رشد کودک از تولد تا یک سالگی چطور باشد طبیعی است؟

مراحل و روند رشد استاندارد کودک در ۱ سال اول زندگی رشد کودک یک پدیده ممتد است که در ابتدای تولد روندی بسیار سریع دارد تا جایی که وزن کودک در سال اول سه برابر میشود اما به مرور روند رشد کودک کندتر میشود.نوزادان در شکل و اندازه و رشدهای متفاوتی هستند, و اینکه وزن

کد خبر : 46881
تاریخ انتشار : شنبه 24 خرداد 1399 - 1:04
رشد کودک از تولد تا یک سالگی چطور باشد طبیعی است؟

مراحل و روند رشد استاندارد کودک در ۱ سال اول زندگی

رشد کودک یک پدیده ممتد است که در ابتدای تولد روندی بسیار سریع دارد تا جایی که وزن کودک در سال اول سه برابر میشود اما به مرور روند رشد کودک کندتر میشود.نوزادان در شکل و اندازه و رشدهای متفاوتی هستند, و اینکه وزن نوزاد شما هر ماه می تواند بسته به فاکتورهایی مانند ژنتیک, میزان تغذیه او و یا شیر مادر متفاوت باشد.

رشد کودک تا یک سالگی

به عنوان مثال, شیردهی انحصاری با شیرمادر معمولاً در دو ماه اول نسبت به نوزادان با شیر خشکی وزن بیشتری می گیرند, اما این نوزادان در مقایسه با نوزادان شیر خشکی در بقیه سال اول آهسته تر رشد می کنند. با اینکه محدوده وسیعی از نرمال ها وجود دارد, در این بخش برخی از راهنمایی هایی وجود دارد که می توانید برای اندازه گیری آن استفاده کنید.

مراحل رشد کودک از تولد تا یک سالگی

کودک من هر ماه چقدر باید وزن اضافه کند؟

تولد تا ۱ ماهگی: متوسط وزن گرفتن نوزاد تازه متولد شده در روز ۲۹ گرم است و در طول یک ماه ادامه خواهد داشت.به یاد داشته باشید که بیشتر نوزادان در طول چند روز اول زندگی وزن خود را از دست می دهند, اما معمولاً این وزن را طی چند روز آینده به دست می آورند, به طوری که ظرف یک هفته تا ده روز دیگر, آن ها به وزن اولیه تولد خود باز می گردند.

۱ تا ۴ ماهگی:نوزادان معمولاً هرماه ۴۵۰ گرم تا یک کیلوگرم وزن و ۳۰ تا ۶۰ سانت افزایش قد دارند. در طول این مدت, نوزاد شما ممکن است به طور زنده نگاه کند; با این حال, با افزایش سطح فعالیت او, این نوزاد به زودی با توسعه ماهیچه جایگزین می شود.

تا ۶ ماهگی:بیشتر نوزادان وزن هنگام تولد خود را دو برابر کرده اند.

تا ۱۲ ماهگی:بیشتر نوزادان معمولا وزن هنگام تولد خود را سه برابر کرده و از قدنوزادی اولیه خود تا ۳۶ سانت رشد خواهند کرد.

تا ۲۴ ماهگی:بیشتر نوزادان وزن هنگام تولد خود را چهار برابر کرده و از طول تولد تا ۳۶ سانت رشد خواهند کرد.

در هر یک از مراجعات به پزشک، کودکان شما به خوبی توسط پزشک اطفال ویزیت می شوند و وزن کودک، قد و محیط او را بر روی یک نمودار رشد پی گیری می کنند.

این نمودار استاندارد از داده ها با استفاده از بررسی های ملی توسعه داده شده است و پزشکان از آن برای تعیین میزان پیشرفت نوزاد در مقایسه با کودکان دیگر سن و جنسیت استفاده می کنند.

بسیاری از والدین نگران این هستند که اندازه گیری کودک در انتهای بالا یا پایین چارت قرار داشته باشد. با اینکه این نگرانی ها در حالت عادی هستند، به یاد داشته باشید که درصد کودک شما به اندازه این واقعیت مهم نیست که او به طور مداوم در حال رشد است. اگر پزشک اطفال شما نگران اندازه یا الگوی رشد شما باشد، شما هم نگران خواهید بود.

ماه به ماه با نوزاد

رشد کودک تا یک سالگی چگونه است؟

رشد کودک از بدو تولد تا یک سالگی

افزایش وزن نرمال برای نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند چه چیزی است؟

این ها انتظارات متوسط برای افزایش وزن نوزادان مادر تغذیه اصلی هستند:

در چند روز اول بعد از زایمان، نوزادان معمولاً وزن خود را از دست می دهند و پس از ۱۰ روز به وزن زاد و ولد خود باز می گردند. اگر اینطور نیست، مارچاند، نوزاد و نحوه تغذیه او باید توسط یک پزشک ارزیابی شود.

یک جوان ۱۸ساله در آمریکا شهردار شد

در سه ماه اول کودک باید به طور متوسط ۱۴۰ تا ۲۱۰ گرم (۵ تا ۷ و نیم اونس) به دست آورد. این میانگین ها می تواند گمراه کننده باشد. یک نوزاد در پی سومین درصدی به میزان قابل توجهی کم تر از این است. این یک دلیل است که منحنی رشد راهی بهتر برای قضاوت در مورد رشد کودک است.”

بین ۳ تا ۶ ماه سن، میانگین نرخ رشد کودک بین ۱۰۵ و ۱۴۷ گرم کاهش می یابد.

بین ۶ تا ۱۲ ماه نرخ رشد متوسط ۷۰ تا ۹۱ گرم است.

به طور متوسط، کودکان چهار یا پنج ماه وزن خود را دو برابر می کنند و یک سال آن را سه برابر می کنند.

چه زمانی باید نگران وزن نوزادتان باشید؟

با اینکه کودکانی که به سرعت در حال به دست آوردن بیش ترین توجه هستند، نگرانی های جدیدی در مورد کودکانی وجود دارند که به سرعت به دست می آورند، به خصوص از زمان معرفی چارت سازمان بهداشت جهانی، باید به ارتفاع و نیز وزن نگاه کنید، اما تنها درصد پنجم برای قد ممکن است اضافه وزن داشته باشد. یک نوزاد در ناحیه ۵۰ ام برای هر دو وزن و هم ارتفاع احتمالاً خوب است.

احتمالاً به نظر می رسد که کودک ۱٫۷ لیتر (۶۰ اونس) شیر در روز می نوشید و خیلی سریع رشد می کند. والدین ممکن است از راهنمایی های کودک سو استفاده کنند.

رشد نوزاد ماهانه

چگونگی رشد کودک تا زیر یک سالگی

دانستنی های رشد کودک تا یک سالگی

چگونه شیردهی می تواند بر وزن نوزاد تاثیر بگذارد؟

در حالی که برای یک نوزاد کاهش وزنش در طول چند روز اول زندگی عادی است، اما پس از آن دوره، کاهش وزن و یا افزایش کم وزن در کودک نشانه یک مشکل است.برای نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، ممکن است به این معنی باشد که نوزاد به اندازه کافی شیر نمی خورد.

وقتی که وزن به دست می آید، نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند کم تر از شیر خشکی ها هستند که به سرعت زیاد وزن می گیرند. شیردادن از پستان ممکن است به جلوگیری از افزایش وزن و چاقی مفرط کمک کند.

با این حال چنانچه در بخش نکات بارداری و مراقبت از نوزاد گفته ایم نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند می توانند خیلی زیاد وزن به دست آورند اگر که مادرشان مقدار خیلی زیادی شیر داشته باشد، کودک زمان زیادی را صرف شیر خوردن می کند، و یا غذاهای جامد زودتر از موعد شروع می شوند.

قد کودک در سال اول:

به طور کلی، در طول شش ماه اول، یک نوزاد در حدود ۳ سانتی متر در ماه رشد می کند.بین ۶ ماه تا یک سال، این مقدار کمی به حدود ۱ و نیم سانت در ماه کاهش می یابد.

قد متوسط کودک در طول ۶ ماه تقریباً ۶۷٫۶ سانتی متر و یک دختربچه در حدود ۲۵ ۶۵٫۷ سانتی متر است.پسران در یک سال حدود ۷۵٫۷ سانتی مترو دختران به طور متوسط ۷۴ سانتی متر هستند.

عوامل تعیین کننده قد، عبارتند از:

-ژنتیک:قد مادر, پدر و سایر اعضای خانواده بیش ترین تاثیر را در میزان قد کودک دارند.

-جنسیت:پسران از دختران بلندتر هستند.

آگهی‌هایی که از یک واقعیت هولناک خبر می‌دهد

-تغذیه:تغذیه خوب برای مادر در دوران بارداری و نوزاد پس از تولد می تواند اطمینان حاصل کند که بدن کودک ویتامین های مناسب, مواد معدنی و پروتئین برای استخوان های سالم و رشد بهینه را دریافت می کند.

-الگوی خواب:مطالعات نشان می دهد که نوزادان پس از چرت زدن ها و خواب طولانی رشد می کنند.

-فعالیت جسمانی:حرکت بدن و فعالیت جسمانی به ایجاد ماهیچه های قوی و استخوان ها کمک می کنند.

-سلامت کلی:بیماری مزمن در دوران کودکی می تواند بر رشد او تاثیر بگذارد.

اندازه دور سر کودک 1 ساله

رشد قد کودک تا یک سالگی چطور باید باشد؟

رشد نرمال برای کودک تازه متولد شده تا یک سالگی

جهش رشد نوزاد:

نوزادان با سرعت ثابتی رشد نمی کنند. آن ها زمانی به آهستگی رشد می کنند و زمانی هم رشد سریع تری را تجربه می کنند.موج بزرگی از رشد که در مدت کوتاهی رخ می دهد، به جهش رشد معروف است.

جهش در هر زمانی می تواند رخ دهد و لزوماً از یک الگوی پیروی نمی کنند. برخی از سنین کودک شما ممکن است رشد ناگهانی را در سه هفته, شش هفته, سه ماه و شش ماه تجربه کند.

در طول و بعد از جهش رشد, نوزاد شما به شیر بیشتری نیاز دارد. ممکن است نیاز به تغذیه کودک به اندازه هر یک یا دو ساعت داشته باشید.این امر اغلب با شیر مادر تغذیه می شود.

از آنجا که شیر مادر براساس عرضه و تقاضا تولید می شود, نوزاد شما اغلب در زمان رشد جهش رشد می کند و بدن شما را به تولید شیر بیشتر می دهد. خوشبختانه, این تغذیه مکرر فقط در حدود یک روز یا دو روز طول می کشد. بعد از آن, کودک شما باید دوباره به روال معمول تغذیه برگردد.

ملاحظات نمودار رشد کودک تا یک سالگی:

نمودارهای رشد و صدک های رشد ابزارهایی هستند که به ردیابی رشد کودکان در طول زمان کمک می کنند.

صدک ۵۰ ام به معنای میانگین است, نه ” طبیعی “.

در حالی که برخی کودکان روی خط متوسط قرار می گیرند, بسیاری از کودکان زیر یا بالای آن قرار می گیرند بنابراین میخوانید, اگر کودکتان در صدک پنجاهم وجود ندارد, قطعاً به این معنی نیست که او در یک میزان سالم رشد نمی کند. نوزادان سالم می توانند در صدک پنجاهم قرار گیرند.

افزایش وزن نوزاد تازه متولد شده

رشد کودک تا یک سالگی و نکات مهم آن

بیشترین رشد سر، در سال اول زندگی

در حالت طبیعی قد هر نوزادی باید بین ۴۸ تا ۵۳ سانتی متر باشد که متوسط قد برای نوزادان ۵۰ سانتی متر است . قد نوزاد بعد از یک سالگی ۵۰ سانتی متر رشد می کند و این رشد تا بلوغ ادامه می یابد و سالانه ۵ تا ۶ سانتی متربه قد کودک اضافه می شود.

آخرین پارامتر مهم در رشد اندازه دور سر است که هنگام تولد، باید بین ۳۳ تا ۳۷ سانتی متر باشد و اگر از این اندازه کوچک تر یا بزرگ تر باشد باید کودک تحت نظر قرار گیرد زیرا ممکن است نشانه وجود تومور یا بیماری هایی در سر او باشد.

در یک سالگی دور سر کودک به ۴۷ سانتی متر می رسد اما پس از یک سالگی رشد دور سر کند شده به صورتی که در ۶ سالگی اندازه دور سر به ۵۵ سانتی متر می رسد یعنی فقط ۸ سانتی متر رشد خواهد کرد.

 

منبع:نمناک

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست