روده ناسالم حتما این علائم را دارد

مهم ترین نشانه های روده ناسالم همان طور که می دانید داشتن دستگاه گوارش سالم اهمیت زیادی دارد زیرا سلامت روده افراد به نوعی شاخص کلی سلامت آنها است. باکتریهای روده، ۹۰ درصد سروتونین بدن را تولید و از سیستم ایمنی بدن حمایت می کنند. در صورت عدم تعادل باکتری های دستگاه گوارش بدن علائمی

کد خبر : 80479
تاریخ انتشار : شنبه 22 آذر 1399 - 13:07
روده ناسالم حتما این علائم را دارد

مهم ترین نشانه های روده ناسالم

همان طور که می دانید داشتن دستگاه گوارش سالم اهمیت زیادی دارد زیرا سلامت روده افراد به نوعی شاخص کلی سلامت آنها است. باکتریهای روده، ۹۰ درصد سروتونین بدن را تولید و از سیستم ایمنی بدن حمایت می کنند. در صورت عدم تعادل باکتری های دستگاه گوارش بدن علائمی نشان می دهد که باید آنها را جدی گرفت، اگرچه برخی از علائم غیر اختصاصی هستند و می توانند با سایر بیماری ها همراه باشند.

روده ناسالم

علائم روده ناسالم

تاثیر مستقیم اختلالات گوارشی بر تمام بدن

دستگاه گوارش مسئول جذب مواد مغذی و جلوگیری از جذب سموم در جریان خون است. هر چیزی که مصرف می کنید می تواند از طریق معده و روده بر تمام بدنتان تاثیر بگذارد.یک روده سالم سبب دفع سموم از بدن و فراهم نمودن مواد مغذی لازم برای بدن می شود. اگر سیستم گوارش شما ناکارآمد باشد، سلامت شما دچار مشکل خواهد شد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که روده ها در سلامت کلی فیزیکی و جسمی دخیل هستند چون اختلالات گوارشی بر تمام بدن تاثیر گذارند. مشکلات روده می تواند موقت یا مزمن باشد بنابراین باید علایم روده ناسالم را شناسایی کرده و بهترین شیوه عمل برای سلامت روده کوچک یا بزرگ را اعمال نمود. در این بخش از بهداشت و سلامت به مهمترین علائم و نشانه های روده ناسالم می پردازیم.

علائم فردی که روده ناسالم دارد

میل زیاد به قند:

شکر برای عملکرد بدن از جمله تغذیه مغز لازم است بنابراین از قندهای طبیعی موجود در غذاها استفاده کنید زیرا ساکارز یا قند سفید بسیار مضر است. شکر به غذاهای فرآوری شده و نوشابه افزوده می شود و بسیار اعتیاد آور است.

با ورود قند به روده، باکتری های بد تغذیه می شوند و در نتیجه تعادل باکتری های خوب و بدبه هم می خورد و این عدم تعادل در باکتری های خوب و بد، باعث ولع شدیدتر فرد به مصرف قند خواهد شد زیرا نیاز باکتری بد افزایش پیدا می کند. میل زیاد به شکر نشانه عدم تعادل در سیستم بدن است.

میل به شیرینی

مشکلات پوستی:

پوست، سلول های سیستم ایمنی زیادی دارد تا در مقابل باکتری ها ، ویروس ها و سایر مواد مضر از بدن محافظت کند اما وقتی یکی از سلولهای سیستم ایمنی پوست چه در داخل و چه خارج از بدن غیر فعال باشد واکنشی رخ می دهد که می تواند منجر به التهاب یا بثورات قرمز و خارش شود. وقتی باکتریهای روده بر اثر آلرژی غذایی و یا عدم تحمل غذایی در خطر باشند ممکن است بیماری های مختلف پوستی مانند اگزما، کهیر و پسوریازیس ایجاد شود.

شکایت خانواده امینی از عاملان دستگیری «مهسا»

نوسانات خلقی:

احساسات به شدت روی دستگاه گوارش تاثیر می گذارد زیرا مغز و روده ارتباط کاملاً نزدیکی با یکدیگر دارند. احساسات می تواند موجب واکنش هایی در معده و روده، از جمله درد و اسهال شود. بیش از ۱۰۰ میلیون سلول عصبی که بخشی از یک سیستم پیچیده به نام سیستم عصبی روده هستند، دستگاه گوارش را پوشانده اند.

اعصاب و خلق و خو تاثیر مستقیمی بر عملکرد دستگاه گوارش دارند، همچنین عدم تعادل باکتری های دستگاه گوارش می تواند بر روحیه افراد تأثیر بگذارد. تقریباً ۹۰ درصد سروتونین بدن توسط باکتری های روده تولید می شود. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که به عنوان تثبیت کننده خلق و خو، باعث تنظیم اضطراب و کاهش افسردگی می شود.

حتی کوچکترین عدم تعادل در باکتریهای روده، توانایی بدن در تولید سروتونین را به خطر می اندازد. بدخلقی ، اضطراب یا افسردگی می تواند نشانه عدم تعادل باشد.

افسردگی

نفخ و باد معده :

از علائم مهمی که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد نفخ و باد معده است.اگرچه این علائم نشان دهنده بیماری جدی نیست، اما نشانگر آن است که در دستگاه گوارش مشکلی به وجود آمده است. باد و نفخ معده زمانی رخ می دهد که دستگاه گوارش قادر به هضم مناسب غذا نباشد.

اگر مبتلا به نفخ و باد معده هستید ، فهرستی از غذاهایی که باید از مصرف آن اجتناب کنید را تهیه کنید. به عنوان مثال، افرادی که مبتلا به کمبود مادرزادی سوکراز-ایزومالتاز که همان شکر سفید است ، با مصرف هر چیزی که حاوی ساکارز است ، علائم زیادی از جمله نفخ معده از خود نشان می دهند.

افرادی مبتلا به کمبود مادرزادی سوکراز-ایزومالتاز همان شکر سفید هستند و هنگامی که هر چیزی حاوی ساکارز مصرف می کنند ، علائم زیادی از جمله نفخ معده ایجاد می شود.

اسهال:

اسهال علامت شایع و نشانه جدی تری از بیماری های گوارشی دیگر مانند سندرم روده تحریک پذیر، بیماری کرون و بیماری التهابی روده است. اسهال مزمن منجر به مشکلات دیگری مانند سو تغذیه می شود زیرا مواد غذایی به سرعت از بدن خارج می شود و سیستم بدن قادر به جذب هیچ ماده مغذی نخواهد بود.

بوی بد دهان:

یکی دیگر از علائم عدم تعادل بین باکتری های خوب و بد روده و همچنین مخمر یا کاندیدا در روده ، بوی بد دهان است. حتی اگر بیش از حد قند مصرف کنید ممکن است متوجه بوی بد دهان شوید زیرا مخمر، کاندیدا و باکتری های بد از قند تغذیه می کنند و وقتی رژیم غذایی سرشار از مواد شیرین باشد رشد می کنند.

ترانه‌سرای مشهور بازداشت شد

بوی بد دهان

عدم تحمل غذا:

عدم تحمل غذا مانند کمبود مادرزادی سوکراز-ایزومالتاز، پاسخ بدن به غذایی است که قادر به هضم آن نمی باشد. در این مورد، بدن فاقد آنزیم ضروری برای هضم ساکارز است. با این حال، این باور وجود دارد که عدم تحمل غذا ممکن است توسط باکتری ضعیف در روده ایجاد شود که می تواند منجر به مشکلات هضم و علایم ناخوشایند نظیر نفخ، اسهال، دل درد و حالت تهوع شود.

بیماری خودایمنی:

در مطالب قبلی بخش بهداشت و سلامت خواندید که سلامت روده با بیماری های خود ایمنی مرتبط است. اگرچه متخصصان دقیقاً نمی دانند که چه عواملی باعث بیماری های خود ایمنی می شود، اما این بیماری هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به سلولهای سالم خود حمله می کند.

خستگی:

روده ناسالم ممکن است در اختلالات خواب مانند بی خوابی که می تواند منجر به خستگی مزمن شود، نقش داشته باشد. همانطور که گفته شد اکثر انتقال دهنده های عصبی سروتونین در روده تولید می شوند. علاوه بر این سروتونین مسئول چرخه خواب است، به همین دلیل آسیب روده می تواند توانایی شما در خواب خوب را مختل کند.

اختلال خواب

رفلکس اسید:

معمولا روده ناسالم موجب رفلاکس اسید معده می شود به همین دلیل تسکین سوزش سر دل کمی دشوار است. ریفلکس اسید، نفخ و آروغ زدن اغلب ناشی از تجمع باکتری های ناسالم در دستگاه گوارش و معده است.

داروهای کاهش دهنده اسید در واقع می توانند به رشد باکتری های مفید کمک کنند زیرا اسید معده باکتری های بد را از بین می برد.

کلسترول بالا و تری گلیسیرید:

میکروب های روده ممکن است بر سلامت قلب تأثیر بگذارد. ۳۴ میکروارگانیسم در دستگاه گوارش وجود دارد که می تواند بر میزان چربی خون تأثیر بگذارد.

محققان همچنین در حال کشف ارتباط بین HDL، کلسترول مفید و تنوع زیستی بالاتر باکتریهای روده هستند.

آسم:

اگر مبتلا به آسم هستید، ممکن است ناشی از عدم تعادل باکتری هایی باشد که در زمان تولد در روده خود داشته اید. متعادل سازی روده می تواند به بهبود علائم آسم کمک کند.

منبع:نمناک

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست