رفع بوی سوختگی از شیر با کمی نمک

راه های تشخیص شیر خالص و رفع بوی سوختگی شیر شیر با کیفیت و خوب دارای عطر یا رایحه خوب، ترکیبات مناسب و عاری از هر گونه باکتری بیماری زا و مواد افزودنی است. این شیر زود فاسد نمی شود و دارای طعم مطلوب و کمی شیرین و بی بوست. متاسفانه برخی از فرصت طلبان

کد خبر : 48678
تاریخ انتشار : شنبه 7 تیر 1399 - 12:43
رفع بوی سوختگی از شیر با کمی نمک

راه های تشخیص شیر خالص و رفع بوی سوختگی شیر

شیر با کیفیت و خوب دارای عطر یا رایحه خوب، ترکیبات مناسب و عاری از هر گونه باکتری بیماری زا و مواد افزودنی است. این شیر زود فاسد نمی شود و دارای طعم مطلوب و کمی شیرین و بی بوست. متاسفانه برخی از فرصت طلبان به شیر مواد افزودنی مانند آب، نشاسته، جوش شیرین و… می افزایند. در این بخش اطلاعات مفیدی برای شما آورده ایم تا بتوانید شیر با کیفیت را تشخیص دهید و به شما می گوییم اگر شیر شما سوخت و بوی سوختگی به خود گرفت، آن را دور نریزید و بوی سوختگی آن را با ترفندی ارائه شده در این مطلب از بین ببرید.

رفع بوی شیر

شیر سوخته تان را دور نریزید

اگر شیر شما به علت جوشیدن زیاد ته گرفت و طعم سوختگی به خود گرفت، آن را دور نریزید بلکه برای از بین بردن طعم سوختگی از شیر ظرف را درون آب سرد بگذارید و یک هشتم قاشق چای خوری نمک به آن اضافه کنید تا طعم و بوی سوختگی برطرف شود.

برای جلوگیری از سوختن شیرمقدار کمی شکر درون شیر بریزید اما شیر را به هم نزنید.

رفع بوی شیر

راه جلوگیری از سررفتن شیر هنگام پخت

برای اینکه شیر شما هنگام جوشیدن سر نرود :

از شیرجوش های مخصوص استفاده کنید.

دور تا دور ظرفی که درون آن شیر ریخته اید را با کمی روغن یا کره چرب کنید.

سنگ کوچکی را بشویید و درون ظرف شیر بیندازید.

شعله اجاق را کم کنید تا شیر به آرامی و با حرارت ملایم بجوشد.

از در پوش های توری یا مشبک استفاده نمایید.

ملاقه یا قاشقی بزرگ چوبی را با روغن چرب کرده و روی ظرف شیر قرار دهید.

درون شیر ملاقه یا قاشق بزرگی قرار دهید، به طوری که دسته آن روی لبه ظرف قرار بگیرد.

 تشخیص شیر خالص

راه های تشخیص شیر واقعی:

تست وجود آب در شیر

برخی از افراد به شیر آب اضافه کرده و آن را به شما می فروشند، برای تشخیص شیری که به آن آب اضافه شده است، یک قطره شیر را روی یک سطح صیقلی و شفاف و اریب دارد، بریزید، شیری که به آن آب افزوده شده، یک خط سفید کمرنگ از خود باقی می گذارد اما شیر واقعی از خود ردی به جای نمی گذارد. اگر داخل شیر آب اضافه شده باشد شیر خیلی آبکی و بی مزه خواهد شد.

وجود نشاسته در شیر

برای اینکه تشخیص دهید، درون شیر نشاسته وجود دارد، درون مقداری شیر یک قطره محلول ید بریزید، اگر رنگ شیر آبی شد، درون آن نشاسته وجود دارد. ته دیگ شیر سالم متخلخل و نازک است اما ته دیگ شیری که برای افزایش غلظت به آن نشاسته اضافه می شود، ضخیم است.

ماده روغنی به نام Vanaspati

برای تشخیص وجود Vanaspati در شیر که شبیه به روغن پالم است، در محیط آزمایشگاهی ۳ میلی لیتر شیر را درون لوله آزمایش ریخته و به آن اسید هیدروکلریک می افزایند، اگر پس از ۵ دقیقه، رنگ شیر قرمز شد، درون آن Vanaspati وجود دارد.

تست وجود مواد شوینده در شیر

برای تشخیص وجود مواد شوینده، ۵ میلی لیتر آب را ۵ میلی لیتر شیر افزوده و ۵ دقیقه هم می زنیم. اگر روی شیر کف ایجاد شود، شیر حاوی مواد شوینده است.

رفع بوی شیر

تست وجود شیر خشک در شیر

برای تشخیص وجود شیر خشک در شیر سر سوزنی را وارد شیر کنید و بیرون آورید، در صورتی که زمان بیشتری نیاز به چکیدن قطره شیر بود، شیر با کیفیت و اگر خیلی سریع چکید، کیفیت آن پایین است.

تست وجود جوش شیرین در شیر

برای افزایش ماندگاری شیر برخی از افراد به آن جوش شیرین می افزایند، جوش شیرین سبب می شود شیر در صورت فاسد شدن یا جوشیدن بریده نشود. متاسفانه نمی توان به راحتی شیر دارای جوش شیرین را از شیر با کیفیت تشخیص داد زیرا این مواد روی غلظت و طعم شیر خیلی تاثیر نمی گذارند بلکه فقط در آزمایشگاه های مخصوص می توان به این موضوع پی برد.

تشخیص شیرخالص از ناخالص

شیر خوب از لحاظ رنگ، سفید مایل به زرد است و دارای طعم کمی شیرین است. برای تشخیص شیر خالص از ناخالص مقداری شیر را در ظرفی بریزید و بگذارید سرد شود و سرشیر ببندد. زمانی که سرشیر را از روی شیر خالص بر می دارید، شیر باید به سرشیر چسبیده باشد، اگر شیر به راحتی از سرشیر جدا شود، شیر ناخالص است.

منبع:نمناک

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست