روز حساس در بورس تهران/”محدوده حمایت واعظی”می شکند

این سه گروه از سه زاویه مختلف تاکید دارند روز سه شنبه تکلیف برخی مسائل روشن می شود.اما دست مرئی مداخله اجازه می دهد روندبر مبنای دست دست نامرئی بازار پیش برود. بازار سهام روز قبل میان شستا و خودرو سردرگم بود،در این روز سه خبر به ترتیب منتشر شد.سه خبری که مربوط به دو

کد خبر : 60513
تاریخ انتشار : سه شنبه 18 شهریور 1399 - 14:52
روز حساس در بورس تهران/”محدوده حمایت واعظی”می شکند

این سه گروه از سه زاویه مختلف تاکید دارند روز سه شنبه تکلیف برخی مسائل روشن می شود.اما دست مرئی مداخله اجازه می دهد روندبر مبنای دست دست نامرئی بازار پیش برود.

بازار سهام روز قبل میان شستا و خودرو سردرگم بود،در این روز سه خبر به ترتیب منتشر شد.سه خبری که مربوط به دو نماد بود اما به فاصله چند ساعت اوضاع را کاملا دگرگون می کرد.ناظر بازار دیروز تا توانست تصمیم ها و نظرهای خود را عوض کرد.برخی می گویند از سر هیجان برخی می گویند به قصد مثبت کردن بورس در امروز

خبر اول:توقیف شستا و ایران خودرو
ابتدا گفته شد مدیریت عملیات بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران، نماد شستا و خودرو را با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف، متوقف کرده است.پس از آن گفته شد این دو نماد روز معاملاتی بعد به صورت حراج ناپیوسته و بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد.این یعنی بازار ساز تن به قاعده بازار داده است و  این دو نماد بدون محدودیت دامنه ۵ درصد در بازار معامله می شوند.این تصمیم حتی برای فعالان بازاری که حمایت این روزها لق لقه زبانشان است خوشایند بود.زیرا تصور می کنند ذره ذره آب شدن فرقی با یک بار تعیین تکلیف شدن ندارد.حتی آب شدن ذره ای می تواند بدتر هم باشد. زیرا ترس هر روز بیشتر می‌شود و ناامیدی فعالان امروز نسبت به دیروز بیشتر خواهد شد در نتیجه صفوف فروش قوی تر و بیشتر می شود و این نوع صفوف فروش باعث ایجاد رانت برای جلوتر نشستن در صف می شود .

خبر دوم:نوسان ۱۰ درصد
اما در گوشه و کنار خبر دومی منتشر شد که با خبر اول کمی فرق داشت این خبر حکایت از آن داشت که بازگشایی این دو نماد با دامنه نوسان ۱۰ درصد انجام می شود از نگاه برخی فعالان نمادهای شستا و خودرو به شدت روی بازار تاثیر می‌گذارند. برای همین دامنه نوسان ۱۰ درصدی برای این سهم‌ها اتفاق مثبتی می‌تواند باشد و بازار را متعادل ‌کند.زیرا با وجود افت قیمت شدید در این سهم‌ها هنوز هم عرضه‌کننده وجود دارد،عرضه‌کنندگانی که به هر قیمتی که شده قصد خروج از بازار را دارند، پس اگر جو فروش از روی این سهام‌ها برداشته شود به کل بازار کمک خواهد کرد.

تمدید توقیف دو نماد بزرگ بورس
اما خبر سود که در ساعت های پایانی شب قبل اعلام شد آب پاکی بود بر همه گمانه ها و اخبارهای روز قبل. شستا و ایران خودرو امروز بازگشایی نخواهند شد!

مدیرعامل بورس تهران گفته بازگشایی نمادهای این شرکت ها شفافیت بیشتری را می طلبد.

چرا؟ دلیلی رسمی این است که این نمادها به دلیل نداشتن شفافیت لازم آماده بازگشایی نیستند.اما در میان فعالان بازار اعتقاد بر این است که شستا و نماد خودرویی به عنوان دو نماد لیدر بازار بسته ماند تا فردا امکان حمایت بیشتری بود و این دو نماد در وقت مناسب و با قیمت بالاتر باز شود.برخی می گویند توقف این دو نماد در کنار غیبت پالایشی ها کار حمایت از بورس را راحت تر می کند و امکان دارد با این اقدام کف حساس یک میلیون و ۶۰۰ هزار در برابر شکست مقاومت کند.مقاومت در این کف و تبدیل آن به دژ سخت در بازار کمک می کند از هیجان خروج کم کند.

دیدار بزرگ هفته در لندن مساوی شد

محدوده حمایت واعظی
در بازار کف یک میلیون و ۶۰۰ هزار به محدوده حمایت واعظی معروف است.از دید برخی فعالان بازار محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور و فرد قدرتمند کابینه بر این نظر است که بورس حمایت شود.این گروه گمانه می کند با دستور واعظی شرکت ها و زیر مجموعه های دولتی برای حمایت از بورس هجوم می آورند تا علاوه بر جمع کردن صف فروش ها اجازه ندهند شاخص از محدوده یک میلیون و ۶۰۰ هزار پایین تر بیاید.این گمانه زنی ها در حالی است که روز گذشته حقوقی ها یکی از بی حال ترین روزهای خود را پشت سر گذاشتند.حقوقی ها در روز گذشته فقط در ۳۷ درصد نمادها خریدار اکثریت بود.برای همین از روز گذشته تحلیل گران بورسی به ناظر توصیه می کنند به جای تشویق به تزریق پول به استفاده از ابزارها روی آورد.

برخی می گویند اگر بزرگان بورسی نظر بر این دارند که قیمت ها در بازار ارزنده است اجازه استفاده از اختیار فروش را بدهند.در این حالت دارندگان سهام با استفاده این اختیار می توانند برای خود در یک دوره زمانی کف قیمتی ایجاد کنند که فارغ از هر نوسانی امکان فروش سهم با آن قیمت را دارند.

پیش بینی بورس امروز
پیش بینی معامله گران:از نگاه معامله گران امروز روز مهمی برای بازار سهام است،آنها بر سه فاکتور تاکید دارند:حمایت از سهم ها در قیمت های تعادلی، انتشار اخبارخوب و شفاف از شرکت ها و اصلاح قیمتی یک روزه با هدف خالی شدن بخشی از هیجان و ترس.این گروه با مثال شستا می گویند: سهمی که ۲۲۰ تومان تقسیم سود احتمالی را  برای ۲ ماه دیگر دارد و ارزش ذاتی آن بالای ۴ هزار تومان است اگر در قیمت هایی غیرمنطقی باز شود قطعا برای برخی جذاب و خیلی زود خود را بازیابی می کند.اما با بسته نگه داشتن نماد شستا فعلا فاکتور آخر در کما است.ولی درباره دو فاکتور دیگر از شب گذشته تحرکات و خبرهای خوبی از دید معامله گران شروع شده است.بررسی انتشار اوراق تبعی از سوی بانک ملت یکی از اخبار های خوب امروز از دید ناظران است.

وزیر کشاورزی، علت گرانی غذا را کشف کرد!

اوراق تبعی در واقع همان طرح بیمه سهام است این اوراق از سوی سهامدار عمده شرکت منتشر می شود و به خریدار ضمانت می دهد در صورت کاهش قیمت سهام به همان نرخ توافق شده سهم را از او می خرد.این ابزارها از جنس تضمین و بازگشت اعتماد و آرامش به بازار توصیف می شود.

در این سناریو برخی امیدوار هستند امروز فشار فروش ها کمتر شود و با حمایت موثر از بازار شاخص در محدوده کنونی نوسان داشته باشد.در این حالت با توجه به بستن ماندن ایران خودرو و شستا صف های فروش نمادهایی چون صادرات،تجارت و..باید جمع شود.

اما برخی دیگر اعتقاد دارند حقوقی ها با علم به ارزندگی سهام بازی راه انداخته اند تا در کف پایین تر از حقیقی ها سهم را بخرند و با افزایش مجدد قیمت ها سود خود را بالاتر ببرند.از نگاه این گروه امروز بورس کانال شکنی معکوس دارد اما ممکن است در هفته های آتی با فروکش هیجان تعادل به بازار برگردد.

پیش بینی های فنی:در این رویکرد محدوده یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد برای اکثر معامله‌گران و تحلیلگران حائز اهمیت است، زیرا در صورت شکسته شدن این محدوده به سمت پایین و ادامه اصلاح قیمت‌ها، شاخص کل بورس اوراق بهادار در هفته‌های آینده می‌تواند تا محدوده یک میلیون و ۳۶۵ هزار واحد اصلاح داشته باشد.تحلیل گران فنی می گویند:در صورت کاهش قیمت‌ها یک محدوده ممکن است مانع کاهش بیشتر قیمت‌ها شوند؛محدوده  یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد اما در صورت ادامه کاهش قیمت‌ها و عبور از محدوده ۵/ ۱ میلیون واحد به سمت پایین، محدوده یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد دارای اهمیت خاصی برای معامله‌گران عنوان می شود.اگر این محدوده نیز تاب مقاومت نداشته باشد و این دروازه نیز بشکند شاخص می تواند تا کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار پایین بیاید.

رویکرد تحلیلی: برخی تحلیل گران با یادآوری بدون پشتوانه بودن رشدهای گذشته بازار سهام عقیده دارند بورس به سوی تعادل بنیادی خود در حال حرکت است و ریزش تا آن سطح ادامه خواهد داشت.از نظر این گروه انتظارات به جایی رسیده که با تمام بدبینی ها نسبت به آینده از برخی قیمت ها دفاع نمی کند.در این حالت طبیعی است که بورس با هیجان قبل رشد نکند و حتی میل به کاهش داشته باشد. این گروه نیز امروز را روز مهمی می دانند زیرا اگر بازار یک میلیون و ۶۰۰ هزار را ضربتی و برق آسا بشکند سرعت اصلاح شدیدتر می شود اما اگر نرم از این مرز عبور کند حرکت بازار با روند آهسته تری به سود سطوح تعادلی انجام خواهد شد.

 

منبع:خبرفوری

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هاست