راهکار شاد و پرانرژی بودن در محل کار

روش هایی برای داشتن محیط کاری شاد و شاد بودن در آنجا کارکنانی که از کار خود احساس رضایت و خوشبختی دارند، بیش از سایر افراد از کاری که انجام می دهند لذت می برند. هر کارمندی در حرفه خود این فرصت را دارد تا محلی شاد را برای خود و همکارانش ایجاد کند. با استفاده

کد خبر : 90796
تاریخ انتشار : پنجشنبه 9 بهمن 1399 - 15:08
راهکار شاد و پرانرژی بودن در محل کار

روش هایی برای داشتن محیط کاری شاد و شاد بودن در آنجا

کارکنانی که از کار خود احساس رضایت و خوشبختی دارند، بیش از سایر افراد از کاری که انجام می دهند لذت می برند. هر کارمندی در حرفه خود این فرصت را دارد تا محلی شاد را برای خود و همکارانش ایجاد کند. با استفاده از تاکتیک های مختلف، هم به صورت فردی و هم تیمی، هر کسی می تواند تغییرات کوچکی ایجاد کند تا لذت خود از کارش را افزایش دهد. در این قسمت ما توضیح داده ایم که چرا ایجاد شادی در محل کار مهم است و ایده هایی را برای ایجاد محیط کاری شاد معرفی خواهیم کرد.

محیط کار شاد

چرا داشتن یک محل کار شاد، مهم است ؟

کارمندان خوشحال؛ معمولا از همکاران ناراضی خود، بهره وری بالاتری دارند. از آن جا که آن ها از بودن در محل کار خود لذت می برند، از سایر کارمندان کمتر غیبت می کنند، در کار خود مشکلات کمتری دارند و در انجام وظایف خود کمتر خطا می کنند. این افراد در محیط کاری شاد می توانند موقعیت مالی خوبی کسب کنند و حتی پس انداز هم داشته باشند.

محیط کار شاد

ایده هایی برای ایجاد یک محل کار شاد

به منظور ایجاد یک محل کار شاد می توانید روش های زیادی را در پیش بگیرید. برخی از این ایده ها عبارتند از :

۱٫ در فعالیت های تیمی شرکت کنید

بهترین راه برای ایجاد اعتماد و ارتباط تیمی، مستقیم هدف قرار دادن و توسعه این مهارت هاست. بسیاری از شرکت ها فعالیت های تیم سازی را به منظور تقویت روابط مهم و ایجاد وحدت به عنوان یک اولویت منظم در نظر می گیرند. اگر می خواهید چند گزینه برای تیم خود پیشنهاد دهید، مسابقه و چالش را در دفتر کار در نظر بگیرید.

همچنین می توانید برای حفظ برقراری ارتباط، گروهی را در برنامه های پیام رسان تشکیل دهید.

۲٫ با همکاران خود تعامل داشته باشید

لازم نیست در ساعت کاری با صحبت همکارتان را از کارش عقب بیاندازید از طرفی در کوتاه ترین زمان های ممکن برای تعامل با هر کدام ار آنها آماده باشید، به عنوان مثال هر روز هنگام ورود به محل کار با همکاران خود سلام و احوال پرسی و قبل از رفتن به خانه، خداحافظی کنید. این تعاملات کوچک باید باعث ایجاد ارتباط بین شما و همکاران تان، ایجاد روابط دوستی و گاها فراتر از محل کار شود.

۳٫ قدردانی کنید

به این فکر کنید که وقتی به دلیل سخت کوشی شناخته و معروف می شوید چه احساس خوبی دارید بنابراین از همکارانی که به خوبی کارشان را انجام می دهند تا جایی که ممکن است تقدیر و تشکر کنید. مطمئن باشید که اگر شما این کار را کنید دیگران نیز از شما الگو می گیرند. کار دیگری که می توانید انجام دهید آن است که با همکاری سرپرست خود یک برنامه تشویق رسمی تدارک ببینید و همه همکاران تان را دعوت کنید.

تحقیقات نشان می دهد که این گونه کارکنان بازخورد مثبت دارند و احتمالا در آینده کمک حال شما خواهند بود.

قدردانی کردن

۴٫ روزتان را بدون تکنولوژی آغاز کنید

اگر برای بیدارشدن گوشی هوشمند خود را سرساعت تنظیم می کنید. بعد از خاموش کردن زنگ گوشی، آن را از خودتان دور کنید. برای آغاز روزی خوب و پر انرژی صبح را با ۳۰ دقیقه دوری از تکنولوژی آغاز کنید و در زمان صبحانه خوردن، ایمیل های خودتان را چک نکنید.

۵٫ در محیط کار مدیتیشن کنید

در محیط کار زمان کوتاهی را برای مدیتیشن کردن اختصاص دهید. در این زمان ذهن خود را آزاد بگذارید تا بتوانید به راحتی بسیاری از مشکلات را حل کنید.

۶٫ به خواب خود اهمیت دهید

برای اینکه بتوانید در محیط کار موفق عمل کنید و شاد و سرزنده باشید، به خوابتان اهمیت دهید. شب ها به قدر کافی و بین ۷ تا ۸ ساعت بخوابید تا بتوانید با انرژی بیشتری کارهای خود را انجام دهید.

اهمیت به خواب

۷٫ به نوشتن موضوعات مختلف بپردازید

برای اینکه همیشه شاد و سرزنده باشید، زمانی را برای کتاب خواندن صرف کنید و همیشه یک دفترچه به همراه داشته باشید و هر روز کمی از افکارتان را بنویسید تا بتوانید احساس خود را بروز دهید.

روش لاغری با سرکه سیب را یاد بگیرید

۸٫ ارزش خود را درک کنید

معمولا کارکنانی که می فهمند چگونه کار شان به پیشبرد هدف شرکت کمک می کند، بیشتر از آن لذت می برند. اگر مطمئن نیستید که چگونه کار شما به شرکت کمک می کند با سرپرست تان صحبت کنید. هنگامی که ارزش خود در کار را درک کردید، آن را نوشته و در محیط کار جلوی چشمان تان بچسبانید تا برایتان یادآوری شود.

۹٫ تعادل بین کار و زندگی را حفظ کنید

تا جایی که می توانید زندگی کاری و خانوادگی خود را مجزا نگه دارید. وقتی در محل کار خود هستید پروژه ها و روابط تان را با همکاران و مشتریان در اولویت قرار دهید. وقتی در خانه هستید، بر خانواده، دوستان و لذت بردن از سرگرمی های خود تمرکز کنید. پرورش و توجه به کار و زندگی به شما کمک می کند تا لذت گسترده تری از هر دو ببرید.

اهمیت به کار

۱۰٫ در دوره های سلامتی شرکت کنید

بسیاری از شرکت ها برای کاهش استرس کارکنان و افزایش رفاه عمومی، فعالیت هایی را مربوط به سلامتی در اداره آغاز می کنند. اگر شرکت شما برنامه های سلامتی مانند کلاس یوگا، عضویت در باشگاه یا ساعت مدیتیشن ارائه می دهد از آن ها استفاده کنید. چنان چه نیاز به یک برنامه سلامتی رسمی در محل کار خود دیدید در مورد اجرای یک برنامه با سرپرست خود صحبت کنید و پیشنهادش را بدهید.

۱۱٫ با کارمندانی که دیدگاه مثبتی دارند، تعامل داشته باشید

بعضی از افراد به طور طبیعی دیدگاه مثبت تری نسبت به دیگران دارند بنابراین تا جایی که می توانید وقت خود را با همکاران مثبت و شاد بگذرانید زیرا تعامل با آن ها باعث می شود تا احساس شادی و لذت شما افزایش یابد. اگر هم مجبور هستید با افرادی که دیدگاهشان منفی است کار کنید، یک روحیه دوستانه و خوشحال داشته باشید تا علاوه بر حفظ خوشحالی خود؛ به مرور زمان همکارتان را هم به همین کار تشویق کنید.

۱۲٫ تفریح کنید

بعد از یک روز سخت کاری، کمی تفریح کنید تا میزان اضطراب و استرس شما کاهش یابد.

تفریح کردن

۱۳٫ یک لیست از کارهایی که باید انجام دهید، بنویسید

کارهایی که باید انجام دهید را لیست کنید اما اگر نتوانستید کاری را به پایان برسانید خود را سرزنش نکنید و انرژی خودتان را برای روز بعد هم نگه دارید.

۱۴٫ آخر هفته را به خانواده اختصاص دهید

بین کار و زندگی شخصی خودتان حد و مرزی به وجود بیاورید و آخر هفته را به خانواده و تفریح اختصاص دهید زیرا داشتن زندگی شخصی شاد باعث می شود که در محیط کار هم شاد باشید.

۱۵٫ از استقلال خود استفاده کنید.

افرادی که حین انجام کار حس استقلال داشته باشند و فضا در اختیار آن ها قرار بگیرد، حس بهتری به نتیجه کار دارند. از مزایای استقلال در کار برای نوآوری و ایجاد ایده های جدید استفاده کنید. اگر احساس کردید که نیاز به استقلال بیشتری دارید، می توانید با سرپرست خود صحبت کنید و در مورد راه های ارتقای استقلال، از او سوال کنید.

صحبت کردن

۱۶٫ گاهی از دفتر کاری خود بیرون بروید

تغییر مناظر می تواند برای خلاقیت و بهره وری معجزه کند. بیرون آمدن مرتب از دفتر کار را عادت خود قرار دهید. اگر مجبورید در محل کار خود کار کنید و اجازه خروج ندارید سعی کنید برای ناهار یا استراحت روزانه از میزکار بیرون و خارج شوید. یکی دو ساعتی را در فضای مشترک اداری سپری کنید. اگر فهمیدید که تغییر مکان باعث افزایش کارایی شما می شود گاهی اوقات در مورد کار از راه دور با مدیر خود صحبت کنید.

۱۷٫ از امتیازات استفاده کنید

برخی از شرکت ها مزایایی را برای کارمندان خود اعم از مرخصی استحقاقی ، میان وعده های اداری و وعده های غذایی و تشویقی برای رفت و آمد در اختیار کارکنان قرار می دهند. سعی کنید در صورت ارائه چنین امتیازاتی از آن ها استفاده کنید. در غیر این صورت اگر فکر می کنید این مزایا به نفع شما و همکاران تان است و در شرکت شما وجود ندارد، آن را به سرپرست خود پیشنهاد دهید تا ببینید آیا می تواند اجرا کند یا خیر.

نرخ دلار در بازار آزاد باز هم بالاتر رفت

۱۸٫ در دوره های پیشرفت مهارت خود شرکت کنید

پیشرفت حرفه ای یکی از بهترین راه ها برای رشد رسمی مهارت های شماست. علاوه بر این، شرکت در سمینار ها و کارگاه های توسعه حرفه ای باعث می شود تا سرپرست تان متوجه شود که چقدر در کار خود جدی هستید. شما همچنین باید درمنزل نیز حرفه خود را توسعه دهید و هر رویداد خارجی که شرکت برای آن هزینه می کند را در نظر بگیرید. چنانچه شرکت شما هیچ فرصت رسمی توسعه مهارت ها را ارائه نمی دهد با سرپرست خود در مورد علاقه تان راجع به رویداد های خاص صحبت کنید.

شادی در محیط کار

۱۹٫ اعتماد و شفافیت را پرورش دهید

در حالی که فرهنگ اعتماد و شفافیت شرکتی غالبا وظیفه مدیریت است اما شما نیز می توانید با اعتماد به همکاران خود و بیان نیازها و نگرانی هایتان سهم خود را برای حفظ آن انجام دهید. جلسات منظمی را با سرپرست خود برگزار کنید تا هر گونه مشکل کاری را برطرف نمایید.

۲۰٫ روال خود را تنظیم کنید

به طور منظم فرایند ها و رویه های خود را ارزیابی کنید تا ببینید آیا روش هایی وجود دارد که بتوانید گردش کار خود را بهبود ببخشید. اقتباس از برنامه های روزمره این مزیت را دارد تا بتوانید روتین منحصر به فرد و جالبی ایجاد کنید بنابراین قبل از شروع کار با رایانه، حتما پنج دقیقه وقت بگذارید و مدیتیشن کنید یا به آهنگ مورد علاقه تان گوش دهید تا حال و هوای یک روز کاری خود را لذت بخش کنید.

۲۱٫ چیدمان دلخواه تان را اجرا کنید

محل کار خود را به فضایی راحت و انگیزشی تبدیل کنید. دکوراسیون را عوض کنید زیرا در غیر این صورت باعث دلسردی و افسردگی خواهد شد. تصاویر خانواده و دوستان خود را روی میز کار تان قرار دهید. اگر اجازه دارید، می توانید صندلی خود را به مکانی دنج ببرید و حتی یک جفت دمپایی نیز زیر میز خود داشته باشید. اگر اهل قهوه یا چای هستید نیز می توانید با قرار دادن یک قهوه جوش و چای ساز لذت و بهره وری خود را افزایش دهید.

همچنین به خاطر داشته باشید که آشفتگی باعث استرس می شود بنابراین از آن به دور باشید و قبل از شروع کارخود محیط کارتان را پاکسازی کنید تا احساس اضطراب را از بین ببرید.

شادابی محل کار

۲۲٫ تحرک داشته باشید

در حالی که برخی از مشاغل فیزیکی هستند، بسیاری از آن ها نیز نشستن روی صندلی پشت صفحه کامپیوتر از الزاماتشان است. اگر به واسطه شغل تان تحرک کمی دارید سعی کنید حداقل هر ساعت یکبار، از جای خود بلند شده و حرکت کنید. این تکنیک پومودورو نامیده می شود و این گونه است که بین هر ۲۵ دقیقه کار کردن، ۵ دقیقه استراحت کنید. با این کار گردش خون و ضربان قلبتان را تقویت خواهید کرد همچنین به شما اجازه می دهد تا با همکاران خود، خوش و بش کرده و روحیه خود را افزایش دهید.

۲۳٫ خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

در مطالب قبلی بخش سبک زندگی به این مورد مهم بسیار اشاره شد و با آثار منفی آن آشنا شدید. مطمئنا شما می خواهید در محل کار خود بهترین باشید اما سعی کنید وقت تان را صرف مقایسه کردن نکنید. در عوض روی مسیر شغلی خود تمرکز کرده و ایده های خلاقانه تان را برای رسیدن به اهداف کاری دنبال کنید.

۲۴٫ هیدراته بمانید

دهیدراته شدن باعث خشک شدن بدن، خستگی و سرگیجه می شود بنابراین برای حفظ بدنی سالم و ذهنی شاد و تمرکز، در طول روز کاری نوشیدن آب را فراموش نکنید.

۲۵٫ از انجام چند کار به طور همزمان خودداری کنید

چند وظیفه بودن باعث کاهش بهره وری شده و استرس به همراه خواهد داشت. محققان دریافته اند چند وظیفگی باعث می شود تا ۴۰ درصد کاهش بهره وری داشته باشید بنابراین به جای تلاش برای انجام همزمان دو کار، ذهن آگاهی را تمرین کنید. هر بار روی یک چیز تمرکز کنید تا کارهایتان را به موقع به پایان برسانید. با اتمام آن ها استرس کم تری خواهید داشت.

منبع:نمناک

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست