در جلسه دیوان عالی کشور مطرح شد

رای «قتل عمد» در پرونده محمدعلی نجفی/ بررسی جنبه عمومی قتل

در جلسه دیوان عالی کشور مطرح شد رای «قتل عمد» در پرونده محمدعلی نجفی/ بررسی جنبه عمومی قتل دیوان عالی کشور در رابطه با پرونده محمدعلی نجفی و صدور رای در این پرونده، تشکیل جلسه داد و سرانجام منجر به صدور رای قتل عمد میترا استاد شد؛ نشستی که در آن در خصوص عمد یا

کد خبر : 61760
تاریخ انتشار : سه شنبه 25 شهریور 1399 - 23:59
در جلسه دیوان عالی کشور مطرح شد

دیوان عالی کشور در رابطه با پرونده محمدعلی نجفی و صدور رای در این پرونده، تشکیل جلسه داد و سرانجام منجر به صدور رای قتل عمد میترا استاد شد؛ نشستی که در آن در خصوص عمد یا غیرعمد بودن قتل میترا استاد بحث و بررسی صورت گرفت و در نهایت به رای گیری گذاشته شد.

دیوان عالی کشور در رابطه با پرونده محمدعلی نجفی و صدور رای در این پرونده تشکیل جلسه داد در نهایت منجر به صدور رای قتل عمد میترا استاد شد.

به گزارش «تابناک»، صبح امروز جلسه هیأت عمومی دیوان عالی کشور در مورد رأی اصراری پرونده محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران در زمینه قتل میترا استادبرگزار شد.

حجت الاسلام مرتضوی مقدم در ابتدای این جلسه گفت: پرونده مطروحه ویژگی خاصی ندارد و مانند تمام پرونده‌هایی است که به صورت اصراری در هیأت عمومی دیوان عالی کشور مطرح می‌شود.

وی ادامه داد: از آنجایی که افکار عمومی موضوع این پرونده را دنبال می‌کردند و رسانه‌ها از آن استقبال کردند، این موضوع جلوه پیدا کرده است.

رای «قتل عمد» در پرونده محمدعلی نجفی/ بررسی جنبه عمومی قتل
رئیس دیوان عالی کشور درباره پرونده اصراری توضیح داد: این پرونده‌ها بعد از اظهار نظر دیوان عالی کشور و ایراد به رأی و از آنجایی که نظر دادگاه با دیوان متفاوت است، باید در هیأت عمومی مطرح شود.
مرتضوی مقدم ادامه داد: پرونده آقای نجفی چندین بار بین دادگاه و دیوان مورد اختلاف قرار گرفت و به همین دلیل، جلسه دیوان برای تعیین و تکلیف آن برگزار شد.

۲میلیون دُز واکسن فایزر در راه ایران

وی تصریح کرد: پرونده حاضر شاکی خصوصی ندارد و از حیث اینکه مسئله قصاص منتفی است، جنبه عمومی این جرم امروز تعیین تکلیف می‌شود.

رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه جنبه عمومی این پرونده از دو حیث مورد توجه است، گفت: اگر جنایت واقع شده عمد باشد، یک نوع مجازات دارد و اگر غیر عمد باشد، نوع دیگری مجازات دارد.

حجت الاسلام علی رازینی، رئیس شعبه ۴١ دیوان عالی کشور هم گفت: این پرونده در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران رسیدگی و رأی بر عمد بودن قتل و حکم قصاص صادر شده است. آن زمان به شعبه صادرکننده رأی ایرادی گرفته و گفته شد گلوله‌ای از دست خارج و به سینه خورده که خیلی دقیق نبود.

‌رازینی ادامه داد: بعد از آن شعبه ۴١ دیوان عالی کشور ایراد شکلی و ماهوی گرفت. معتقدیم گلوله کمانه کرده و مستقیم به سینه مقتول اصابت نکرده و فرقی ندارد که گلوله به دست یا دیوار کمانه کرده باشد و موضوع مورد بحث شعبه دیوان با دادگاه این است که گلوله به بدن مستقیم نخورده؛ بنابراین، شعبه ۴١ دیوان عالی کشور معتقد است که قتل غیرعمد است.

در این جلسه نظرات قضات دیوان عالی کشور مطرح شد و در نهایت مجموع قضات شرکت کننده ۶۶ نفر بودند که ٣٩ نفر رأی کیفری یک و ٢٧ نفر رأی دیوان عالی را تأیید کردند؛ بنابراین، هیأت عمومی دیوان عالی کشور قتل میترا استاد را قتل عمد اعلام کرد.

بازدیدها: 8

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست