رای روسیه در محکومیت انصارالله یمن و سرنوشت برجام ایران در” پایانه” اوکراین ؛ فرصت یا تهدید؟!!

نظر مخاطبین و جراید و خبرگزاری هایی که مطالب این کانال را خوانده وآن را نشر می دهند، به مطلبی جلب می کنم که در چند روز قبل و در همین کانال با عنوان سرنوشت برجام ایران در "پایانه" اوکراین ، فرصت یا تهدید؟ به آن اشاره کرده بودم.
کد خبر : 141480
تاریخ انتشار : سه شنبه 10 اسفند 1400 - 21:37
رای روسیه در محکومیت انصارالله یمن و سرنوشت برجام ایران در” پایانه” اوکراین ؛ فرصت یا تهدید؟!!

رای روسیه در محکومیت انصارالله یمن و سرنوشت برجام ایران در” پایانه” اوکراین ؛ فرصت یا تهدید؟!!

نظر مخاطبین و جراید و خبرگزاری هایی که مطالب این کانال را خوانده وآن را نشر می دهند، به مطلبی جلب می کنم که در چند روز قبل و در همین کانال با عنوان سرنوشت برجام ایران در “پایانه” اوکراین ، فرصت یا تهدید؟ به آن اشاره کرده بودم.

در آن تحلیل از دو گانه های رفتار روسیه نوشته و بر چرخش موضع و تغییر نگاه روس ها تاکید کرده بودم و به صراحت یاد آور شده بودم که از قبِل این مناقشه برای حل پرونده برجام ایران هیچ فرصتی خلق نخواهد شد و در پست قبل هم متذکر شدم ایران در جنگ اوکراین و روسیه نباید متحد روس ها باشد و نباید رفتار آنها را به دیده تقدیس بنگرد.ضمن آن که سیاهه های پرونده آمریکا — اروپا را بر علیه ایران متفاوت از روسیه بر شمردم.

در این یاد داشت کوتاه به رفتارهای دو گانه اشاره شده روس ها می پردازم که قَبل از جنگ اوکراین بدان پرداخته بودم . در این نوشتار کوتاه به یک نمونه از دوگانه های جدید روس ها اشاره و از آن پرده بر می دارم.

شب دوشنبه گذشته؛ شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه ای صادر کرد که نمی تواست یک اقدام اورژانسی باشد، احتمال این که در پس این قطعنامه بده بستان های سیاسی و دو زدن های شرکایی نظیر ایران باشد دور از انتظار نیست! قطعنامه ای که در یک اقدام عجولانه،انصارالله یمن واین بازوی استراتژیک به حق ایران را در لیست سیاه تروریستی قرار داد! البته انتظاری جز این، از شورای امنیت نبود و نیست، اما جای علامت های سئوال و تعجب های این رفتار ، ازهمدستی و هم رایی دو قدرت صاحب حق وتو یعنی روسیه و چین بود که به این قطعنامه رای مثبت دادند! واین دو کشور نیز نشان دادند که 《 قدرت حق است و حق با قدرت》 نشان دادند که عدالت و حقوق و مظلوم و قربانی ظلم و ستم حرمتی در معادلات سیاسی قدرت ندارند! و آنچه که برایشان مهم است منافع است و لاغیر!

نتیجه تحلیلم از رفتار دو گانه این دو کشور به ویژه روسیه به این نکته معطوف است که روسیه وقتی در مقابل تحریم های شکننده بانکی و به ویژه سوئیفت اروپا قرار گرفت، با حرکت “دور زنی ایران” تلاش می کند با نزدیک شدن به کشورهای صاحب نفت، نظیر عربستان و امارات که در حال جنگ با حوثی های یمن هستند آنها را متحد اقتصادی خود بسازد و از طریق فشار به عربستان و دادن برخی امتیازات نظیر تداخل و کند سازی روند سرنوشت برجام، بتواند از فشارهای تحریم اقتصادی آمریکا – اروپا رهایی بخشد ، رای ممتنع امارات متحده عربی در شورای امنیت در محکومیت روسیه در حمله به اوکراین را نیز در همین راستا می توان ارزیابی کرد!

نگارنده به خاطر همین رفتار های دوگانه در نظام بین الملل و تغییر موضع مصلحتی- منفعتی آنی برخی از شرکای بی ثبات ایران و صاحبان قدرت، از همان ابتدا به آینده برجام بدبین بودم و الان نیز به همان اندازه به نتیجه آن بدبین تر هستم ۰

تحلیلم این است که با آشفتگی جدید پیش آمده از نتیجه بحران روسیه با اروپا و غرب و راهبردهای نوین ” دوست – دشمن سازی” چین – روسیه! سرنوشت و روند مذاکرات برجام را بسیار سخت و آن را در ایستگاه اوکراین؛ متوقف شده می بینم!
ایران می باید به منهای امید و فواید برجام بیاندیشد! برجامی که به سند تضعیف و گسل های اقتصادی و دوگانه های سیاسی نظام تبدیل شد! چاره کار قطع امید از آن و ترمیم این گسل ها و با ظرفیت های داخل و البته در اولین فرصت هاست.

صلح سرخ | حسین حاجی
تحلیلگر سیاست بین الملل
خبیر سیاسی فی الشوون الدولیه

t.me/solhesorkh

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست