روحانی توان همراه کردن جامعه با خود را ندارد – رئیس جمهور باید رویکرد اجتماعی انتخاب می کرد نه امنیتی

عباس آخوندی، وزیر راه دولت نخست روحانی با ایسنا گفتگویی داشته است که بخش هایی از آن در ادامه آمده است. مشکل از دولت نهم و دهم شروع می شود! – رئیس دولت نهم و دهم با برخی جریان ها در درون نهادهای قدرت توافق می کرد، تمام نهادهای مدنی را حذف می کرد و

کد خبر : 93055
تاریخ انتشار : دوشنبه 20 بهمن 1399 - 14:18
روحانی توان همراه کردن جامعه با خود را ندارد – رئیس جمهور باید رویکرد اجتماعی انتخاب می کرد نه امنیتی
عباس آخوندی، وزیر راه دولت نخست روحانی با ایسنا گفتگویی داشته است که بخش هایی از آن در ادامه آمده است.

مشکل از دولت نهم و دهم شروع می شود!

– رئیس دولت نهم و دهم با برخی جریان ها در درون نهادهای قدرت توافق می کرد، تمام نهادهای مدنی را حذف می کرد و می گفت من مستقیم با توده ها صحبت می کنم. او اساسا گفتگوی اجتماعی را با بن بست روبه رو می کرد. نهایتا با عبور او از قانون، شاهد بی انضباطی مطلق سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و مالی بودیم و نتیجه آن نیز آن انفعال مطلق تمام نهادهای مدنی بود.

– در دولت های نهم و دهم، نهادهای مدنی در حالت استیصال بودند، نه فقط نهادهای مدنی سیاسی بلکه نهادهای حرفه ای هم چون کانون وکلا، جامعه مهندسان مشاور و سندیکای شرکت های ساختمانی، اتاق بازرگانی، تشکل های صنعتی و نهادهایی از این دست هم مستاصل و گرفتار بودند، زیرا کار مختل بود.

– نهادهای مدنی در دولت های نهم و دهم تقریبا متلاشی شدند و در وضع بسیار ضعیفی قرار گرفتند.

مشکل ما از دولت نهم و دهم شروع می شود. در آن دولت تحت عنوان انقلابی گری و ظرف کمتر از دو سال در دولت نهم و دهم تحت عنوان انقلابی گری شش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به کشور تحمیل شد کمتر از دو سال شش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران را داریم. این معلول سیاست دولت وقت بود وگرنه شورای امنیت که سرجای خودش بود.

روحانی توان همراه کردن جامعه با خود را ندارد

– در دولت یازدهم و دوازدهم مسئله را تا حدی؛ به ویژه در حوزه ی امنیت بین الملل درست متوجه شدند، ولی وقتی می خواهند مسئله را حل کنند آن را اجتماعی نمی کنند و فکر می کنند باید آن را به صورت امنیتی حل و فصل کنند. بزرگترین مشکل آقای روحانی نیز این است که نمی تواند مسئله را با جامعه در میان بگذارد، لذا ممکن است برجام را درست تشخیص دهد ولی نمی تواند مسئله را حل و فصل کند، زیرا توان همراه کردن جامعه با خود را ندارد. ممکن است FATF را درست تشخیص دهد، ولی نمی تواند این مسئله را با جامعه در میان بگذارد و فکر نمی کند که در آخر کار عهدی با مردم بسته که باید به پیمان خود وفادار باشد بلکه فکر می کند مسئله را باید جای دیگری حل و فصل کند.

– نتیجه رفتار دولت یازدهم و دوازدهم این شد که در ایران تقریبا پنج دولت داریم و وقتی کشوری پنج دولت داشته باشد کارآمدی و کارآیی در آن بی معنی است. آیا مجلس الان به وظیفه ی قانون گذاری اش عمل می کند؟ یا کاملا به عنوان دولت رقیب عمل می کند؟ هر روز مقرره ای می گذارد و می گوید اگر این کار را نکنی نقره داغت می کنم و امکان اینکه دولت بتواند در صحنه اجرا عمل کند را از او می گیرد. اساسا قانون را از درون بی معنی ساخته است.

– همین قانون ضدتحریم به این معناست که دولت هیچ کاری نمی تواند بکند و آن را در انفعال کامل در برابر آمریکا قرار می دهد و می گوید باید منتظر باشی و ببینی آمریکا چه کار می کند که در برابرش موضع گیری کنی. در واقع دولت را برای هرگونه ابتکار بین المللی خلع سلاح کرده اند.

روحانی باید به جای رویکرد امنیتی رویکرد اجتماعی انتخاب می کرد 

– دولت کارآمد دولتی است که وقتی مسئله را تشخیص داد بتواند منفعت عمومی را از مجاری قانونی ایجاد کند. فرض کنید دولت تشخیص داده باید مسئله FATF  را حل کند. این را به لایحه تبدیل می کند. مجلس آن را تصویب می کند و شورای نگهبان هم می گوید مغایرت قانون اساسی ندارد، اما کسی از جایی دیگر وارد می شود و کل عملیات دولت را متوقف می کند، پُر واضح است که کارآمدی محقق نمی شود.

– دولت به دنبال خلق منفعت خصوصی نیست، این را بخش خصوصی ایجاد می کند. کار دولت این نیست که کفش و کلاه و مرغ و تخم مرغ و مسکن تولید کند. این کار را باید بنگاه ها انجام دهند. وظیفه دولت این است که ثبات اقتصادی ایجاد کند تا کسانی که می توانند تولید کنند، در این فضا فعال باشند. وظیفه دولت این است که کاری کند مبادله تجاری در ایران و جهان به شکل پایدار انجام شود. کاری کند همه کسانی که می توانند تولید رقابتی کنند، رقابت منصفانه داشته باشند. نه اینکه رقابت غیرمنصفانه باشد و یکی در زمین، دیگری را خفه کند، در این صورت دیگر رقابت نیست. و کارآمدی هم معنی ندارد.

– اگر آقای روحانی به جای رویکرد امنیتی رویکرد اجتماعی را انتخاب می کرد و این مسئله (اقتصاد غیر رسمی) را با مردم در میان می گذاشت، مساله تا اندازه ای با توجه به سرمایه اجتماعی که از مجرای برجام حاصل شده بود قابل حل بود.

منبع : خبرگزاری فارس

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست