.
 •  یافتن سر مناسب مسواک برقی ممکن است همیشه آسان یا راحت نباشد  زیرا همه فروشگاه ها آن ها را ندارند و ممکن است فروشگاه های محلی شما از مارک مناسبی از مسواک برقی ها برخوردار نباشند. همچنین می توانید آن ها را بصورت آنلاین نیز خریداری کنید.
 •  همه احساس لرزش را دوست ندارند. به علاوه این که مسواک های برقی بزاق بیشتری را در دهان ایجاد می کنند.
 • منبع : نمناک

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست